شلیک به ماکت ناو آمریکایی چه سودی برای ایران دارد؟

تصویر ماهواره‌ای از ماکت ناو آمریکایی بعد از مانور سپاهبی بی سی :مانور سپاه پاسداران که در بخشی از آن ماکت یک ناو هواپیمابر آمریکایی هدف حمله قرار گرفت، تبلیغات گسترده رسانه‌های داخلی ایران را درپی داشت. اما این اقدام ایران از نظر نظامی چه اهمیتی دارد؟

ماکتی که ایران ساخته‌است در سال ۱۳۹۳ هم در یک مانور هدف حمله قرار گرفت و بعد از بازسازی دوباره از آن استفاده شد. در این مانورها، سپاه پاسداران تلاش می‌کند قدرت خود را به دشمن نشان دهد.

نیروی دریایی آمریکا بعد از این مانور در اکانت اینستاگرامش به شوخی نوشت ایران متخصص ساخت ماکت کشتی برای هدف گیری است. بکا ریباریک سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا هم ارزش نظامی اقدام ایران را زیر سوال برد و گفت آمریکا اطمینان دارد که ناوگانش توانایی دفاع از خود را دارند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🎯

A post shared by US Navy (@usnavy) on


در تصویر زیر ماکت ایران که به گفته مقامات این کشور نمونه یک ناو هواپیمابر کلاس نیمیتز نیروی دریایی آمریکا است با ناو هواپیمابر هری ترومن که در همین کلاس است مقایسه شده است.
مقایسه اندازه‌های ناو هواپیمابر هری ترومن آمریکا کلاس نیمیتز (تصویر ماهواره‌ای هنگام تعمیرات در بندری در آمریکا) و ماکت ناو کلای نیمیتز که ایران برای مانورهای خود ساخته استماکت حدود ۱۳۰ متر از اندازه واقعی این کلاس کوتاه تر و عرض آن هم تقریبا نصف اندازه ناو واقعی است. یک کارشناس ساخت سازه‌های دریایی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که به برآورد او، وزن ماکتی با این ابعاد که بتواند روی آب شناور بماند، حداکثر حدود سه هزار تن است.

این کارشناس، هزینه ساخت چنین ماکتی را در سال ۱۳۹۷ در جنوب ایران ۱۶ میلیون تومان به ازای هر تن برآورد می‌کند که در مجموع هزینه ساخت چنین ماکتی را به حدود ۴۸ میلیارد تومان می‌رساند. براساس قیمت دلار در اوایل سال ۱۳۹۷ (حدود شش هزار تومان) هزینه ساخت چنین ماکتی حدود هشت میلیون دلار می‌شود.

دلیل مبنا قرار دادن سال ۱۳۹۷ بی‌ثبات بودن قیمت مواد اولیه و هزینه‌ها بعد از افزایش قیمت دلار است که عملا ساخت شناورها را در جنوب ایران مختل کرده است.

اما گذشته از مشخصات این ماکت، ساخت و بعد شلیک به آن در مانور از نظر نظامی چه اهمیتی دارد؟
ماکت ناو آمریکا در بندر عباس بعد از بازسازی در زمستان ۱۳۹۸بعضی از کارشناسان این اقدام سپاه را از نظر نظامی بی‌ارزش می‌دانند. فیل اوینگ کارشناس نظامی در آمریکا، می‌گوید ایران با این مانور می‌خواهد "به مردمش بگوید که توانایی متوقف کردن آمریکا را در منطقه دارد و به آمریکا هم نشان دهد که می‌تواند برای ناوهایش مزاحمت ایجاد کند."

در بخشی از مانور، قایق‌های تندرو ماکت ناو آمریکایی را محاصره کرده و به آن شلیک می‌کنند.

اما در واقعیت، محاصره یک ناو به سادگی حمله به یک ماکت نیست. فیل اوینگ می‌گوید: "ناو هواپیمابر، کشتی مهمی است که حدود ۷۰ جنگنده را حمل می‌کند و ناو‌های کوچکتر هم آن را اسکورت می‌کنند."

با این وجود ارتش آمریکا، قایق‌های پرتعداد سپاه و همچنین مین‌های دریایی ایران را خطراتی جدی برای ناوگانش در خلیج فارس و تنگه هرمز می‌داند.

تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس همیشه در حد تهدید و قدرت‌نمایی نبوده است. در روز ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ایران و آمریکا وارد یک درگیری نظامی رو در رو شدند که نتیجه‌اش برای ایران خسارت سنگین به نیروی دریایی‌ و سکوهای نفتی‌اش بود.

در آن دوره تنش‌ها برسر مین گذاری ایران در خلیح فارس بالا گرفته بود و در نهایت یکی از مین‌های ایران به ناوچه موشک انداز ساموئل بی. رابرتز آمریکا برخورد کرد. ناوچه خسارت دید و به عملیاتی که آمریکا آن را آخوندک (Operation Praying Mantis) نامیده بود ختم شد. ضربه سنگینی که این عملیات به ایران وارد کرد، به عنوان یکی از عوامل موثر در پذیرش آتش‌بس شناخته می‌شود.
ناوچه موشک انداز ساموئل بی. رابرتز آمریکا در حال انتقال از دبی بعد از برخورد به مین ایران در سال ۱۳۶۷
+8
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  خب ایینجور انتقام سنگین میگرن و دل خودشون را خوش میکنن، میگن یک شکارچی مرغابی وقتی نتونست هیچ مرغابی شکار کنه رفت جایی که مرغابیها بودند هر جا که جا پای مرغابی میدید ، یک تکه نان به ان فرو ممبرد و میخورد، پرسیدند چکار میکنی،گفت دستم به گوشتشون که نرسید حداقل ابگوشت انها را میخورم، بان تروریستی سپاه هم جرات نداره به ناو چپ نگاه کنه ماکت نو با وسایل چینی میسازه و با موشک کره ای میزنه
  3
  29
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  سودش این بود که دنیا به ریش ملایان اشغالگر بخندند و سود دیگرش این است که از سفره مردم ایران دزدیدند و خرج این ماکت و این اسباب بازی کردند که با پولی که خرج کردند و پولی که به جیب مهندسین چینی برای ساخت این ماکت کردند میتوانستند شکم میلیونها ایرانی گرسنه را تا سالها سیر کنند و مدرسه و درمانگاه و مراکز آموزشی بسازند با پول این ماکت میشد انسانهایی که تا کمر در سطل های اشغال خم میشود تا دستخورده و پس مانده ی غذاهای سطل را برای سیر کردن شکم خود و خانواده را بردارند را غذا داد برای بی خانمانها که در زیر پل میخوابند و برای زلزله زدگان کرمانشاه برای سیل زدگان و برای خانواده هایی که سقفی بالای سرشان نیست و آنها را بدلیل نپرداختن کرایه خانه بیرون کردند سقفی تهیه کنند
  3
  34
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  حالم از این مملکت که همه چیزش تشنج و مزخرفات مغزی یه عده هست بهم میخوره. یعنی توف توش اگه جزیره آدمخواران به دنیا میومدیم انقد اذیت نمیشدیم.
  5
  26
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  تو این شرایط بد اقتصادی و گرانی این همه هزینه سوزی برای چه ؟ با آتش زدن صدها ماکت قدرت ما به قدرت آمریکا نخواهد رسید این یک وافعیت است . می خواهیم چی را ثایت کنیم ؟ اینا برای بقای خودشان از سهم ملت مایه میزارند متآسفانه . روزبروز آخوندا چاق تر و ملت خارو زلیل تر
  3
  30
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران

  فکر کن اگه ابر فدرت بودیم چی به سر دنیا میاوردیم . یعنی خون همه کشورها رو می کشیدیم تو شیشه به خوردشون میدادیم
  3
  30
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  این احمق ها مردم را گرسنه نگه داشته و بودجه مملکت را با این ماجراجویی هاشون به هدر میدهند تا برای خودشون کار و پول بسازند. این سردارهای بی خاصیت بله قربان گو مزدور یه ملا ۲-زاری غایتا سرشون را بر دار خواهند دید.
  1
  22
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  کمی عقل به این دیوانگان طویله رهبری در ایران - این الدنگ ها به پول امروز 200 میلیارد تومان هزینه کرده اند تا یک ماکت حلبی 200 متری بسازند یعنی حلبی متری یک میلیارد تومان - بنوشته همین آفت الله بی بی سی 7 سال قبل حدود 50 میلیارد تومان به این ماکت حلبی هزینه کرده بودند
  2
  27
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  یکیش اینکه ولایت توانایی ساخت دریاپیما هواپیما بر رو داره. یکی دیگه قدرت هدفگیری دقیق از فاصله دور. تازه واسه آمریکا هم سود داره. چون الان دشمنان ولایت پاپیون کردند و دنبال سلاح ضد ناو هستند که آمریکایی ها بچپونند بهشون. ولی ای جاهلان تا زمانی که سلاح ساخت خودتون نباشه، طرز استفاده صحیحش رو هم بلد نیستید. تنها سلاحی که ساخت خودتونه همون دمپایی که باهاش میرین شکار چلپاسه.
  22
  3
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. سلام .دفاع حضرتعالی بد ترین نوع دشمنی و حمله است . کلمات احساسی فاقد منطق و مستندات علمی و عقلی شما انقدر به نظام ضربه میزند که هیچ دشمنی قادر به این همه ضدیت و ضربه و تخریب نیست . گاها سکوت عاقلانه بهترین دفاع است . مطابق سن خود حرف بزنید و نشان دهید رشد کردید که متاسفانه این سخنان در خور مقام و منصب و موقعیت سنی شما نیست . خداوند تو را هدایت کند و از این ماموریت نا خواسته مبتنی بر انگیزه مالی . و بدون تعقل نجات دهد سیرو فی ارض کیف کان عاقبت المجرمین
  0
  5
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۶
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::kata1379 - مشهد، ایران::]. آخه من حساب دو دو تا چهار تا رو کردم. وقتی که ماکت به اندازه تقریبی یک سوم ناو رو بشه با اون دقت زد، شما خودت دیگه حساب ناو اصلی رو بکن.
  3
  1
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. نگرفتی اصل حرف kata1379 - مشهد، ایران را یکبار دیگر با دقت بخوان .
  0
  0
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
  ۳۶
  babak iran5i - تهران، ایران
  یا طلا کاری مقابر عرب ها یال هزینه بی حاصل ماکت ناو مخصوصا کرونا یاب اگر دوملاقه کچ جای مغز داشتند بهتر کار میکرد مثل سلمان خدا دادی که دختر مردم را تجاوز کرد بعدش برای اینکه گند کارش در نیا کُشتش پاسدار وکیل مجلس جنایت کار تبرئه شد!!
  0
  0
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. چرا، گرفتم. نوشته بدون منطق و مستندات علمی. یعنی اشتباها محاسبه‌ای. شما خودت حساب کن، ماکتی که به اون عظمت بتونه بره وسط آب، احتیاج به تکنولوژی بالا داره. حتما روش هواپیما و هلیکوپتر هم میتونه بشینه و پاشه. راجب به هدفگیری هم که توضیحات منطقی دادم.
  1
  0
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی تو یا واقعا شوتی یا اینکه خودت را به شوتی میزنی
  0
  0
  یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. آهان ، اینکه نوشته انگیزه مالی! بهیچوجه، انگیزه من بهشتی هست. از این دنیا که کسی با خودش چیزی نمی‌بره که بخوام بفکر مال و منال این دنیا باشم!
  2
  0
  یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
  نظر شما چیست؟