گم شدن عکس‌های تاریخی دوران قاجار در موزه کاخ گلستان تهران

بخشی از کاخ گلستان تهران که به موزه تبدیل شده استبی بی سی :در پی انتشار خبر مفقود شدن یکی از آلبوم‌های مربوط به دوره قاجار که در بخشی از موزه کاخ گلستان تهران نگهداری می‌شد، رئیس مجموعه کاخ گلستان با تایید اینکه حدود پنج ماه پیش در جریان این اتفاق قرار گرفته، گفت که نظر قطعی درباره سرنوشت این عکس‌های تاریخی منحصر به فرد بعد از پایان "انبارگردانی رسمی" اعلام می‌شود.

آفرین امامی رییس مجموعه تاریخی کاخ گلستان روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد در مصاحبه‌ای گفت که اواخر اسفند سال ۹۸ امین‌اموال آلبوم‌خانه کاخ گلستان در آخرین انبارگردانی خود متوجه شد که یک آلبوم ناصری حاوی ۱۰۰ قطعه عکس کوچک در قفسه نیست و این موضوع را به او اطلاع داده است.

خانم امامی می‌گوید "بلافاصله برای پیشگیری از موضوعات سوء بعدی، اقدامات حقوقی انجام شده و با واحدهای ذی‌صلاح وزارت میراث فرهنگی، پلیس اینترپل و قوه قضائیه نیز در این زمینه مکاتباتی انجام شده است."

به گفته خانم امامی "با بررسی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی مشخص شد هیچ‌ نشانه‌ای مبنی بر سرقت اثر وجود ندارد" اما او دلایلی برای رد احتمال سرقت این آثار تاریخی مطرح نکرده است.
بخش کوچکی از عکس‌های ارزشمند آرشیو تصویری کاخ گلستان تهران در کتابی با عنوان "کاخ گلستان، آلبوم‌خانه، فهرست عکس‌های برگزیده عصر قاجار" منتشر شده استاو به جزئیات آثار گم‌شده اشاره نکرد اما گفت که "حتی مشخصات و تصاویر نیز برای پلیس بین‌الملل ارسال شده است."

خبرگزاری ایرنا به نقل از خانم امامی نوشته که "این آلبوم در مخزن آلبوم‌خانه کاخ گلستان نگهداری می‌شد و تاکنون برای نمایش در هیچ نمایشگاهی، از این مخزن خارج نشده است."

اخبار غیررسمی از ایران حاکی است که آلبوم‌های سرقتی یا گم‌شده بیشتر از یک آلبوم بوده است و یکی از این آنها آلبوم شخصی ناصرالدین‌شاه قاجار بوده که بخشی از عکس‌های آن تا به حال به نمایش در نیامده‌اند.

رییس مجموعه تاریخی کاخ گلستان می‌گوید که انبارگردانی رسمی زیر نظر کمیته‌ای متشکل از اداره‌ کل موزه‌ها، نماینده مدیریت کاخ گلستان، یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی و نماینده ذی‌حسابی و اداره‌کل امور مالی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شروع شده اما "با توجه به اینکه حجم آثار زیاد است انجام این کار زمان‌بر است و نمی‌توانیم درباره مفقود شدن اثر تا پایان انجام آن نظر قطعی اعلام کنیم."

خبر مفقود شدن یکی از آلبوم‌های ارزشمند کاخ گلستان متعلق به دوره ناصری دیروز، دوشنبه ۱۳ مرداد در خبرگزاری ایسنا منتشر شد و واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.
مرکز اسناد تصویری یا آلبوم خانه کاخ گلستان؛ گنجینه این مرکز بیش از ۱۷۰ سال قدمت دارد/ عکس از سایت کاخ گلستانکاخ گلستان، در مرکز شهر تهران، یک بخش آرشیو عکس دارد که به آن "آلبوم‌خانه" یا "مرکز اسناد تصویری" گفته می‌شود و گنجینه‌ای از عکس‌های دوران قاجار ایرا ن و آلبوم‌های هدیه شده به آنها است.

عکس‌ها، آلبوم‌ها و نگاتیو‌های نگهداری شده در این مرکز بیش از ۱۷۰ سال قدمت دارد و شامل عکس‌هایی از سفرها، مراسم، تصاویر شخصی از جمله زنان به ویژه همسران پادشاهان قاجار از جمله ناصرالدین شاه است.

بخش کوچکی از عکس‌های تاریخی آرشیو تصویری کاخ گلستان تهران (حدود دویست قطعه عکس) در کتابی با عنوان "کاخ گلستان، آلبوم‌خانه، فهرست عکس‌های برگزیده عصر قاجار" منتشر شده است.

پروفسور شهریار عدل، عضو موسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه در سال ۱۳۶۱ توانست سه قطعه فیلم کوتاه از مظفرالدین شاه در این آرشیو پیدا کند.
+20
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  چند ماه دیگر خبرش از حراجی های لندن می آید زیرا ژن های خوکی طویله رهبری راحت تر به انگلستان رفت و آمد میکنند حال که دیدن عایدی از نفت ندارن اقدام به دزدی از موزه ها میکنند
  3
  46
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
  ۴۰
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  ای بابا چند تا عکسِ دیگه! مهم نیست! میدیم عکس‌هایِ جنتی و احمدِ خاتمی رو تو فیگور‌های مختلف بگیرن اویزن کنن. تازه عکس کم اوردین از آرشیوِ موگیرینی که تو مجلس سلفی میگرفت کمک بگیرین!
  1
  28
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  به گمانم زیر عبای ملا ست ، ملای غارت گر و دزد
  3
  35
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  به این میگن غارت آخوندی در سرزمین مردمان خواب!!!!!!
  1
  34
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  جمهورى ام لفساد اسلامى دیگر کنترل از دست خودش هم خارج شده. اگر یک زمانى تعداد دزدان مشخص بود و فقط خودى ها ى کله گنده اسلامى حساب و کتابش را داشتند اینک این پدیده گسترده تر شده و به پایین دستى هاى درجه دو نیز سرایت کرده چرا که هر فردى که به دستگاه فساد جمهورى اسلامى داخل شده و تا درجه اى خودى شده فارغ از مسند و شغلى که دارد از این منظر گل آلود قصد ماهى گرفتن مى کند.
  0
  17
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۹
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  گم شدن؟. هرجای دنیا بود میگفتن دزدیده شدن.
  0
  15
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
  نظر شما چیست؟