خامنه‌ای: با مذاکره با آمریکا مخالفم، ترامپ دنبال استفاده شخصی از مذاکره است

رادیو فردا :رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه ضمن مخالفت مجدد با مذاکره با آمریکا، دونالد ترامپ را متهم کرد که قصد «استفاده شخصی» از پیشنهاد مذاکره با ایران را دارد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز جمعه، ۱۰ مرداد، در یک سخنرانی تلویزیونی با اشاره به مذاکره آمریکا با کره ‌شمالی گفت که دولت آمریکا از مذاکره با آن کشور «استفاده تبلیغاتی» کرد.

او در عین حال تلویحا به تاثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت که «تحریم بی‌شک مشکلات جدی ایجاد کرده» و نفت ایران را «خیلی کم» می‌خرند، ولی این موضوع به ادعای او باعث کمتر شدن وابستگی اقتصاد ایران به نفت شده است.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در نشستی در کمیته روابط خارجی سنا گفت که از زمان بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در ماه مه سال ۲۰۱۸ تاکنون درآمدهای نفتی که برای «حکومت حیاتی است» را تا ۹۰ درصد کاهش داده است.

مایک پومپئو همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران درآمدهای نفتی خود را صرف توسعه «تروریسم» و «برنامه‌های غیرقانونی هسته‌ای» می‌کند و فشار آمریکا برای تاثیر گذاشتن بر «شبکه ترور» مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت.

علی خامنه‌ای در سخنرانی امروز خود اما «قدرت هسته‌ای» را «نیاز قطعی» کشور توصیف کرد و گفت خواسته‌های دولت آمریکا از مذاکره این است که جمهوری اسلامی «امکانات دفاعی و قدرت منطقه‌ای» را کنار بگذارد، اما این امر را غیرقابل پذیرش دانست.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین با انتقاد از رفتار اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، گفت این کشورها «هیچ کاری» نکردند.

او راه‌اندازی کانال مالی اینس‌تکس را «بازیچه چرندی» خواند و گفت این کار هم «غلط و مضر» بود، ولی اروپایی‌ها این کار را هم انجام ندادند.

اینس‌تکس سازوکار حمایت از مبادلات تجاری است که فرانسه، آلمان و بریتانیا برای تسهیل تجارت با ایران فارغ از تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی کرده‌اند.

این سازوکار روز ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ توسط بریتانیا، آلمان و فرانسه به ثبت رسید و در ادامه برخی از کشورهای اروپایی هم به آن پیوستند.

وزارت خارجه آلمان روز سه‌شنبه، ۱۲ فروردین‌ماه، امسال اعلام کرد که ایران برای اولین بار با استفاده از سازوکار اینس‌تکس، اقدام به خرید و انتقال تجهیزات پزشکی از اروپا کرده است، ولی مقام‌های دولت ایران می‌گویند این کانال مالی کارآیی لازم را نداشته است.

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود گفت هدف آمریکا از تحریم این است که «مردم خسته شوند و آشفته شوند و در مقابل دستگاه حکومت بایستند».

او از این وضعیت به عنوان «تابستان داغ» نام برد و گفت «امسال هم می‌گویند تابستان داغ» داریم.

رهبر جمهوری اسلامی توضیح نداد که کدام مقام آمریکایی یا غربی چنین موضوعی را برای امسال مطرح کرده است.

آقای خامنه‌ای همچنین با تاکید بر اینکه قطع کردن کمک‌های حکومت به ایران به گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه خاورمیانه، یکی دیگر از اهداف تحریم است، مذاکره با آمریکا برای رفع تحریم را «آدرس غلط» خواند و گفت تحریم «موجب شکوفایی علمی» شده است.

او در توضیح شکوفایی علمی به ساخت جت آموزشی کوثر اشاره کرد. این جت آموزشی در فروردین ۹۸ نمایش هوایی اجرا کرد و مقام‌های دولت ایران می‌گویند این جت آموزشی کاملا ایرانی است.

با این حال برخی کارشناسان می‌گویند این هواپیما در واقع نسخه ارتقایافته جنگنده آمریکایی اف ۵ ساخت سال‌های ۱۹۷۰ است.
کرونا دشمن حقیر و خطیر است
رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی امروز خود از کرونا به عنوان «دشمن حقیر و خطیر» نام برد که مانع از دیدارهای عمومی او شده است.

علی خامنه‌ای پیش از این از کرونا به عنوان ویروسی که احتمالا توسط «دشمن» و «آمریکا» ساخته شده، نام برده بود ولی در سخنرانی امروز خود نه تنها اشاره‌ای به این موضوع نکرد، بلکه گفت مدیریت دولت آمریکا در بحران کرونا ضعیف بوده است.

بخش پایانی سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی به موضوع عزاداری محرم در دوران شیوع کرونا اختصاص داشت.

او تاکید کرد که در این زمینه معیار چیزی است که «ستاد مقابله با کرونا و کارشناسان بهداشت» بگویند و از هیات‌های عزاداری خواست که به «مصوبات و ضوابط» این ستاد توجه کنند.

در دو روز گذشته ویدئوهای متعددی در شبکه‌های اجتماعی از عزاداری هیات‌های مذهبی در شهرهای مختلف منتشر شده است که نشان دهنده عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.
+20
رأی دهید
-77

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  خزعبلات همیشگی سید علی گدا- در هفته گذشته برای اینکه قیمت دلار را پایین بیارند بانگ مرکزی طویله رهبری حدود یک میلیارد دلار به بازار ریخت که با این یک میلیارد دلار فقط دو روز دوام آورد و قیمت دلار دوباره بالا رفت همچنانکه خود این الدنگ خامنه ای گفت تا زمانیکه طویله رهبری از تروریسم در منطقه حمایت کند وضع بهمین منوال است
  8
  65
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  عاقبت امریکا که نمی توانست هیچ غلطی بر علیه نظام اخوندی بکند به گفته پیر و پتالهای نظام , اکنون همه شاهدیم که امریکا توانسته غلط خودش را بکند و جیک همه را در ایران در اورده.
  7
  57
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  این یعنی احساس خطر و ....مالی برای لطف بیشتر آمریکا.
  4
  33
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش

  تو را به روح او جد جنایتکارت قسم جلوی ما ملت از این حرفها نزن. تو که تمام زمانداریتو به فکراستفاده شخصی بودی.ما که ندیدیم یک قدم خیر در راه این مملکت برداشته باشی. میگی نه؟ چشمای کورت را باز کن و وضعیت مردم بدخت را ببین که چطوری به دیوزگی افتاده اند. لعنت به تو
  4
  48
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
  ۳۰
  Darknet - لندن، انگلستان

  ترس جمهوری اسلامی از مذاکره در زمان ترامپ فقط به این دلیل هست که امریکا مذاکرات پنهان رو قبول نداره و میگه دلیلی برای پنهان کاری نیست. اما جمهوری اسلامی که مردم ایران رو از خودش نمیدونه، نمی خواد مذاکرات لو بره و میترسه با تیم ترامپ مذاکره کنه.
  3
  34
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  او در عین حال تلویحا به تاثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت که «تحریم بی‌شک مشکلات جدی ایجاد کرده» و نفت ایران را «خیلی کم» می‌خرند، ولی این موضوع به ادعای او باعث کمتر شدن وابستگی اقتصاد ایران به نفت شده است....به این خاطر تصمیم گرفته ایران را به چین و روسیه بفروشه که وابسته به صادرات نفت ایران نباشیم چون بعدا اسمش نفت چین و روسیه خواهد بود. خلاصه کلام نمتونن نفت ایران را بفروشند به جاش ایران را دارن میفروشن
  2
  16
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  من به عنوان یک ساندیس خور و مزدور رژیم و جاسوس به دلیل مخالفتم با معصومه قمی به کفتار علی خرمنی میگویم تو جرات مذاکره را نداری شیاد دزد و بیشرف
  2
  15
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  با خریتش اینو راست میگه چون ترامپ از جنس خودشونه دزد متقلب و دروغگو
  1
  4
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱
  نظر شما چیست؟