آشی که برای ایران پخته اند، مقاله ای از اکبر گنجی

گویانیوز :پروژه کلنگی کردن کشورهای افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و یمن نیازمند توصیف و تبیین است.

در گام اول باید گزارش کرد که این پروژه چگونه شکل گرفت و پیش رفت؟

در گام دوم باید نشان داد که چرا چنین شد و این استراتژی چه اهدافی را تعقیب می کرد؟

در گام سوم باید نشان داد که پیامدهای این پروژه برای خاورمیانه چه بوده است؟

کلنگی کردن ایران، رکن رکین پروژه کلنگی کردن خاورمیانه بوده و هست. ایران هنوز حساب پس نداده است. به گفته هیلاری کلینتون، آش را برای ایران نیز پخته بودند، منتهی رهبران جنبش سبز با لیبیایی کردن ایران مخالفت کردند، وگرنه دولت اوباما- به گفته هیلاری کلینتون- آماده لیبیایی سازی ایران بود.

اما مثلث «ترامپ- نتانیاهو- محمد بن سلمان» مانند دولت اوباما عمل نمی کند که از رهبران جنبش هایی که در داخل کشور متولد شده اند، سئوال کند. آنان عملیاتشان را ماه هاست که آغاز کرده اند و اسرائیل با همکاری آمریکا هر روز در یک جای ایران دست به خرابکاری می زند و جاهایی را منفجر می سازد و سپس رسانه های آمریکا و اسرائیل به طور علنی می نویسند که کار این دو دولت بوده است.

ایران در ماه های سرنوشت سازی به سر می برد. کلنگی کاران عجله دارند تا دستور پخت غذایی شان را در ایران نیز پیاده سازند. برای این که برخی دولت ها احساس می کنند که اگر ترامپ در انتخابات شکست بخورد، احتمال کلنگی کردن ایران کاهش خواهد یافت. نیویورک مگزین ۱۹ جولای ۲۰۲۰ جنگ با ایران را «سورپرایز ماه اکتبر» ترامپ به شمار آورده است.

در این نوبت، در ادامه بحث های نوبت گذشته، تا حد ممکن پیرامون گام های اول و دوم و سوم روشنگری شده است. سپس به وضعیت خاص ایران اشاره شده است.

نقد مدعیات و شواهد و قرائن موید مدعیات- البته پس از دین فیلم- به پیشبرد گفت و گو کمک خواهد کرد.
+16
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  که آشپز اشقالش فرار کرده رفته همان جائی که اروده می‌کشید،این شاه امریکائ اعدام باید گردد من جای تو لجن و همتون که فرر کردید بودم خفه خون میگرفتم.
  7
  14
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  آقای گنجی فرستاده رژیم مهره رژیم در نقش اپوزسیون این رژیم بسیاری را به عنوان بر انداز و مخالف به خارج از کشور فرستاد از جمله معصومه قمی و محسن سازگارا وبسیاری دیگر این افراد فرستادگان رژیم هستند برای ضربه زدن به مخالفین و فعالان بر انداز و توسط سازمان امنیت آنها را به خارج فرستاده میشوند و با پرونده های فیک که خود سازمان امنیت سپاه برای آنها درست میکند که بتوانند در اپوزسیون رخنه کنند و مردم ساده هم باور میکنند و در ایران هم کسانی همانند نوری زاد را به عنوان مخالف در زندان می اندازند که مردم ازآنها قهرمان و آزادیخواه بسازند فعلا مردم ساده دل مشغول قهرمان پروری و بت سازی از این افراد هستند
  9
  28
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۶
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  سوزش این الدنگ سوپاپ اطمینان طویله رهبری در این است که با آمدن ترامپ سوپاپ های اطمینان طویله رهبری کلا کنار گذاشته شده اند امثال سازگار و راستگار و گنجی و تیرداد و غیره سفیران مخفی طویله رهبری در خارج از ایران هستند گنجی بجای این حرفهای صد من یه غاز بیاید در مورد کثافت کاریهایش در زمان خدمت در سفارت ایران در ترکیه توضیح دهد
  8
  26
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::varied - ریزه، ترکیه::]. اگر بلدید، افکارش و گفتارش را به نقد بکشید و با برهان و اتکا به واقعیات محکومش کنید! وگرنه اتهام بی اساس زدن و دشنام دادن که کار همان خامنه ایی است که شما هم دارید تکرارش میکنید!
  1
  6
  جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  این آقا که مخالف امریکا هست چرا توی امریکا زندگی میکنه و حقوق میگیره؟ کسی میتونه جواب بده؟ فقط این نیست چند تا آخوند و لباس شخصی دیگه هم هستند که همه اسلامی و اکثرا به ضد امریکا مطلب مینویسند!!!
  0
  0
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  اش نپختن. نیم قرن صبر کردن بلکه مردم بلند شدن از خودشون یه بخاری در وکنن. نکردن. خودشون میخوان امنیت خودشون رو تامین کنن. هرکی نگرانه به جهنم.
  0
  0
  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۱
  نظر شما چیست؟