وزارت خارجه ایران آمریکا را به حمایت از «انجمن پادشاهی» متهم کرد

دویچه وله :وزارت امور خارجه ایران معتقد است که واشنگتن باید "پاسخگوی حمایت" از گروه ایرانی "تندر" باشد. وزیر اطلاعات ایران و گروه "تندر" هم در باره دستگیری جمشید شارمهد، مسئول این گروه درایران ابراز نظر کردند.

شامگاه امروز شنبه، ۱۱ مرداد (یکم اوت) عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ضمن قدردانی از دستگیری جمشید شارمهد، مسئول گروه  "تندر" توسط "سربازان گمنام امام زمان" به ایالات متحده به علت "حمایت" از این گروه انتقاد کرد.

او واشنگتن را متهم کرد که به "تروریست‌های شناسنامه‌دار" امکان اقامت می‌دهد و "از آنها در ابعاد و اشکال مختلف حمایت و پشتیبانی می‌کند".

به اعتقاد موسوی دولت آمریکا باید پاسخ‌گوی حمایت از "گروهک‌های تروریستی" باشد.

وزارت‌اطلاعات جمهوری اسلامی روز شنبه اعلام کرد که جمشید شارمهد، مسئول گروه  "تندر" را "در عملیاتی پیچیده" بازداشت کرده است.

این اطلاعیه یادآور خبر دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی "آمدنیوز" بود.

شارمهد مدیر "رادیو تندر"، رسانه گروه "انجمن پادشاهی ایران" در ایالت کالیفرنیا و از مخالفان جمهوری اسلامی است.
اظهارات وزیر اطلاعات
محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در باره دستگیری جمشید شارمهد ٰگفت: «با توجه به جنایات این فرد در شیراز به اینترپل اعلام کردیم اما اتفاقی برای دستگیری وی نیفتاد.»
تصویری از جمشید شارمهد که در رسانه های ایران منتشر شده استعلوی، شارمهد را وابسته به آمریکا و اسرائیل خواند و اظهار داشت، این دو کشور از افرادی مانند او استفاده ابزاری می‌کنند.

وزیر اطلاعات ایران همچنین گفت: «این اولین عملیات پیچیده وزارت اطلاعات در ضربه به معاندین نیست.» به گفته او، این وزارتخانه پیش‌تر نیز "از این اقدامات زیاد داشته که قابل ذکر نیست."
"اعترافات" شارمهد
بعدازظهر شنبه خبرگزاری فارس ویدئویی منتشر کرد که گوینده آن به نقل از وزارت اطلاعات خبر می‌دهد، جمشید شارمهد، "سرکرده گروه تروریستی تندر" دستگیر شده است.

سپس مردی ظاهر می‌شود که خود را جمشید شارمهد معرفی می‌کند. معرفی او با فیلم انفجار بمب در "حسینیه سیدالشهدای شیراز" مونتاژ شده که به بیننده القا می‌کند، متهم با انفجار در ارتباط است. در این عملیات تروریستی که در سال ۱۳۸۷ رخ داد ۱۴ نفر کشته شدند.

در ادامه ویدئو صحنه‌های خیلی کوتاهی از برنامه‌های تلویزیونی در گذشته مونتاژ می‌شود که در یکی از آنها  شارمهد می‌گوید: «ما در دفتر اف بی آی حضور داریم».

گوینده نیز بدون ارائه اسناد می‌گوید، "گروه تروریستی تندر" در سال‌های اخیر قصد انفجار سد سیوند شیراز، انفجار بمب‌های سیانوری در نمایشگاه کتاب تهران و منفجرکردن آرامگاه آیت‌الله خمینی را داشته اما موفق نشده است.

متهم در یک جا هم با چشم‌بند ظاهر می‌شود و می‌گوید: «قبل از آنکه بمب را بترکاند به من تلفن زد. موقعیت خوبی داشتند. احتیاج به مواد منفجره داشتند، مواد منفجره در اختیارشان گذاشتیم».

در جمله متهم، فاعل وجود ندارد و معلوم نیست که آیا او در حال اعتراف به شرکت در عملیات انفجاری است یا اینکه از شخص دیگری نقل قول می‌کند.

وزارت اطلاعات در این ویدئو وعده می‌دهد که اطلاعات بیشتر در باره دستگیری متهم را به اطلاع عموم خواهد رساند.
جمشید شارمهد متهم به شرکت در انفجار "حسینیه سیدالشهدای" شیراز استواکنش گروه "تندر"
گروه سلطنت‌طلب "تندر" در بیانیه‌ای که در وبسایت خود منتشر کرد، نوست: «جمشید شارمهد با تلاش و سختی بسیار با وجود تمام تنگناها و شرایط جسمی نامناسب، بسان یک فرمانده واقعی، دلاورانه و شجاعانه، رأسا پای در میدانی دشوار و غیرقابل پیش‌بینی نهاد».

در ادامه بیانه آمده است که شارمهد به ایران رفته است تا «رسم مبارزه و پدافند از مردم دربند ایران را برخلاف همه آنانی که تنها با منبرنشینی و خودپرستی ارث پدری طلب می‌کنند، بار دیگر در تاریخ یادآور شود.»

این گروه تاکید کرده است که اطلاعات لازم در مورد وضعیت جمشید شارمهد تنها از کانال تلگرام رسمی "انجمن پادشاهی" و سایت تندر منتشر خواهد شد.

در وبسایت تندر آمده است که شارمهد مهندس الکترونیک است، در سال ۱۹۵۵ زاده شده و پیش از مهاجرت به ایالات متحده در آلمان زندگی می‌کرده است.

خبرگزاری رویترز نوشت، وزارت‌خانه‌های أمور خارجه آلمان و آمریکا حاضر به موضع‌گیری در باره دستگیری شارمهد نشده‌اند.
+7
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  برید گمشید از ایران شما که ایرانی نیستید
  2
  34
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  شارمهد هم قربانی است که دانسته یا ندانسته وزارت اطلاعات پروبال بهش داده تا به وسیله او بتوانن خبر از فعالیت مخالفان داخلی و خارجی داشته باشند و بعدا" در چنین روزیکه با دولتی مثل امریکا در تنش زیاد می باشند از این قربانی برای محکوم کردن امریکا نیز استفاده بکنن.
  4
  17
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۸
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  تروریست خود بیشرفتون هستین . هم تروریست هستین و هم دزد و قاتل و دیکتاتور . روزای کثیفِ آخرتون نزدیکه ..... جاوید شاه مرگ بر خامنه ایی لعنت بر خمینی
  4
  18
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۷
  ۳۲
  khyar - اوپسالا، سوئد
  الان کاری باهاش می‌کنن تو زندان که روزی هشت تا تخم دو زرده بذاره
  0
  1
  یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۴
  نظر شما چیست؟