وزارت اطلاعات ایران: مسئول گروه تندر دستگیر شد

جمشید شارمهد رادیو فردا :وزارت اطلاعات ایران روز شنبه، ۱۱ مردادماه، در اطلاعیه‌ای اعلام است که جمشید شارمهد، مسئول گروه مخالف جمهوری اسلامی به نام تندر، را «در پی عملیاتی پیچیده» بازداشت کرده است.

در این اطلاعیه که روز شنبه منتشر شد، اشاره نشده که این عملیات پیچیده در کجا انجام شده، ولی ادعا شده که آقای شارمهد «از آمریکا علمیات مسلحانه و خرابکارانه» را هدایت می‌کرد.

وزارت اطلاعات ایران همچنین اعلام کرده است که در سال‌های اخیر ماموران وزارت اطلاعات برخی «عملیات‌»های این گروه مانند «منفجر کردن سد سیوند شیراز، انفجار بمب‌های سیانوری در نمایشگاه کتاب تهران و منفجر کردن حرم» آیت‌الله خمینی را «ناکام» گذاشته‌اند.

در این اطلاعیه جزئیات بیشتری درباره این ادعاها مطرح نشده است.

وزارت اطلاعات همچنین آقای شارمهد را به طراحی «عملیات انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز» در سال ۸۷ متهم کرده است.

اشاره این اطلاعیه به انفجار ۲۴ فروردین سال ۸۷ در این حسینیه باز می‌گردد که منجر به کشته شدن ۱۴ نفر شد. آقای شارمهد مسئولیت این انفجار را پذیرفته است.

مقام‌های قضایی ایران در آن زمان از بازداشت سه نفر به نام‌های محسن اسلامیان، علی اصغر پشتر، و روزبه یحیی‌زاده خبر دادند و ۲۱ فروردین سال ۸۸ این سه نفر به به اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض از طریق عضویت و همکاری مؤثر در گروهک محارب و ملحد و ضد نظام اسلامی» یعنی «انجمن پادشاهی ایران» و نیز «تهیه و ساخت بمب و مشارکت در بمب‏گذاری حسینیه سیدالشهدا شیراز» به دار آویخته شدند.

علاوه بر این، در تابستان سال ۸۸ نیز مقام‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی، در جریان بازداشت‌ها و دادگاه‌های مربوط به اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۸۸، از صدور حکم اعدام برای محمدرضا علی زمانی و آرش رحمانی‌پور خبر دادند.

حکم اعدام این دو نفر به اتهام عضویت در انجمن پادشاهی و بمب‌گذاری در مسجد سیدالشهدای شیراز صادر و اجرا شد.
سابقه و حاشیه‌های فعالیت گروه تندر
گروه تندر یا انجمن پادشاهی‌خواهی ایران خود را یک گروه سیاسی معرفی می‌کرد که خواستار برقراری نظام پادشاهی با انتخاب پادشاهی جدید از میان مردم ایران، «با رأی مردم» هستند.

این گروه توسط فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند بنیان نهاده شد که از سال ۱۳۸۰ فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای خودش را شروع کرده بود.

آقای فولادوند در زمستان سال ۸۵ در ترکیه ناپدید شد. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل آقای فولادوند به همراه دو نفر دیگر روز ۲۷ دی ۱۳۸۵ در استان حکاری ترکیه در نزدیکی مرکز ایران ناپدید شدند.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل تاکید شده بود که افراد ناپدید شده به احتمال زیاد در یکی از بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات در تهران زندانی هستند. با این حال پس از گذشت ۱۴ سال دقیقا مشخص نیست که آقای فولادوند و همراهانش چه سرنوشتی داشته‌اند و در کجا هستند.

پس از ناپدید شدن آقای فولادوند، وب‌سایت تندر با مسئولیت جمشید شارمهد، فعالیت رسانه‌ای بیشتری نسبت به سایر اعضای این گروه داشت و مسئولیت انفجار شیراز را نیز بر عهده گرفت.

آذرماه سال ۸۹ پس از افزایش فعالیت‌های جمشید شارمهد، گزارش‌هایی درباره تلاش و برنامه‌ریزی وزارت اطلاعات ایران برای ترور او منتشر شد.

در آن زمان خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که محمدرضا صادق‌نیا، مامور وزارت اطلاعات ایران متهم به تلاش برای ترور علیرضا نوری‌زاده، روزنامه‌نگار و جمشید شارمهد بوده است.

آقای صادق‌نیا برای مدت کوتاهی در آمریکا بازداشت شد و پس از آزادی به ایران بازگشت.

در طول سال‌های گذشته، فعالیت‌ها و ارتباط سایت تندر با انجمن پادشاهی با واکنش‌هایی در خارج از کشور مواجه شده است.

رزیتا منطقی، سخنگوی انجمن پادشاهی مهرماه ۹۲ اعلام کرد که مشی این انجمن مشی مسلحانه نیست و سایت تندر نیز هیچ ارتباطی با آن ندارد.

با این حال گروه تندر در سال‌های اخیر مسئولیت برخی رویدادهای دیگر از جمله ترور مسعود علی‌محمدی، دانشمند هسته‌ای ایران و همچنین کشته ‌شدن مجتبی احمدی، عضو سپاه کرج که از او به عنوان «فرمانده ارتش سایبری ایران» نام برده شده را بر عهده گرفت ولی مقام‌های امنیتی و قضایی ایران نقش این گروه را تکذیب کردند.
پرونده‌های متعدد انجمن پادشاهی‌ ایران
یک پرونده جنجالی مربوط به گروه تندر، ماجرای بازداشت وحید صیادی نصیری است که آذرماه ۹۷ پس از بازداشت در زندانی در قم به علت اعتصاب غذا درگذشت.

مقام‌های قضایی ایران بدون توضیح درباره علت بازداشت مجدد آقای نصیری و همچنین بی‌توجهی به اعتصاب غذای او، ادعا کردند که او سابقه فعالیت در گروه تندر را داشته است.

در سال‌های اخیر پرونده‌های متعدد دیگری مانند صدور حکم ده سال زندان برای حامد روحی‌‌نژاد، ۱۵ سال زندان برای امیررضا عارفی، ۱۲ سال زندان برای رضا خادمی، بیش از ۱۱ سال زندان برای ماهان محمدی، ۱۰ سال زندان برای حسین سپنتا، ۱۵ سال زندان برای احمد کریمی و ۱۲ سال زندان برای رضا عبدالحسینی که همگی متهم به عضویت در انجمن پادشاهی بودند، مطرح بوده است.

مقام‌های قضایی ایران همچنین در پرونده زهرا بهرامی که به اتهام حمل مواد مخدر در بهمن ۸۹ اعدام شد، او را متهم به عضویت در انجمن پادشاهی کردند که این ادعا از سوی انجمن پادشاهی رد شد.
+18
رأی دهید
-63

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  باز هم کسانی را به اتهام های دروغین می خواهند جلوی دوربین بیاورند تا مردم معترض داخل ایران را بترسانن.
  13
  38
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  وطن ما باندازه کافی مورد ظلم و ستم اخوند ها قرار دارد .لذا هر کسی با هر نامی باین کشور ستم دیده و مظلوم ضربه میزند باید با ان و یا با انها با بیرحمانه ترین شکل بر خورد کرد.این کشور مظلوم تحمل ضربه نا مرد ها را ندارد
  14
  10
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹
  ۳۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  این کیه دیگه؟ آقای رضا پهلوی شما که میگفتین (من موافق مبارزه مسلحانه نیستم)!!! چی شد یوهو؟؟؟ من اول فکر کردم ایران داره دروغ میگه در مورد اتهامات این آقا. بعد که بیشتر تحقیق کردم خود ایشون قبل دستگیریش واقعا به چندین بمبگذاری اعتراف میکنه و اطلاعیه هم صادر کرده. اونهاییم که کشته شدند همگی یک سری جوان ایرانی در مسجد و مراسم عزاداری بودن. تازه سر ماموریتهای این آقا چند ین جوان بخت برگشته هم اعدام شده اند. این بود مبارزه مسالمت آمیز؟ این که همش بوی خون و جنایت میده و شما در تمام این مدت از کارهای ایشون باخبر بودین و باهاش برخورد نکردین. متاسفم واقعا.
  21
  12
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::] رفیق: اگه ما به اصول و حقوق و آزادی های مدنی و دمکراتیک پایبند باشیم, باید خشونت شکنجه و اعتراف و سرکوب رو در هرکجا رد بکنیم. همه میدونیم که در کشور خودمون بازار اِدام و سرکوب متاسفانه همیشه گرمه! من نمی دونم منظور تون از بی رحمانه ترین برخورد علیه آدمای خاطی در اینجا چییه؟ نکنه دنبال گیوتین باید گشت. یا دست و پاها رو قطع کرد, و چشما رو از حدقه درآورد؟ شما نظرتون محترم!! ولی اگه بخاهیم مروج خشونت و سرکوب باشیم, پس فرق خودمون با حکام دینی در کجایه؟ برخلاف شما بنده به ابزار و برخورد بی رحمانه و خشونت اعتقادی ندارم, چون در تناقض با خط و مشی و شعور انسانییه. شبت خوش
  5
  16
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۲
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  درود بر کارگران در این شرایط که وضع معیشتی کارگران خوب نیست و معاش ماهانه اشان را به صورت نورمال دریافت نمیکنن وقت ان فرا رسیده دیگر اقشار جامعه ایران با کارگران متحد شوند و بر علیه رژیم مستبد اخوندی تظاهرات کنن.
  4
  5
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۶
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  هانی اسلو. نروژ . دوست عزیز . ان چیزی که شما میفرمایید طرز تفکر سرکار است و شما مختارید اینگونه فکر کنید .من میگویم کشور ما 40 سال است زیر ستم اخوند هاست وتمام امکانات ما برای مردم دیگر مناطق سرمایه گذاری میشود و در چنین وضعیتی هر ننه قمری با نام انجمن های قلابی به تاسیسات زیر بنایی کشور ما لطمه میزند . مخالفت با اخوند یک مطلبی است که هر کس میتواند مخالف حکومت زمان خود باشد اما حق ندارد به تاسیسات کشور مانند سد سیوند و همینطور سایر تاسیسات لطمه بزند .سد کشور متعلق باخوند نیست که این جانور با یک نام دهان پر کن بان لطمه زده .اگر با اخوند مخالف است باید با اخوند مبارزه کند نه اینکه به تاسیسات کشور که متعلق باحاد مردم است لطمه وارد کند.اینگونه اشغالها در طول 40 سال با نام های مختلف و بمنظور مبارزه با اخوند وارد کارزار شدند و در پایان مشخص گزدید که همه اینها نوکران اجنبی هستند.حال شما معتقدید با چنین افراد و سازمانهایی باید مهربانانه بر خورد کرد ؟؟ کسی که اساس کشور را با نام های دهان پر کن ویران میکند من معتقدم باینگونه افراد رحم نباید کرد
  11
  7
  یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::] دوستِ خوب: بنده هم دستتون رو میبوسم و هم نظرتون بالای دیده. ببین! ما میخاییم در راستای یک جامعه نوین حرف بزنیم. نه جامعه خشونت و نظام واپسگرای دینی . بله تخریب منافع و منابع مردم نوعی خشونته, و در راستای حقوق مردم نیست, و محکومه. حال گیریم همه حرفای شما راجع به تخریب سد و غیره درست. ولی اگه هم چنین آدمی توی جامعه آلمان پیدا بشه, دولت آلمان باش چکار میکنه؟ اِدامش میکنه؟ آیا شهروند آلمانی میگه ,با خاطی با بی رحمانه ترین شکل برخورد کنید؟ مگه دولت نروژ با برویک چکار کرد؟ ما نمیتونیم حرف از دمکراسی بزنیم در یکجا بگیم خوبه, ولی درجای دیگه خشونت رو روا بداریم .بنده با پدیده دمکراسی و حقوق برابر آدما مشکلی ندارم. خشونت رو در هیچ شرایطی تایید نمیکنم. شانتاز و تبلیغات و اعترافات در حکومت های سرکوبگر رو به دیده شک نگاه میکنم .امیدوارم این تبلیغات و شانتاژهای حکومتی شمارو هم جوگیر نکرده باشه. تمام آدما از حق دفاع در دادگاهای علنی و وکیل و برخوردار باشن.
  2
  6
  یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
  ۵۴
  Hatef - پاریس، فرانسه
  بو کیم دى ؟!
  3
  0
  یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  تا آنجا که من میدانم ، اکثر این گروه ها دستپخت اطلاعات رژیم است ، خودشان گروهی درست می‌کنند که اولا مخالفان را جمع و شناسایی کنند ، مرحله بعدی به چهره های شناخته شده رژیم پهلوی فحاشی و اتهام میزنند که شما لایق نیستید و بذر بی اعتمادی ، نا امیدی را تولید میکنند ، بعد هم به موقع یک اتفاق تروریستی را به گروه میبندند و از این طریق هر کسی را که خواستند بعنوان تروریست اعدام می‌کنند ،
  0
  0
  یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  هانی اسلو . کمتر کسی است که نداند این گروه ویا گروه های مشابه از دستپخت های رژیم هستند . اینها برای رسیدن بمقصود همه گونه جنایات را مرتکب میشوند . کشتن افراد بیگناه در حسینیه شیراز یا صدمه رساندن به تاسیسات زیر بنایی کشور و صد ها جنایات دیگر مورد قبول یک انسان متمدن نیست.در المان بریگاد های سرخ سالیان متمادی با دولت ها مبارزه کردند اما بکشور صدمه نرساندند .هر چند در کشور های متمدن برای اینگونه جنایتکار ها اعدام در نظر گرفته نشده اما قوانینی برای وطن فروشان و ایادی بیگانه وجود دارد که در صورت ارتکاب و دستگیری بلائی بروزگار انها میاورند که هر روز ارزوی صد ها بار اعدام را بکنند.این فرد خود فروخته شارمهر که نام پر طمطراق انجمن پادشاهی را یدک میکشد فقط برای خراب و ضایع نمودن نام پادشاهی در ایران این چنین جنایاتی مرتکب میشوند . سوابق اینها را خوب بررسی کنید خواهید دید ان سر دسته باند اینها فرود فولادوند در سریال چیچو و فرانکو صحبت میکرد . اینها اصولا سیاسی نبوده و نیستند که چنین ادعاهایی میکنند
  0
  1
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::] از دست حکومتای سرکو بگر هر چی بر مییاد. ولی واقعاً من نمیدونم که اینگونه گروه بقول شما از دست پخت رژیمه یا نه. در ضمن فکر می کنم بریگادههای سرخ متعلق به ایتالیا بودن نه آلمان. ارتش سرخ" یا "بادر ماینهو ف در آلمان بود. به هر حال فرقی در صورت مسئله نمی کنه.حرف بنده نفی خشونته حال میخاد تروریسم دولتی باشه غیر دولتی, و بی رحمانه ترین مجازاتی که شما خواهانش هستی ,آدم رو یاد قرون وسطی میندازه. در غالب جامعه امروزه نمی گنجه. من نطرم اینه که شکنجه و خشونت برای هیچکس نباید تجویز بشه, حال طرف وطن فروش باشه, جاسوس باشه, یا قاتل باشه, یا جانی و اوباش.
  0
  0
  دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.