افغان‌ها مرز را بر روی کامیون‌های ایرانی بستند

ایلنا: سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: عده‌ای از کامیون‌داران و شرکت‌های حمل و نقل افغانستان در اعتراض به مصوبه شورای تامین استان سیستان و بلوچستان مبنی بر توقف سه ماهه کامیون‌های حامل قاچاق، دست به اخلال در مسیر برگشت کامیون‌های ایرانی زدند تا بتوانند از این طریق تصمیمات شورای تامین استان را تحت تاثیر بگذارند.
 
به گزارش ایلنا، نزدیک به دو هفته است که به دلیل تصمیمات ایران برای مبارزه با قاچاق در مرز با افغانستان، تنش‌هایی در مرز میلک رخ داده که نتیجه این اختلافات باعث کُند شدن تردد کامیون‌های ایرانی حامل کالاهای ترانزیتی، مصرفی و ... در این مسیر مرزی شده‌ است که نهایتا با درگیری بین رانندگان کامیون ایران و افغانستان در این منطقه مرزی، افغانستان مسیر برگشت را بر روی رانندگان ایرانی بست و تعطیلات سه روزه عید قربان هم بهانه‌ای شد تا روند پاسخ به پیگیری‌های ایران را کُند کند.
 
ایران هم در اقدام متقابل، محدودیت‌هایی را در تردد کامیون‌های افغان اعمال کرد. تمام این اتفاقات که منجر به عدم تردد کامیون‌ها ایران و افغان در مرز میلک شده در حالی رخ داده که بسته شدن مرز بین افغانستان و پاکستان، می‌توانست فرصتی برای افزایش درآمدهای ایران از حمل و نقل کالا به مقصد/ از مبدا افغانستان باشد.
 
سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران درباره اتفاقات مرز میلک با افغانستان در سیستان و بلوچستان گفت: قبل از عید قربان بیش از 10 روز بود که تردد در مرز میلک به کندی انجام می‌شد و تا به امروز هم افغانستان در تعطیلات سه روزه عید قربان بو‌ده است.
 
وی ادامه داد: ماجرا از آنجا شروع شد که عده‌ای از کامیون‌داران و شرکت‌های حمل و نقل افغانستان در اعتراض به مصوبه شورای تامین استان سیستان و بلوچستان مبنی بر توقف سه ماهه کامیون‌های حامل قاچاق دست به اخلال در مسیر برگشت کامیون‌های ایرانی زدند تا بتوانند از این طریق تصمیمات شورای تامین استان را تحت تاثیر بگذارند.
 
سخنگوی گمرک ایران ادامه داد: روز پنج شنبه هفته گذشته در خاک ایران حدود 50 کامیون افغان به دلیل حمل قاچاق از جمله قاچاق سوخت متوقف بودند. عمده قاچاق افغانستان از ایران، قاچاق سوخت است و خواسته طرف افغانستان این است که جریمه قاچاق سوخت را بپردازند اما کامیون در ایران متوقف نشود.
 
لطیفی اظهار داشت: از سوی دیگر در این چند روز شاهد برخوردهای ناشایست عده‌ای در مرز زرنج افغانستان با برخی از کامیون‌داران و رانندگان ایرانی بودیم. به همین دلیل در اعتراض به رفتار افغانستان تردد در مسیر برگشت کامیون‌های افغانستان از طرف ایران هم محدود شد. بلافاصله مدیران مرزی افغان در مرز میلک درخواست ملاقات مرزی دادند که احتمالا با توجه به اینکه تعطیلات عید قربان فردا در افغانستان به پایان می‌رسد، این ملاقات با حضور چند مسئول و نماینده از هر دو کشور برقرار شود.
 
وی تاکید کرد: قبل از پنج‌شنبه گذشته به دلیل کندی عملکرد افغانستان در مرز میلک، تردد کامیون‌های ایرانی از این مسیر به روزانه 150 دستگاه کامیون رسیده‌ بود این در حالی است که متوسط تردد کامیون ایرانی در این مرز روزانه بین 300 تا 500 دستگاه کامیون است.
 
لطیفی با اشاره به محموله کامیون‌های مرز میلک اظهار داشت: از غرب افغانستان سه مسیر مرزی با ایران وجود دارد. بسته به اینکه کالا به کدام قسمت از افغانستان می‌رود مرز را انتخاب می‌کنند. اگر مقصد جنوب افغانستان باشد مرز میلک، اگر مقصد مرکز افغانستان باشد مرز ماهی‌رود و اگر مقصد کالا هرات و کابل باشد، مرز دوغارون انتخاب می‌شود. گویا بار این کامیون‌ها محموله‌های ترانزیتی بوده‌ است.
 
نکته حائز اهمیت در این رخداد مرزی و روابط بین دو کشور این است که افغان‌ها همواره مدعی هستند که حمل و نقل افغانستان از ایران بیشتر از اینکه در کالای تجاری سود داشته باشد، از قاچاق سوخت توجیه اقتصادی دارد و این موضوع پنهانی نیست. حال اینکه در مقابل توقف 50 کامیون افغان در ایران، گویا 300 کامیون ایرانی هم در خاک افغانستان متوقف شده است که گفته می ‌شود بحث توقف کامیون ایرانی مطرح نیست بلکه انسداد مسیر مرزی باعث شده ترافیک در پشت مرز ایران در افغانستان ایجاد شود.
 
محدودیت و انسداد مسیر مرزی میلک بین ایران و افغانستان در حالی است که ایران می‌توانست در غیاب پاکستان بازار ترانزیت خود را در مسیرهای منتهی به افغانستان گسترش دهد. این همزمانی بسته شدن مرزهای پاکستان و افغانستان به دلیل درگیر‌ی‌های مرزی و ایجاد محدودیت در مرز میلک بین ایران و افغانستان ابهاماتی را ایجاد کرده است که باید دید جلسه فردا در نقطه مرزی ایران و افغانستان به این ابهامات پایان می‌دهد؟
+39
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  تو نواحی شمال کشور منطقه ازاد و بازارچه های گوناگون مرزی ساختن. تو غرب کشور منطقه ازاد و بازارچه های گوناگون مرزی چه تو عراق چه ایران ساختن. کولبری و قاچاق که بیداد میکنه. من یکی اتفاقا موافق قاچاق و کولبری هستم. الکی نیایین منفی بدین. تو جنوب مناطق ازاد و کلی لنج هستش میره میاد دبی و قطر جنس میبره جنس میاره تازه کلی یارانه دولتی میگیرن و بیمه هستن. با سیستان و بلوچستان دقیقا چه مشکلی دارن این کارا رو اونجا نمیکنن؟ تازه اکثر این کامیوندارا ایرانی هستن اما برا شرکتای ثبت شده تو افغانستان کار میکنن. چرا یه بازارچه مرزی بدونه گمرک تو بلوچستان نمیزنن تا قاچاق نکنن؟ تو همون اروپا دوستم ساکن المانه. میگه اخر هفته حداقل صد تا اتوبوس پر مسافر از نروژ و سوئد و دانمارک میان المان فقط برا خرید بعدم برمیگردن. قبل کرونا گفته بود. چون گمرک ندارن میان. شما هرکاری بکنی قاچاق میبرن. تازه تو بلوچستان از سر ناچاری قاچاق میکنن. نه کارخونه ایی هست نه صنعتی نه اداره ایی هیچی. یه سری بافت صنعتی از زما شاه بودش که حتی دستگاهاشو برداشتن بردن اصفهان و یزد و هرمزگان.
  12
  5
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  مثل غرب و جنوب و شمال ۱۰ تا بازارچه مرزی بزنین . مگه چه فرقی بین مردم هستش اونجا میزنن نمیزنن؟
  11
  3
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  حالا انهأیکه از آخوند ۵ تومنی که از خر افتاده و خرمأیی پیدا کرده ای،کاش استفاده میکرد بخاطره اینکه در قدرت بمانند،مملکت را به با د دادن و ارزش و آبرو ایران و ایرانی‌ را بردن،.
  1
  13
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. کلا افغانستان و پاکستان فرهنگشون خیلی درب و داغونه شاید هم برای همین نمیخوان زیاد با اونا قاطی بشند! مخصوصا پاکستان خیلی ضایع هست شلوغ و خانواده ها پرجمعیت ...یادمه یه بار یه دسته از این پاکستانیها اومده بودند گدایی میکردند به یه بچه دلم سوخت پول دادم ریختن سرم بدبخت شدم تا از دستشون فرار کنم .. یه دلیل دیگه هم احتمالا اینکه پاکستان با امریکا همیشه خوب بوده و ازش شهریه میگرفته اینا نمیخوان بهش نزدیک بشند و بیشتر با هند نزدیکی میکنند با اینکه اسلامی نیست حتی چابهار رو اکثرا دادند دست هندیها و اینهم از لج پاکستان بوده
  1
  2
  ‌سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴
  نظر شما چیست؟