سود و زیان‌های «قمار» با پول ایران در بازار ارز سلیمانیه

دویچه وله :شیوع کرونا باعث افزایش وخامت اقتصادی در عراق شده است. بیکاری گسترده باعث جذب بسیاری به کار تجارت با پول ایران شده است. سقوط ارزش پول ایران برای عده‌ای در بازارهای سلیمانیه سودآور بوده و برای گروه دیگری زیانبار.

افزایش بهای دلار در بازار ارز ایران، برای مردم مناطق مرزی عراق کار و کسبی سودآور ایجاد کرده است. دلاری که در ماه مارس سال جاری حدود ۱۵ هزار تومان ارزش داشت، ظرف مدت چند ماه حتی به بهای ۲۵ هزار تومان رسید.

خبرگزاری فرانسه (AFP) روز چهارشنبه پنجم اوت (۱۵ مرداد) با انتشار گزارشی از سلیمانیه خبر از کسب و کار جدید مردم این منطقه با پول ایران داده است.

در این گزارش به تاثیرات ناشی از کرونا بر داد و ستد با ایران اشاره شده است. خبرنگار خبرگزاری فرانسه نوشته است که سابق بر این، در کردستان عراق و همچنین در شهرهای کربلا و نجف، مبادله دلار و تومان ایران یکی از فعالیت‌های اقتصادی سودآور بوده است. اکنون شیوع کرونا در هر دو کشور به تجارت بین آن‌ها آسیب رسانده است.

تا کنون در عراق ۱۳۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از پنج هزار نفر در اثر این بیماری جان باخته‌اند. حال آنکه در ایران تعداد مبتلایان بیش از ۳۱۰ هزار نفر اعلام شده و ۱۷ هزار نفر  در این کشور در اثر بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

شیوع کرونا وضعیت اقتصادی سلیمانیه را به شدت تغییر داده است. یکی از صرافان فعال در بازار سلیمانیه به خبرگزاری فرانسه گفته است که بهای هر دلار در قیاس با پول ایران در ماه مارس ۱۵ هزار تومان بوده است. امروز نرخ مبادله هر دلار با پول ایران در بازار سلیمانیه به ۲۵ هزار تومان رسیده است.

بسیاری از مردم عراق به امید آنکه بحران کرونا به زودی به پایان برسد، اقدام به خرید کلان پول ایران در شرایط کنونی نموده‌اند؛ شرایطی که پول ایران در نازل‌ترین سطح ارزش خود است. آن‌ها به این موضوع امید بسته‌اند که پس از پایان موج شیوع کرونا بتوانند با مبادله مجدد پول ایران با دلار کسب درآمد کنند.
تجارت با پول ایران
در شرایطی که کرونا باعث وخامت اقتصادی عراق شده و موج گسترده‌ای از بیکاری را در پی داشته است، تجارت با پول ایران در بازارهای سلیمانیه به کسب و کار پر سودی تبدیل شده است.

بر اساس نتایج نظرسنجی که اخیرا در ارتباط با بازار کار عراق صورت گرفته، ۸۷ درصد از مردم اعلام کرده‌اند که در شرایط شیوع کرونا قادر به کار نیستند.
بازار نجفخبرگزاری فرانسه از شدیدترین بحران اقتصادی عراق در تاریخ معاصر این کشور سخن گفته است. بحرانی که از یک سو ناشی از شیوع ویروس کرونا است و از سوی دیگر نتیجه سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی و کاهش درآمد ارزی این کشور.

دولت عراق در سایه این بحران اقتصادی ناگزیر به کاهش هزینه‌ها شده است. یکی از صرافان بازار سلیمانیه به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است: «شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن باعث شده کسانی که کار خود را از دست داده‌اند، به تجارت با پول ایران روی بیاورند.»

این در حالی است که یکی دیگر از صرافان تجارت با پول ایران را "قمار" خوانده و گفته است: «کسانی که پول ایران را به نرخ هر دلار معادل ۲۰ هزار تومان خریده بودند، اکنون که ارزش دلار به ۲۵ هزار تومان رسیده، متضرر شده‌اند.»

یکی از کسانی که اقدام به خرید پول ایران نموده بود درباره زیان خود می‌گوید: «چند وقت پیش من حدود ۵۰۰ میلیون تومان خریدم. حالا با کاهش ارزش تومان، غافلگیر شده‌ام.» این فرد از زیان چند هزار دلاری خود ظرف این مدت سخن گفته است.
گردشگران ایرانی
درآمد بسیاری از مردم عراق وابسته به سفرهای زیارتی ایرانیان بوده است. همه ساله میلیون‌ها نفر از شیعیان جهان و عمدتا از ایران برای زیارت به نجف و کربلا می‌روند.

ایرانی‌ها در حاشیه زیارت خود تجارت هم می‌کنند. مقامات عراق اعلام کرده‌اند که صنعت توریسم این کشور سالانه حدود پنج میلیارد دلار درآمد دارد. صدها هزار فرصت شغلی وابسته به پول زائران است. بر اساس آمار رسمی، دو و نیم درصد تولید ناخالص ملی عراق از طریق درآمدهای زیارتی تامین می‌شود.

این در حالی است که شیوع ویروس کرونا بر سفر مردم به عراق نیز تاثیر گذاشته و از این رو، بسیاری از رستوران‌ها و هتل‌ها ناگزیر شده‌اند کار خود را تعطیل کنند. در چنین شرایطی، تجارت قمارگونه با پول ایران، برای بسیاری از مردم عراق تبدیل به جایگزینی برای جبران زیان‌هایشان شده است؛ تجارتی که می‌تواند باعث زیان بیشتر آن‌ها شود
+19
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  البته بهش نمیشه گفت حماقت. چون هرسال ایرانیای زیادی میرن و میان و اینطوری به صرفه ترم هست. چون دیگه دوبار یا سه بار هزینه و کارمزد برا تبدیل ارز نمیدی. اینجا از کانادا وقتی میرن ایرا همیشه بهشون گفتم همین دلار کانادا رو ببر ایران اونجا تبدیل کن. چون بارها و بارها دیدم اینجا میرن صرافی دلار کانادا رو تبدیل به دلار امریکا میکنن. بعدم دلار امریکا رو میبرن ایران و تبدیل به تومن/ریال میکنن. اینطوری در واقع دوبار هزینه برا تبدیل میدن. تازه به لطف همنوع دوستی هموطنا تو هربار تبدیل ۱۰ درصد ارزش پول رو هم کم میکنن. خودم همین کار رو همیشه کردم. مثلا ۱۰ هزار دلار کانادا رو مستقیم میبرم ایران همونجا تو میدون استانبول صرف میکنم و میشه مثلا ۱۵۰ میلیون تومن. اما اگه برم یکی از صرافی های اطراف یورک و تبدیل به دلار امریکا کنم خب باید حدود هزار دلار رو برا هزینه و دستمزد به صرافی بدم. یعنی ارزش معنوی (به دلارکانادا) کل پولی که تبدیل به دلار امریکا میشه ۹ هزار دلاره. خب این دلار کانادا رو ببرم ایران اونجا دوباره ۱۰ درصدش برا کارمزد کم میشه. الان یکی میاد مسخره میکنه.
  4
  7
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  می‌ دانید چگونه با پول ایران تجارت می‌‌کنند؟ اول می‌‌روند پیش فامیل صدام.این آخوند‌ها و می‌‌گویند. می‌‌خام بریم. مشد. پیش ایتلا بلنده. قول ماراتن سکس داده. دلار زیارتی می‌‌گیرند. ۷ تومن. بعد می‌‌یاند. ایران می‌‌فروشند. ۲۵ تومن. با پول ایرانی‌ می‌‌روند مشد. برای این‌ها هتل. رستوران این چیز‌ها مخصوص است. اونجا با پول ایرانی‌ می‌‌دهند. ولی‌ به نرخ ۷ تومان. ماسلن اگر شبی ۱۰۰تومان باشد. این‌ها ۷ تومن می‌‌دهند. و می‌‌گویند. نه ۱۰۰ تومان نرخ آزاد است. می‌‌کند ۵ دلار. ۵ دلار به نرخ دولتی می‌‌شود ۳۵ تومان. هرچه هم از پول ایرانی‌ که دلار به نرخ ۲۵ تومن فروختند.باقی‌ ماند. دوباره می‌‌بارند. پیش آخوندا و به نرخ ۷ تومان دوباره دلار می‌‌گیرند، خلاصه بردار عزیز معمولا در مکتب قرآن.فقط یک چیزی داری. برای خدمت. این بردار عراقی به یک چیز راضی‌ نیست. از گوش .دماغ. دهان هم بدش نمی‌‌یاد
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. چی؟ فارسی بگو
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. شما وقتی توی اونجا چنج میکنی مستقیم میتونی بفرستی توی یه کارت توی ایران و اینطوری یه بسته پول رو با خودت حمل نمیکنی که هرلحظه ممکنه ازت دزدیه بشه توی بازرسی یا توی هواپیما موقع خواب یا توی فرودگاه ایران ...
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. برا حواله ؟ بهش حواله میگن. به خدا نامردن. خدا دنیا رو از شر صراف جماعت حفظ کنه. دلار کانادا رو بیارم ایران صرف کنم ۱۷ هزار تومنه. نرخ فعلا ندارم. اما مثال میزنم. اما این دلار رو بدم اینجا برام حواله کنن ۱۵ هزار تومن حساب میکنن. منی که فوقش ۱۰ هزار دلار بتونم بیارم برام نمیصرفه. ۱۰ هزار دلار منع قانونی نداره اوردنش. حتی لازم نیست فرم پر کنی. این ۱۰ هزار دلار رو بیارم تو چهارراه استانبول ازم ۱۷۰ میلیون تومن میخرن. اینجا بدم دست صرافی برام بریزن ۱۵۰ میلیون تومن میریزن. یعنی ۳۰ میلیون تومن میره تو جیب صرافی.
  0
  1
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  نظر شما چیست؟