فاکس‌نیوز: بندر بیروت به طور غیررسمی تحت کنترل حزب‌الله است

دویچه وله :گمانه‌زنی درباره علت وقوع انفجار در بندر بیروت ادامه دارد. برخی از رسانه‌ها خبر از کنترل حزب‌الله بر این منطقه داده‌اند. مسئولان لبنان خواستار بررسی علت این انفجار‌ها از سوی کارشناسان بین‌المللی شده‌اند.

بسیاری از کارشناسان و نهادهای امنیتی در جهان با دیدن ویدیوهای منتشر شده از انفجارهای غروب سه‌شنبه چهارم اوت بندر بیروت درباره علت‌های احتمالی آن ابراز نظر کرده‌اند. گزارش‌هایی که در رسانه‌های مختلف بازتاب یافته، حکایت از داغ بودن بازار گمانه‌زنی پیرامون این موضوع دارد.

نسخه‌فارسی فرستنده خبری "العربیه" روز چهارشنبه پنجم  اوت (۱۵ مرداد) به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا در منطقه خاورمیانه مدعی شده که این انفجارها می‌تواند به فعالیت‌های "شرورانه" حزب‌الله در لبنان مربوط باشد.

شبکه خبری "فاکس‌نیوز" پیش از آن اعلام کرده بود که بندر بیروت عمدتا به طور غیررسمی در کنترل نیروهای حزب‌الله قرار دارد. گفته می‌شود که حزب‌الله از این بندر برای ذخیره کردن جنگ‌افزار استفاده می‌کند.
"العربیه" مدعی شده که انفجارها می‌توانند در انبار مهمات متعلق به حزب‌الله صورت گرفته باشد. گفته می‌شود گرچه نشانه‌ای دال بر حمله تروریستی در این لحظه به چشم نمی‌خورد، اما این احتمال وجود دارد که در اثر وقوع آتش‌سوزی، مهمات و مواد منفجره ذخیره شده در این منطقه منفجر شده باشند.

در ویدیوهای منتشر شده، آثاری از یک آتش‌سوزی دیده می‌شود. "العربیه" به نقل از یک منبع اطلاعاتی آمریکا گفته است: «به طور رسمی این انفجار در مخزن بنزین رخ داده است. اما بر اساس تجزیه و تحلیل ویدیویی انفجارها، یک انفجار کوچک درست قبل از انفجار دوم رخ داده است.»

ویرانی‌های گسترده ناشی از انفجار دوم بوده است. حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرده بود که انفجار در انبار آمونیوم نیترات روی داده است. بر اساس اظهارات او ۲۷۵۰ تن آمونیوم نیترات در این انبار سال‌ها ذخیره شده است.

این در حالی است که عباس ابراهیم، رئیس اداره کل امنیت عمومی لبنان گفته است که این مواد مصادره شده و اعلام کرده است که آتش‌سوزی در انبار مواد آتش‌بازی صورت گرفته است. موضوعی که "العربیه" به نقل از یک منبع اطلاعاتی آمریکا، نادقیق و "ساده‌لوحانه" خوانده است.

روزنامه اسرائیلی "جروزالیم پست" نیز به کنترل غیررسمی بندر بیروت توسط نیروهای وابسته به حزب‌الله اشاره کرده است. این روزنامه به نقل از زیاد حواط، نماینده پارلمان لبنان نوشته است که انفجار بندر بیروت "سانحه" نبوده است.
درخواست از کارشناسان بین‌المللی
تحقیقات پیرامون علت انفجار بندر بیروت ادامه دارد. در این بین، گفته می‌شود که مسئولان لبنان  خواستار مشارکت و نظارت کارشناسان بین‌المللی در تحقیقات پیرامون این انفجارها شده‌اند.

گفته می‌شود مسئولان لبنان نگران آن هستند که تحقیقات محلی جانبدارانه بوده و رنگ سیاسی به خود بگیرد.

از سوی دیگر، کشورهای آلمان و فرانسه اعلام کرده‌اند که برای یافتن مجروحان و کمک برای جست‌وجوی کسانی که زیر آوار مانده‌اند، گروه‌های امدادی به لبنان اعزام خواهند کرد.

روزنامه "جروزالیم پست" میزان خسارات وارده در اثر این انفجار را بین سه تا پنج میلیارد دلار اعلام کرده است. افزون بر آن، گفته شده است که ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار نفر از ساکنان بیروت در اثر این انفجارها خانه خود را از دست داده‌اند.

انفجارهای بیروت دستکم ۱۰۰ کشته و بیش از ۴۰۰۰ مجروح در پی داشته است.
+17
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  سایت ایرانیان انگلستان در خبر رسانی کمی سرعتشان کند است با این وجود باز هم از این سایت نهایت تشکر را دارم در نظرات قبلی نوشتم که تروریستهای حزب الله عملا کنترل بندر را بدست گرفته و به هیچ کس و نهادی اجازه کنکاش و جستجو در مورد علت خادثه را نمیدهد و درضمن تا این لحظه بگزارش شرق الاوسط 147 نفر کشته و 6500 زخمی است
  3
  24
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  منبع خبر: العربیه عربستان
  14
  8
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۰
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد
  رئیس حزب الله سناریوی انفجار مشابه انفجار بیروت را توضیح داد. دبیرکل حزب الله لبنان ، حسن نصرالله در سخنرانی سال 2016 "انفجار هسته ای" را که می تواند در اسرائیل منفجر شود ، توضیح داد که با انفجار بیروت که پایتخت را لرزاند ، مطابقت دارد. بیچاره مردم بی گناه که گرفتار اهریمن شدند.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. فعلا ماشین حساب بگیر یه حساب سرانگشتی بکن ببین چقدر باید خسارت بدیم. من به ۵۰ میلیارد دلار رسیدم. تازه گندم یکسال لبنان رفت رو هوا. ولی جالبه ها. چند روز پیش یه گزارش دیدم میگفت مردم لبنان به خاطر شرائط بد اقتصادی فقط نون میخرن میخورن که با این انفجار گندمم دیگه پیدا نمیکنن بخورن. از صدقه سری اخوندا و سپاه تروریستی. حالا فکر نکن خسارتو از عربستان میگیرن.
  1
  12
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۳
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  دلیل انفجار : در بندر بیروط مقدار زیادی Ammoniumnitrat آمونیوم نیترات انبار شده بوده در طی ۵ سال وبدون محافظت این حادثه بوجود آمده تا الان بیش از ۱۰۰ نفر جان شان را از دست دادند و بیش از ۴۰۰۰ نفر زخمی شدند
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۵
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  در این نوع حوادث تقریبا یک سوم زخمی ها کشته میشوند.یعنی بالای دو هزار نفر تلفات دارد
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۹
  نظر شما چیست؟