قتل جنجالی دختر ۲۷ ساله ترکیه ای به ایران کشیده شد

 رکنا: قتل دختر 27 ساله ترکیه ای به دست نامزدسابقش در ترکیه با واکنش های زیادی همراه شد و در فضای مجازی با چالش عکس سیاه و سفید به مبارزه با خشونت علیه زنان پرداختند که در این چالش بازیگران و سلبریتی های ایرانی از آن حمایت کردند.

به گزارش گروه حوادث رکنا، 26 تیرماه امسال ماجرای ناپدید شدن دختر جوانی به نام پینار گولتکین دانشجوی سال آخر رشته اقتصاد در دانشگاه موغله در ترکیه منتشر شد و در بررسی های ابتدایی مشخص شد که این دختر 27 ساله ترکیه ای خودش را برای امتحان نهایی کارشناسی ارشد آماده می کرده اما به طرز مرموزی ناپدید شده است.

پلیس ترکیه برای پیدا کردن سرنخی از دختر ترکیه ای به دست نیامد تا اینکه پس از 5 روز جستجو جسد نیم سوخته پینار گولتکین 27 ساله در بشکه ای که با بتن پر شده بود در یک جنگل پیدا شد.
دستگیری قاتل دختر جوان ترکیه ای
پلیس ترکیه تحقیقات خود را برای دستگیری عامل این جنایت هولناک آغاز کردند و در گام نخست به دوست پسر سابق دختر ترکیه ای مشکوک شدند و این جوان خیلی زود دستگیر شد.

کمال متین اوچی 27 ساله که بارمن است در همان تحقیقات ابتدایی به قتل دختر ترکیه ای که دوست دختر سابقش است اعتراف کرد و گفت: با هم درگیر شدیم و سپس او را خفه کردم سپس جنازه اش را آتش زدم و داخل یک بشکه انداخته و روی آن بتن ریختم.
اعتراضات در ترکیه
با انتشار خبر قتل دختر 27 ساله ترکیه ای به دست دوست پسر سابقش در ترکیه اعتراضات مردمی در این کشور شکل گرفت و معترضان معتقدند دولت محافظه ‌کار اردوغان پایه‌های مرد سالاری در جامعه ترکیه تقویت کرده است.

کنوانسیون موسوم به استانبول، نام توافقی است که در شورای اروپا برای جلوگیری از خشونت علیه زنان و مبارزه با آن در سال ۲۰۱۱ در استانبول به امضای اعضای این شورا رسید و ترکیه نیز در همان سال به آن پیوست اما اخیرا اردوغان اعلام کرد که پیوستن ترکیه به این کنوانسیون یک اشتباه بوده است.

انتشار خبر قتل این دانشجوی جوان در شبکه‌های اجتماعی، منجر به تظاهرات خیابانی در شهرهای استانبول، آنکارا، موغله و سایر شهرهای ترکیه در روز چهارشنبه اول مرداد ماه امسال شد.

بر اساس آمار فعالان گروه “ما کشتار جمعی زنان را متوقف خواهیم کرد” در ترکیه، پینار گولتکین ۱۴۶مین زنی است که در سال جاری تنها به خاطر جنسیت‌اش به قتل رسیده است.
جهانی شدن قتل دختر ترکیه ای
در پی قتل پینار گولتکین دختر 27 ساله ترکیه ای که اعتراضات و تجمعات مردمی در شهرهای ترکیه صورت گرفت و در حمایت از دختر ترکیه و مبارزه با خشونت علیه زنان چالش عکس سیاه و سفید زنان در اینستاگرام فراگیر شد.
ماجرای چالش عکس سیاه و سفید زنان چیست؟
چالش عکس سیاه و سفید زنان در اینستاگرام به ایران هم رسید و زنان ایرانی برای حمایت به مبارزه علیه خشنونت علیه زنان تصاویر خود را به صورت سیاه و سفید به ا نتشار گذاشتند.

بازیگران، سلبریتی های زیادی به این چالش پیوستند و تصاویر سیاه و سفید خود را به انتشار گذاشتند و جالب اینکه تعدادی از بازیگران و مجری و سلبریتی های مرد نیز به این چالش پیوستند.
شرکت آقای مجری در چالش زنانهآرش ظلی‌پور با انتشار این عکس نوشت: خشونت علیه زنان فقط به کتک زدن و تنبیه‌های جسمی گفته نمی‌شود.آرش ظلی‌پور با انتشار این عکس نوشت:

خشونت علیه زنان فقط به کتک زدن و تنبیه‌های جسمی گفته نمی‌شود. کلمات توهین‌آمیز، شک، بدبینی که در جماعت مردانه آن را خوش‌غیرتی می‌دانند همان خشونتی است که بر زنان به اصطلاح مردان، «ضعیفه» اعمال می‌شود و هیچ‌گاه هیچ‌کس نمی‌فهمد این زن از چه درد می‌کشد و چه می‌خواهد و چه رویاهایی در سر دارد. بخش اعظم جامعه را زنانی تشکیل داده‌اند که هیچ از خود و حقوقشان نمی‌دانند و زن خوب بودن را در کدبانو بودن، شستن، رفتن، پختن و بچه‌داری می‌دانند و دلشان خوش است چه موجودات از خود گذشته و پاکی هستند...

خشونت علیه زنان شکل نمیگیرد مگر جنس " مردى " وجود داشته باشد.. من " وجود " دارم پس با این آرزو که روزى هیچ "رومینا " و "پینار"ى در دنیا قربانى خشونت " من " نشود.

علیرضا کمالی با انتشار این عکس نوشت: نهانی با خیالت بزم ما آیینه بندان بود به هم زد دود آه دل صفای خلوت ما را.
علیرضا کمالیدر ادامه عکس تعدادی از بازیگران زن ایرانی که با انتشار عکس یاه و سفید از خود در این چالش شرکت کرده اند ببینید:

فقیه سلطانی
شبنم قلی خانی پریناز ایزدیارالهام پاوه نژاد
شهره سلطانی
مهناز افشارلاله اسکندری
+40
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  کلا همدردی عمل خوبی هست ولی ایکاش برای ریشه کن کردن پدیده وحشتناک اسیدپاشی که از زمان داریوش اقبالی مرکزش توی دنیا کشور خودمون هست یه کاری بکنیم!!!
  24
  32
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  همه ی مردان مادر دارند، و چون تقریبا تمام مردان( بویژه در ایران ) دست پرورده ی مادران خود هستند، با احترام به تمام مادران دنیا که دستشان را می بوسیم، باید این واقعیت را قبول کنیم که رابطه ی مردان با زنان خود در ایران، بی تاثیر از مادری که اورا پرورده نیست، طرف زن هم همینطور، جریان این است که مرغ اول بود یا تخم مرغ است البته، نهایت همه ی مشکلات جهان وصل می شود به همان زنان، و خوبی های جهان هم وصل می شود به همان زنان، نتیجه اینکه : فرهنگ را عوض کنید، فرهنگ زنان را!
  8
  26
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  قتل این دختر ترکیه ای بسیار غم انگیز است ولی این به اصطلاح هنرمندان ایرانی در مقابل جنایات و قتل هایی که در کشور خودشان انجام میشود سکوت میکنند و عکس العملی نشان نمیدهند واقعا حس انسان دوستانه این هنرمندان شک بر انگیز است ای کاش یکبار هم برای رومینا و چند دختری که اخیرا به قتل رسیدند بدست پدر یا برادر و یا نامزد را هم اینچنین به چالش میکشیدند .یعنی اینقدر نابینا هستند این در پیتی های ما ؟ اینقدر بی تفاوت به هموطن های خودشان آنوقت باید باور کنیم که اینها انساندوست هستند ؟یا فقط برای شهرت ؟
  12
  51
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  ما ملت ایران اکثریتمون متاسفانه مثل بز می مونیم اگر یکی از از مانعی بپره بقیه هم به تقلید می پریم، این کامنت گذاشتن هم در ایران تبدیل به یه برند شده که خیلیا اینجوری می خوان خودشونو با کلاس وروشنفکر نشون بدن. این خانوما و اقایان متعرضم فکر می کنن خودشون از سویس دران اعتراض می کنن وهمه چی تو کشور خودشون گل وبلبله. تو ایران هر دقیقه یه همچین جنایتی اتفاق می فته ولی از این باصطلاح سلی بریتیا جیک در نمی یاد ولی برای ترکیه همه حساس شدن چون حتماً کلاسش بیشتره.
  10
  40
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  خود شیرینی و لوس بازیهای سلبریدی ایران شروع شد. مهناز را کجا دلم بزارم که هم از توبره میخوره هم از آخور و هم از کاهدون
  7
  37
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
  ۳۰
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان
  شکر خوری هنربندان نون به نرخ روز خور وطنی وافعا قلب آدم رو به لرزه درمیاره. روزانه هزاران بلا بر سر مرد و زن و دختر و پسر این مملکت میاد و اینا عین خیالشون نیست. فقط وقتی تب یک چیزی بالا رفت اینام میان میگن ببینید ما هم نمردیم.
  8
  22
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  این جماعت مثلا سلبریتی اصالطلب با این اعمال میخوان وضع وحشتناک کشور ایران و بلاهایی که حکومت سر مردم و مردم سر هم میارن رو کمرنگ کنن. همینا بودن که برای اون کفتار بنفش تبلیغ میکردن.
  7
  24
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۳
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  1- دوستان: فکر میکنم نوشته آرش ظلی‌پور در اینجا ارزش ۲ بار خوندن رو داره. منِ نوعی هم عقیده دارم باید یکپارچه خشونت علیه زنان رو تقبیح بکنیم, و با گیر دادن به سلبیریتی ها از اصلِ موضوع پَرت نشیم. شاید شروع خوبی از طرف اونا در نفی خشونت, علیه زنان در آینده باشه! البته چه خوب میشد ما مردا هم تمرین می کردیم تا مثل تگرگ از آسمون تیره وتار خودمون ,بر سر و صورت زنان و دختران با فحاشی وحرفای سبک ریزش نمی کردیم. یا در در گیریها و یا شوخی های روزمره فحش به حساب مادران و خاهران و دختران وزنانِ همدیگه نمی ریختیم.
  2
  14
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۸
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  ۲- برای احترام و حقوق یکسان خانُما از الفاظ بی در وپیکر دوری میکردیم, که نمونه هاش زیادن. چون خاله زنکی. حموم زنونه. مثل یک مرد بجنگ. قول مردونه میدم. نامردی اگر اینکار رو نکنی. یا او مثلِ دخترا راه میره. زنان پرحرف . اون پسرِ مثل دخترا شُل و وله. ببین اون زن بود ولی موفق شد.اون مثل اِوا خاهرا میمونه. دُختره ترشیده شده. یا احمدی نژاد گفت: یک مرد نیست جواب آنها (ترامپ) را بدهد؟
  1
  13
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۳
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  الان مردم خودمون گرفتار کرونا، بی پولی، فساد، ظلم، دروغ، انواع قتل، خودکشی ، خیانت و انواع بلا هستند. در ایران روزانه چندین مورد از این نوع قتلها اتفاق میافته. ادا اطوار این دولیبریتیهام‌ جای خود. قتل میشه اطلاعیه میدن، هواپیما سقوط میکنه اطلاعیه میدن، عروسی میشه اطلاعیه میدن، یکی میمیره اطلاعیه میدن، نمیمیره اطلاعیه میدن، انتخابات میشه اطلاعیه میدن، روحانی انتخاب میشه اطلاعیه میدن، نمیشه اطلاعیه میدن، دلار گرون میشه اطلاعیه میدن، نمیشه اطلاعیه میدن، قاسم سلیمانی کشته میشه اطلاعیه میدن ، ترامپ چیزی میگه اطلاعیه میدن ، وقتی هم دور هم جمع میشن همه یکصدا با دستهای مشت کرده فریاد میزنند مرگ بر ضد ولایت فقیه.
  2
  6
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. بله شما درست می فرمائید ولی آیا زمانی که سر رومینا با داس بریده میشد همین آقای آرش ظلی پور نمیتوانست چند کلمه ای هم برای رومینا و دیگر دختران سرزمینش بنویسد ؟ چرا در مقابل قربانیان خشونت و مرد سالاری و زن ستیزی وطنی سکوت میکنند ؟ مگر خون دختران ما کمرنگ تر از خون دختران کشورهای دیگر است ؟
  2
  10
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  متاسفانه برای شاخ شدن در اینستاگرام و زیاد شدن فالوورها و عقب نماندن از قافله ی تزویر و ریا این به اصطلاح هنرمندان ایرانی حتی انسانیت را هم زیر پا میگذارند آخه چقدر میتوان به اطراف خود بی تفاوت بود ؟ آیا مرغ همسایه غاز است ؟ دختران و زنان ایرانی انسان نیستند و نباید از آنها حمایت شود ؟ به نظر من چالش این به اصطلاح هنرمندان فقط برای جلب توجه و مهم جلوه دادن خودشان است و میدانی ست برای خالی کردن عقده های خودشون ،مگر میشود بی تفاوت بود به دختران سرزمین خود ؟ باور نمیکنم اینها ذره ای هم دلشان برای این دختر ترکیه ای بدرد آمده باشد اینها فقط فیلمشون هست .مگر میشود در کنار چشم تو دختران وطنت را سلاخی کنند و تجاوز و تو نبینی ولی ظلم به زنان در سرزمینی دیگر را اینچنین ببینی ؟
  3
  7
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۳
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::] بله, با شما در یک صفم. به حوادث و خشونت ها بویژه علیه زنان باید به موقع برخورد بشه. ولی معتقدم در جامعه مسدود و محکوم, روزنه های ته تونل رو نباید کور کرد. من اسم ایشون رو اولین باره میشنوم. ولی ایشون {ظلی پور} در متنش نوشته: خشونت علیه زنان شکل نمیگیرد مگر جنس " مردى " وجود داشته باشد. من " وجود " دارم پس با این آرزو که روزى هیچ "رومینا " و "پینار"ى در دنیا قربانى خشونت " من " نشود. ابداً خون دختران ما کمرنگ تر از خون دیگه کشورا نیست. البته همه باید تلاش کنیم که خون هیچ کسی در هیچ کجا ریخته نشه. قربونت
  1
  8
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. میدونی دوست عزیز به نظر من همین گذشت و چشم پوشی ما مردم از عملکرد هنرمندان است که موجب میشه بخودشون اجازه بدهند هر طوری که میخواهند مردم را برقصانند و دمدمی مزاج باشند و خودخواه و فقط به فکر منافع و جذب فالوور باشند اگر ما به همین راحت چشم پوشی کنیم باز هم اینها بکار خودشان ادامه میدهند باید به آنها بفهمانیم که اول باید با مردم کشور خودشان باشند و برای آنها دل بسوزانند بعد همسایه .بله آقای ظلی پور حرف قشنگی زده ولی نوشدارو بعد از مرگ سهراب ؟ چرا همین حرف را زمانی که دختر کشی های سریالی در ایران راه افتاد از زبانش بیرون نیامد ؟ چرا وقتی به زنان و دختران ایرانی تجاوز میشد نگفت چرا زمانی که تجاوز و سلاخی دختران ایران هر روز در اخبار و فضای مجازی پخش میشد سکوت کرد ؟و گذاشت تا برای یک خارجی و دختر کشور همسایه سکوتش را بشکند ؟ تازه یادش افتاده رومینا را ؟تازه فهمیده در کشور خودش خشونت علیه زنان صورت میگیرد و جامعه مرد سالاری ست ؟ با احترام به شما ولی من نمیتوانم این دروغگویان و ریاکاران را باور کنم
  5
  4
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. اطمینان دارم این هنرمندان فقط برای منافع خودشان دست به چنین چالش هایی میزنند .مگر میشود برای زنان مملکت خودت سکوت کنی ولی برای زنان کشورهای دیگر اینچنین سوزناک بنویسی ؟ همان مرغ همسایه غاز است در مورد این دروغگویان صدق میکند ،
  5
  5
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  هدف خیلی از این افراددو چیز هست:1-قاطی جریان شدن 2- مطرح شدن وگرنه وظیفه هنرمند در درجه اول توجه به مشکلات جامعه خودش هست نه اینکه خودش مثل خوک توی لجن غلت بزنه ولی بره به جامعه یکی دیگه که از نظر انسانیت و ترقی و تمیزی و آزادی خیلی بالاتر هست بخواد درس بده!!
  2
  7
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  پس چرا شعار میدهیم نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران ؟ یعنی اول ایران اول مردم ایران و فقر و فلاکت مردم ایران مهم است مسائل اجتماعی و فرهنگی و معیشتی مردم ایران مهمتر است از غزه و لبنان چرا باید پول مردم ایران در لبنان و غزه صرف شود ؟ چرا اول مقتولین و کسانی که آزار جنسی در کشورهای دیگر دیده اند باید مهمتر از مقتولین کشور خودمان باشد ؟مطمئن باشید در ترکیه انسانهای زیادی هستند که بخاطر این دختر اعتراض و دلسوزی کنند و چالش براه بیندازند .چرا زنان کشور خودمان را که هر روزه شاهد آزار و اذیت آنهاست را نمیبینیم و چالشی براه نمیاندایم ولی برای آنسوی مرزها چنین دل میسوزانیم و نطق آتشین میکنیم و یاد زن ستیزی می افتیم ؟ باور کنید همین هنرمندانی که به این چالش پیوستند فقط برای خودنمایی اینکار را کردند کسی که دلش برای زنان مملکت خودش نمیسوزد و نمی تپد و ککش هم نمیگزد برای زنان آنسوی مرزها فقط خود نمایی ست و بیگانه پرستی .دقیقا همین کاری که رژیم ملاها میکند مردم ایران را در فقر و فلاکت رها کرده برای دیگر کشورها آذوقه و دارو میفرستد
  4
  3
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. باز هم بر خلاف میلم بهت مثبت دادم تاکید میکنم چشم دیدنت را اصلا ندارم ولی بخاطر کامنت درست و منطقی ات مثبت دادم
  8
  1
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::] پس گردنی به دوستمون آذرمیانه میزنی, تازه میگی چشم دید نت رو هم ندارم! آخرش بهش نمره و کیک میدی؟ من بودم اَصلن قبول نمی کردم و این هدیه رو با DHL برات برگشت میدادم .😎🤣🤪
  1
  3
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. اره واقعا چشم دیدنشو ندارم ولی گاهی که حرف درست و منطقی میزنه بهش مثبت میدم البته اینم بگم من آدم کینه ای نیستم که حتی اگر حرف حساب هم بزنه بخوام دشمنی باهاش بکنم
  1
  2
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]🤝
  0
  0
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
  ۴۸
  بردیا2577 - زابل، ایران
  ایرانیان مرده پرست و بیگانه پرست را چگونه می توان اگاه کرد؟
  0
  4
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::بردیا2577 - زابل، ایران::]. هر جا که سودی در کار باشد هنرمندان بیگانه پرست همانجا هستند .برای فعالیت در عرصه هنر و برای شهرت این به اصطلاح هنرمندان حاضر هستند خودشان و شرف و وجدانشان را هم بفروشند ،اینهمه قتل جنجالی در بغل گوش خودشان و در کشور خودشان را نمیبینند و کور و کر و لال هستند بعد در کشوری دیگر و برای مردم آن کشور به یکباره حس انسان دوستانه آنها غلیان میکند و رگ غیرتشان بیرون میزند .پدر شهرت و ریا و تزویر بسوزد
  0
  1
  یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
  نظر شما چیست؟