امانوئل ماکرون از حزب الله خواست منافع لبنان را بر منافع ایران ترجیح دهد

یورونیوز :امانوئل ماکرون در جریان سفر یک روزه خود به لبنان پس از انفجار مهیب روز سه شنبه بیروت ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان حادثه گفت فرانسه خود را متعهد به کمک به مردم لبنان می‌داند.

به گزارش رویترز امانوئل ماکرون همچنین در جریان سفر خود با نمایندگان تمامی گروه های سیاسی از جمله حزب اللهِ تحت حمایت ایران، دیدار کرد. وی از حزب الله خواست منافع لبنان را بر منافع ایران ترجیح دهد و از نفوذ خود برای فشار بر دولت جهت انجام اصلاحات استفاده کند.

آقای ماکرون همچنین در یک کنفرانس خبری خواستار انجام یک تحقیق بین المللی درباره منشأ انفجار شد و در همین حال تاکید کرد که مقامات لبنان باید در برابر خواسته اصلاحات از سوی مردم دست به اقدامات ضد فساد بزنند.

انفجار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت در عصر سه شنبه، دست‌کم ۱۴۵ کشته و ۵ هزار زخمی برجای گذاشت و ۳۰۰ هزار نفر را نیز بی‌خانمان کرد. این در حالی است که هنوز ده‌ها نفر مفقود هستند. بسیاری از لبنانی‌ها اهمال کاری‌های مسئولان را عامل وقوع این حادثه می‌دانند.

رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که یک نقشه راه برای انجام اصلاحات اضطراری را روی مقامات لبنانی گذاشته است تا کمک‌های میلیاردی جامعه جهانی در اختیار دولت لبنان قرار بگیرد. وی اضافه کرد که در ماه سپتامبر به لبنان بازخواهد گشت تا نحوه اجرای تغییرات را پیگیری کند.

وی گفت: «اگر اصلاحات صورت نگیرد، لبنان به غرق شدن ادامه خواهد داد. آنچه اینجا مورد نیاز است تغییرات سیاسی است. این انفجار باید شروعی برای عصری جدید باشد.»

امانوئل ماکرون همچنین از برگزاری یک کنفرانس بین المللی برای لبنان و با مدیریت فرانسه خبر داد. او گفت لازمه اعطای کمک‌ها «حکمرانی شفاف» در لبنان است و نخست باید اطمینان حاصل شود که کمک‌ها به دست مردم، سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های خیریه می رسد و نه نخبگان حاکم که به فساد و سوءمدیریت متهم هستند.

آقای ماکرون در ادامه تأکید کرد که یک نظارت شفاف و روشن بر روی این کمک‌ها خواهد بود تا هیچگونه راهی برای تقلب وجود نداشته باشد. او گفت که سازمان ملل و بانک جهانی نقش اساسی در این مورد بازی خواهند کرد.

فرانسه در دوران دو جنگ لبنان، کمک هایی به این کشور کرده بود و در همین چارچوب در سال ۲۰۱۸ نیز کنفرانسی برای جمع آوری کمک‌های بین المللی به این کشور برگزار کرد. در آن زمان قرار شد تا ۱۱ میلیارد دلار به لبنان کمک شود به شرطی که این کشور گفت و گوهایی با صندوق بین‌المللی پول برای نحوه نظارت بر هزینه آن داشته باشد . گفتگوهایی که تاکنون محقق نشده است.

امانوئل ماکرون همچنین در اقامتگاه سفیر فرانسه در بیروت، جایی که صد سال پیش ژنرال فرانسوی تاسیس دولت لبنان را اعلام کرده بود، گفت این دیگر مسئولیت فرانسه نیست تا به رهبران لبنان بگوید چه کار باید بکنند، اما فرانسه می تواند برای انجام اصلاحات فشار بیاورد.»

وی افزود: «من تضمین می کنم که این کمک‌ها در دستان فاسد قرار نخواهد گرفت.» آقای ماکرون با اشاره به دیدارهایش با مقام‌های لبنانی گفت: «من خیلی صریح و رک بودم و در مقابل از دولتمردان لبنان انتظار پای بندی به تعهداتشان را دارم.»

حداقل یک شهروند فرانسه در میان کشته شدگان حادثه انفجار بیروت قرار دارد و ۲۴ شهروند دیگر در میان زخمی شدگان به چشم می خورند که حال سه نفر از آنان وخیم اعلام شده است.

وضعیت دشوار اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و از بین رفتن انبار غلات بندر بیروت، زندگی و معیشت مردم این کشور را بیش از گذشته دشوار کرده است. این در حالی است که این کشور طی ماه های گذشته صحنه تظاهرات متعدد در اعتراض به فساد حاکمان و نحوه مدیریت کشور بوده است.
+60
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  دست امانوئل مکرون درد نکنه که به عنوان اولین مقام خارجی بعد فاجعه به لبنان سفر کرد و بر علیه گروه های فاسد و حتی مسیحیان حاکم مثل میشل عون که با حزب الله متحدند، جبهه گرفت . اما ای کاش با گرو ه های حزب الله تماس نمی گرفت. بندر بیروت در کنترل حزب الله بود و بی شک مسئول این فاجعه اونها هستند. بطور کل همه بدونند که اگه جایی رو به حزب الله بسپارند و خدا نکنه اون جا یک کشور باشه ، سرنوشتش همین ویرانی، تباهی و نابودیست. مماشات کافیست.
  10
  40
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  اسکل با کروات اومده دستور میده. کمک‌های انسان دوستانه کجاست نامرد؟ فقط اومدی خودی نشون بدی و برگردی. اینا انسان نیستن که! . برو راست میگی جلیقه زرد هاتونو جمع کن اول بعد بیا اراجیف بگو..
  69
  11
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  احتمالا فرانسه دوباره بعد از یک قرن کنترل فرانسه را بدست بگیرد حدود 175 هزار نفر طی دو روز گذشته امضا جمع کرده اند که فرانسه کنترل لبنان را بدست بگیرد در میان امضا کنندگان حتی مقامهای بلند کشوری و ارتشی وجود دارد ازجمله خانم تریسی شمعون، سفیر لبنان در اردن از امضا کنندگان است و دیروز از دولت استعفا داد درصورت کنترل فرانسه بر لبنان فاتحه تروریستهای حزب الله خوانده است
  10
  38
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  اسکل داره آستینش بالا میزنه که بعله ما مشغول نجات ملت لبنان هستیم... حداقل اون کروات تو در بیار ‌ببینیم عملگی بهت برازنده هست!
  63
  12
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  با مکرن چه آخه سر پیاز هستی تا ته پیاز؟ یعنی لبنان این قدر بد بخت هست که رئیس جمهور یه کشور دیگه بیاد تو کشور شما بد بگه شما چی کار کنید؟ اینا هنوز فکر می‌کنن ۱۸۰۰ میلادی هست و لبنانی‌ها هم مستمره فرانسه
  55
  11
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  پیرزن باز اسکل خیلی زحمت کشیدی از تروریست های دوزاری به نام حرب اله سپاه درخواست عاشقانه کردی.
  22
  9
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. باز تو پیدات شد ...
  11
  27
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. این چیزایی باطل که از مغز تهی شماها اینجا نوشته میشه را از کجا میارین؟ تا کی میخواین اراجیف بنویسین؟ اینجا کودکستان نیستا!!! برو پهلو بابات نتان یابو سردت نشه
  16
  10
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. آیا تا بحال از خودت پرسیده که چرا چین و روسیه هم سر پیاز هستند و هم ته پیاز؟ که 41 سال است ایران را میدوشند و به طویله رهبری امر و نهی میکنند
  10
  38
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]ببخشید یادش رفته که لباس ریا و تذویرش یعنی ریش و پیرهن شیخیش و تسبیحش و ابا و عمامه اش رو بیاره. مکرون اگر هم کمکی بکنه از شکم مردمش نمیزنه که بیاد به اینا کمک کنه. اگر فرانسه عرضه داشته باشه باید بتونه یک کمک بین المللی برای مردم لبنان رو برنامه ریزی و مدیریت کنه که به نظر من فرانسه این توان رو داره ولی فساد افسار گسیخته که عامل اصلی نفوذ سوریه و بعد ایران در لبنان هستش مثل خود ایران و سوریه اجازه انجام کارهای درست رو نمیده. حکومت ولایت فقیه با فساد زنده اس. از پروبال دادن به تبهکاران و زندانیان دزد و قاچاقچی زمان شاه بعنوان عناصر اصلی سپاه و کمیته ها بگیر تا رشوه و زدوبند و اختلاس بودجه های عمومی بعنوان پروژه و خودکفایی و غیره که همش با پول نفت و گاز و معادن ایران هستش که اگر نباشه مثل الان همدیگه رو میخورن.در لبنان هم وضعیت فساد همینطوره. هیچکس به قدرت نمیرسه الا با پول بقیه. از حزب الله بگیر که واسه پول شده حزب الله تا مقامات و نماینده هاشون که با پول ایران و عربستان و اسرائیل و سوریه و . آمدن سرکار.
  3
  15
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] عمو حداقل خبر نداری ساکت باش هیچکس هم نمیگه لال هستی. رئیس جمهوری که با توافق سایر کشورها میشه رئیس جمهور و نصفش درست ایرانه و نصفش دست عربستان و کشوری که محل رشوه دادن سایر کشورهاست و هرکی بیشتر پول بذاره نفوذش بیشتره انتظارت چیه؟ این کشور نباید سروسامان بگیره عربستان نمیخواد لبنان سامان بگیره اسرائیل نمیخواد حتی سوریه و ایران هم نمیخوان چون سامان گرفتن لبنان و حتی فلسطین نون خیلی ها رو آجر میکنه. خط مقدم جبهه و به قولی مقاومت دقیقا دکان خیلی هاست. اسرائیلی ها با همین تهدیدها کلی بودجه نظامی و کمکهای بلا عوض از غرب میگیرن که اگر نباشه تقریبا دوسوم ارتش اسرائیل بیکار خواهند شد. از طرف دیگه سپاه و عوامل عربستان و سوریه و ایران هم با همین رقابتها و دژمن بازی ها سالیانه میلیاردها دلار پول رو از بودجه عمومی به راحتی برمیدارن و خرج و هاپولی میکنند. سپاه قدس اگر اسرائیل نباشه سالی دو میلیارد دلار رو برای چی باید بگیره؟ یا گروههای شبه نظامی وابسته به عربها یا همین حزب الله واقعا اسرائیل نباشه وضعیتشون چی میشه؟ .
  3
  11
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
  ۲۷
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::varied - ریزه، ترکیه::]شما هیچ مدرکی برای هرفت نداری ولی امریکا به طویله اردوقان داره االنی امر و نهی میکنه .
  6
  4
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵
  ۲۷
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::varied - ریزه، ترکیه::]این اتفاق نخواهد افتاد و تروریست دولت همون کشوری هست که در اون زندگی میکنی و از داعش همایت میکنه .
  6
  3
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل
  ممکن نیست حزب الله نمک بخوره و نمکدون رو بشکنه اونا به نظرم تحت تاثیر فرهنک جوانمردانه ایرانیان بزرگ شده اند و تا اخر پای ایرانی و ایرانی می ایستند . مکرون خامه و باید جلو بره
  1
  0
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۰
  نظر شما چیست؟