فرار ۹۸ میلیارد دلار سرمایه ایران در ۹ سال

العربیه :آخرین اظهارات مقامات دولتی ایران از اختلاس‌های نجومی، از سرقت سالانه 11 میلیارد دلار طی 9 سال گذشته، در نظام اقتصادی ایران پرده برمی دارد.

در این رابطه به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در توئیتر خود نوشت : «در مجموع 9 سال معادل 98.4 میلیارد دلار و به طور متوسط سالیانه 11 میلیارد دلار سرمایه در هر سال، از اقتصاد ایران خارج شده است.»

به گفته خوانساری، تنها در سال 96، خالص حساب سرمایه بیش از 19 میلیارد دلار منفی شده است.

پیش از این جمال رزاقی، رئیس اتاق بازرگانی شیراز نیز از گم شدن 22 میلیارد دلار ارز دولتی خبر داد.

همزمان با بحرانی شدن بازار ارز و رشد دیوانه‌وار نرخ دلار، معاون اول روحانی، رئیس بانک مرکزی و دیگر مدیران دولت، علت را متوجه صادرکنندگانی که ارزهای حاصل از صادرات را به کشور بازنگردانده‌اند، کردند.

خبر مفقود شدن میلیاردها دلار در شرایطی اعلام می‌شود که از دیدگاه سازمان شفافیت بین‌الملل، ایران از نظر فساد داخلی در زمره فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد. رتبه ایران در زمینه فساد، 28 از 100 در سال 2018 بوده است.

به گفته ناظران اقتصادی، برآوردهای سازمان شفافیت بین‌الملل بسیار سهل‌گیرانه و خوشبینانه بوده ‌است و فساد اقتصادی در ایران، بسیار بیش از آن چیزی است که آن سازمان اعلام کرده بود.

سازمان شفافیت بین‌الملل، نظام ایران را از نظر فساد داخلی در زمره فاسدترین کشورهای جهان طبقه بندی کرده است.

این سازمان در گزارش سال 2018 خود ایران را از نظر گسترش فساد مالی در جایگاه 138 در میان 180 کشور قرار داد
+15
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  بانگ مرکزی قراره فردا 500 میلیون دلار دوباره به صرافی ها بریزه تا برای کوتاه مدت هم شده جلو افزایش قیمت دلار را بگیره البته برای این 500 میلیون دلار فقط برای چند روز است دوباره قیمتها بالا میره احتمالا در این چند روز قیمتها تا 21 هزار تومان سقوط کنه بعد میکشه بالا
  2
  28
  شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  در ضمن با فروش پیته نفتی (اوراق نفتی ) میخوان حدود 20 هزار میلیارد تومان از مردم اخاذی کنند اعتبار اوراق نفتی 3 ساله خواهد بود خبر موثق است
  1
  24
  شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  کفگیر کلا خورده ته دیگ یک موضوع دیگر شنیدم معادن طلای ارسباران را به روسها فروخته اند
  2
  24
  شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  و مسئله اینه این ۹۸ میلیارد اختلاس و دزدی هست. سرمایه ی خود اونایی که فرار کردن نبوده. فقط اختلاسایی که خارج شدن ۹۸ میلیارد دلاره.
  0
  11
  شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. معنی vareid یعنی چی من یه همکلاسی داشتم اسمش همان بود که شما انتخاب کردید اهل ترکیه هم بود البته ایشون یهودی تشریف داشتن
  2
  0
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۴
  نظر شما چیست؟