علی خامنه‌ای: اینستکس بازیچه چرندی بود که پول کشور را به اروپا بدهیم

سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت عید قربان یورونیوز :علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در انتقاد به اروپا گفت که اینستکس «بازیچه چرندی» بود که اروپایی‌ها آن را هم انجام ندادند.

وی در سخنانی به مناسبت عید قربان که از تلویزیون ایران پخش شد درباره نقش اروپا پس از خروج آمریکا از برجام افزود: «به وعده‌های اروپایی‌ها نباید اعتماد کرد. اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام هیچ کاری نکردند.»

وی تصریح کرد: «آخرین ابداع اروپایی‌ها یک بازیچه چرندی بود به اسم اینستکس که همان را هم انجام ندادند.»

آقای خامنه تاکید کرد: «خلاصه اینستکس این است که ایران پول‌هایی را که طلب دارد به اروپایی‌ها بدهد و آنها چیزی را که مصلحت می‎دانند بخرند و برای ایران بفرستند.»

اینستکس با هدف تهسیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا نهایی و ثبت شد. مقر اینستکس در پاریس فرانسه است، مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد، بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است. سه ماه پس از ایجاد اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) به ثبت رسید.

با این حال در ۳۱ مارس ۲۰۲۰ (۱۲ فروردین) وزرای خارجه سه کشور اروپایی تایید کردند نخستین عملیات مالی با ایران از طریق اینستکس به انجام رسیده است. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که نخستین معامله تجاری با ایران محموله‌ای از اقلام پزشکی است که از طریق اروپا برای ایران ارسال شد.

اما علی خامنه‌ای معتقد است که پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها مدام ایران را معطل کردند و اقتصاد کشور شرطی شد.

گرچه در تصاویر ویدئویی منتشر شده از سخنان رهبر جمهوری اسلامی، وی از عبارت «بازیچه چرند» برای توصیف اینستکس استفاده می‌کند با این حال سایت آقای خامنه‌ای واژه «چرند» را در پوشش سخنان وی حذف کرده است.

از سوی دیگر در حالی اینستکس مورد انتقاد شدید علی خامنه‌ای قرار گرفته است که برخی از مقام‌های دولتی آمریکا و همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز از مخالفان آن محسوب می‌شوند. به طوریکه نتانیاهو دسامبر گذشته از پیوستن شش کشور جدید اروپایی به ساز و کار مبادله‌های تجاری (اینستکس) برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد کرده و گفته بود: «این کشورهای اروپایی باید از خود شرم کنند. آیا آن‌ها چیزی از تاریخ آموخته‌اند. ظاهرا اینطور نیست.»

آقای خامنه‌ای درباره مذاکره با آمریکا نیز گفت: «این پیرمردی که در آمریکا بر سر کار است از این مذاکره سود خواهد برد یا برای خودش یا انتخابات می‌خواهد از این مذاکره استفاده کند.» رهبر ایران راه علاج تحریم ها را تکیه بر توانایی های ملی دانست.
علی خامنه‌ای: در عزاداری‌ها معیار تصمیم ستاد ملی با کرونا است
اما با توجه به زمزمه‌های روزهای اخیر مبنی بر انجام مراسم محرم در ایران در بحبوحه بحران کرونا، رهبر جمهوری اسلامی گفت که «در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گویند.»

وی افزود: « بنده شخصا هر آنچه که آنان بگویند را رعایت می‌کنم و توصیه من به همه هیئت‌داران و منبری‌ها این است که به سخنان کادر بهداشتی گوش کنند، کرونا مسئله کوچکی نیست و اگر همین رعایت‌ها هم انجام نشود آن وقت ممکن است به فاجعه‌ای ختم شود که آن سرش ناپیدا باشد.»

در روزهای اخیر برخی از مداحان تاکید کرده‌اند که مراسم محرم را برگزار می‌کنند به طوریکه طبق نوشته رسانه‌های ایران، سعید حدادیان، مداح معروف ایرانی، سه روز پیش گفته بود: «مراسم محرم امسال را باید با شکوه برگزار کنیم. حتی اگر قرار باشد کسی بمیرد کسانی هستند که بخواهند جانشان را برای این مراسم بدهند. اجازه جان ما که دست خودمان است.» وی تاکید کرده بود: « من امسال با هر شرایطی دسته عزاداری بزرگی از میدان آزادی تا میدان انقلاب به راه می‌اندازم.»

با این حال واکنش‌های گسترده به این سخنان باعث شد وی روز گذشته بگوید که «زیربنا و اصل حرف من، بر این اساس بود که جلسات عزاداری ماه محرم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود که این امر نیز مورد نظر و وفاق همگان است.»
+16
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  سید علی گدا میخواهد پولهای بلوکه شده صرف مخارج تروریستهای لبنان و سوریه بشود و اینستکس میگوید این پولها صرف خرید مواد غذایی برای مردم ایران شود که مذاق طویله رهبری خوش نمی آید
  5
  31
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  یکی از احمق ترین جنایتکاران
  3
  29
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خامنه ای گستاخ پیری دیگران را می بیند ولی پیری خودش را نمی بیند خامنه ای واقعا" خودشیفته است او اشتباه و خطا خودش را هم نمی بیند . اگر تحریمها کمی بیشتر شود اقتصاد ایران به ورشکستگی و نابودی خواهد رسید.
  4
  28
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  د خفه شو اشغال مفتخور بی لیاقت ایران ویرانکن. از برکت سرتو ملا ۲-زاری ما ایرانیها از خجالت سرمون را نمیتونیم تو مملکت های دیگر بلند کنیم. طاعون گرفته. د چرا نمیمیری بری بهشت موعودت.
  6
  30
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  سازمان همکاری شانگهای به نظرم یکی از بزرگترین پیمانهای همکاری تجاری دنیا هستش. جالب اینه جایگاه ایران افغانستان تو یک رتبه هست. البته چند سال پیش یادمه یکی از مسئولا گفته بود حتی چین و روسیه حاظر نیستن تو سازمان همکاری شانگهای ایران رو عضو دائم کنن ولی بارها پیشنهاد دادن افغانستان درخواست عضویت دائم بده اما افغانستان نمیخواد. اینه نگاه چین و روسیه به ایران
  2
  6
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Alphabet - پترس، یونان::]. [::Alphabet - پترس، یونان::]. وقتی یکی کامنت میزاره و به خامنه ایی میگه برو بیرون ویران نکن خندم میگیره. تو حاظری از یونان بری بیرون؟. پس چرا خامنه ایی و دار و دستش دست بکشن؟ .
  8
  0
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. فکر نون باش که خربزه آبه نخود مغز اگه دوزار عقل تو سرت بود نمیرفتی ترکیه پناهنده بشی که الان فقط خبر طرز تهیه قورمه سبزی باقی مونده باشه که توش چیزی ننوشته باشی هاهاها
  11
  0
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::Alphabet - پترس، یونان::]. کوروش جون از رفقای خلافکار و قالپاق دزد و موادفروشت بگو که پاتوقشون از سر ارباب مهدی تا سه راه لشگر بود
  13
  0
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۲
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  شما بچسپید به چین شاید خدا کنه که بکنه تویه .. ملت شاید بیدار بشوند که شما کی هستی وچه هدفی داری ببند قرار داد را اگه ...داری رهبر دزد فرزانه.
  2
  7
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::ادوینو - گوالف، کانادا::]. کااش حداقل چین راه میداد. چین تمام برنامه هاش تحت سازمان همکاری شانگهای پیش میره. یه همکاری امنیتی اقتصادی همه جانبه هست. چین تو این سازمان رئیسه. اما ایرانو به پشم چپشم حساب نمیکنه. این قرارداد ۲۵ ساله که نوشتن یه قرارداد اقتصادیه تنها. پول میزارن وسط سرمایه گذاری میکنن سودشو برداشت میکنن . تمام.
  2
  5
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۹
  ۶۵
  مدیترانه - پاریس، فرانسه
  اروپایی ها ترس از آمریکا دارند که مبادا تحریم بشوند.
  0
  0
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
  نظر شما چیست؟