«بن‌سلمان» می‌خواست من را هم اره کند

عصر ایران: یک مقام بلندپایه سابق سعودی که در تبعید خودخواسته در کانادا زندگی می‌کند، از "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی به اتهام تلاش برای ترورش در کانادا، شکایت کرده است.

به گزارش عصر ایران، "سعد بن خالد الجبری " از مقامات بلندپایه سابق اطلاعاتی عربستان سعودی که از سال 2017 در کانادا زندگی می‌کند، به دادگاهی در شهر واشنگتن دی‌سی آمریکا بابت تلاش برای ترورش به دستور "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی، شکایت کرده است.
او مدعی شده 2 هفته پس از قتل فجیع  "جمال خاشقجی" در کنسولگری سعودی در شهر استانبول، مامورانی با ویزای توریستی از عربستان سعودی برای ترور او به شهر "تورنتو" کانادا آمده‌اند و به گفته خودش حتی ابزار و آلات اره کردن جسدش را هم مطابق با شیوه ترور و مثله کردن جسد خاشقجی به همراه آورده بودند، که در گمرک و مرزبانی کانادا اجازه ورود آنها به کشور داده نشده است.گفته می شود این مقام سابق سعودی اطلاعات ذی‌قیمتی درباره "محمد بن سلمان" و نحوه به قدرت رسیدن او دارد.

او از مشاوران ارشد "محمد بن نایف" ولیعهد معزول سابق سعودی است و یکی از مهره‌های اطلاعاتی سابق دولت سعودی در دوران پیش از پادشاه سلمان است که تا سال 2015 در وزارت کشور و دستگاه اطلاعاتی سعودی فعالیت کرده است. او پس از به قدرت رسیدن ولیعهد سعودی از مقام خود در وزارت کشور برکنار شده است.

گفته می‌شود او رابط دستگاه اطلاعاتی سعودی با دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا،کانادا، استرالیا و نیوزیلند بوده و پس از اینکه پیامی شفاهی را از سوی "جان برنان" رییس وقت سیا در سال 2015 به محمد بن سلمان درباره مداخله نظامی روسیه در سوریه رسانده، ولیعهد جوان سعودی از او برآشفته و کمی بعد نام او هم در لیست برکناری‌های گسترده مقامات سابق از ادارات و نهادهای دولتی بوده است.

"سعد جبری" در ژوئن 2017 و چند روز پیش از اینکه "محمد بن سلمان" با برکناری "مجمد بن نایف" به عنوان ولایتعهدی پدرش جلوس کند، گویا با آگاهی از قصد فرزند جوان و جاه‌طلب پادشاه از عربستان سعودی، به ترکیه گریخته است.

در ترکیه از طریق "واتساپ " در تاریخ 18 ژوئن 2017 پیامی فوری از طرف بن سلمان به او واصل می‌شود. در این پیام بن سلمان تاکید می‌کند که هر چه سریع‌تر و فوری برای ملاقاتی در موضوعی بسیار مهم راهی ریاض شود؛ اما سعد جبری مداوای بیماری خود را بهانه کرده و می‌گوید تا 24 ژوئن قادر به ترک ترکیه نیست.

3 روز پس از ارسال پیام بن سلمان به جبری، در تاریخ 21 ژوئن 2017 بن سلمان در اقدامی کودتا گونه به جای "محمد بن نایف" ولیعهد سابق جلوس کرده و در اقدامی که در تاریخ سیاسی خاندان سعود بی‌سابقه است، مقام ولایتعهدی پدر تاجدارش را کسب می‌کند.

پس از ولایتعهدی بن‌سلمان، افراد و نزدیکان و مقامات منصوب ولیعهد سابق به تدریج دستگیر می‌شوند، اما به دلیل فرار جبری به خارج از سعودی دسترسی بن سلمان به او دشوارشده بود و به همین خاطر او در نخستین گام کوشید "سارا "و "عمر"  فرزندان جبری را به عنوان گروگان نزد خود نگه دارد و از خروج آنها از ریاض به سمت ترکیه به مقصد شهر بوستون آمریکا جلوگیری کند.

جبری پس از اینکه از ممانعت ماموران سعودی به خروج فرزندانش از فرودگاه ریاض مطلع شد، از طریق واتساپ به بن سلمان پیام داد تا حکم ممنوعیت خروج فرزندانش را لغو کند و اجازه دهد آنها از عربستان سعودی خارج شوند، اما خواسته بن سلمان تنها یک چیز بود: بازگشت جبری به ریاض و جبری به خاطر اینکه احتمالا می‌دانسته در صورت بازگشت به کشور جانش در خطر خواهد بود، از چنین کاری اجتناب می‌کند.

در تاریخ 8 سپتامبر همان سال (2017) بار دیگر بن سلمان از طریق واتساپ به جبری پیام می دهد و از او می‌خواهد ظرف مدت 24 ساعت به کشور بازگردد و به همین منظور یک هواپیمای جت اختصاصی آماده می‌کند و از جبری می‌پرسد هواپیما را به کجای ترکیه بفرستد، اما جبری از دادن پاسخ خودداری می‌کند و در نهایت در تاریخ 12 سپتامبر جبری سر از شهر "تورنتو" کانادا درمی‌آورد. چگونگی سفر بی سروصدای او از ترکیه به کانادا معلوم نیست.
چت تهدید آمیز "بن سلمان" با "جبری" در واتساپ و هشدار درباره ضرورت بازگشت 24 ساعته او به کشور
پس از فرار سعد جبری از ترکیه، بن‌سلمان به گمان اینکه او به شهر بوستون آمریکا رفته تیم‌هایی شناسایی را به ایالات متحده آمریکا می‌فرستد اما تیم تحقیق به نتیجه‌ای نمی‌رسد و در نهایت پس از نزدیک به 1 سال وقتی بن‌سلمان می‌فهمد جبری در تورنتو کاناداست پس از شناسایی محل زندگی او در اکتبر 2018 تیمی را برای ترور او به تورنتو می‌فرستد که این تیم که قرار بوده با ویزای توریستی وارد کانادا شوند، از سوی ماموران گمرک و مرزبانی کانادا مشکوک تشخیص داده شده و اجازه ورود آنها به کشور داده نمی‌شود.

این تیم قرار بوده به فاصله 2 هفته پس از قتل پرسروصدای خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول، در تورنتو کانادا سعد جبری را هم از میان بردارد اما طرح ترور جبری ناکام می‌ماند.

جالا جبری به واسطه اینکه شهروند ایالات متحده آمریکاست، در دادگاهی در واشنگتن علیه ولیعهد سعودی شکایت کرده و او را متهم به تلاش برای ترور خود و آذیت و آزار خود و خانواده‌اش کرده است.

جبری، محمد بن سلمان را متهم کرده که با تهدید و تطمیع می‌کوشیده او را به بازگشت به کشور وادارد اما وقتی از این کار طرفی بسته با ارسال مامورانی تلاش کرده  او را از میان بردارد و حالا هم از سرنوشت خانواده او در عربستان خبری نیست.

از سرنوشت خانواده جبری (سارا و عمر 21 و 20 ساله دختر و پسر سعد جبری) از تاریخ 16 مارس امسال (2020) در عربستان سعودی خبری نیست. در این تاریخ ماموران اطلاعاتی سعودی به خانه جبری یورش برده و دو فرزند او را با خود به مکانی نامعلوم انتقال داده‌اند.
پس از رسوایی در ماجرای قتل جمال خاشقجی، ماجرای شکایت جبری از ولیعهد سعودی تازه‌ترین جنجال علیه ولیعهد جوان و جویای نام سعودی است.
+37
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  من کلا با مذهب مخالفم اما محمد بن سلمان بعد از قدرت گرفتن اصلاحات زیادی در ساختار حکومتی انجام داده که طویله رهبری در ایران به گردش هم نمی رسد و طبیعی است که عصر ایران این قبیل خزعبلات بنویسد سرمایه دارعصر ایران محمد باقر قالیباف و سپاه است مدیر مسئول روزنامه محمد حسین جعفری برادر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه است -حال این روزنامه ادای مستقل بودن دربیارد کشک است روزنامه از چند راه به تروریستهای سپاه وصل است
  21
  23
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  ... من سعی میکنم تا جای ممکن اطلاع رسانی کنم که مواظب واکشنهای کرونا باشند تا دو هفته دیگر در ایران واکشن زنی برای کرونا آغاز میشود اما این فقط هشدار است هشدار هشدار هشدار. روسیه تست واکسن کرونا را بر روی ایرانیان انجام میدهد هواپیمای حامل تمام واکسنهای مورد نیاز کرونا از فرودگاه شرمتیف مسکو در فرودگاه مهرآباد بزمین نشست و قرار است تا دو هفته دیگر تست انسانی واکسن کرونا در ایران آغاز میشود روسیه این تست آزمایشی را حتی برای مردم خود انجام نمیدهد
  10
  18
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
  ۴۶
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  اخبار سایت‌ها و روزنامه های داخل ایران پشیزی ارزش خبری ندارند
  5
  22
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  در صدر اسلام هم همینطور بود، مرتب مردم را اره میکردند. البته گاهی هم دشمنان فرضی را سنبه هم میکردند!
  5
  24
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  حالا یکی داره درست کار میکنه این مفت خورهای خود فروخته میخوان خرابش کنن.
  23
  7
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  حالا همه بیان منفی بدین ولی عرب تازی بقول فردوسی بزرگ تازی است. بلا نسبت همیهنان عرب عزیز ایران. و ما دین اصیل خود را که بر پایه گفتار نیک, کردار نیک و پندار نیک بود رها کرده و با چنین دینی عوض کردیم. ما باید تاریخ بخوانیم تا دیدمان نسبت به مملکتمون, عرب و اسلام باز شود که چه بلایی اینها بر سر مملکت ما آوردند و اکنون بعد از ۱۴۰۰ سال میزنیم تو سر خودمون و اسلام اسلام حسن, حسین, زینب, عباس, ابوالفضل میکنیم. قتل و مثله یه انسان با اره اخه به چه قیمتی؟ ذره تفکر در زندگی.
  8
  12
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::Alphabet - پترس، یونان::] بابا بلانسبت جمع کثیری از وطن پرستان این مردم ایران درحد و اندازه خر هستن یک روز و یک هفته پیش رو چی خوردن یادشون نمیاد اونوقت هزارچهارصد سال پیش را اخوندها تعریف میکنن باور میکنن .
  5
  6
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. این ماجرا واقعیت دارد و‌در سایتهای معتبر خارجی هم منعکس شده،ربطی به ایران ندارد.بن سلمان هم یک دیکتاتور عقب مانده متحجر هست مثل بقیه شان و کارهایی همکه کرد مانورهای نمایشی بود برای مطرح و محبوب کردن خودش نه بخاطر مدرنیزه کردن عربستان.کسی که دستور تکه کردن یک مخالف سیاسی رو اونهم‌در سفارت خانه به اون طرز فجیع میده هیچ بویی از انسانیت و اصلاحات نبرده عزیز.
  3
  15
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۳
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. تو یکی طومار ننویس اطلاع رسانی وخبررسانی پیشکش هاهاها
  13
  6
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. پس با این احوال به سایت فنلاندیان یوکی برو هاهاها
  16
  1
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  هر چقدر عرب کمتر زندگی برای کل دنیا بهتر.
  11
  11
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۱
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::Alphabet - پترس، یونان::]. کوروش جون آخه انقدر نظراتت سخیفه که حتی ارزش یک کلیک رو هم نداری چه منفی چه مثبت هاهاها چه دل خجسته ای داری تو هاهاها به گفته خودت ده ساله داری اینجا نظر میدی یکبار مخت نداشته ات رو بکار نگرفتی بفهمی داستان ازچه قراره هاهاها میخوای نشونی بدم که بدونی کانال یوتیوبت رو میدونم چیه؟فعالیتت از 22 دسامبر 2008 شروع شده هاهاها
  13
  2
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. میخوایی بگم تو کدوم تیمارستان بستری هستی؟
  3
  11
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۱
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران
  کثیفتر از پول وسرمایه تو این دنیا وجود نداره ببین گرگا دارن براش چکار میکنن تمام اتفاقات دنیا بمب و آدم کشی واسه این لامثبه
  2
  4
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  خوب می‌‌ذاشتی شما را اره می‌‌کرد. مسلمان جماهت که فقط شکم و زیر شکم.شما هم شهید راه چیز می‌‌شدید.اون بزرگ گوار هم که مخالف بود. یک زن در آمریکا داشت. این آقای انقلابی‌. تشریف می‌‌برد. سفارت تا دوباره ازدواج اسلامی با نامزد ترک خود. می‌‌توان. گفت. اون محروم تا به امروز مهروفترین شهید راه اسلام در راه چیز خود بود. از سالار شهیدان ما هم مهروفتر.نه سروان. خدا شما را هم به این افتخار برساند. جناب سرون. شهید راه چیز.‌ها ها‌ها ها ها
  1
  2
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. تیمارستان حوزه علمیه. نمی‌‌شناسی‌. ؟ حماقت بهترین مریضی دنیا است. خودشان توی حوزه علمیه از این مریضی رنج نمی‌‌برند.بلکه ۱،۲ میلیارد بقیه
  1
  3
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  صادقانه میگم. بن سلمان همون چیزیه که ما سال ۵۷ نیاز داشتیم. بن سلمان میخواد کشور رو متحول کنه. مرد و زن ازاد باشن. یه عده حالا مخالفن. یه عده سنتی فکر میکنن. به نظرم بهتره اره بشن. بهتره ۱۰۰ تا از این ادما اره و تو اسید ذوب بشن تا اینکه یه کشور عقب بمونه. اگه پهلوی خدابیارمز چندتا از این گروها میفرستاد پاریس الان اواره این کشور اون کشور نبودیم
  2
  1
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
  نظر شما چیست؟