فاجعه‌ای بزرگ‌تر از بیروت در کمین تهران است

العربیه :یک عضو شورای شهر تهران اعلام کرد که به علت وجود انبار نفت در داخل بافت مسکونی شهران در تهران، فاجعه‌ای بزرگ‌تر از بیروت در کمین این شهر است.

مجید فراهانی، پنج‌شنبه 6 اوت 2020 در صفحه اینستاگرام خود در این باره نوشت: «حتما در اقصی نقاط گمرک‌های رسمی و یا اسکله‌های غیررسمی، در مناطق ویژه اقتصادی و یا بنادر ساحلی و غیرساحلی کشور انبارهای مشابه انبار مواد شیمیایی بیروت یافت می‌شود که از این پس باید به عنوان یک بمب ساعتی نگریسته شود».

فاجعه انفجار بیروت، 4 اوت در بندر بیروت رخ داد و ساختمان‌های زیادی در منطقه اشرفیه را تخریب کرد. موج ناشی از انفجار باعث وارد شدن خسارت گسترده به ساختمان‌های اطراف محل انفجار شد. بر اساس گزارش رسانه‌های لبنان، تاکنون کشته شدن دستکم 135 نفر و زخمی شدن حدود 4000 نفر بر اثر این انفجار تأیید شده‌ است. فرمانداری بیروت نیز اعلام کرد که بیش از 300000 نفر بر اثر این حادثه بی‌خانمان شده‌اند.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد که علاوه بر اماکن یاد شده انباشت مواد شیمیایی در بطن و مرکز شهرها و اماکن مسکونی خطر آفرین‌تر است.

فراهانی، شناسایی نقاط پرخطر در تهران و ‌دیگر شهرها، برای جلوگیری از بروز فاجعه و برنامه‌ریزی برای خروج این بمب‌های ساعتی را از دولت و مدیریت شهری خواستار شد.

به گفته او، عدم رعایت پروتکل‌های نگهداری و انباشت انبوه مواد شیمیایی در شهر می‌تواند در یک لحظه تمام نظامات یک جامعه و شهر را بر هم بریزد، بنابراین باید موضوع خروج تأسیسات پرخطر از شهر تهران بیشتر از گذشته در دستور کار قرار گیرد.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران به عنوان مثال خواستار توجه به انبار نفت محله شهران شد که مانند یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر و روی گسل زلزله مشا بنا شده است.

به گفته او، انبار نفت شهران با مخازنی غول‌پیکر درست در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران در محله شهران قرار گرفته و هر روز حدود 300 تانکر 30000 لیتری حمل سوخت از ابر مخازن این انبار نفت بارگیری می‌کنند و سپس از وسط بافت مسکونی و خیابان‌ها و کوچه‌های شهران می‌گذرند و نهایتا وارد بزرگراه می‌شوند.

فراهانی به حوادث مختلف رخ داده در شهران طی سال‌های اخیر اشاره کرد و نسبت به تکرار حادثه‌ای که ممکن است فاجعه‌بارتر باشد، هشدار داد.

او در ادامه افزود: «فقط کافی است یکی از تانکرها یا خودروی ‌حمل آن‌ هنگام سوخت‌گیری در کنار مخازن دچار حادثه شود، آنگاه با انفجار سریالی مخازن سوخت یکی پس از دیگری فاجعه‌ای بزرگ‌تر از بیروت به سر تهران می‌آید».

فراهانی احتمال واژگون شدن تانکرهای سوخت در شهران را به تعداد دفعاتی دانست که کامیون‌ها هر روز تردد می‌کنند و نزدیک 300 بار است.

او در ادامه توضیح داد: «ساخت انبار نفت به سال 1353 برمی‌گردد ‌و قریب به نیم قرن پیش شهران در حاشیه حریم تهران بیابانی بیش نبود و انبار نفت شهران و مخازن عظیم الجثه آن در بیابان بنا شدند. سال‌ها می‌گذرد و توسعه شهر اجتناب‌ناپذیر شده و حالا، صحیح یا غلط انبار نفت شهران درست در وسط بافت مسکونی قرار دارد و صدها خانه عمودی با یکی از مهم‌ترین مراکز تأمین سوخت پایتخت همسایه شده‌اند».

فراهانی روی دیگر فاجعه را قرار گرفتن مخازن عظیم انبار نفت روی گسلی دانست که بر اساس آمار سالهاست که آبستن زلزله‌ای ویرانگر است که با فعالیت گسل مشا تلفات انفجار انبار نفت در شهران بسی بیش از زلزله تهران خواهد بود.

او همچنین با اشاره به فاجعه انفجار بیروت تاکید کرد که این فاجعه نشان داد مطالبه خروج انبارهای مواد شیمیایی از شهرها همچون خروج انبار نفت از شهران امروز نه یک‌ مطالبه محلی، بلکه مطالبه‌ای ملی است.

اگرچه هنوز علت دقیق حادثه انفجار بیروت مشخص نیست اما مدیر مسئول امنیت عمومی لبنان اعلام کرد که انفجار به دلیل وجود مواد شدیدا قابل اشتعال که سال‌ها در آن محل نگهداری می‌شدند، روی داده ‌است.

از سوی دیگر، این انفجار در میانه آشفتگی سیاسی و ناآرامی در لبنان و نیز حدود یک هفته پس از تنش در مرز لبنان با اسرائیل به وقوع پیوست. همچنین دادگاهی در هلند قرار بود روز جمعه حکم چهار مظنون قتل رفیق حریری که مرتبط با حزب‌الله لبنان بودند را صادر کند
+58
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  و نکته ی دیگه اینه که کامیونای حامل بنزین نفت و محصولات قابل انفجار پتروشیمی تو ساعت روز و ساعات شلوغی و تو ترافیک اینور اونور میرن. خودم بارها تو تهران دیدم یه کامیون فرسوده ی حامل بنزین با سرعت ۱۰۰ کیلومتر از بغلم رد میشه. مخصوصا تو بافت شهری تهران که یکی از متراکم ترینهاست تو دنیا. تو کشورای دیگه تو ساعات خلوت و اکثرا شب کار میکنن. و سرعتشونم فکر کنم از ۸۰ کیلومتر نباید بالا باشه
  3
  31
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  فاجعه خود طویله رهبری است که شما جیره خوران جزئی از آنید.
  3
  49
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  سراسر ایران و در شهرها و زیر گوش مردم در مناطق مسکونی پر است از مهمات و ادوات خطرناک که چندین برابر خطرناک تر از فاجعه ای که در لبنان رخ داد رخ میدهد
  6
  21
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  قابل توجه ایرانیان درسته که کشته شدن اینهمه انسان بیگناه در بیروت وحشتناکه و تاسف بار ولی هزاران برابر این کشته ها در ایران خودمان رخ داده و سکوت میکنیم مخصوصا در پیتی های بیگانه پرست و مزدور و نان به نرخ روز خور .هر روز اعدام مبارزین و کشتار کولبران کشتار هواپیمای اوکرائین .پنج هزار کشته فقط در آبانماه اینها را فراموش نکنیم دقیقا با حادثه تروریستی حزب الله لبنان با همکاری پاسداران در بیروت مصطفی صالحی از بازداشت شدگان دی ماه را اعدام کردند و این خبر در لابلای اخبار بیروت گم شد .هموطنان اول برای کشور خودمان رگ غیرتمان بالا بیاید بعد برای کشورهای دیگه
  4
  35
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  شما همون پارازیتهایی که برای ماهواره میفرستند رو درنظر بگیری خودش از مواد منفجره خطرناکتر هست 20 سال دیگه معلوم میشه مردم شرق تهران چه سرطانهایی بگیرند که عجیب غریب باشه!! کلا اینا هیچ اهمیتی به زندگی مردم نمیدند البته بجز بچه های خودشون که اونها هم در سنگر امریکا و اروپا مشغول عشق و حال هستند.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. و مسئله ی دیگه اینه که تو ایران هرکی کشته بشه خب سپاه مسئوله. هموطن خودشه. چه سپاهی که میکشه چه اونیکه کشته میشه هردو ایرانی ان. کسی نیومده تو ایران دخالت کنه به سپاه پول بده تا مردمو بکشه. اما اون لبنانی رو ما داریم میکشیم. اون حماس رو ما داریم حمایت میکنیم و پول اسلحه هاشو میدیم. طالبانو ما داریم پشتیبانی میکنیم تا هی نوزاد ۱ روزه بکشن. اما اون لبنانی چه گناهی کرده که یه سری میخوان اسراییلو نابود کنه؟ . مکرون هم یه برنامه جالب داره. رفته بود بیروت و اعلام کرد. امیدوارم لبنان به ارامش برسه.
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. مکرون هم خوب مردم لبنان جوابش را دادند ایشان و خیلی از سیاستمدارها به دروغ ادعا و تظاهر به نگرانی میکنند .هر انسانی به حکم انسانیت باید همنوع خودش را دوست بدارد و عشق بورزد ولی برای آن بی وطن هایی که رنج و درد و کشتار دسته جمعی کشور خودش را نمیبیند و برای بیروت بغض و گریه میکنند و ،،،،،، از سلبریتی ها تا مسئولینی که در راس امور هستند راستی دیدید که یکروز بعد از انفجار بیروت ملاها چقدر دارو و تجهیزات فرستادند ؟ مگر نمیگفتند ما تحریم دارویی هستیم ؟ پس اینهمه دارو از کجا آمد ؟ چطور برای بیماران ایرانی دارو نیست و تحریم هستیم ؟ چطور بیمارستان صحرایی برای زلزله زدگان و سیل زدگان نبود ولی برای بیروت فقط یکروز بعد از انفجار فرستادند ،هنوز زلزله زدگان کرمانشاه سقفی برای زندگی ندارند ،چرا باید اول به فکر مردم کشورهای دیگر بود وقتی خودمان اینهمه بی خانمان داریم ،چرا بعد از جنگ ایران و عراق هنوز خرمشهر خرابه است ؟پولهایی که باید صرف بازسازی خرمشهر میشد کجاست ؟ مگر مردم خرمشهر جنگ زده نیستند ؟ مردم محروم سیستان و بلوچستان مردم کرمانشاه چطور ؟
  0
  1
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۶
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. خب دیگه هستن که هستش. اما عراق اعلام کرد روزی ۱۰۰ هزار بشکه نفت مجانی به عراق میفرسته. بعدم مگه مقصر لبنانه؟ اخه بعضیا میان طوری کامنت میزارن انگا مشکل لبنانه. نخیر. مشکل سپاهه که میده. مشکل سپاهه که تو ایران نمیده اما میبره خارج. لبنان نیازی نداره به کمکای ایران. تازه ۸۰ درصد مردم لبنان هر روز تظاهرات میکنن ایران از لبنان بره بیرون و حزب الله کاملا منحل بشه. یعنی حتی کمک ما رو نمیخوان. اما سپاه میفرسته. مشکل اونجا نیست. مشکل تو ایرانه. سر مار تو ایرانه. بدبختی ما اینه زورمون نمیرسه به سپاه و حتی تو کامنت ها حاظر نیستیم مشکلات و تقصیراتو گردن مسئول اصلیش یعنی انقلاب و سپاه بندازیم میاییم گردن لبنان میندازیم. همین الان شما به حجم کمکهایی که همین ترکیه عربها فرانسه میکنه نگاه کن. کمکی که ایران میکنه خیلی خیلی کمه نسبت به کمک این کشورا. بنابراین اگه نفرستیم برا لبنانیها مشکلی ایجاد نمیشه. بقیه هستن. پس الکی نیاییم به لبنان گیر بدیم. تنها حزب الله هست تو لبنان که جیره خواره. اونم طبق امار تنها ۲۰ درصد حمایت مردم لبنانو داره.
  0
  2
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. حتی خیلی از شیعه های لبنان مخالف حزب الله هستن. تو همون عراق که ۷۰ درصدش شیعه هست ببین وضع چه خبره. کل شیعه ها هی تظاهرات میکنن ایران از کشورشون بره بیرون. همین شیعه های عراق سالی ده ها هزار کشته دادن تو تظاهراتای بر علیه ایران. مشکل اینه. مشکل اینه ما داریم به زور داریم تو کشورای دیگه دخالت میکنیم. مشکل اینه تو لبنان یه حزب الله ساختیم با پول براش رای جمع میکنیم. تازه مردم لبنان حتی همون شیعه هاشون کلی تظاهرات کردن بر علیه حزب الله و ایران و فساد. چون کی از مهمترین عامل فساد تو لبنان دخالتای ایرانه. اگه فساد نباشه ایران اصلا نمیتونه فعالیتی کنه. ۱۰ دلار جابجا بشه مردم و سیستم لبنان میفهمن. برا همینه فساد ایجاد میشه. تو عراق حشد شعبی ساختیم که خداروشکر تقریبا اخرای کاره و داره جمع میشه. تو فلسطین حماس ساختیم که کلا ۵۰۰ هزار طرفدار داره. کل فلسطین ۶ میلیون نفره. تو افغانستان طالبان رو براشون علم کردیم و اسلحه میدیم برن مردم و نوزاد ۱ روزه بکشن. چون مردمشون میخوان مثل غرب زندگی کنن.
  0
  2
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. مگر گفتم مقصر لبنان است ؟ انگار منظور من را متوجه نشدی شما حرف من این است که چراغی که به خانه روست به مسجد حرام است رژیم اسلامی برای بستن دهان کسانی که بیماری های خاص دارند و دارو در دسترس نیست میگوید تحریم دارو هستیم ولی یهو دارو پیدا میشه و میفرستند به لبنان .شما یکبار دیگر بخوان کامنت مرا متوجه میشی .و من هیچ دشمنی با مردم لبنان ندارم ولی با حزب الله لبنان دارم
  1
  2
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
  نظر شما چیست؟