ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی در ورودی بندرعباس غرق شد

دردسر جدی برای سپاه و خطر جدی برای کشتی‌ها؛ به نظر می‌رسد ایران توان خارج کردن این ماکت را از آب نداردایندیپندنت فارسی: ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی که از سوی نیروی دریایی سپاه ساخته و در رزمایش اخیر پیامبر اعظم مورد حمله قرار گرفت، به صورت تصادفی در نزدیکی ورودی بندرعباس غرق‌شده و با توجه به خطراتی که این ناو برای کشتی‌های عبوری دارد، سپاه پاسداران را با چالش خارج کردن لاشه این ماکت مواجه کرده است.
 
این در حالی است که رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دو روز پیش در گفتگو با رسانه‌ها تأکید کرد که این ماکت ناو نباید غرق شود و با توجه به هزینه‌هایی که برای ساخت آن صورت گرفته، باید «برای تمرین سناریوهای متعدد بازدارنده» مورد استفاده قرار گیرد.
 
او از زاویه دیگری به این موضوع پرداخت و موضوع را به «چرایی عدم انهدام ناو هواپیمابر شبیه‌سازی‌شده» کشاند. سخنگوی سپاه پاسداران پرسش درباره چرایی غرق نشدن این ماکت را «تلاش رسانه‌های دشمن برای تردید سازی و شبهه‌آفرینی پیرامون این رزمایش غرورانگیز» دانست.
 
اما واقعیت این است که ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی به‌رغم خواست سپاه پاسداران ایران، هنگامی‌که بعد از مانور به بندرعباس برگردانده می‌شد، غرق شد. سباستین فوربین روز ۳۱ ژوئیه در فوربس نوشت که این کشتی به یک طرف خم شده و حدود نیمی از عرشه پرواز آن غرق شده است. از آن زمان شرایط رو به وخامت گذاشت.
 
غرق ماکت در قسمت کم‌عمق دریا، خطر جدی برای کشتیرانی است
 
این ماکت که در سال ۱۴-۲۰۱۳ شبیه ناو هواپیمابر آمریکایی ساخته شد، در سال ۲۰۱۵ در یک مانور تخریب شد. ماکت مذکور به‌تازگی در بندرعباس مورد تعمیر قرار گرفت و دوباره به دریا برده شد تا بار دیگر در جریان چهاردهمین مانور «پیامبر اعظم» با قایق‌های تندرو محاصره و با موشک تخریب شود.
 
ماکت ناو هواپیمابری که با جزییات ساخته شده بود، قرار نبود غرق شود. این ماکت قبلاً هم دو بار به‌صورت نمادین تخریب شده بود اما قرار بود دوباره مورد استفاده قرار بگیرد. اما این ماکت غرق شد و در مکان اشتباهی هم غرق شد.
 
تصویر ماهواره تجاری PLEIADES ، بعد از حمله، این ناو را در حالی که واژگون شده بود ثبت کردند. این تصویر ماکت ناو را از بالا نشان می‌دهد که این ماکت با زاویه ۹۰ درجه در آب غرق شده است.
فوربس به تحلیل این اتفاق پرداخته و نوشته است که محل غرق شدن این ماکت احتمالاً دردسرهای جدی برای نیروی دریایی سپاه پاسداران به دنبال دارد. این اتفاق درست قبل از ورودی بندرعباس، و در نزدیکی یک کانال مهم افتاده است.
 
از آنجا که این منطقه از دریا عمق کمی (حدود ۴۵ فوت) دارد، شرایط برای ایران بدتر شده است چون نمی‌تواند این ماکت را رها کند که غرق شود. این عمق کم موجب می‌شود که اگر دیگر کشتی‌ها از روی این ماکت غرق شده عبور کنند، آسیب فاجعه‌باری ببینند. در واقع، تا دو روز پیش، بخشی از این ماکت هنوز غرق نشده بود. این یک خطر جدی برای کشتیرانی است.
 
به‌این‌ترتیب، این ماکت باید نجات داده شود. اما این کار نیازمند تلاش و وقت زیادی است و منابع زیادی می‌طلبد. با وجودی که ایران کشتی‌ها و هواپیماها را از دریا خارج کرده، اما به نظر نمی‌رسد که برای نجات این ماکت ناو توانایی لازم را داشته باشد. ممکن است به همین دلیل باشد که در تصاویر ماهواره‌ای دیده می‌شود این ماکت ناو رها شده است.
 
سال گذشته ایران بخش‌های مهمی از پهپاد گلوبال هاوک نیروی دریایی آمریکا را که در آب‌هایش هدف قرار داده بود خارج کرد. اما تردیدهای جدی در این باره وجود دارد که آیا این پهپاد از قسمت‌های عمیق دریا خارج شده‌اند. لاشه‌های شناور روی آب یک چیز است و خارج کردن یک کشتی بزرگ در حال غرق شدن چیز دیگری است.
 
فوربس با تاکید بر این‌که حماسه غرق ماکت ناو هواپیمابر، که اهداف تبلیغاتی را در نظر داشت، به هدفی علیه خود تبدیل شد، مطلبش را با این جمله به پایان رسانده که «اگر این ماکت برای مدت طولانی در چنین مکان بدی رها شود، نمایشی از قابلیت‌های ایران خواهد بود.»
+94
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  چیزی واسه نوشتن نیست! فقط بساطِ خنده تا مدتی‌ فراهم شد, قسمت بعدی کارتونِ همینه!
  6
  130
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  وقتی یه مشت گاو و گوسفند بی سواد که اندازه ای فندق مغز ندارن وبجز دزدی کار دیگه ای از شون بر نمیاد، همینطور ی یه مشت درجه کیلوی مثل تاپاله می چسبونن رو لباسشونو همدیگرو سردار سردار صدا می زنن، چه انتظاری بیشتر از این میشه داشت. فقط ببینید تو همین چند وقط اخیر. اینا چقدر گند زدن، از در قابلمه ای مستعان بگیر تا زدن کشتی و هواپیمای خودی ودها مورد دیگه، تا تونستن پول این مردم بدبخت رو دزدیدن و بقیه اشم که اینجوری ..می دن. ولی پای زر زدن که می رسه ادعاشون ...خودشونو پاره کرده. خلاصه اگر نجوبیم با وجود این بی شرفا تا چند وقته دیگه ایرانی وجود نداره که هی راجبش کامنت بذارین.
  6
  98
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  Aryanboy، اقتدار حکومت اربابت که قاسم کتلت هم نماینده آن بود به وضوح در این خبر مشخص هست. بیا ببینم چطور دلقک وار از این واقعه دفاع میکنی.
  17
  80
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  میشه تو ایران یه روز فقط یه روز هیچ اتفاقی نیافته, این ... کاری این سپایه ها هر روز به طریقی نقش آفرین میشه!!!!!!!!
  1
  52
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. این موضوع که دفاع کردن نمیخواد. سانحه‌ای پیش اومده. دو تا ماشین که بهم میزنن. مزیتش اینه که راننده‌ها زبده تر میشن برای دفعه بعد. حالا اگر دنبال دلیل هستی: خطای انسانی، خطا در ساخت و ساز ناو. ما معتقد به خواست خداوند هستیم. در آن پیامی هست برای بندگان صالح و خاصش، بهشتیان.
  81
  1
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. مثل اینکه دیشب فیلم خاک تو سری زیاد دیدی که امروز پرت و پلا مینویسی!! غرق شدن یک ماکت به اون اندازه رو نزدیک ساحل که میتونه باعث غرق شدن کشتیهای دیگر بشه رو مقایسه میکنی با تصادف دو تا ماشین؟! خوب شد سردار سه پا نشدی وگرنه اوضاع از این افتضاح تر میشد و بی آبرویی واسه آخوندها بیشتر
  1
  40
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. اگر واقعاً خواست خدا بوده که سید علی هنگام زایمان یا علی بگه، من به خدا بودنش شک پیدا کردم. چرا یا عُمَر نگفته؟ اون که خلیفه اول بود.
  0
  39
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا

  ضرب المثالهایه ایرانی واقعاً بجا و پند آموز هستند ،دیوانه سنگی در چاه می اندازد که ده آدم عاقل نمی توانند بیارنش بیرون حالا حکایت این چلمکها یه قاچاقچی دزد خائن به مملکت و مردم است.
  0
  28
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. دوست نا آگاه من. قرآن بارها تاکید بر تعقل کرده . که شما از این جمله اطلاع نداری چرا که فقط به جهت انگیزه مالی پوستین و چهره اسلامی را به تن کردی . تسری هر موضوعی به خواست خدا موضوع جبر و اختیار را زیر سوال میبرد . دفاع با کلمات عامیانه بدن پتوانه علمی بد ترین نوع ضربه به حکومت است . اگر واقعا قصد دفاع داری ساکت باش یا برو عاقل تر از خودت را بیاور . مسلمانی یعنی تسلیم در مقابل حق و واقعیت . وگرنه به اسم همه ما مسلمان هستیم . دوست جاهل من. تو نه تنها مشرک هستی بلکه دشمن انسانیت هم هستی چرا که ذهن تخریب گر داری با دفاع نابجا .
  1
  18
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. عزیز شما حق دارید.اشتباه بود. به نظر من مثلا اشتباه نکنید. مراسم سالار شهدا را با وجودکرنا بگیرید. این آقا کافر است و می‌‌خواهد همه شما را گمراه کند. همه با هم بدون اشتباه .مراسم عاشورا. به امید خدا و به کوری چشم دشمنان اسراهیل و آمریکا. اگر همه با هم اشتباه نکنید. و مراسم بگیرید. به امید خدا سال دیگر مسلمان نخواهیم داشت
  0
  23
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::kata1379 - مشهد، ایران::]. سلام و علیکم. برعکس این شیوه من بامنظوره هست، یعنی اینکه دشمنان، کافران، مشرکین، منافقین و غاصبین خلافت چهره و سیمای پلیدشان را زودتر نمایان و به اکران در می‌آورند. اینهم آیه‌ای از قرآن کلام خداوند: خواست خواست خداست، هر آنچه او بخواهد همان می‌شود #إِنَمَا أَمرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیئًا أَن یَقُولَ لَهُ کُن فَیَکُونُ 82 : یس# فرمان او چنین است که هر گاه چیزی را اراده کند تنها به او می‌گوید بشو پس میشود.
  20
  0
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  اشکالی نداره. می تونن از آمریکایی ها بخوان که بیان از آب درش بیارن.
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. [::kata1379 - مشهد، ایران::]. [::grizzly - برلین، آلمان::]. دوستان به این افعانی یا زهرا کپک خودمون نه جواب بدید نه کومنت، طرف مریضه و به شدت احساس کمبود میکنه به اینخاطر حاضره هر نوع فحش ناموسی را تحمل کنه صرفا به اینم خاطر که یکی داخل ادم حسابش کنه و یک کومنت حتی توهین بار بار این کنه
  2
  18
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::Nagonsar - مونیخ ، آلمان::]. بله، کمبود دارم. زمانی که این کمبودها به اوج میرسن، اتوبوس سواری میکنم و به مناظری که از کنارم عبور میکنن خیره و تا مدتی احساس آرامش میکنم. بهترین خط اتوبوس رو هم پیدا کردم، اونی که تابستونا وسط ظهر مسیرش از جاده ساحلی هست.
  16
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸
  ۶۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. خخخ مردم از خنده خداییش این آخوندها و امثال فاطی کپک زده همشون کر کر خندن بشرطی که قدرت را از دستشان بگیری و تنها به چرندیات و اعمالشان نگاه کنی ، متاسفانه خدا به این خرها شاخ داده هم خودشان را جر میذهند هم دیگران را .
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  فاطمه زهرا که همه ادیان رادیو ومشرک و کافر میخوانی همین کافرها به تو پناه دادند البته اگه در دانمارک هستی ،شما از کدام دین صحبت میکنی راستی کمی از اون آیه های سکسی اسلام بگو که چطور محمد به عایشه 9ساله تجاوز کرد وقتی عایشه با عروسکش بازی میکرد یا از نوبت خوابیدن با همسرهایه حرمسرایش آیه بیار
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::ادوینو - گوالف، کانادا::]. بله، ولی جواب پرسان دوم شما: عایشه هنگام ازدواج با پیامبر اکرم ص 19 سال داشت. در ضمن متعه های پیامبر ص براى حل مشکلات اجتماعى و سیاسى آن دوره بوده نه از باب شهوت. پیامبر با حضرت خدیجه س که از نظر سنی از او بمراتب کلان‌تر بود، قناعت می‌کرد. اینهم پرسان اولت: وظیفه دینی بر ما حکم می‌کند که کافران و مشرکین را آگاه و هدایت کنیم. دانمارک جزئی از سرزمین پهناور خداوند است و او بندگان صالح رو در نقاط مختلف اسکان داده.
  2
  0
  ‌پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
  نظر شما چیست؟