کارشناسان مواد منفجره درباره حادثه بیروت چه می‌گویند؟

یورونیوز :در حالی که هنوز علت دقیق و رسمی انفجار مهیب دیروز شهر بیروت مشخص نشده است، کارشناسان مواد منفجره از روی تصاویر و ویدئوهای آماتوری گرفته شده از حادثه به گمانه زنی پرداخته‌اند.

استوارت واکر، استادیار شیمی و محقق مواد انفجاری در دانشگاه فلاندرز بلژیک، با اشاره به احتمال وجود نیترات آمونیوم در انفجار بیروت می گوید: «نیترات آمونیوم به عنوان یک قلم محصول خطرناک طبقه بندی می شود. این ماده اشتعال زا نیست، اما در پروسه آتش سوزی با تولید اکسیژن می تواند وقوع انفجار را تسهیل کند.»

وی با اشاره به دود برخاسته از انفجار بیروت اضافه می کند: «تصاویر ویدئویی از حادثه در ابتدا یک دود سفید و خاکستری را نشان می دهند. سپس در انفجار دوم با یک ابر دودی قهوه‌ای و قرمز مواجه هستیم که با یک قارچ ابری محصور شده است. این بدین معنی است که رنگ سفید اولیه در واقع دود سمی حاصل از گازهای نیترات آمونیوم است و دود قرمز و قهوه‌ای اکسید نیتروژن به همراه آب را نشان می دهد.»

در همین حال دن کازتا، مدیر بخش ضدتروریسم در موسسه امنیتی استرانگ پوینت، درباره قارچ شکل گرفته از انفجار و احتمال اتمی بودن آن می گوید: «با استفاده از اطلاعات فعلی نمی توان درباره اتمی بودن یا نبودن انفجار اظهارنظر قطعی کرد، اما معمولا کوچکترین انفجارهای اتمی با بزرگترین انفجارهای حاصل از مهمات متعارف برابری می کنند.»

وی در ادامه می گوید در حالت عادی قارچ حاصل از انفجار اتمی با سرعت تقریبی ۳۵۰ متر بر ثانیه گسترش می یابد، امری که درباره انفجار بیروت صادق نیست. از طرف دیگر جرقه حاصل از انفجار اتمی به قدری خیره کننده است که در یک لحظه دوربین‌ها را کور می کند. چیزی که در انفجار اخیر دیده نشده است.
صفحات اول روزنامه های لبنان در فردای حادثهکریس هانتر، منخصص مواد منفجره و کارشناس پرونده انفجار منجر به قتل رفیق حریری در دادگاه لاهه، با اشاره به ابر انفجار می گوید: «رنگ های سفید، صورتی و سرخ دود برخاسته از صحنه، احتمال انفجار مهمات و باروت را کم می کند. انفجارها معمولا دو نوع دود تولید می کنند، یا سفید و یا سیاه. اگر سیاه باشد ما به دنبال منبع مواد منفجره‌ای می گردیم که عمدتا در عملیات نظامی یا ماشین‌های بمب گذاری شده تروریستی استفاده می شوند. در مقابل اگر دود سفید باشد، این چیزی است که معمولا آن را مواد منفجره با شدت کم می نامیم.»

اما آیا امکان دارد که مواد منفجره دیگری منشا انفجار بیروت باشند؟ کریس هانتر می گوید باید تفاوت قائل شد بین مواد قابل انفجار و مواد منفجره. موادی وجود دارند که اگر محرک درستی در مجاورت آن‌ها قرار بگیرد پتانسیل این را دارند که در شرایطی خاص منفجر شوند. برای مثال سیلندرهای اکسیژن در بیمارستان‌ها و یا کپسول‌های گاز خانگی برای انفجار طراحی نشده اند و ما هر روزه از آن‌ها استفاده می کنیم اما در بعضی شرایط می توانند باعث انفجار شوند. ترکیب سوختن آن ها با اشیاء و لوازم خانگی یا مواد موجود در سیلوها می تواند رنگ های متقاوتی تولید کند.

در سوی مقابل مواد منفجره با قصد و هدف استفاده در انفجار ساخته شده اند و حتی اگر از نوع با شدت پایین نیز باشند می توانند منجر به انفجار بزرگ شوند. برای مثال اگر این مواد، همچون باروت یا مواد آتش بازی، در یک کانتینر سربسته شروع به سوختن کنند، رفته رفته گاز آزاد کرده و با بالا رفتن فشار در محفظه بسته، در نهایت انباشت گاز سبب وقوع انفجاری مهیب می شود.

کارشناسان می گویند باید برای رسیدن به نتیجه قطعی منتظر انتشار داده های بیشتر و آزمایشات از محل حادثه ماند.
+29
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  اقا تایید شد. بندر در کنترل حزب الله بوده. به نقل ازصدای المان. لبنان هم گفته یه گروه بین المللی بیاد تحقیق کنه. تا همه چی شفاف باشه. اوناییم که هی نگرانن ایران هزینه هاشو بده ، باید بگم اگه نمیخوایی هزینش از جیب من و تو و ایران بره خب برو جلو کارای تروریستی سپاهو بگیر. نمیتونی بگیری؟ نمیخوایی؟ خب پولشو میگیرن. حالا هی شعار بدین .
  7
  21
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  یادتونه چند ماه قبل گفتم کارشناسای سیاسی به این نتیجه رسیدن که نباید دیگه در مقابل ایران صبوری به خرج داد؟ اون موقعا گفتم دیگه دنیا چه از نظام چه از مردم بی بخار خسته شده. دیگه دنبال اینن ایرانو یه جوری سر جاش بنشونن. ولو اگه ۱۰ میلیون تو تهران کشته بشن. دیگه برا هیچکی مهم نیست چقدر میخواد تو ایران کشته بشه. بیا اینم نتیجش. الان خوندم نوشتن بندر تو کنترل حزب الله بوده. فکر نکنین دنیا تنها حزب الله رو مقصر میدونه ها. دنیا حامیان حزب الله رو هم مقصر میدونه. و اتفاقا شاید ۱۰ درصد رو بندازن گردن حزب الله اما ۹۰ درصد رو میندازن گردن ایران. چون ایران حامیشه. اسلحه میده. پول میده. سالهاست کشور لبنانو به گند کشیده. اقتصاد لبنان رو ضعیف کردن که مردمش حتی گوشت نمیتونن بخورن. خب چرا این کارا رو میکنه؟ چون تو یه اقتصاد ضعیف گروهکهایی مثل حزب الله راحت میتونه بیاد کشور رو قبضه کنه. اگه کشور قوی باشه خب با یه رای گیری کل حزب الله رو یه شبه سقط میکنن. حالا برین خوش باشین.
  5
  13
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  تازه اولشه. چنان خسارتی بگیرن که عراق ندید به عمرش. تا همین الان براوردهای اولیه حاکی از خسارت حدود ۵ میلیارد دلاری فقط تو همون قسمت بندر هست. حداقل ۳۰۰ هزار خونه و اپارتمان نیاز به بازسازی دارن. با یه حساب سرانگشتی حدود ۶ میلیارد دلار میشه. اجناس و غلات و گندمها حداقل ۱۰ میلیارد. چندتا کشتی تخریب شده. یکیش مال بنگلادشه میگن ۵۰۰ میلیون قیمتش بوده. ۲ میلیارد دلار دیگه کشتی و قایقا. تعداد کشته و مفقودیها و زخمیها معلوم بشه خسارت اینارو هم حساب میکنن. اما حدود ۵ هزار فقط زخمی بوده. طرف تا اخر عمرش ناقص شده . خرجشو باید تا اخر عمر بدیم. ۸ میلیارد دلار اینجا. حالا امار کشته ها و زخمی و مفقودیا هی بالاتر میره. چند شد؟ ۳۰ میلیارد دلار خسارت فقط تا این لحضه و با یه حساب سرانگشتی. ۷۰ درصد تجارت لبنان از اینجا انجام میشد. خسارت خوابیدن اقتصاد رو تا قرون اخر حساب میکنن. ۲۰ میلیارد دلار دیگه این. حالا برین خداخدا کنین سریع بازسازی کنن تا خوابیدن بیزینس و تجارت لبنان بیشتر از این کنتور نندازه. قشنگ ۵۰ میلیارد دلار. اینه هزینه ی بی بخاری و به ما چه به ما چه کردن و پناهندگی قلابی شدن.
  5
  11
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  وقتی میشینی میگی نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران خب چرا مثل برگ چغندر نشستی؟ خب جلو سپاهو بگیر. وقتی جلوشو نمیگیری خب باید هزینه ها و خسارتا رو بدی.
  6
  11
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  راستی اینم بگم که بیروت یکی از گرون ترین پایتخت برا خرید خونس. تو املاک و مستغلات شهر Luanda پایتخت کشور انگولا گرون قیمت ترینه. بعدش بیروت پایتخت لبنان. یعنی اگه یه اپارتمان تخریب شده باید ۲ برابر خسارت بدی. ههههههه . حالا برین شعار نه غزه نه لبنان بدین. یا جلوشو بگیرین یا خسارت.
  7
  8
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  در حقیقت این پول و سرمایه های ایرانیان بود که تبدیل به مهمات و موشک شد و دود شد .پولهایی که از ایرانیان دزدیدند از حق کارگران زدند و ریختند به شکم حزب الله لبنان .اسلحه و مهمات توسط سپاه پاسداران تروریست به حزب الله لبنان
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  چی میخوای بگن؟ اخرش میندازن رو گرده ایرانی بدبخت. اون قد بد بختی دیدیم که اینا جلوش هیچی نیست. بی خودم ادای انسانیت در نیارید، از ایران بد بخت تر ندار یم. من که عین خیالم هم نیست.
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  انفجار یکی از انبارهای ذخیره خوک حسن لبنانی و باند آدمخورش برای تولید جلیقه انفجاری برای نیروهای یک بار مصرف که ارزوی هوری بازی دارند بود،چند وقت پیش از همین بندر داعش با همکاری باند تروریستی سپاه پاسداران و باند ادمخور خوک حسن لبنانی یک محموله داروی روانگردان کپتاگون را به ایتالیا فرستادند که محموله در ایتالیا مصادره شد.تهدیدهای ماهای گذشته سرخرهای سپاه تروریستی پاسداران جهل و جنایت اخوندی وحسن خوک لبنانی به انتقام سخت به پستوانه این محموله مواد منفجره بود که به لبنان قاچاق کهرده بودند و دیروز همش دود شد.حالآ کم کم خواهیم دید که باد سرخرهای سپاه هم و سرکرده اونها داعشعلی هم خالی بشه، چرا که دستشون خالی شد، وقتی چک غرامت به دست حسن خوک و ای طریق او به دست داعشلی رسید اونوقته که به غلط خوردن بیفتن چون نه پوتین و نه چین میتونن اینبار حتی در قبال فروش کل ایران کمکش کنند
  2
  16
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  گزارشات تازه حاکی از آن است که امداد رسانان اسرائیلی ناچار به ترک بیروت شدند یکی از امداد رسانان اسرائیلی توسط حزب الله ربوده شده است بنا به گزارش العربیه بنقل از فاکس نیوز تروریستهای حزب الله تقریبا کنترل بندر بیروت را بدست گرفته اند و به کسی اجازه کنکاش و جستجو در مورد علت حادثه را نمیدهند
  2
  24
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. یعنی خونه در لواندای آنگولا و بیروت لبنان گرونتر از هنگ کنگ، سنگاپور، موناکو، سان فرانسیسکو، پاریس، فرانکفورت و یا کپنهاک هستش؟
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. اگه خونه ها ارزششون دقیقا یکی باشه بله. اما تو لواندا کسی خونه های گرون قیمت لاکچری مثل هنگ کنگ یا سنگاپور نمیسازه. فعلا نمیسازه. منظور من اینطوری بودش که یه خونه ایی که باید ۵۰۰ هزار دلار باشه قیمتش ۱ میلیون دلاره تو بیروت. چون همونطور که میدونین بیروت اصلا جا برا ساخت نداره. قیمتا خود به خود بالا میره. منظورم مقایسه با هنگ کنگ و اینا نبود. چون اصلا اون ساختمون با کیفیت و پر از تکنولوژی که تو هنگ کنگ هست اصلا تو بیروت پیدا نمیشه.
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
  نظر شما چیست؟