مامور سابق سیا: در محل انفجار بیروت مهمات نظامی وجود داشت،‌ اما نمی‌خواهند بپذیرند

رابرت بائر،‌ مامور سابق سیا در زمینه مسائل خاورمیانه که سابقه حضور در لبنان را داشته، ضمن اشاره به ویدیوهای انفجار بیروت گفت اعتقاد ندارد که این اتفاق تنها ناشی از نیترات آمونیوم در محل انفجار بوده است.

بائر روز چهارشنبه ۱۵ مرداد در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت فکر می‌کند در محل انفجار مهمات و مواد محرک نظامی وجود داشته، اما مشخص نیست متعلق به چه کسی بوده است.

این مامور سابق سیا افزود: «این مشخصا یک انفجار نظامی بود. این کود نبود و من کاملا از آن مطمئنم.»

پیشتر حسن دیاب،‌ نخست‌وزیر لبنان،‌ اعلام کرده بود که دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم که ماده شدیدا قابل اشتعال با موارد استفاده در زمینه‌های کشاورزی و نظامی است،‌ از شش سال پیش در گمرک بندر بدون ملاحظات ایمنی نگهداری می‌شده است.

او این مساله را موجب «ایجاد خطر برای امنیت شهروندان» دانست.

با این حال مامور سابق سیا در این زمینه ضمن واکنش به این موضوع می‌گوید: «شما به توپ نارنجی آتش نگاه کنید،‌ مشخصا همانطور که گفتم انفجار نظامی بود.»

بائر همچنین اشاره کرد که پودر سفید مشاهده شده پیش از انفجار در ویدیوهای حادثه احتمالا نشانگر وجود نیترات آمونیوم و سوختن آن در محل است.

او افزود مقدار زیادی مهمات پیش از انفجار بزرگتر آزاد شدند.

این مامور سابق امنیتی آمریکا در زمینه برخی گمانه‌زنی‌ها درباره روی دادن حمله در این حادثه گفت شواهدی درباره آن وجود ندارد و یک اتفاق به نظر می‌رسد.

دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا،‌ از واژه «حمله ترسناک» در ارتباط با این حادثه استفاده کرده است.

بائر در ادامه ضمن اشاره به «بی‌کفایتی» و «فساد» در زمینه این حادثه افزود: «سوال این است که آیا مواد منفجره نظامی بوده‌اند.»

او در همین زمینه پرسید: «برای چه کسی می‌رفته و چرا آن‌جا نگهداری می‌شده است؟»

این مامور سابق امنیتی آمریکا در ادامه ضمن اشاره به سابقه سال‌ها کار در لبنان گفت: «هیچ‌کس نمی‌خواهد بپذیرد که مواد منفجره نظامی را در بندر نگه داشته است. این یک کار احمقانه است.»
+42
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  خوبه دیگه شما هم هرچی می‌شه زود میچسبنید به ایران و حزبالله، از کجا معلوم کار اسرائیل نبوده؟ مگه اسرائیل نیست همیشه به سوریه و لبنان حمله می‌کنه؟مگه همین چند وقت پیش آتیش سوزی‌های ایران رو نگفت کار ما هست؟
  61
  17
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. خب اگه اسراییل بوده باید پرسید چرا حزب الله اینا رو اورده تو قلب بیروت مستقر کرده؟ ایا حزب الله و سپاه از مردم عادی به عنوان سپر انسانی استفاده کرده؟ اینکه اگه اسراییل حمله کرد مردم هم کشته بشن؟ یا اینطوری اسراییل حمله نکنه؟ چون مردم کشته میشن؟
  9
  36
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. بقول بقول تازینامه شما سوره آلعمران آفت 54 «« وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَهُ وَ اللَهُ خَیرُ الماکِرینَ »» چاه کن عاقبت تو چاه افتاد تروریستهای حزب الله که اینقدر عربع کشی میکردند با نیترات آمونیوم اسرائیل را تهدید میکردند خالا خودشان با همون نیترات آمونیوم بدرک رفتند البته تنها تاسف من به مردم عادی لبنان است و الا 17 تروریست حزب الله که بدرک رفتند پشیزی برای من ارزش ندارد
  7
  24
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. حالا کجا سوخته ؟ اسراهیل اگر بزند.دو روز جلو جلو می‌‌گوید. ساختمان رادیو ایران و حزبلا را در پار سال فراموش کردی؟ دو روز قبل اعلام کرد.اینقدر ترحم به شما داشتند. که حتا عامل یک انتخابات جدید در اسراهیل شد.زمانی‌ که خبر در آمد. اسراهیل جلو جلو اعلام کرد.کار بیشتر به سپاه خودمان می‌‌خورد. چشم سپاه قولوچ است. کم در ایران تجربه؟
  9
  18
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. این تسلیحات و موادی که منفجر شد دقیقا با پول مملکت ایران بوده تبدیل شد به این فاجعه و شک نکن و صد در صد این انفجار با همکاری رژیم اشغالگر اسلامی صورت گرفته حزب الله لبنان و رژیم اسلامی مقصر هستند بزودی گندش در میاد و تمام دنیا میفهمند .ببین هر کجای دنیا انفجار و حملات تروریستی میشود یک پایش رژیم آخوندی ست و سپاه پاسداران تروریست شک نکن
  9
  22
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  علی گدا میگه اینقدر کشش ندید پاره میشه. انبار مهمات ایران بود اسراییل منفجرش کرد حالا هی داستان بافی کنند و مردم را گول بزنند. لبنانی احمق تاوان بازیهای اخوندی را داره میده. همکاری با ایران عاقبتش همینه
  5
  22
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. این مقاله رو خوندم چیزی از ایران و حزب الله ننوشته!!! فکر کنم پارانویا گرفتی
  7
  18
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. خوب اسلام و قران بلدی نکنه از برادران وهابی هستی با ناهم ایرانی .ای شیطون !!!
  0
  0
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۲
  نظر شما چیست؟