پرونده تخلفات پتروشیمی؛‌ «خرید املاک در کانادا توسط متهم ردیف اول» و فرار داماد وزیر پیشین صنعت

 رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی در جلسه دادگاهرادیو فردا :اسدالله مسعودی‌مقام، قاضی رسیدگی کننده به پرونده اتهامات «شرکت بازرگانی پتروشیمی»، از فرار علی اشرف‌ریاحی، داماد وزیر پیشین صنعت ایران، به خارج از کشور خبر داد.

در این پرونده که در خصوص «اتهام مشارکت و معاونت در اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی به مبلغ شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو» در جریان است، علاوه بر آقای اشرف‌‌ریاحی چهار متهم دیگر به نام‌های مرجان شیخ الاسلامی، محمدحسین شیرعلی، مهدی شریفی نیک‌نفس، سید امین قرشی سروستانی نیز «متواری» هستند.

در جلسات دوازدهم و سیزدهم دادگاه رسیدگی به این پرونده اعلام شده بود که آقای اشرف‌ریاحی به کشور وارد شده و زن و فرزندش را به خارج از کشور فرستاده و سپس خودش در داخل کشور «متواری» است.

او در این پرونده به معاونت در «اخلال کلان در نظام اقتصادی» و «تحصیل مال از طریق نامشروع» متهم شده است.

مشخص نیست که خانواده آقای اشرف‌ریاحی در کدام کشور ساکن هستند و خودش به کجا رفته ولی قاضی این پرونده گفته بود که برخی متهمان اموال و املاک در انگلیس و کانادا دارند.

در جلسه امروز دادگاه، قاضی پرونده، رضا حمزه‌لو، متهم ردیف اول پرونده تخلفات پتروشیمی را متهم به خرید املاک در کانادا برای یکی دیگر از متهمان این پرونده و پرداخت‌های ارزی به فرزند و برادرش کرد.

آقای حمزه‌لو همچنین متهم است که با «سوءاستفاده» از شرایط تحریم و در جریان تبدیل ارز به ریال، استفاده‌های مالی برده است.

آقای حمزه‌لو ضمن دفاع از عملکرد خودش، گفت: «منابع ارزی عظیمی در دستم بود و می‌توانستم هر کاری می‌خواهم بکنم» و تبدیل ارز به ریال با مجوزهای قانونی صورت گرفته است.

به گفته قاضی پرونده، آقای حمزه‌لو از طریق شرکت‌هایی که داشته، در جریان مبادلات ارزی به میزان ۳۸۰ میلیون یورو، ۳۶ میلیون یورو منفعت ایجاد کرده است.

آقای حمزه‌لو، نقل و انتقال ارز در شرایط تحریم را به طور عمده از طریق دو شرکت ثبت شده در ترکیه انجام داده که مرجان شیخ‌الاسلامی مدیر این شرکت‌ها بوده است.

قاضی پرونده در جلسه امروز گفت رضا حمزه‌لو، دو خانه در کانادا برای مرجان شیخ‌الاسلامی خریده و به حساب شرکت «رادیاتورسازی» و شرکت «آرمان گوشت» که متعلق به پسر و برادر آقای حمزه‌لو بوده، «پرداخت‌های ارزی» صورت گرفته است.

او به این متهم یک هفته فرصت داد تا مستندات هزینه کرد ارزهای جابجا شده را به دادگاه ارائه دهد.

قاضی دادگاه همچنین گفت علی اشرف‌ریاحی، مستنداتی را علیه مرجان شیخ‌الاسلامی و رضا حمزه‌لو به دادگاه ارائه داده است ولی جزئیات بیشتری از این اسناد ارائه نکرد.

قاضی دادگاه در جلسه قبلی گفته بود آقای اشرف‌ریاحی و مرجان شیخ‌الاسلامی قصد ارائه اسنادی علیه یکدیگر دارند و از آنها خواسته بود که دست از «اقدامات تهدیدآمیز» و «مزاحمت تلفنی» برای مقام‌های قضایی بردارند و «اموال به تاراج رفته از بیت‌المال» را برگردانند.

خانم شیخ‌الاسلامی متهم است که در ترکیه با همکاری رضا حمزه‌لو، شرکت‌هایی را برای دور زدن تحریم‌ها تاسیس کرده و بیش از هفت میلیون یورو «تحصیل مال نامشروع» داشته است.

در چهارمین جلسه دادگاه، وکیل تسخیری خانم شیخ‌الاسلامی ضمن رد اتهامات مطرح شده، گفت موکلش «نه تنها هیچ جرمی را مرتکب نشده است، بلکه با سپربلا قرار دادن خود و خانواده که ممکن بود تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گیرند خدمات شایسته‌ای را به نظام داشته است».
پرونده دارو و خانواده نعمت‌زاده
در جلسه چهاردهم رسیدگی به دادگاه تخلفات شرکت بازرگانی پتروشیمی، قاضی دادگاه همچنین گفت علی اشرف‌ریاحی، درباره پدر خانمش (محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر پیشین صنعت ایران) در زمینه پرونده دارو «مطالب» و «مستنداتی» ارائه داده است.

این پرونده مربوط به شرکت دارویی «توسعه دارویی رسا» است که زینب نعمت‌زاده، همسر علی اشرف‌‌ریاحی، نیز عضو هیات مدیره آن بود.

در پرونده این شرکت که توسط دختران آقای نعمت‌زاده اداره می‌شد، شبنم نعمت‌زاده، دیگر دختر محمدرضا نعمت‌زاده به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور و احتکار دارو در دی‌ماه ۹۸ به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

بر اساس گزارشی که احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بهمن ۱۳۹۵ منتشر کرد، مریم بختیار، همسر آقای نعمت‌زاده و شبنم و زینب نعمت‌زاده در ۱۰ شرکت فعال در حوزه پتروشیمی به عنوان مدیرعامل، رئیس، نایب‌رئیس و عضو هیئت مدیره یا بازرس مشغول به فعالیت بوده‌اند.

محمدرضا نعمت‌زاده روز ۹ مرداد در یک برنامه تلویزیونی با تکذیب این گزارش‌ها گفت که یک «شرکت خانوادگی» تاسیس کرده که کلا ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه دارد و اعضای خانواده‌اش نیز عضو این شرکت هستند.

وزیر پیشین صنعت گفته دخترش، شبنم نعمت‌زاده، او را در جریان پرونده‌اش قرار نداده بود و او به تازگی خانه پدری‌‌اش را فروخته تا «بخشی از بدهی» دخترش را صاف کند.

آقای نعمت‌زاده گفت در جریان رسیدگی به پرونده دارو، به دخترش گفته شده بود که از ایران فرار کند ولی دخترش قبول نکرده است
+26
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  babak.iraniii - تهرانتهران، ایران

  همیشه هم در صف اول نماز چمعه بودند خدا بیامرزه پدر عرق خور های بی نماز را مثل این ....ها مملکت را جارو نمیکننند این کشور فلاکت زده ایران بروز گدائی افتاده با آن همه ثروت ....تو شرفتون دزدان بی شرف
  2
  29
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  گفتم که من نگرانم. نگران کانادام. اینا همشون میان اینجا رو به گند میکشونن. فکر میکنین این کلاهبردارا میان اینجا مثل ادم زندگی میکنن؟ نخیر. همون کارای سابقو انجام میدن اینجا.
  1
  27
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. اونجا نیاز به کار نداره وقتی اون پول رو بذاره بانک و تورم هم وجود نداره سودش رو میگیره میخوره و ارزش پولش پائین نمیاد!! بچه هاش رو میفرسته مدرسه هم زبانشون خوب میشه هم با اونا قاطی میشند هیچوقت هم نمیفهمند باباشون دزد بوده ...فقط برای شما که میخواهید با کار زندگی کنید بد میشه!! چون هر یکی از اینا امکان کار رو از چندین نفر میگیرند ! طرف مهندس هست باید توی سوپری یا رستوران ایرانی برای امثال این چلوکباب سرو بکنه!!
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۸
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اول از همه اینجا سود بانکی واقعا کمه. مثلا شما ۱ میلیون دلار بزاری بانکی که سود میده طی ۱ سال تنها ۱۰ هزار دلار سود میده. اما اکثرا یا سهام میخرن یا قسمتی از فاندهای سرمایه گذاری رو میخرن. اما منظورم اینه اینایی که با کلاهبرداری تو ایران جیبا رو پر کردن وقتی میان اینجا قطعا همین کارا رو با اقتصاد کانادا انجام میدن. خودم شخصا دیدم چندین موردو که طرف ساختمون ۲۰ طبقه ساختته ایرانیه صاحبش تو چندسالی که از ساختش گذشته نه اجاره داده نه فروخته . نگهداشته. دقیقا همون کاری که تو ایران کردن. طرف دیده تو تهران جواب داده و پولش ۱۰ برابر شده. حالا تو ایران اینا اکثرا وام میگیرن میسازن. یعنی وامی که برای ساخت و ساز داده میشه تا برا مردم خونه ساخته بشه عملا شده یه عاملی برا گرونی. طرف میسازه ها. خالی هستا. حاظر نیست به بازار ارائه کنه. چه تهران چه ایران. تو گوگل بزن چه کشورایی بالاترین حباب مسکن رو دارن؟ کانادا رتبه یک هستش. اینا دارن حباب سازی میکنن. با همین روش.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اونیکه مهندسی خونده تو کانادا ظرف میشوره بیسواده. یا مدرکشو از این سازمانای تهیه مدرک گرفته یا پول داده مدرک گرفته. وگرنه کسی که واقعا مهندسی خونده باشه غیر ممکنه امتحانا رو پاس نکنه. اتفاقا خیلیا هستن با چنین مدارکی اومدن کانادا و یا راننده اوبر شدن یا ظرف میشورن یا سوپری دارن. یه سوپری قدیم سرمیزدم. طرف اون دیپلمی که بعد فوق تحصیلی ازاد میشه و به طرف میدن رو قاب کرده بود زده بود تو دیوار. دانشگاه تهران. مهندسی مکانیک. با موفقیت پشت سر گذاشته بود. بعدا برداشت. چون اوایل خیلیا اینجا با خرید مدرک و این چیزا اشنا نبودن فکر میکردن طرف واقعا مهندسه. اما کم کم مهاجرای جدید مثل من اومدن طرف فهمید دیگه نمیشه با مدرک قلابی پز مهندسی داد. مدرکشو برداشت از دیوار. ۴ سال پیش تو گروه تلگرام ایرانیان تورنتو عضو بودم. طرف تبلیغات فروش مدرک از دانشگاه های تاپ کشور رو میکرد. نمونه کار نشون میداد. بعله اونیکه میگه مهندسم ولی ظرف میشوره یا راننده تاکسیه اینه ماجراش.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. فامیل خودمون مهندس شیمی از دانشگاه دولتی هست و بعداز ده سال داره توی یه فروشگاه معروف توی منطقه ایرانیها توی بخش غذا کشیدن کار میکنه ...البته خودش لو نداده بود و گفته بود توی یه شرکت هواپیماسازی مدیر قسمت شده و موادی رو که میخوان توی هواپیما کار کنند توی آزمایشگاهی که این مدیرش هست اول میبرن آزمایش میشه و چند تا مهندس چینی و کانادایی زیر دستش داره!! ولی یکی از فامیلها که میدونی چقدر حسود و فضول هستن میره خلاصه ته و توی قضیه رو در میاره و با موبایلش عکس میگیره برای همه میفرسته!!! یه فامیل دیگه که لیسانس از ایران داشت فوق از امریکا رفت توی کانادا شرکت مکانیک زد به همه هم پز داد بعد اونرو هم خلاصه ته و توش رو در آوردند که شرکتش برای لوله کشی هست و میره حتی یکی لوله فاضلابش گیر میکنه اون گیر رو رفع میکنه تمام اون بنز و بی ام و و سگ و اینا رو از همین کار خریده . فقط یه پسرعمو دارم مهندس نرم افزار هست اون واقعا برای یه شرکت کار میکنه البته الان 43 سالشه هنوز داره برنامه مینویسه برای اون شرکت و همکاراش اکثرا بچه های 22 ساله چینی و هندی هستن و این خودش ...
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. میگه من جوجه اردک زشت هستم بین اینا ! مثل بابای شرکت هستم ...ولی راضی هست درآمد خوبی داره اعصابش هم راحت هست و توی محله چینیها زندگی میکنه میگه میرم میوه میخرم نصف قیمت کانادایی هست و یک پنجم قیمت مغازه ایرانی!!! میگه توی ویترین مغازه هاش خوک دویست کیلویی رو درسته بریان میکنند آویزون میکنند هرکی میخواد میره یارو میبره بهش میده ! خودش دوست دختر چینی گرفته خیلی طرف به همه چیز راضی هست میگه یه قرون خرج نداره ! تویوتای تویوتا ...هههه در کل فکر کنم برنامه نویسی شغلی هست که بازار کار داره رشته هایی مثل الکترونیک و مکانیک اکثر طراحی و ساختش توی چین انجام میشه پس بازارش اونجاست حالا کاری نداریم شاید توی مثلا فرودگاه برای تعمیر نگهداری رادار و بیسیم یه مهندسی بخواد یا مثلا نمایندگی بنز یه مهندس مکانیک برای خدمات پس از فروشش بخواد ولی اینا تعداد آنچنانی نمیده!.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
  نظر شما چیست؟