انفجار شدید دربیروت : آمار اولیه ؛ ۴۰ کشته و بیش از ۲۵۰۰ مجروح + تصاویر

 تصویری از انفجار روز سه‌شنبه بیروترادیو فردا :انفجار شدیدی روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد بیروت پایتخت لبنان را لرزاند. براساس آمار اولیه، این انفجار ده‌ها کشته و صدها زخمی برجای گذشته است.

به گزارش الجزیره، حسن حمد، وزیر بهداشت لبنان اعلام کرده است که بیش از ۴۰ نفر در انفجار بیروت کشته شدند. وی همچنین شمار مجروحان این انفجار را بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، صدای انفجار به قدری شدید بوده که در پایتخت و حومه شنیده شده است.

در نخستین واکنش رسمی ژنرال عباس ابراهیم، مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان به الجزیره گفته است: آنچه (در بیروت) رخ داد انفجار مواد منفجره آتش بازی نبود، بلکه انفجار در محل نگهداری مهمات و تسلیحاتی بود که طی سال های اخیر توقیف شده بودند. این در حالی بود که رسانه‌های محلی پیشتر به نقل از حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان نوشته بودند که یک کشتی حامل میزان زیادی مواد منفجره (آتش‌بازی) در بندر بیروت منفجر شده است.

شبکه المیادین به نقل از منابع امنیتی لبنان گزارش داده است که میزان مهمات مصادره‌ای نگهداری شده در این انبار، معادل ۵۰ تن مواد منفجره بود.

وزیر بهداشت به شبکه «ال بی سی» گفت، تعداد زیادی در این انفجار مجروح شدند و خسارات مالی بسیاری وارد شده است.

در برآوردهای اولیه تلفات این انفجار بزرگ، منابع بیمارستانی به رویترز گفته‌اند تاکنون کشته شدن ۱۰ تن در این انفجار تایید شده است.

صلیب سرخ هم اعلام کرده است، صدها نفر در این انفجار مجروح شدند.

این در حالی است که رسانه‌ها به نقل از شاهدان عینی از وجود ده‌ها جسد در نزدیکی محل انفجار خبر دادند.

تلویزیون المیادین نیز گزارش داده است که صدها نفر در این انفجار مجروح شدند.

دولت لبنان روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرده است. مقامات امنیتی لبنان هم به رویترز گفته‌اند، علت وقوع این انفجار در دست بررسی است.

در حالی این انفجار روی داده که دادگاه ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان قرار است روز جمعه رای خود را اعلام کند.
پانزده سال پس از ترور رفیق حریری که به یک بحران منطقه ای منجر شد دادگاه مورد حمایت سازمان ملل روز جمعه حکم خود در مورد چهار عضو گروه حزب‌الله را که به مشارکت در این ترور متهم هستند، اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز متهمان در این دادگاه به اتهام طراحی و اجرای بمب گذاری سال ۲۰۰۵ غیابا محاکمه شده اند.

ترور رفیق حریری باعث برگزاری تظاهرات گسترده در بیروت شد و پس از آنکه بازپرسان سازمان ملل سوریه را به ارتباط با ترور نخست وزیر لبنان متهم کردند این کشور تحت فشارهای شدید بین المللی مجبور شد به ۲۹ سال حضور نظامی خود در لبنان پایان دهد.

ترور رفیق حریری تنش‌های سیاسی و فرقه‌ای در لبنان و در سطح منطقه را تشدید کرد. در پی افشای ارتباط حزب الله با ترور سیاستمدار مورد حمایت غرب و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس این گروه هرگونه دخالتی در ترور رفیق حریری را تکذیب کرده و دادگاه مسئول بررسی این حادثه را به داشتن اهداف و انگیزه‌های سیاسی متهم کرده است.

بعید به نظر می رسد که متهمان در صورت اثبات جرم تحویل داده شده و مجازات شوند. ولی صدور حکم محکومیت آنها برای دولت فعلی لبنان مشکل آفرین خواهد شد و شکاف‌های سیاسی و فرقه‌ای در این کشور را تشدید خواهد کرد. لبنان در حال حاضر با بحران شدید اقتصادی و پیامدهای بحران کرونا روبرو است.

آمریکا، کانادا، آلمان، بریتانیا و آرژانتین و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی می دانند و اتحادیه اروپا نیز تشکیلات نظامی و نه شاخه سیاسی آن را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده است.

حامیان رفیق حریری از جمله پسرش سعد، نخست وزیر سابق لبنان می گویند در پی انتقام و یا درگیری نیستند ولی حکم دادگاه باید محترم شمرده شود. سعد حریری هفته گذشته گفت:«هفتم ماه اوت (۱۷ مرداد) روز حقیقت و عدالت برای لبنان و روز مجازات جنایتکاران است.»

سعد حریری اکتبر سال گذشته تحت فشار معترضان به فساد دولتی و نخبگان سیاسی که کشور را به بحران مالی کنونی کشانده اند از مقام نخست وزیری استعفا کرد.

حسن دیاب، نخست وزیر فعلی لبنان که مورد حمایت حزب الله و متحدان آن است می‌گوید کشور باید از تشدید بحران در نتیجه اعلام حکم دادگاه اجتناب کند. او هفته گذشته گفت:«مقابله با نزاع و کشمکش یک اولویت است.»

روز ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ بر اثر انفجار ۳ هزار کیلو ماده منفجره که در کامیونی در مسیر حرکت کاروان حامل رفیق حریری کار گذاشته شده بود او و ۲۱ نفر دیگر کشته شدند.

در این دادرسی چهار عضو گروه حزب الله به نام‌های سلیم جمیل عیاش، حسن حبیب مرهی، اسد حسن صبدا و حسین حسن اونیسی به توطئه و طراحی ترور متهم شده و سلیم جمیل عیاش علاوه بر این به ارتکاب یک اقدام تروریستی، قتل و اقدام به قتل متهم شده است.

بازپرسان پرونده می گویند اطلاعات شبکه های تلفنی نشان می دهد که این افراد در ماههای قبل از ترور ده ها بار با تلفن موبایل در مورد شناسایی مسیر حرکت رفیق حریری با یکدیگر تماس گرفته و در روز ترور نیز از طریق تماس تلفنی اقدام خود را هماهنگ کرده اند.

سال‌هاست که هیچ‌یک از این افراد در محیط های عمومی دیده نشده‌اند.

حزب الله لبنان بارها صلاحیت و بی طرفی این دادگاه را زیر سوال برده و می‌گوید دادگاه به اسناد تماس های تلفنی اتکا کرده که جاسوسان اسرائیلی که در لندن بازداشت شده اند، می‌توانستند به سادگی آنها را دستکاری کنند.

یک تحلیلگر نزدیک به رهبری حزب الله گفت:«این حق حزب الله است که در مورد حکم دادگاهی که به مرجعی برای تسویه حساب سیاسی بدل شده شک و تردید کند. حکم این دادگاه هر چه باشد برای حزب الله ارزشی نخواهد داشت.»
+25
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  همیشه آخرین سایت ایرانیان یوکی است که خبرها را میدهد خخخخ بعد از چندین ساعت بلاخره خبر را گذاشتید .بیچاره مردم که همیشه قربانی میشوند .ولی ای کاش چنین انفجاری در طویله سید علی خرمنی و گور دجال بزرگ خمینی رخ میداد و طویله علمیه قم
  8
  54
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  کارخانه بمب سازی تروریستها حسن خرص الله و باند تروریستی سپاه
  8
  57
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش

  ای بدبخت مردم ایران. حالا پول بازسازیشو ما باید بدیم . یکی نیست بگه اخه بابا ما خودمون نون خشک تو اب میزنم میخوریم حالا اونهم باد بدیم به لبنانی ها؟ اخه ما تا کی باید هی بدیم؟ هی باید بدیم. اخه لامصب ها دختر قاسم کتلت بستتون نبود. هی میزنید میترکونید منفجر می کنید .اقا بسه دیگه نداریمممممممممم
  6
  54
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  از روز 5 شنبه تا یکشنبه این هفته تروریستهای حزب الله و طویله رهبری در ایران منتظر پاسخ باشند
  3
  20
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  از روز 5 شنبه تا یکشنبه این هفته تروریستهای حزب الله و طویله رهبری در ایران منتظر پاسخ باشند
  2
  11
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  البته انفجارهای بیروت به اسرائیل ربطی ندارد کار خود تروریستهای حزب الله است اما حملات اسرائیل این 5 شنبه تا یکشنبه بدین خاطر خواهد بود که تروریستهای حزب الله از مرز سوریه نرده ها ی مرزی را شکسته و وارد خاک اسرائیل شده 4 تا سرباز اسرائیلی را زخمی کرده و بنا به گفته های کانال 88 یک سرباز اسرائیلی هم کشته شده سه تا تروریستهایی که وارد خاک اسرائیل شده بودند به هلاکت رسیده اند
  4
  12
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::حاج حمید الله - وین، اتریش::]. فقط پول بازسازی؟. پول اون کشته ها چی؟. پول زخمی ها چی؟. فکر کردی الکیه برن از یه گروه تروریستی حمایت کنن؟ وقتی کشورای غربی چهل ساله داد میزنن نظام تروریستی رو از کشورتون ساقط کنین یا اینکه خودتونم مسئول رفتارای تروریستیش هستین یعنی همین. یا اجازه نده کشورت پایگاه یه سری تروریست بشه یا اگه دادی یعنی باهاش هم پیاله ایی. جایی بمب گذاشت جایی منفجر شد باید پولشو بدی. اره اره. سپاه و حامی های تهران نشین این تروریستهام اومدن گفتن چشم بس میکنیم. حماقت تا چقدر؟. ببین کویت که کویته و غرق ثروته برا هر شهروندش تمام خسارت رو از عراف گرفت. و عراق هرسال خسارت رو داره میده. کویت ۵۲ میلیارد و چهارصد میلیون دلار خسارت گرفت. تازه پرونده خسارت کویت تو کمیسیون مربوطه تو سازمان ملل بازه. یعنی یه کویتی همین امروز بیاد بگه عه یه مین منفجر نشده زد خودروی منو داغون کرد یه فرم پر میکنه و دولت کویت تا قرون اخر حق مردمشو از حلقوم عراق میکشه بیرون. شما فکر کن ایا صدام مگه وجود داره؟ ایا حزب بعث (همرده با سپاه) مگه وجود داره؟
  5
  12
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد
  این باید یا انبارهای مهمات یا انبارهای نفت / بنزین باشد. که مانند بمب هسته ای منفجر شد ،. و چون سعد حریری نزدیک به آنچه اتفاق افتاده بود ،. حزب الله / جمهوری اسلامی باید مشکوک به انجام این فاجعه باشد. مردم بیگناه لبنان
  2
  10
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::حاج حمید الله - وین، اتریش::]. [::حاج حمید الله - وین، اتریش::]. نه هیچکدوم نیستن اما ضرر و خسارتهاش موندن. و دولت کویت اونقدر محکم هوای شهرونداشو داره که تا قرون اخر خسارت رو هرسال دارن از عراق میگیرن. جالبه بدونی الان حدود ۴میلیارد دلار فقط باقی مونده. یعنی کویت به اون ثروت از حق مردمش نگذشت. مسئولای کویت نیومد بگه چون ثروت داریم پس خسارت رو میبخشیدم. یا قسمتیش رو میبخشیم. عراق پول نداشت خسارت بده کویت گفت سال بعد با سودش بده. سال بعد نداشت گفت دو سال بعد با سودش بده. تقریبا ۴ سال عراق نتونست اقساط سالانه ی خسارتو پرداخت کنه اما کویت با سودش از حلقوم عراق کشید. بعله. لبنان حق داره بکشه. حالا شماها خیلی خیلی مونده با این چیزا اشنا بشین. یکی از نگرانیهام همیشه اینه که اخرش چقدر خسارت میبرن برا ما؟. عراق تقریبا ۷ ماه کویت رو تو اشغال داشت. خسارت زیادیم نزدا. یه سری چاه نفت بود بیشترینش. بیشترین خسارت هم به مبلغ ۱۴.۷ میلیارد دلار از طرف شرکت نفتی کویت مطالبه شد. بقیه خسارت مردم و بیزینسها و کسب و کارهای دیگه بودن. فکر میکنی برا ما چقدر خسارت ببرن؟
  4
  7
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  کار کار اسرائیل هست شک نکنید.
  29
  4
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::حاج حمید الله - وین، اتریش::]. وقتی حکومت و نظام عوض شد و بعدم کمیته تعیین شد و خسارتو که بریدن اینطوری نیستش که بگی من نمیدم. ندی به زور میکشن. ندی بازم تحریم میشیم. ندی پولای بلوکه شده رو تصرف میکنن. حدود ۱۰ میلیارد از خسارت عراق از حسابایی که عراق و عراقیا تو کشورای خارجی داشت جمع کردن دادن به کویت. هر تبعه عراقی که تو خارج مال و منالی داشت حسابی داشت یا ساکن خارج بود و حقوقی میگرفت و زمان حمله ساکن عراق بود از حسابش پول گرفتن و دادن به کویت. شما مثلا فکر نکن اگه خسارت رو بریدن از ایران میگیرن. از من وتو هم میگیرن. همونطور که از عراقیای ساکن اروپا و کانادا گرفتن. حساباشونو مسدود کردن بعدم اون کمیته ی مسئول تو سازمان ملل برا هرکدوم از عراقیای ساکن خارج یه خسارت برید و اگه تو حسابش بود برمیداشتن اگه نبود از پولی که میومد برمیداشتن. اینطوری ۱۰ میلیارد از خسارت ۵۲ میلیارد دلاری رو جمع کردن.برا همینه هی میگم فکر نکن چون تو یکی شونه هاتو بالا میندازی میگی این ترورها به چه ربط داره خارجیا قبول میکنن. فکر نکن مثلا لبنان این حرف شما رو قبول میکنه.
  4
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::حاج حمید الله - وین، اتریش::]. یکی از دلایلی که تو جنگ دوم خلیج فارس و بعدش عراق خیلی از هواپیماهاشو فرستاد ایران و خیلی از ثروتمندای عراقی حتی از المان و کانادا و اروپا و امریکا سریعا پاشدن اومدن ایران همین بود. عراقیا از ترس مسدود شدن حساباشون و دادن خسارت جنگ به کویت خیلیاشون اومدن ایران. بله هموطن ساده ی من. چشم منم به لبنانیا میگم خسارت نگیرن ازتون. به سپاهم میگم کمتر ترور کنه. سپاهم گوش میکنه میگه چشم .
  6
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  اگه من لبنانی بودم اگه من نخست وزیر لبنان بودم همین امشب میرفتم کاخ سفید. میگفتم فقط نرخ بگو برو حمله کن ایران. میرفتم کاخ سفید میگفتم حاظرم نون خشک بخورم اما پول جمع کنم . شما بجنگ هزینش هرچی شد لبنان میده. این چیزی که من دیدم دیگه همون تجاوز به عنف کشوره . من لبنان بودم میرفتم دست گدایی بین کشورا دراز میکردم پولی جمع بشه حداقل خودم بتونم ۱۰ تا جت بخرم مثل کامیکازه های ژاپنی بزنمشون تو پایگاه های داخل خاک ایران. رفتم سایتو باز کردم طرف میگه این بدترین انفجاری بود که تو عمرم دیدم. طرف کارشناس نظامیه.
  11
  5
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  کشته ها تا این لحظه 72 و زخمی ها بیش از 3000 تا میباشد به احتمال قوی انفجارها در مراکز انبار اسلحه و مهمات نظامی حزب الله بود که از ایران آورده بودند و در میان کشته شده یک تروریست وابسته به ایران بنام نزار نجاریان، دبیرکل حزب الکتائب بدرک واصل شده است
  2
  5
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۹
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  کاری به هیچی ندارم اما چون بیکار بودم از لحظه انفجار دارم عکس العمل و کامنتهای هموطنان عزیز را در شبکه های اجتماعی چک میکنم نزدیک صدها انسان کشته شده و نزدیک به 2500 انسان عادی یعنی انسان کوچه بازار یعنی نه سیاستمدار هستند که بگیم گور بابای بی شرفشون و نه سرباز هستند که بگیم سرباز و افسره وکلا نظامیه و طبیعیه کشته بشه(گرچه تنها مرگ یک نظامی در میدان نبرد طبیعیه و خارج از آن هرگز) که قطعا خیلی ها تلف خواهند شد اما ملت ما اینجا یا فحششان می‌دهند یا به کنایه از هزینه های مادی که ایران باید جبران کند که آنهم حماقت و شوخی بیش نیست سخن می‌گویند . کاری به جمهوری حـ... اصنامی و بانی ... و رهقر ... ترش ندارم اما این عدم درک واقعیت وبی رحمی و سنگدلی ملت ما و عدم تمییز واقعیات من را به شدت نسبت به آینده این مملکت به هراس وا میداره. امیدوارم قضاوتم اشتباه باشه و این صرفا عکس العمل انی مردم ما باشه نه واقعیتی که ملکه ذهن و رفتار و کردار هموطنان ما باشه چون اگر اینطور باشه فاتحه این ایران را رسما باید خواند.
  2
  1
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  انفجاری که معادل 4.5 ریشتر زمین را لرزاند و صدای آن تا 200 کیلومتری یعنی تا قبرس شنیده شد صدها انسان کشت و 2500 انسان مجروح که طبیعتا خیلی هاشون کشته خواهند شد، تاکید می‌کنم انسان عادی انسان کوچه بازار نه سیاستمدار حـ... و نه نظامی انسان عادی یعنی انسانی مثل من و شما کشته شد، نه خنده داره نه فحش دادن نه توهین کردن نه هیچ احساس منفی حتی اگر آدم فضایی باشد چه برسه به انسان. آینده دهشتناکی برای این مملکت میبینم
  2
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۲
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. بله. کاملا درست می فرماید.۱۰۰٪ باهاتون موافقم. مشکل ما یکی دوتا نیست. من فقط اینو می گم. اگر هرچی زودتر علی گدا و گروه اش را اسفالت نکنیم خودمون و ده نسل اینده مان تا ۱۰۰سال اینده اسفالته و باید خسارت بدیم.در هر صورت ممنون از مطالبی که نوشتید
  2
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۵
  ۴۰
  Raphaels Tromped - مونیخ ، آلمان
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. خوبه که نیستی، خدا دید و داد
  1
  1
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Raphaels Tromped - مونیخ ، آلمان::]. به خدا معتقد نیستم. اما خودت عادلانه قضاوت کن. یه کشوری از اینور کره زمین یهو خوشی بزنه زیر دل مردمش و اسلحه بفرسته کشورت تا مسلمون و انقلابیت کنه تو چیکار میکنی؟ همیشه گفتم برین خدا روشکر کنین همسایه های ما مثل ما نیستن. وگرنه صدبار ایرانو با مردمش کوبونده بودن و برا همیشه این انقلاب و تروریسمو تموم میکردن
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
  نظر شما چیست؟