«برنامه مخفی هسته‌ای» عربستان: سعودی‌ها برای چه کیک زرد می‌خواهند؟

عصرایران: جمهوری اسلامی ایران از "برامه مخفی هسته‌ای" عربستان سعودی ابراز نگرانی کرده و از آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خواسته تا گزارشی درباره ابعاد برنامه‌های هسته‌ای سعودی به اعضاء آژانس ارایه کند.
 
به گزارش عصرایران، در پی انتشار گزارش‌هایی در برخی رسانه های غربی درباره ساخت تاسیسات مخفی تولید کیک زرد در عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران نسبت به ابعاد برنامه هسته‌ای سعودی ابراز نگرانی کرده است.
 
این نگرانی دیروز از سوی "کاظم غریب آبادی" نماینده دایم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ابراز شده است. او  با اشاره این که عربستان سعودی در حال توسعه و اجرای یک برنامه "بسیار غیرشفاف هسته‌ای" است، گفته است: به رغم اینکه عربستان عضو ان. پی. تی است و توافقنامه جامع پادمان دو جانبه در حال اجرا با آژانس دارد، ولی متاسفانه هنوز از تعهد پذیرش بازرسی‌های پادمانی آژانس خودداری می‌کند و با وجود درخواست‌های مکرر چندین ساله آژانس نیز تعهدات خود را به گونه‌ای اصلاح نکرده است که اجازه بازرسی به آژانس را بدهد."
 
غریب آبادی با یادآوری این که عربستان سعودی هیچ رآکتور فعال تحقیقاتی ندارد که بخواهد دنبال تولید کیک زرد باشد، گفته است: "این موضوع در کنار اقدام‌های پنهانی سعودی‌ها در حوزه هسته‌ای و عدم اجازه ورود به بازرسان آژانس و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه‌،  نگرانی‌ها درخصوص یک برنامه پنهانی سلاح هسته‌ای در این کشور را تقویت می‌کند."
 
نماینده دایم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در ادامه گفت:" چنانچه عربستان سعودی دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است، بایستی تعهدات مربوطه آژانس را بپذیرد و کاملا شفاف عمل کند."
 
او از آژانس خواست تا در راستای شفاف سازی برنامه هسته‌ای سعودی، گزارشی را به اعضاء ارایه کند.
 
"محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان سعودی پس از اینکه به منصب ولایتعهدی نشست در اظهاراتی تهدید کرد در صورتی که ایران به سمت تولید سلاح هسته‌ای برود، کشورش نیز برای ایجاد موازنه به سمت تولید تسلیحات هسته‌ای خواهد رفت.
 
گفتنی است روزنامه  "وال استریت ژورنال" آمریکا در گزارشی که در تاریخ 4 آگوست (5 روز پیش) منتشر کرد به نقل از برخی کارشناسان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) مدعی شد عربستان سعودی به کمک چینی‌ها در حال ساخت یک تاسیسات مخفی هسته‌ای در حومه شهر "الاولی" در شمال شهر مدینه است. به نوشته این گزارش هدف از ساخت این تاسیسات مخفی تولید کیک زرد از معادن اورانیوم موجود در این محل است.
 
وزارت انرژی عربستان سعودی این خبر را تکذیب کرده است.
+14
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  شیخ قمی نقل میکند روایت داریم که وقتی آخر الزمان میشود مسلمانان با بمب اتم- نیترات آمونیوم کیک زرد ووو بجان هم افتاده دنیا کن ف یکون میشود توی تازی نامه هم آمده « و اذا اردنا ان نقول که کن فیکون » دقیقا نمیدانم کدام آیه است تو ذهنم بود
  8
  27
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۱
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  غریب آبادی با یادآوری این که عربستان سعودی هیچ رآکتور فعال تحقیقاتی ندارد که بخواهد دنبال تولید کیک زرد باشد، گفته است: "این موضوع در کنار اقدام‌های پنهانی سعودی‌ها در حوزه هسته‌ای و عدم اجازه ورود به بازرسان آژانس و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه‌، نگرانی‌ها درخصوص یک برنامه پنهانی سلاح هسته‌ای در این کشور را تقویت می‌کند."....این همه پر رویی و روده درازی و دروغگویی فقط از یک سقط پرست بر میاد که تو طویله اخوندهایی مثل تمساح یزدی بزرگ شده و وقتی ازش بپرسید بابات کیا ،جواب اینه ننه جونش رفته بود کربلا زیارت، چون میخواست وارد حرم بشه برای غسل کردن مجبور شد بره حمام مردانه.....جالبترین چرندش فعالیتهای بیسبات کننده منطقه است
  6
  14
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  تو رو خدا نگا کن دیگ به دیگ می گه روت سیاه. دیگه همین مونده بود که اینا از فعالیتهای کشور دیگه ای ابراز نگرانی کنند. اصلاً اصل نگرانی تو دنیا شما بی شرفایت که حتی یک کار ساده تون هم بدون عوضی بازیو بدون دردسر سازی برای کل دنیا نیست، واقعاً که می یگن به اخوند تو حوضه داخل بشکه از عقب درس دیدگی و پرروی می دن حق دارن.
  0
  8
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اینکار از صدر اسلام در عربستان رواج داشت. کیک سفید میپختند و سپس با زردچوبه رنگش را تغییر میدادند. اصولا این خر از کرگی دم نداشت.
  3
  5
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
  ۵۴
  انا بیطرف - فسا، ایران
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. اینا را جدی گفتید یا به قصد شوخی و طعنه و...........
  0
  1
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  خب حق دارن. همون ۱۰ سال پیش میگفتن اگه ایران کشور بخواد بمب بسازه کشور بغلی برا امنیت خودش دست به ایجاد بمب میزنه. .
  1
  4
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  لعنت به جفتتون. هم سعودی و رژیم ایران،هر دو نکبت های منطقه.
  0
  6
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  امریکا سفارش کرده که این شعله زرد را بسازند زیرا با آمدن چین به ایران ،ایران هم از این شعله زردها درست میکنند و سرعت ساخت بمب بیشتر خواهد بود با کمک دوست وبرادر ، چین کمونیست .
  0
  2
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۴
  نظر شما چیست؟