حتی ماکت ناو آمریکایی هم ساخت سپاه نیست

ایران بریفینگ : همانطوریکه می دانید نیروی دریایی سپاه پاسداران یک ماکت ناو هواپیما بر تهیه کرده بود برای انجام مانور دریایی اش ماکتی که پنج سال پیش نیز از آن استفاده شده بود.

مقامهای سپاه پاسداران حتی درباره ساخت این ماکت هم دروغ می گویند

به گزارش مشرق، علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه طبیعی است نیروهای مسلح ایران در برابردشمن توانمندی، قابلیت های خود را افزایش بدهند، تصریح کرد: یکی از این قابلیت ها، تمرینات مداوم و اصولی است و با توجه به اینکه ابعاد  ماکت به مقیاس یک ناو هواپیمابر باید نزدیک می بوداز سوی قرارگاه خاتم دستور داده شد این ماکت ساخته شود.

فرمانده نیروی دریایی آگاهانه دروغ می گوید اگر چه شاید قرارگاه خاتم این ماکت را که پنج سال پیش هم به همین بهانه به آبهای خلیج فارس انداخته شده بود تعمیر و یا بازسازی کرده باشد اما هرگز این ماکت را نساخته است.
ماکت از کجا آمده است؟
ماجرای هدف قرار دادن  پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر، در سال ۲۰۱۴ شین استون، کارگردان هالیوودی بر آن کرد که درباره آن فیلمی مستند بسازد ، مستندی بی سرانجام که توسط کمپانی (American-Canadian owned Reel Knights) و مشارکت سپاه پاسداران ساخته شد که البته هنوز در حال مراحل تولید است !

بله درست خواندید محصول مشترک سپاه پاسداران و هالیوود !

بخشی از محل فیلم‌برداری ناو آمریکایی بود در خلیج فارس ، کمپانی آمریکایی یک نفت کش قدیمی و مستعمل را که در چین از آن به عنوان رستوران دریایی استفاده می شد و سالها دیگر به کار نمی آمد از شرکت چینی خرید و با یدک کش به  بندرعباس آورد.

بازسازی این نفت کش قدیمی و تبدیلش به یک ماکت ناو ماهها زمان برد و چشمان ماهواره های آمریکایی را گرفت .

در آن زمان، سه مقام نظامی ایالات متحده از تصاویری ماهواره‌ای سخن گفتند که مطابق آنها، ایران در نزدیک بندرعباس در حال ساختن ماکتی عظیم به شکل یک ناو هواپیمابر نیمیتز بود. ماکتی که ساخت آن، از سوی برخی منابع نظامی آمریکایی «بسیار عجیب» توصیف شد. ناوهای کلاس نیمیتز، بزرگترین ناوهای هواپیمابر آمریکایی هستند که تاکنون، ۱۰ عدد از آنها ساخته شده است.

در پاسخ به ابهامات پیش آمده در مورد ماکت خبرساز، شبکه تلویزیونی العالم، وابسته به صدا و سیما، در فروردین ماه اعلام کرد که این ماکت قرار است در ساخت یک فیلم سینمایی در مورد هواپیمای مسافربری ایرباس ایران مورد استفاده قرار بگیرد که در تیر ماه ۱۳۶۷، توسط رزمناو آمریکایی وینسنس سرنگون شد.

جمهوری اسلامی که آن زمان در صدد بود کارگردان سینمایی خود را نیز به این پروژه آمریکایی وارد کند اعلام کرد درصدد ساخت یک فیلم سینمایی به کارگردانی نادر طالب زاده است.

طالب زاده در اصل رابط شین استون و سپاه پاسداران بود.
آنچه پذیرش این توضیح را کمی مشکل می کرد، آن بود که رزمناو وینسنس (با ابعاد ۱۷۳ در ۱۷ متر)، بسیار کوچک از ناوهای هواپیمابر کلاس نیمیتز (با ابعاد ۳۳۳ در ۷۷ متر) بود. در شرایطی که ماکت ها، معمولا کوچکتر یا هم اندازه نمونه واقعی هستند، منطقی نبود که ماکت سینمایی کشتی آمریکایی، دارای مساحتی معادل تقریبا ۹ برابر نمونه واقعی باشد.

شاید در مواجهه با چنین ابهاماتی بود که یک ماه بعد از ادعای کاربرد سینمایی ماکت مورد نظر، علی فدوی، فرمانده وقت نیروی دریایی سپاه، اذعان کرد که این ماکت برای استفاده در تمرینات دریایی و موشکی ساخته شده است.

صحنه های فیلم ضبط شد و کمپانی آمریکایی از ایران رفت ، حالا سپاه پاسداران مانده بود و یک کشتی قراضه مستعمل.

یک سال کشتی چینی در بندرعباس آب خورد تا اینکه ۶ اسفند در میانه مانور دریایی سپاه ماکت ناو آمریکا ظاهر شد!
در رزمایش پیامبر اعظم ۹ نیروی دریایی سپاه پاسداران در خلیج فارس، اعلام کرد که با شلیک ۴ موشک ساحل به دریا و ۴۰۰ راکت، ماکت ۳۳۳ متری یک ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکایی را منهدم کرده است، اما تصاویر از پابرجایی ماکت خبر می داد

ایران اخیراً این ناو ساختگی را دوباره تعمیر کرده و همانند ناوهای آمریکایی آن را رنگ کرده و هواپیماهای جنگنده ساختگی بر عرشه قرار داد و در مانور خود از آن استفاده نکرد.

این بار البته کمتر کسی تعجب کرد و یا از حضور این ماکت تکراری شگفت زده شد.

در گزارش “ناوال نیوز” در باره ناو هواپیمابر ساختگی جمهوری اسلامی آمده است که اگر شما در نگاه اول شباهت‌هایی را بین این ماکت و ناوهای هواپیمابر ببینید، خیلی زود متوجه می شوید که این ماکت از نظر مهارت جلوه دادن واقعیت یک ناو، قانع کننده نیست و با کپی‌های درستی که برای سینما ساخته می‌شود، نیر بسیار فاصله دارد. در آن آسانسور و جایگاه‌های تسلیحاتی و بسیاری از ابزارها و وتجهیزات که در ناوهای واقعی وجود دارد، دیده نمی‌شود.
اینبار اما از ماکت ناو آمریکایی در خلیج فارس کسی شگفت زده نشد

تفاوت بزرگ دیگری که این ماکت با مدل های واقعی دارد، اندازه آن است. هر چند اندازه آن بزرگ است و عرشه آن مملو از ماکت هواپیماهای جنگنده ساختگی است، ولی طول آن دو سوم و عرض آن ۵٠ درصد از ناوهای هواپیما بر واقعی کوچک تر است؛ همچنین ماکت هواپیماها نیز از مدل واقعی آن بسیار کوچک تر است. در همین حال ماکت هواپیماها، بر اساس مدل جنگنده آمریکایی ،اف-۵” است که نه تنها در نیروی دریایی آمریکا بندرت وجود داشته است، بلکه هیچگاه از این مدل جنگنده در ناوهای هواپیما بر آمریکایی استفاده نشده است.

 در واقع این ناو ساختگی نیروی دریایی سپاه که در «کارخانه کشتی‌سازی گچین» در نزدیکی بندر عباس ساخته شده، یک نفتکش بزرگ باربری قدیمی  است که سالها کلابی بوده در چین و حالا بدون دقت لازم تلاش شده که به یک کشتی جنگی شباهت پیدا کند.

دومین نقش ماکت در مانور پیامبر اعظم هم با سوژه های فراروانی از خنده و تمسخر به پایان رسید ، نیروی دریایی چند موشک به سمت آن شلیک کرد که هیچ کدام به آن نرسیدند و تنها از انفجار چند راکت دوش انداز کماندوهایی که بر روی عرشه هلی برد شدند آسیب دید .

در چند روز اول همه سئوالها این بود ماکت ناو آمریکایی چرا بعد از اینهمه شلیک و حماه غرق نشد و همچنان سرپاست؟

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در گفتگو با سخنگوی سپاه پاسخ داد که چرا ماکت ناو آمریکایی در رزمایش سپاه غرق یا منهدم نشد؟
حتی تصاویر سپاه از مانور هم نشان نمی دهد موشکی به ماکت اصابت کرده باشد

سخنگوی سپاه پاسخ داد : ناو شبیه سازی شده و غیر واقعی دون هزینه هم نیست را ما برای تمرین سناریوهای متعدد بازدارنده نیاز داریم و با تکنولوژی خارق العاده ای آن را ساخته ایم که هرگز غرق نشد تا بتوانیم برای رزمایش های دیگر  نیز از آن استفاده کنیم / شنبه ۱۱ مرداد تسنیم

توضیحات سخنگوی سپاه پاسداران می توانست قابل قبول باشد چرا که ما از آن تکنولوژی خارق العاده بی اطلاعیم اما صبح یکشنبه ۱۲ مرداد ماهواره های آمریکایی و کاربران بسیاری در شبکه های اجتماعی خبر دادند ماکت پهن پیکر سپاه در حال غرق شدن است و اگر حمل نشود خطری مهلک برای کشتی های ایرانی و کشتی های عبوری است !
بزرگترین دستاورد این مانورتبدیل ماکتی قراضه به یک مانع شناور نیمه مغروق خطرناک که یک تهدید برای کشتیرانی خود ایران محسوب می شود

لاشه ماکت بازی سپاه اکنون در نزدیکی دهانه بندر باهنردر عمق حدود ۱۴ متری آب گرفته است و اگر پروژه پرهزینه ای برای خرد کردن یا بیرون کشیدنش تعریف نکنند تبدیل به نقطه پرخطری هم برای بزرگترین دو بندر کشور و هم پایگاه نیروی دریایی می شود

حالا باز سپاه پاسداران مانده است با یک لاشه عظیم الجثه
+114
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  اصلاح میکنم: حالا باز سپاه پاسداران لاشی مانده است با یک لاشه عظیم الجثه. اینا اسوره پت و مت هستن. پت . متنه خراب میردن اینا یک دنیا رو خراب کردن و به این خرابکاریها افتخار میکنن و طردارانشون با این خرابکاری ها خود ارضایی میکنن و اقتدار ملی میدونن. افرادی هم داریم که خیلی هم زیادن ظاهرا مخالف رژیمن اما با رفتار این رژیم قند تو دلشون آب میشه وخودارضایی مخفی میکنن. اتفاقا یکیشون هست اینجا به قاسم گچکار کتلت زاده میگه ژنرال سلیمانی.
  8
  64
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۱
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  وقتی طویله رهبری در ایران قادر به ساختن آفتابه دستشویی نیست و زیر همین آفتابه ها ی پلاستیکی نوشته ساخت چین چه انتظاری هست که بتواند یک ماکت 200 متری بسازد
  9
  71
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  دروغ است. کار حسن حلبی بچه توپخانه .عضو.بسیج .بر طبق سنت بسیج. که همیشه یک مقدار سهم دزدی ریش مقدس آقا وجود دارد. این حسن حلبی ۱۰۰ متر ورقه آهن را دزدید. برای همین هم ماکت ۱۰۰ متر از اصل کوتا تر بود. با این خبرها می‌‌خواهند.بسیج را بد نام کنند.
  9
  55
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸
  نظر شما چیست؟