کدام کشورها برای اپوزسیون جمهوری اسلامی ناامن است؟

جمشید شارمهدزیتون ، یلدا امیری:
رسانه‌ها در ایران از دستگیری جمشید شارمهد، رئیس گروه تندر، «رسانه انجمن پادشاهی ایران در آمریکا» خبر داده‌اند.

مخالفان جمهوری اسلامی حتی در خارج از مرزهای ایران نیز اجازه فعالیت ندارند، فرقی نمی‌کند چه سمت و سویی داشته باشند مهم این است که در اولین فرصت توسط سربازان گمنام امام زمان (نامی که جمهوری اسلامی بر اطلاعات سپاه نهاده) دستگیر می‌شوند. عده‌ای با کمک دولت‌های خارجی و عده‌ای دیگر با تکنیک‌های ربایش مخصوص جمهوری اسلامی.
ابهام در مورد کشور تحویل‌دهنده
محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در روزهای گذشته در سخنانی بسیار مبهم از دستگیری جمشید شارمهد در ایران خبر داد. اما روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسدران در گزارشی مدعی شد که شارمهد در تاجیکستان دستگیر شده. روز گذشته اما بلافاصله رمضان رحیم‌زاده، وزیر کشور تاجیکستان خبر بازداشت شارمهد در این کشور را رد کرد و گفت که نه کسی توسط پلیس این کشور دستگیر شده و نه انتقال داده شده است.

بعضی از خبرها نیز حاکی از آن است که او در ترکیه دستگیر شده و به ایران تحویل داده شده است. برخی از دوستان شارمهد گفته‌اند که او طی سفری به ترکیه توسط اطلاعات ایران ربوده شده یا توسط مقامات ترکیه به ایران تحویل داده شده است.

جمشید شارمهد، رئیس گروه تندر «رسانه انجمن پادشاهی ایران در آمریکا» است. تندر در لس‌آنجلس در جنوب ایالت کالیفرنیای آمریکا فعالیت می‌کند. وزارت اطلاعات ایران از تندر به عنوان یک گروه تروریستی نام برده است.

تلویزیون ایران بعد از اطلاعیه وزارت اطلاعات، فیلمی پخش کرده که در آن شخصی ابتدا خود را جمشید شارمهد معرفی می‌کند و سپس در بخش‌هایی دیگر با چشم‌بند بخشی از اعترافات او به صورت تقطیع شده پخش می‌شود، که در آن از بمبگذاری و در اختیار گذاشتن مواد منفجره سخن می‌گوید.

شارمهد اما تنها یکی از چند مخالفان جمهوری اسلامی است که در ماه‌های اخیر توسط یک دولت بیگانه دستگیر می‌شود و به جمهوری اسلامی تحویل داده می‌شود.
آنکارا پای ثابت تحویل مخالفان
طی ۴۰ سال اخیر ترکیه محلی برای سکونت یا پلی برای سفر مخالفان ایرانی به دیگر کشورها بوده است، اما بر اساس اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر افتاده می‌توان گفت ترکیه دیگر مقصد امنی برای مخالفان ایرانی نیست.

در هفته‌های اخیر، صدور حکم اعدام برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه جوانی که در اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸ ایران شرکت کرده بودند، با واکنش منفی در میان ایرانیان و در سطح بین‌المللی مواجه شد. اما آنچه نوک تیز پیکان را به سوی دولت ترکیه گرفت این بود که دو نفر از این معترضان یعنی سعید تمجیدی و محمد رجبی را دولت اردوغان از کمپ پناهندگان در ترکیه تحویل مأموران جمهوری اسلامی داده است.
ظاهرا مسئولان ترک به آنها گفته بودند که به دستور رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، و به خاطر دیدار اخیر او با حسن روحانی، تمامی بازداشتی‌ها باید به ایران بازگردانده شوند.

نصرالله لشنی فعال ملی مذهبی نیز که در کردستان عراق زندگی می‌کرد در خرداد ماه امسال هنگامی که قصد داشت از عراق به ترکیه برود توسط مرزبانی ترکیه بازداشت و در خاک ایران رها شد و توسط اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شد.

این در حالی بود که لشنی حدود ۹ ماه قبل در کردستان عراق زندگی می‌کرد. این فعال سیاسی در خرداد  ماه ۱۳۹۲ بازداشت و پس از دو ماه حبس انفرادی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. او اردیبهشت سال ۱۳۹۳ از سوی قاضی صلواتی به ۶ سال حبس و ۲ سال منع از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی و فعالیت های مطبوعاتی و رسانه‌ای محکوم شد.

این زندانی سیاسی شهریور سال گذشته با انتشار نامه‌ای از تهدید ماموران وزارت اطلاعات برای واداشتن خود به همکاری  خبر داده و گفته بود که از زمان بازداشت در سال۹۲ حتی در طول دوره تحمل زندان «از جانب ماموران وزارت اطلاعات، فشارهای زیادی به من و خانواده‌ام آورده شد تا مرا به همکاری با نهادهای امنیتی وادارند. حتی مرا تهدید به قتل و حذف فیزیکی نیز کردند.»
مورد عجیب روح الله زم
روح‌الله زم، موسس سایت و کانال تلگرامی خبری آمدنیوز که یکی از مخالفان فعال حکومت جمهوری اسلامی بود، در ۲۲ مهر ۱۳۹۸ دستگیر شد. سپاه پاسداران ابتدا در اطلاعیه‌ای بدون اشاره به زمان و مکان این بازداشت، مدعی شد که زم را به داخل کشور هدایت و بازداشت کرده‌اند.

برنامه ۲۰:۳۰ تلویزیون جمهوری اسلامی ایران چند ساعت پس از انتشار خبر دستگیری زم فیلمی کوتاه از اعتراف تلویزیونی او پخش کرد.
یک روز پس از دستگیری روح الله زم نشریه فرانسوی فیگارو در گزارشی نوشت که ماموران اطلاعاتی سپاه جمهوری اسلامی زن جوانی با نام شیرین نجفی را به محل اقامت زم در فرانسه فرستاده بودند و این زن زم را متقاعد کرده برای دیدار با سید علی سیستانی به نجف سفر کند و زم پس از ورود به نجف توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر و به داخل کشور منتقل شده‌است. سپاه طی بیانیه‌ای خبر دستگیری روح‌الله زم را نتیجه فریب اطلاعاتی دانست.

روزنامه فیگارو در این گزارش به احتمال همکاری دولت فرانسه در دستگیری روح‌الله زم نیز اشاره کرده بود و از امکان آزادی فریبا عادلخواه و رولاند مارشال دو فرانسوی محبوس در ایران، در قبال این همکاری سخن گفته‌بود.

البته در همان روزها بی‌بی‌سی فارسی به نقل از  منبعی آگاه در دولت عراق نوشت که دستگاه اطلاعاتی عراق همزمان با ورود هواپیمای حامل روح‌الله زم به بغداد او را بازداشت کرده و سپس مطابق موافقتنامه استرداد مجرمین به ایران تحویل داده است.
آنهایی که کشته یا ناپدید شدند
البته به غیر از کسانی که به نوعی در کشورهای همسایه دستگیر می‌شوند و مجازات‌های سختی در ایران در انتظارشان است، مخالفان، یا افراد «پردردسر»ی هم بوده‌اند که در این سال‌ها به شکلی مرموز ناپدید یا کشته شده‌اند.

قاضی منضوری یکی از تازه‌ترین این پرونده‌ها است او روز ۳۰ خرداد امسال در هتلی در رومانی کشته شد، البته هنوز منابعی ادعا می‌کنند که این احتمال وجود دارد که او خودکشی کرده یا در اثر تصادف مرده باشد. او احکام سنگینی برای برخی فعالان رسانه‌ای و سیاسی در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود صادر کرده بود و یکی از متهمان باند رشوه‌خواری در قوه قضائیه بود که پس از تشکیل دادگاه اکبر طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه، نامش بر سر زبان‌ها افتاد و مشخص شد که در خارج از کشور به سر می‌برد. بسیاری او را صندوقچه اسرار فساد مقام های بلندپایه ایران می‌دانستند. در فایل صوتی که ۲۹ خرداد ضبط شده او در مکالمه با فردی ناشناس از نقشه از پیش تعیین شده برای قتلش صحبت می‌کند و می‌گوید باید این سناریو عملی شود.
پس از خبر مرگ قاضی منصوری برخی از چهره‌های دولتی و امنیتی جمهوری اسلامی مرگ او را قتل مشکوک خواندند. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور ایران در تویتی نوشت: «بدون وجود شبکه‌های فعال در سه قوه و چه بسا نهادهای دیگر بعید است فسادی شکل بگیرد که یک متهمش در رومانی از دنیا رانده شود، نکند سر و ته پرونده زده شود. لطفا مراقب داروی نظافت باشید.»

در همان زمان سردبیر سایت خبری مشرق نیوز که به سپاه وابسته است نوشته بود: « از امروز رومانی هم عمق استراتژیک است..» او دقایقی بعد تویتش را پاک کرد.

درمورد دیگری در سال ۱۳۸۵، فرود فولادوند، مدیر شبکه تلویزیونی انجمن پادشاهی ایران، همراه با دو نفر دیگر در ترکیه ربوده شدند. با گذشت ۱۴ سال از ناپدید شدن این افراد اطلاعی از سرنوشت آنها در دست نیست. او شبکه‌های تلویزیونی «ما تی‌وی» و «یور تی‌وی» را در لندن راه‌اندازی کرده بود و در این شبکه‌ها برنامه‌هایی در نقد دین اسلام و در جهت براندازی جمهوری اسلامی پخش می‌شد. اگرچه عفو بین‌الملل بازداشت فرود فولادوند را تأیید کرده است و بازداشت او طی عملیات فریب وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دانست.

اما ربایش افراد تنها منحصر به چهره‌های سیاسی نیست. در تابستان ۱۳۹۲، جسد بی‌جان عباس یزدان‌پناه یزدی در بندر فجیره امارات پیدا شد. عباس یزدان‌پناه از دوستان مهدی هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی بود و از افراد مهم در پرونده نفتی «کرسنت» و همچنین پرونده «استات اویل» بود. یزدان پناه قبل از ربوده و کشته شدن در یکی از جلسات شهادت دیوان داوری لاهه که برای رسیدگی به شکایت شرکت کرسنت برگزار می‌شد، شرکت کرده بود. این شهادت به صورت ویدیوکنفرانس و از دبی انجام شد و قرار بود طی چند جلسه یزدان‌پناه اطلاعات خود را در این زمینه افشا کند. گفته شد یزدان‌پناه در جریان انتقال به ایران در اثر خفگی کشته شده و جسد او در بندر فجیره رها شده است.

اگرچه پرونده‌های شاخصی مانند ترور شاپور بختیار در پاریس، عبدالرحمن قاسملو در وین، صادق شرفکندی و فریدون فرخزاد در آلمان نیز بخشی از اقدامات و اتهامات بخش برون‌مرزی جمهوری اسلامی  از دیر باز بوده، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر کشورهای همسایه خطرناک‌ترین مکان برای رفت و آمد اپوزسیون خارج از کشور ‌است.
+27
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  یکیش تو شعاع یه متری اطراف خودم.
  73
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  همه جا. مگه جایی مونده دیگه؟ تو قلب اروپا طرفو میپیچونن میارن رومانی بعدش جوری ناپدیدش میکنند که معلوم نیست خودکشی کرده؟ کشتنش؟ یا اصلا آزاد به ریش ما میخنده؟ خلاصه با این کاراش به خودش و اعتبارش ضربه میزنه. متاسفانه هیچ ایرانی خارج کشور هم دیگه قابل اعتماد نیست.
  12
  24
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  پناهنده های واقعی کشته میشن ناپدید میشن شکنجه میشن. و حتی دیپورت میشن. دزدیده میشن. اما یه ۹۹ درصد پناهنده قلابیا که صدقه سری همین پناهنده های واقعی اومدن خارج حاظر نیستن یه تجمع ساده برگزار کنن. یه سری مفت خور. مفت خورایی که ابرو هرچی پناهنده هست رو بردن و از اینور هر سال یه بار ایران نرن نمیشه. پناهنده قلابی هایی که هم از اخور توبره میخور هم از اخور. تا جایی که طرف سالهاست برا mi6 کار کرده میگه برا امنیت بریتانیا هم شده اقامت این پناهنده قلابی ها رو لغو کنیم و باید تو دستورکار هردو مجلس بریتانیا قرار بگیره. خوش باشین
  3
  33
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. آقا شما میدونی پناهنده رو چقدر بهش پول میدند؟ برای بچه هاشون چقدر میدند؟ من شنیدم که آپارتمان مجانی بهشون داده میشه کارت مترو و اتوبوس هم مجانی داده میشه ولی حقوقشون رو دقیق نمیدونم یه چیزایی شنیدم
  19
  5
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. از همشون بهتر همون مترو و اتوبوسه!
  20
  2
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. این قبری که سرش گریه میکنی، آقا کاووس از تورنتو نیس. طاووس خانومه از مزارع بلال اسکل آباد.
  7
  7
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. اره مترو و اتوبوس خوراک خودته و تمام خاطرات قشنگت در همین جاها ست
  1
  12
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۳
  ۳۰
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. نمیدونم داری ترول میکنی یا سوال واقعی پرسیدی؟ بهرحال محض اطلاع چیزی به اسم حقوق پناهنده ای و وضعیت پناهندگی وجود نداره.هر کی بیاد ادعای پناهندگی کنه،تا مدتی که درباره پرونده اش تصمیم بگیرن یه پول خیلی ناچیز هفتگی در حد غذا میگیرن و تو خونه های اشتراکی یه اتاق میدن بهشون. وقتی تصمیم اومد،اگه قبول بشن حقوقه قطع و از اتاق مجانی باید برن و دیگه میشن مثل بقیه شهروندان اون کشور و یا باید برن کار پیدا کنن،تو‌مدتی که دنبال کار میگردن یارانه بیکاری میگیرن یا اگه مریض و معلول باشن یارانه بیماری که از همون پول اجاره خونشونم باید بدن.بعضی هام میرن تو صف نوبت خونه دولتی (مثل مسکن مهر ایران) البته کمیابه و محقر.اینها حق و‌ حقوق مردم خود اون‌کشوراست که کسایی که پرونده پناهندگیشون قبول شه هم میشن مثل مردم‌خود اونجا. اگه درخواست رد شد همکه هیچی هیچ پول و‌کمکی دیگه نمیدن و باید برن بیگاری و زندگی قاچاقی (مثل کارگرهای افغانی در ایران) یا برگردن کشور خودشون.
  1
  9
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. نمیدونم به خدا. اما به قدری هست زندگیت بچرخه همین.
  4
  4
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. جان؟. چرا به من گیر دادی؟ چون ضایع کردمت؟ . ها؟ ضایع شدن خیلی سوزونده انگار
  7
  4
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
  ۳۵
  پیامک1 - منچستر، انگلستان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اده‌ تو‌رو‌سننه‌ تا‌کی‌ میخوایم‌بشینیم‌ نون‌ زن‌ و‌ بچه‌ مردمو‌ حساب‌ کنیم‌‌‌ بدبختی‌ ما‌ ایرانیا‌ همینه‌ بیله‌‌ بیل‌ بیله‌ چغندر
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۱
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. گیرو به چیزی میدن که گیره داشته باشه. اونم نداری. کلا دروغ میگی. دروغهای تابلو. افسانه ای. نمیدونم چی کاره ای ولی هر کاری میکنی درست انجامش بده. و هیچوقت خودتو باهوشتر از فرد مقابلت ندون.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۰
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. باهوش؟ اقا من برا شما لینک فرستادم. خودت بخون. دیگه چرا به من گیر میدی اخه؟ بعدم از کی روزنامه و چندتا مقاله خوندن شده باهوش بودن؟. اتفاقا بهت گفتم هرچی که میگم رو از همین مقالات و نشریات خارجی کپی میکنم میفرستم اینجا. خب این کجاش باهوش بودن بود؟. تو کامنتم عینا کلمه به کلمه گفتم "کپی میکنم٬" بعد این کجاش اعدای باهوش بودنه؟
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. بعدم برو ساندیستو بخور . از کدوم مسجد انلاین شدی؟ .
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. هر توهینی به خودم میکنی بکن ولی به دینم نه. وگرنه دعات میکنم دیگه نتونی بلالم بفروشی.
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. خخخخ. میدونستم بسیجی هستی. حالا از کدوم مسجد انلاین شدی؟ بگو خب. ولی بدونه شوخی بگو کدوم مسجدی
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::پیامک1 - منچستر، انگلستان::]. برای اینکه الان یه دلالهایی که میان بچه ها رو میبرند خارج پول زیادی میگیرندچند صد میلیون آب میخوره ولی بهت میکن چقدر میتونی حقوق و مزایا دریافت کنی آپارتمان مجانی رو خودم شنیدم توی سوئد و نروژ و کانادا میتونی بگیری همراه با حقوق پناهندگی ..میخوام بدونم واقعیتش چقدر هست کسی که توی یه کشوری هست بهتر میدونه
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. بهتره یاد بگیریم به زن و مرد فرق نگذاریم. درست نیست میگی گیره نداری و این حرفها . احترام خودت رو پائین میاری .برای من مهم نیست این فرد زن هست یا مرد و در هر دو حال یه جور برخورد میکنم اتفاقا اگر زن باشه و توهین بکنم برای خودم بد هست چون یکی دیگه به اعضای خانواده خودم اینطوری برخورد میکنه.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. مشکل اینه طرف ضایع شد . تو اون پستی که سر تابعیت فرانسوی گلشیفته هستش ببین کامنتها رو. طرفو جوری ادب کردم که هی داره فحش میده. نمیدونم چرا یه معذرت خواهی خشک و خالی نمیکنه. یا قبول نمیکنه اشتباه کرد. من هیچی نگفتما. یه ذره ادبیات انگلیسی گفتم بهم اومد بهم گیر داد. وقتی سند براش اوردم لینک براش گذاشتم به جا اینکه بفهمه اشتباه کرده اومد به من گیر داد.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. تو این قوم رو نمیشناسی؟ از بچگی بهشون یاد میدند که معذرت خواهی یه چیز بدی هست برای من مهم نیست طرفم زن باشه یا مرد چون اگه زن باشه قرار نیست از چند هزار کیلومتری با من دوست دخترپسر بشه یا ازدواج کنه یا سکس داشته باشه!! اومدیم یه حرف سیاسی اجتماعی بزنیم بریم این هیچ ربطی به زن و مردی نداره. ولی مشکل فرهنگی بین ایرانیهاست که عجیب هست با اینکه طرف بزرگ میشه مادرش زن هست خواهرش زن هست ولی یه جوری بار میاد انگار ندید بدید هست !! .. رفتم اینترنت چک کردم میگه توی کانادا یه خانواده پناهنده سالی 25 هزار دلار بهش میدن! تازه مسکن مجانی هم هست و بعضیا رو حتی توی هتل اسکان دادند حساب کن خدا تومن اجاره هتل و غذایی که سفارش میده هست!!!
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
  نظر شما چیست؟