مالک کشتی حامل نیترات ‌آمونیوم: مسئول انفجارهای بندر بیروت نیستم

نمایی از بندر ویران‌شده بیروتدویچه وله :مالک سابق کشتی حامل نیترات ‌آمونیوم گفت، در رابطه با انفجار محموله کشتی مسئولیتی احساس نمی‌کند. رئیس‌جمهور فرانسه برای ابراز هم‌دردی به بیروت رفت. اتحادیه اروپا و آلمان هم نیروهای کمکی به لبنان فرستادند.

روز پنجشنبه، ۱۶ مرداد (ششم اوت) همچنان انفجار انبار نیترات آمونیوم که روز سه‌شنبه بخشی از پایتخت لبنان را ویران کرد، در صدر خبرهای بین‌المللی قرار داشت.

شمار زیادی از رسانه‌های بین‌المللی به این موضوع پرداخته‌اند که این ماده شیمیایی با قابلیت انفجار بالا، چرا و از چه زمانی بدون مراقبت‌های ویژه در بندر بیروت انبار شده است.

اشپیگل آنلاین نوشت، مالک سابق کشتی حامل نیترات آمونیوم خود را از مسئولیت این حادثه مبرا دانسته و موضوع را به مقامات لبنانی ارجاع داده است.

این وبسایت خبری آلمانی شامگاه چهارشنبه نوشته بود، این محموله از سال ۲۰۱۵ در انباری بدون مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شده است و مقامات به تقاضاهایی که از طرف برخی مسئولان برای انتقال آن شده، اعتنا نکرده‌اند.

بنا به گزارش اشپیگل‌آنلاین، در اکتبر ۲۰۱۳ شناوری به نام Rhosus با پرچم مولداوی دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم از گرجستان به سمت موزامبیک در دریای مدیترانه حمل می‌کرده اما دچار نقص فنی شده و در بندر بیروت پهلو گرفته است.

اکنون ایگور گرتشوشکین ، بازرگان روس و مالک کشتی به روزنامه "ایزوستیا" گفته است که مقامات لبنان ادامه کار خدمه کشتی را در نوامبر ۲۰۱۳ ممنوع کرده و محموله‌ را به دلیل خطرناک‌بودن  توقیف کرده‌اند.

به گفته گرتشوشکین، لبنان این توقیف را با  دلیل "اسناد ناکافی" کشتی توجیه کرده است.

بازرگان روس مدعی شده که این اقدام باعث ورشکستگی او شده به همین دلیل به دنبال آزادسازی محموله نبوده است.

کاپیتان روس کشتی، بوریس پروکووسکو گفته است، علت توقیف کشتی نپرداختن عوارض بندر بوده است.

شمار کشته‌شدگان انفجار روز سه‌شنبه تا ظهر پنجشنبه به ۱۳۵ تن رسید. بیش از پنج هزار نفر هم زخمی شده‌اند. احتمال این که شمار قربانیان همواره افزایش یابد زیاد است.

چند دیپلمات خارجی از جمله یکی از همکاران سفارت آلمان هم کشته شدند.
انفجارهای بیروت باعث ویرانی بخش زیادی از منطقه مسکونی بندر نیز شدکمک‌های آلمان و فرانسه
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه برای ابراز همدردی با ملت و دولت لبنان به بیروت رفت. او پیش‌تر در پیامی توئیتری نوشته بود: «لبنان تنها نیست.»

مکرون با همتای لبنانی خود میشل عون، نخست وزیر حسن دیاب و رئیس مجلس لبنان نبیه بری ملاقات کرد.

رئیس جمهور فرانسه بلافاصله پس از فاجعه بندر بیروت وعده داده بود که از لبنان حمایت خواهد کرد.

فرانسه در حال ارسال دو فروند هواپیمای نظامی با ۵۵ پرسنل دفاع مدنی به بیروت است.

لبنان تا سال ۱۹۴۳ تحت قیمومیت فرانسه بود.

در انفجارهای بیروت یک معمار فرانسوی به نام ژان مارک بنفیلس که در بازسازی ساختمان‌های تاریخی تخریب شده در جنگ داخلی لبنان سهیم بود نیز کشته شد. ۲۴ شهروند دیگر فرانسه هم زخمی شده‌اند.

دولت آلمان نیز در نخستین اقدام برای کمک به نیروهای امدادی لبنان ۵۵ نیروی متخصص و شماری سگ‌های ردیاب را روانه بیروت کرد.
کمک‌های اتحادیه اروپا
کمیسیون اتحادیه اروپا نیز مصمم است به لبنان کمک کند. در این راستا برای لبنان مزایایی در زمینه تجارت و تعرفه‌های گمرکی در نظر گرفته خواهد شد.

روز پنجشنبه در این راستا اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با نخست‌وزیر لبنان گفت‌وگوی تلفنی داشت.

این اتحادیه همچنین قصد دارد در مذاکرات با موسسات مالی بین‌المللی برای دریافت کمک‌های اقتصادی از لبنان پشتیبانی کند.

اتحادیه اروپا بیش از ۱۰۰ مامور آتش‌نشانی و یک کشتی دریایی را با تجهیزات پزشکی به لبنان اعزام کرده است
+16
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  هر گندی در جهان بالا میاد پای روسهای آدمخوار و چینی های آدمخوار و البته توله شون جمهوری اسلامی وسطه. عوضیهای بی همه چیز.
  8
  31
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۸
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  مکرون نوشته : لبنان تنها نیست. اینو که همه میدونند ایران مثل کوه پشتش وایستاده با پول مردم بدبخت ایران.
  2
  28
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۹
  ۴۱
  mashdimamdali - توکیو، ژاپن
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. درود و عرض ادب . ایران نه, بلکه جمهوری اسلامی مثل کوه پشت لبنانه! ایران و جمهوری اسلامی جدای از هم هستند! سبز باشید, سبز و آفتابی
  0
  4
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۳
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. چرا ....میزنی تو دوباره اسرائیلی بچه کش. هر گندی که تو دنیا زده میشه عامل اصلیش امثال تو، اسرائیل و آمریکای جنایتکار عامل‌های اصلیش هستین... شماها نباشین تو خاور میانه آرامش و صلح برقرار میشه... جنایتکار هایی که تو طرفدار شون هستی که جنگهای متعددی رو راه انداختن و از استفاده بمب اتمی هم هیچ ترسی ندارن جانی و جنایتکار هستن وتو هم در جنایتهاشون شریک هستی... فک کنم شماها الین هستین و از ....
  9
  5
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۹
  ۴۱
  mashdimamdali - توکیو، ژاپن
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. بوی سوختنی میاد!
  3
  4
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. پای اسراییل در میونه اما کشتی حامل اینهمه مواد منفجره روسی هستش و محمولا از منطقه روسیه اومده. من فکر میکنم قرار بوده این کشتی بره ساحل اسراییل منفجر بشه. تو شرم نداری یه ذره هم راضی هستیما
  4
  6
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. آقای قر.. اون کشتی رو عمال اسرائیل آوردن گذاشتن اونجا برای این روزها... سناریو یه فیلم 2 ساعت رو 5 سال می‌نویسن. حالا تو مغز کوچیکت جا نمیشه که سناریو به این حد که تمام خاورمیانه رو تحتالشعاع قرار میده 10 سال پیش ننوشته باشن.. از شیاطین اسرائیلی و آمریکایی و تو خائن الین همه این چیزها بر میا د
  7
  1
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. آخه .. کی بودی برای من هارت و پورت میکنی! مزدورای غربتی مثل تو اصلا تو آمار من نیستن. برو در خونتون بازی کن . کم بمال بدبخت غربتی. به خاطر یه مشت دلار ...
  1
  2
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. ارزششو داره کمک کردن به مردمی که تازه تازه دازن متوجه میشت عرب نیستن بلکه از نژاد پارسیان هستند لبنان هزاران سال داخل تمدن ایرانی بوده و خواهد بود
  0
  1
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۱
  نظر شما چیست؟