با بودجه‌ای هنگفت زیرزمین مرقد آیت‌الله خمینی «شعبه موزه ملی» می‌شود

دویچه وله :با توافقی میان میراث‌داران آیت‌الله خمینی و وزارت میراث فرهنگی، زیرزمین مرقد "بنیانگذار جمهوری اسلامی" به یک موزه ملی تبدیل می‌شود. موزه قرار است با هزاران میلیارد تومان بودجه در زمینی به وسعت ۴۰ هزار مترمربع ساخته شود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران در دیداری که به تازگی میان سید حسن خمینی، متولی اصلی آرامگاه  آیت‌الله خمینی و علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، صورت گرفته قرار شده است که در زیرزمین این مرقد یک "موزه شماره دو" شکل بگیرد.

متولیان مرقد خمینی و مسئولان میراث فرهنگی، قصد دارند مرقد او را به "یک مقصد بزرگ گردشگری" تبدیل کنند.

در این مرقد هم‌اکنون یک "موزه شماره یک" در دست احداث است که قرار است مدارک و اسنادی از زندگی و آثار آیت‌الله خمینی را به بازدیدکنندگان نشان دهد.

بنا به گزارش اخیر: «این موزه در حال گذراندن مطالعات نهایی است. قرار بود پایان سال ۹۸ نیز مراسم افتتاح این موزه برگزار شود که اکنون به دلیل وضعیت بد اقتصادی افتتاح این موزه به تعویق افتاده است».

بر اساس این گزارش: «موزه شماره یک شامل سه طبقه و در فضایی به مساحت ۹ هزار مترمربع احداث شده است. یکی از طبقات این ساختمان سه طبقه نیز دارای کتابخانه بزرگی به وسعت ۸ هزار متر مربع است. این کتابخانه قرار است به یک میلیون جلد کتاب تجهیز شود و قرائت‌خانه آن گنجایش ۳۰۰ مراجعه‌کننده دارد».

متولیان مرقد خمینی قصد دارند موزه دومی در زیرزمین این مکان احداث کنند. بنا به گزارش سایت "صدای میراث": «علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توانسته است محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و معاون رییس‌جمهوری را قانع کند که بودجه کلانی از دولت برای راه‌اندازی موزه شماره دو مرقد خمینی دریافت و آن را به وزارت میراث فرهنگی تخصیص دهد تا زیرزمین صحن امام خمینی تبدیل به شعبه دوم موزه ملی ایران شود».
انتقال آثار هنری و باستانی
بنا به گزارش‌ها میراث فرهنگی قصد دارد "موزه شماره ۲ مرقد" را به موزه‌ای بزرگ برای بازدید همگانی تبدیل کند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز تلاش‌های خود را برای تصویب اعتبار لازم آغاز کرده است. گفته می‌شود: «تمامی بودجه و اعتبار و آثار و اشیای تاریخی مورد نیاز شعبه دوم موزه ملی ایران در زیرزمین صحن امام خمینی باید از سوی وزارت میراث فرهنگی تامین شود».

به گفته "صدای میراث" سازمان برنامه و بودجه باید جهت "تخصیص اعتبار چند هزار میلیارد تومانی برای راه‌اندازی شعبه دوم موزه ملی ایران در زیرزمین صحن مرقد امام" تلاش کند.

تنها برای آماده‌سازی هر متر از فضای ۲۵ هزار مترمربعی مربوط به "شعبه دوم موزه ملی ایران" که قرار است در زیرزمین مرقد خمینی احداث شود، به ۱۰ میلیون تومان نیاز است، یعنی روی هم به ۲۵۰ میلیارد تومان؛ اما برای کل پروژه باید بودجه‌ای برابر هزاران میلیارد تومان اختصاص داد.
"موزه ملی شماره ۲"
در بحث‌های جاری میان متولیان مرقد خمینی و مسئولان وزارت میراث ملی، طرح "موزه شماره ۲ مرقد" مدام گسترش یافته و اکنون از احداث "موزه ملی شماره ۲" سخن می‌رود.

گزارش "صدای میراث" می‌گوید: «قرار است آثار دوره پارینه‌سنگی تا دوره قاجار که در کاوش‌های باستان‌شناسی کشور به دست آمده است به زیرزمین صحن مرقد امام خمینی منتقل و آنجا به نمایش گذاشته شود».

به گفته محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور، دو تا سه هزار اثر از "اشیای مخزن موزه ملی ایران و دیگر موزه‌ها به مرقد امام می‌روند".

به گفته محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌ها، وزارت میراث فرهنگی در صدد است تا "با یافتن ۴۰ هزار متر مربع زمین آن هم در زیرزمین صحن مرقد امام خمینی، مخزن موزه ملی ایران را برای نمایش به مرقد منتقل کند و حتی آثار موجود در موزه‌های سراسر کشور را نیز برای نمایش در شعبه دوم موزه ملی ایران در مرقد مستقر کند".

مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی، در دفاع از احداث موزه شماره ۲ گفته است: «موزه ملی ایران به عنوان غنی‌ترین موزه کشور، با دارا بودن بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار اشیای تاریخی در مخازن، پاسخگوی معرفی حتی بخش کوچکی از این آثار نیست... حالا فرصتی فراهم شده تا ۲۵ هزار مترمربع فضا در جوار مرقد امام در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گذاشته شود و تبدیل به موزه ملی شماره دو ایران شود».
+5
رأی دهید
-70

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  سلام . هر شخص هر آنچه بلد هست و آموخته برای کسب درامد عرضه میکند . و هرچه تبلغ و وابستگی بیشتر باشد . درآمد فرد عرضه کننده خدمت بیشتر است . آخوند چی بلد هست ؟ فقط مداحی . تشیع جنازه . کفن و دفن و مدیحه سرایی . اگر همه اینهارو از آخوند بگیرید از او چی میماند . هرچه بیشتر مردم وابسته به این امور شوند بازار و کاربرد آخوند بیشتر می شود . آخوند مانند کالای مصرفی شده . در هر جایی برای مصرف عرضه می شود . اما آخوند غافل از آن است که با ابروی دین و اخرت مردم دارد بازی میکند . نمونه اخوند همین یا فاطمه در هر شرایطی اظهار فضل با طعم لودگی می نماید .
  5
  13
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  دیر نیست اون روز که قبر اقاتون مستراح عمومی بین شهری بشه
  3
  32
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۲
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  هدف از موزه کردن زیر زمین قبر خمینی گوربگور شده با هزینه میلیاردی برای توریستی کردن قبر این کفتار جماران در آینده است
  5
  29
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  در محل قبر خمینی هم مستراح عمومی و سیفون ملی ایران درست میشود.
  4
  20
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  حالا جای شکرش باقیه که زیرمقعدش موزه نساختند
  3
  13
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
  ۷۰
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  قصد شوم شون اینه که اون مرکز شوم رو از بمباران هوایی مصون کنن چون طبق قوانین سازمان ملل متحد مراکز فرهنگی و ابنیه تاریخی و موزه های فرهنگی نباید مورد تعرض جنگی و نظامی قرار بگیرد.
  2
  10
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۹
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  باید هم موزه بشه تا بیاد مردم همیشه باشد که چه کسی این مصیبت را بر سر ایران آورد من کاملاً موافقم با این ایده.
  2
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۰
  نظر شما چیست؟