افشاگری دانشمند چینی درباره منشاء ویروس کرونا

یکی از پزشکان متخصص چینی که به تازگی از این کشور به آمریکا گریخته ادعا کرد منشاء ویروس کرونا برخلاف گفته‌های مقام‌های پکن یک آزمایشگاه نظامی است نه بازار زنده‌فروشی ووهان.
 
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اکسپرس، دکتر لی منگ-یان متخصص ویروس‌شناسی در مدرسه بهداشت عمومی هنک‌کنگ است. او که این روز‌ها در آمریکا به سر می‌برد، مدعی است با بررسی‌های دقیق به این نتیجه رسیده ویروس کرونا در آزمایشگاهی مربوط به ارتش آزادی‌بخش خلق چین تولید شده و ظهور و گسترش جهانی آن به بازار فروش حیوان‌های زنده در شهر ووهان ربط ندارد. پکن این ادعا‌ها را رد کرده است.
 
دکتر لی در جریان یک گفتگوی زنده اینترنتی با خبرگزاری لود پرس تایوان گفت: «آن زمان من آشکارا به این نتیجه رسیدم که ویروس از یک آزمایشگاه نظامی حزب کمونیست چین آمده و مطرح شدن بحث بازار زنده‌فروشی ووهان صرفا یک عملیات فریب بود. وقتی یافته‌هایم را به مقام بالاتر گزارش کردم، چندان جدی گرفته نشد و به این نتیجه رسیدم که غیرممکن است بتوانم در این باره با مقام‌های ارشد حزب کمونیست حرف بزنم.»
 
این پزشک متخصص هنگ‌کنگی مدعی شد مسئولیت داشته است پیش از ناپدید شدن اطلاعات مربوط به منشاء ویروس را از چین خارج کند. سخنان دکتر لی از این نظر می‌تواند جدی باشد که او زیر نظر حزب کمونیست چین درس خوانده و آموزش دیده و شاید بیش از دیگران اقدام‌های پنهانی پکن را بشناسد.
 
دکتر لی در ماه آوریل هنگ‌کنگ را به مقصد آمریکا ترک کرده و مدتی پیش به فاکس نیوز گفته بود: «چون می‌دانم چینی‌ها با افشاگران چگونه برخورد می‌کنند، ناچار شدم به آمریکا فرار کنم. مقام‌های پکن حتی به من که اهل هنگ‌کنگ بودم اجازه نمی‌دادند درباره کرونا تحقیق کنند و من از دوستانم کمک گرفتم.»
 
این متخصص ویروس‌شناس نخستین نمونه‌های مربوط به بیماران آلوده به ویروسی شبیه سارس را در ووهان دسامبر ۲۰۱۹ می‌داند و می‌گوید پس از مدتی پژوهش، از مقام‌های بالاتر هشدار سکوت دریافت کرده است. در واکنش به این سخنان، سخنگوی مدرسه بهداشت عمومی هنگ‌کنگ اعلام کرد دکتر لی رابطه استخدامی با آن‌ها ندارد و نمی‌تواند درباره او اطلاعات بیشتر بدهد.
+139
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  پس چی فکر کردین اگر غیر از این بود بایدتعجب کرد، اخه کمی تعقل هم خوبه ، مگر این چینیهای اشغال خور همین تازگی شروع به خوردن خفاش یا اینجور اشغالا رو کردن که یهو این ویروس پیداش شد، اینا تمام عمرشون از این چیزا مثل سگ ، گربه و موش اینجورچیزا رو می خورن. که فکر کنیم یدفعه از خفاش مریض شدن اونم فقط از یک شهر!!!
  88
  129
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  الان است که داعشعلی برای سر این دکتر جایزه بگذاره که به برادران چینی توهین میکنه!
  9
  85
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  [::-xAdolf - اخن، آلمان::]. این استدلالی که شما کردی که خیلی ساده و ابتداعیه،کسی نگفته این ویروس یکباره با خوردن خفاش ظاهر شد،حقیقت علمی که ثابت شده هست اینه که خفاشها میزبان انواع زیادی ویروسهای ناشناخته میتونند باشند.ویروس کرونا جدید هم از خانواده کروناهای قبلی مثل سارس و ابولا هست که ثابت شد منشا خفاشی داشتند. معنیش این نیست همه خفاشها همیشه این ویروسها رو دارند که اینجور نتیجه گیری کردی. معنیش اینه ناقل این نوع ویروسهای ناشناخته میتونند باشند و تو شرایط خاص به دیگر حیوانات و بعد از جهش ژنتیکی به انسان منتقل کنند.
  17
  57
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  کسی نمیدونه ولی ادعاهای این شخص هم مستند نیست و هیچ خبرگذاری چندان جدی نگرفته.معتبر ترین نشریه علمی جهان new scientist که معتبرترین دانشمندان دنیا درش مطلب مینویسند بعد از برسی ژنوم و خصوصیات این ویروس به وضوع نوشته این ویروس طبیعی هست و منشا ساختگی نمیتونه دلشته باشه.(گوگل کنید).
  13
  54
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  خوب خوراک چلو کبا ب تئوری سازان توطعه فراهم شد . هیچ مدرکی که این ویروس در لب ساخته شده نیست . لطفآ ول کنید این حرفهای عوام پرستانه را
  7
  52
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. استاد جناب دکتر جالبه که استدلال شما خیلی علمی وعمیقه، اما هنوز هیچ نظیریه ای بر خلاف ادعای جنابالی ۱۰۰% ثابت شده نیست ودر حد یک فرضیه هست ولی این موضوع که می تونه از خفاشها انتقال پیدا کرده باشه فرضیه ای قوی تریه، در ضمن برای محض اطلاعتون باید بگم که Ebolavirus از خانواده ای Filoviridae هستش ونه از Cronavirus.
  15
  6
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::-xAdolf - اخن، آلمان::]. جناب پروفسور بالتازار،تا الان میگفتین با “تعقل به این نتیجه رسیدید” و “اگه جز این باشه باید تعجب کرد”،حالا رضایت دادید به اینکه همش فرضیه هست و هیچ نظری ۱۰۰٪ نیست؟ . این خانم تبعه هنگ کنگ هست که الان با چین مثل کارد و پنیر هستند،اصلا چطور ممکنه (بر فرض اینجور داستان غیرممکنی) تونسته باشه به فوق سری ترین اقدام چین با اون همه جو امنیتی و سیاسی دسترسی پیدا کرده باشه و روش تحقیقات مفصل هم بکنه و بعدم راحت در رفته باشه؟ بعدش هم چرا هیچ مقام رسمی غربی به این حرفش اشاره هم‌نمیکنه؟. بعدش هم استاد ارجمند یک سری به نشریه New Scientist بزنید،اونکه دیگه معتبر و بیطرفه.توش مشخصا نوشته ژنوم کووید ۱۹ natural و طبیعیه و هیچ دستکاری درش نشده.ولی شاید استاد اینها رو هم قبول ندارند!
  5
  16
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. کارگاه دودو دیگه این ....بتو نیومده که این خانم چطور به این اسناد دست پیدا کرده ، سرکار استوار تو از اونجا نمی خواد در این رابط دست به تحقیق بزنی دنیا برای اثبات این مسله به اندازه ای کافی متخصص داره دیگه احتیاج به نظر تو سر کار قندلی نداره، بعد هم درست چشاتو وا کن ببین من چی نوشتم و بعد حرف ..... بزن لطفا ، من به چیزی رضایت ندادم گفم می گن احتمال شیوع از از خفاش نسبت به احتمالات دیگه بیشتر. هست و در ضمن گفتهای این خانم دکتر مربوطه به بعداز همه ای فرضیاته که تا بحال هم از طرف جای کاملاً رد نشده. تو برو لطفا اب تو بخور نمی خواد اینجا عین .... راجب گفتهای دیگران نظر بدی.
  12
  4
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۰
  ۴۲
  bineshaan - لندن، انگلستان
  من مصاحبه ۴۰ دقیقه ای این دانشمند چینی رو دیدم و بسیارجالب و قابل تامل بود.
  4
  4
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۶
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::-xAdolf - اخن، آلمان::]. خب استاد،حالا چرا فشارت رفت بالا و عصبی شدی.اصلا هر چی دوست داری باور کن.وقتی مردم عادی و بی اطلاع ،بجای دیدن حقایق و مستندات ثابت شده علمی،دنبال تئوری توطعه و شایعات عوام پسند و هیجان انگیز بی اساس میرن،دیگه چیزی نمیشه گفت. مواظب باش زیاد عصبی نشو،سکته میزنی،کرونا پیش کشت.
  2
  7
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::-xAdolf - اخن، آلمان::]. مشخصه فشار زیادی به ناحیه خاصی اومد که اینجور.....که البته همه اش سانسور شد.اشکال نداره،چون احتمالا سواد و شعور کافی برای سبک سنگین کردن‌ مسایل و یا حتی یک سرچ ساده و خواندن تیتر new scientist در مورد منشا این ویروس رو نداری. قماش ایرانی آبگوشتی بیسواد و شایعه پسند،عاشق تئوری توطعه.چه میشه کرد.
  2
  5
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
  ۴۹
  بادبادک - زوریخ، سوییس
  [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. [::-xAdolf - اخن، آلمان::]. دوست عزیز، عذر می‌خوام وسط دعوای شما نظر میدم ولی بنده تحصیلاتم در زمینه مهندسی پزشکی هست و بیشتر از ۱۰ سال هست که در زمینه ژنتیک کار می‌کنم اینو گفتم که بدونید ادم کم سوادی نیستم. متاسفانه افرادی که دنبال تئوری توطئه هستن سواد کافی ندارند. ویروس هایی مثل آنفولانزا و سارس به جای دی ان‌ای ، ار ان‌ای دارن و ار ان‌ای بر خلاف دی ان‌ای تک رشته ای هست و به همین دلیل سریع تر جهش ژنتیکی پیدا میکنه. ویروس دستکاری شده و اینکه در آزمایشگاه تولید شده باشه یعنی باید یک نفر جینوم یا ار ان‌ای ویروس رو دست کاری کرده باشه که در مورد ویروس کرنا این امکان کاملا رد میشه چون جینوم ویروس با سارس یکی هستش. شما میتونید در وبسایت نشنال سنتر بیوتکنلوژی وایرال جینوم هر ویروسی که بخاید رو ببینید ، با هم مقایسه کنید، پرتتین‌هاشون رو برسی کنید. این کار اصلا افشار گری نمیخواد! این خانوم متاسفانه داره برا معروف شدن از بی‌سوادی عموم استفاده میکنه. بنده قصد بی‌احترامی هم نداشتم. The National Center for Biotechnology Information
  3
  7
  جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۵
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل
  انقدر موضوع رو متوهمانه بیان کرد که غربیها هم متوجه شدند که بهتره دنبال کار این خانم رو نگیرنچون خیلی دیگه ضایع موضوع کرونا رو بیان کرد امان از دست این چینی ها چقدر سرکار میزارن این امریکایی ها رو
  2
  1
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۴
  نظر شما چیست؟