جمشید شارمهد هنگام اقامت در دوبی «ربوده شده است»

 پسر آقای شارمهد می‌گوید که آخرین بار روز ۲۸ ژوئیه از پدرش پیام گرفتند و از آن پس او نه به تماس‌هایش پاسخ داد و نه به پیام‌هایش.رادیو فردا :خانواده جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر»، می‌گویند او هنگامی که در دوبی اقامت داشت از سوی ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ربوده شد.

خانواده آقای شارمهد روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که اطلاعات موقعیت‌یاب تلفن همراه او نشان می‌دهد که او قبل از انتقال به ایران به عمان برده شده بود.

شایان شارمهد، پسر جمشید، به آسوشیتدپرس گفته که «ما خواهان حمایت کشورهای دمکراتیک و آزاد هستیم. این نقض حقوق بشر است. شما نمی‌توانید یک نفر را از کشور ثالث ربوده و به کشور خود ببرید».

او افزوده که پدرش قصد داشت برای یک معامله تجاری از دوبی به هند سفر کند و امیدوار بوده که به رغم شیوع ویروس کرونا، بتواند هواپیمای خود را عوض کند.

پسر آقای شارمهد می‌گوید که آخرین بار روز ۲۸ ژوئیه از پدرش پیام گرفتند و از آن پس او نه به تماس‌هایش پاسخ داد و نه به پیام‌هایش.

شایان می‌گوید که موقعیت‌یاب تلفن همراه پدرش در آن روز، هتل فرودگاه بین‌المللی دوبی را نشان می‌داد که محل اقامتش بود.

مشخص نیست که او چطور ربوده شده است. یک متصدی هتل گفته که آقای شارمهد روز ۲۹ ژوئیه تسویه حساب کرد. اطلاعات موقعیت‌یاب تلفن همراه او نشان می‌دهد که وی در همان روز از دوبی به شهر العین در جنوب امارات متحده عربی رفته است و پس از عبور از مرز، وارد کشور عمان شده است. شب را هم در نزدیکی یک مدرسه اسلامی در شهر مرزی البریمی سپری کرده است.

ردیابی موقعیت‌یاب تلفن همراه آقای شارمهد نشان می‌دهد که او روز ۳۰ ژوئیه به بندر صحار در جنوب عمان رفته و همان‌جا موقعیت‌یاب تلفنش خاموش شده است.

دو روز بعد، وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آقای شارمهد را «در پی عملیاتی پیچیده» بازداشت کرده است. این وزارتخانه در عین حال گفته بود که مسئول گروه تندر را در ایران در اختیار گرفته است.

پس از این اطلاعیه، روزنامه «جوان» وابسته به سپاه اعلام کرد که جمشید شارمهد در تاجیکستان دستگیر شده ولی وزارت اطلاعات ایران این خبر را تکذیب کرد.

رمضان رحیم‌زاده، وزیر کشور تاجکستان، نیز روز ۱۳ مرداد گزارش‌های مربوط به بازداشت آقای شارمهد در تاجیکستان را تکذیب کرد.

جمشید شارمهد در سال‌های اخیر به عنوان مسئول گروه تندر معرفی شده است که بخش‌های رسانه‌ای انجمن پادشاهی‌خواهی ایران را پوشش می‌داد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه خود گروه تندر و آقای شارمهد را به دست داشتن در «انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز» متهم کرده بود ولی خانواده او این ادعا را رد کرده‌اند.

انفجار یاد شده که در فروردین سال ۸۷ رخ داد، منجر به کشته‌شدن ۱۴ نفر شد.

خانواده شارمهد می‌گویند که مسئول گروه تندر هیچ ارتباطی با این انفجار ندارد.

انجمن پادشاه‌خواهی ایران توسط فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند بنیان نهاده شد که از سال ۱۳۸۰ فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای خود را آغاز کرده بود.

آقای فولادوند در زمستان سال ۸۵ در ترکیه ناپدید شد. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، او همراه با دو نفر دیگر روز ۲۷ دی ۱۳۸۵ در استان حکاری ترکیه در نزدیکی مرکز ایران ناپدید شدند.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل تاکید شده بود که افراد ناپدید شده به احتمال زیاد در یکی از بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات در تهران زندانی هستند. با این حال پس از گذشت ۱۴ سال دقیقا مشخص نیست که آقای فولادوند و همراهانش چه سرنوشتی داشته‌اند و کجا هستند.

پس از ناپدید شدن آقای فولادوند، وب‌سایت تندر با مسئولیت جمشید شارمهد، فعالیت رسانه‌ای بیشتری نسبت به سایر اعضای این گروه داشت

در طول سال‌های گذشته، فعالیت‌ها و ارتباط سایت تندر با انجمن پادشاهی با واکنش‌هایی در خارج از کشور مواجه شده است.

رزیتا منطقی، سخنگوی انجمن پادشاهی مهرماه ۹۲ اعلام کرد که مشی این انجمن مشی مسلحانه نیست و سایت تندر نیز هیچ ارتباطی با آن ندارد
+29
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  آخرش نفهمیدیم دوبی دوست ایران است یا دشمنش.
  5
  19
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
  ۴۸
  بردیا2577 - زابل، ایران
  به گفته فرزندان جمشید شارمهد قرار بوده برای کار به دبی و سپس هند برود . شغل پدر شما چه بوده؟حتما تجارت .باید از اداره مالیات امریکا پرسش کرد
  13
  19
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  آدمکش و خائن بالاخره گیر افتاد.. . حالا راست میگی کمی شعار نابودی و کشتن بده... خانوادش گفتن اون بی گناهه.. آخییی، خانواده هیتلر هم میگفتن اون بیگناه بوده..
  34
  13
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  یه چیزی رو فهمیدم. انسانیت از بین ما رفته. سالهاست که رفته. طرف اومده به ادمی که به همنوعش کمک کرده فحش میده. چی شده این ملتو که این همه تغییر کردن؟ کدوم فرهنگ؟ کدوم تمدن؟ . ما تمد و فرهنگ داشتیم. الان بهم نشون بدین تمدن و فرهنگو برم پاهاشو ببوسم. یه سری اروپایی پولدار با چشمای ابی میان با کمر جلوش خم میشن بهش میگن مهمون نوازی و فرهنگ. فرهنگو امروز دیدم من یکی.
  9
  7
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  تمام این گزارشات رسانه ای کار خود طویله رهبری است چرا فرزندان این مزدور تمام نظرات خود را با یوتوب یا شبیه اش تصویری نکرده اند
  9
  23
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
  ۳۲
  khyar - اوپسالا، سوئد
  شایان شارمهد، پسر جمشید:شما نمی‌توانید یک نفر را از کشور ثالث ربوده و به کشور خود ببرید. اوکی الان جمهوری اسلامی بابات را برمیگردنه میذاره سر جاش.
  3
  8
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. کلبعلی اشپز ادم کش ،نبود مردار پرست کش بود، بزرکترین مردانگیش منفجر کردن حرامسرای اخوندی یعنی مراسم حسین کشان اخوندی و مردار پرستی بود،البته مطمئنا انفجار ان مراسم هم مثل مشد و جام ه های دیگر کار مزدوران و ادمخوران رژیم بود. تو که بجای اربابهات مالیات دهنده های المان نان و ابت را میدن ، پس ..انداختنت یعنی چه
  9
  6
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::Nagonsar - مونیخ ، آلمان::]. عکستو بفرست تو مونیخ گیرت بیارم برات دعوتنامه بدم بیای یه سر داخائو
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۶
  ۲۹
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. بزرگترین دوست اخوندها و بزرگترین دشمن مردم امارات خیلی خوب توجیه شده که در صورت اصلاح ایران و برگشتن شرایط به وضع قبل اخوندی به خاک سیاه خواهد نشست و دوباره مجبور به تناول ادرار شتر خواهد بود به همین خاطر به ظاهر دشمنه ولی تا اخرین نفس از اخوندا خمایت خواهد کرد
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
  نظر شما چیست؟