آغاز روند کوتاه کردن دست ایران از سوریه با چراغ سبز روسیه

العربیه :اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست که حضور ایران در سوریه برای همه کشورهای منطقه نامطلوب و نگران کننده شده است. این رویکرد طی روزهای اخیر در عملکرد قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی فعال در صحنه سوریه آشکارا مشاهده شده است. حتی روسیه مهمترین متحد بین‌المللی ایران نیز اخیرا دست به اقداماتی علیه گسترش نفوذ تهران زده است.

منابع نزدیک به دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گویند، سلسله حملات سیستماتیک و منظم به مواضع و پایگاه‌های ایران در سوریه را از آغاز ماه مه تا 21 ژوئیه هدف قرار داده و به کشته شدن بیش از 60 سرباز و فرمانده از ملیت‌های مختلف وابسته به سپاه قدس از جمله «فاطمیون» ، «حزب الله الله لبنان» و تحمل خسارات مادی فراوان این شبه نظامیان منجر شده است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه بیشتر این حملات توسط جنگنده‌های اسرائیلی و با چراغ سبز روسیه صورت گرفته است

دیدبان حقوق بشر سوریه در گزارشی با بررسی حملات نظامی اسرائیل به مواضع ایران گفت، از ابتدای ماه مه 2020 تا به این روز بیش از 10 هدف نظامی ایرانی از قبل مراکز تجمع نیروها، انبارهای اسلحه و مراکز آموزش شبه نظامیان وفادار به سپاه را هدف قرار داده‌اند. این حملات به کشته شدن بیش از 60 نفر و زخمی شدن ده‌ها تن از نیروهای وابسته به ایران منجر شده است.

اما آنچه در مورد این موضوع قابل توجه است پایگاه‌ها و مواضع ایرانی در بسیاری از موارد با موافقت مسکو متحد اصلی تهران مورد هجوم اسرائیل قرزار گرفته است. مسکو دارای قویترین‌ پدافند هوایی در دنیاست که بخشی از این پدافند پیشرفته در سوریه مستقر کرده است علاوه بر این دارای جنگنده‌های بسیار پیشرفته‌ای نیز هست اما برغم همه این امکانات مانع هدف قرار گرفتن مواضع ایران در سوریه نشده است.

روسیه مانند بقیه کشورها خواستار کوتاه کردن دست رژیم ایران در سوریه به ویژه در منطقه شرق فرات است که تهران با شبه نظامیان خود تلاش می‌کند در آنجا نفوذ داشته باشد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، رویکردهای اسرائیل و روسیه در باره دور کردن ایران از منطقه نفت خیز شرق فرات که شاهد نزاعی شدید میان قدرت‌های خارجی است، تقریبا مشترک است.

مسکو علاوه بر تمایل به تغییر معادله نفوذ در تمام سوریه به ویژه در دو استان سویدا و درعا، از طریق «لشکر پنجم» خود، تلاش می‌کند که سیاست تسلط موقت بر حومه جنوبی حلب که در دست ایران است را دنبال کند تا بار دیگر در اطراف منطقه ادلب مستقر شود.

روس‌‌ها همه تحرکات بی‌ثبات کننده این کشور که با ابزارهای فرقه‌گرایی باعث تنش و عدم استقرار در کل منطقه خاورمیانه و سوریه شده است را زیر نظر دارند. آنها به طرح بسیج 11 هزار و 700 نیروی جوانان سوری با گفتمان فرقه‌گرایانه توسط ایران در جنوب و شمال شرقی سوریه و سوء استفاده تهران از مشغله نیروهای رقیب در سوریه به ویژه در شمال غربی این کشور ، و اصرار تهران به امضای قرارداد همکاری‌های نظامی و امنیتی با دمشق به هدف استقرار طولانی مدت در سوریه را زیر نظر داشته و با هماهنگی با دیگر بازیگران برای کوتاه کردن دست ایران قدم برداشته است.
+112
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  جمهوری اسلامی پولی ندارد که خرج اوباشهای افغان و پاکستانی و عرب و نیروهای حزب الله و نیروهای خودیش کند در سوریه, مجبور است چه روسیه بخواهد چه نه , نظام اخوندی نیروهایش را از سوریه خارج کند و این شکست بزرگ را بپذیرد.
  6
  71
  ‌چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  خیر روسیه قویترین پدافند را ندارد.اگر هم داشته باشند .در مقابل اواکس هیچ هستند. نمی‌‌گویم روسیه نمی‌‌داند. یا بدش می‌‌یاد. ولی‌ می‌‌دانم. اسراهیل برای حمله به پاسداران.در سوریه .از پوتین اجازه نمی‌‌گیرد. فقط خبر می‌‌کند. "ما داریم می‌‌یام. دوست داری مقابله کنی‌.بکن. ولی‌ ما هم از این موقعه پدافند شما را دشمن حساب می‌‌کنیم". پوتین هم می‌‌داند. پا روی دم اسراهیل گذاشتن. کار هر کسی‌ نیست. برای همین هم شب‌های حمله اسراهیل .ودکا مجانی‌ است.
  12
  61
  ‌چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
  ۲۲
  zebelkhan-2 - پاناما، پاناما

  هاها... اشکال نداره ۲ تا نرمش قهرمانانه بزنیم درست شده!
  4
  52
  ‌چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
  ۴۶
  -xAdolf - اخن، آلمان

  [::zebelkhan-2 - پاناما، پاناما::]. دیگه کار از پشتک گذشته،علی چلاق کارش دیگه به قنبل قهرمانانه رسیده. بسیجیهای جان برکفم شعار میدن ای رهبر ازاده ، قنبل، قنبل، پشتک دیگه جواب نمیده.
  4
  50
  ‌چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶
  ۴۹
  ordak - بن، آلمان
  خدوست گرامی اواکس چه ربطی به شقیقه داره،اواکس یک هواپیمای هشدار دهنده است و نمونه روسیه ان یعنی Berijew A-50 Tu-126, A-50, An-71 and Ka-31 به اعتراف ناتو(ونه تنها امریکا)خیلی پیشرفته تر از اواکس است، ولی صحبت در اینجا دفاع ضد هوایی است ، بله دفاع ضد هوایی روسیه واقعا رقیب ندساره و علت اینکه در در سوریه هواپیمای های اسراییل راحت میان بمباران میکنند ایتوافق روسیه و اسراییل حتی در سوریه برای ضربه زدن و بیرون رتاندن اخوندها و ادمخواران انهاست، چرا که خرحمالی را برای روسیه و سوریه کردند و حالا بدرد انها نمییخورند و میخوان از دستشون خلاص بشنیر روسیه قویترین پدافند را ندارد.اگر هم داشته باشند .در مقابل اواکس هیچ هستند..
  5
  2
  ‌چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  روسیه احتمالا اس-۴۰۰ سوریه رو موقع حمله اسرائیل خاموش میکنه،روسها احتمالا بین اسرائیل و ایران بیشتر به اسرائیل متمایل هستن چون روس بیشترین یهودی رو به اسرائیل فرستادبرای همین زبان روسی زبان دوم مردم اسرائیل است.
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۳
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::ordak - بن، آلمان::]. عزیز خیلی‌ ربط داره. نامش خودش می‌‌گوید. AWAS-Airborne Warning and Control System وظیفه آن در پرواز بالا و اختلال در سیسم رادر پدفند. و کشف آنها.و مختلل کردن موشک‌ها با سیستم رادار خود.یعنی‌ به راحتی‌ پدافند‌ها را پیدا می‌‌کند.اول پرتاب آن‌ها منحرف. بعد جای آن‌ها را کشف. و به هواپیما اسراهیل . جای آن‌ها را نشان دهد. نتیجه بوم. روسی است. که منفجر می‌‌شود. البته هدف بنده حقیر زدن به تخته بود. تا دیوار درک. کند. نگارنده خیلی‌ زیرکانه کوشش روسیه را بزرگ نشان دهد، هدف سخن ولی‌ این بود.اسراهیل برای زدن از روسیه اجازه نمی‌‌گیرد. دیدار نتان یاهو با پوتین ۲۰۱۸ در مسکو. و اخطار نتن یاهو به پوتین. یا بی‌ طرف. یا پدفند شما را می‌‌زنیم. پشت سر سلیمانی به مسکو. پوتین. جواب رد. مشگل شما. ما دخالتی نمی‌‌کنم. توصیه من این است. دست بر دارید.حریف نمی‌‌شوید.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۳
  ۴۹
  ordak - بن، آلمان
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. رفیق گرامی اسراییل اجازه نمیگیره حرفتون درسته، اسراییل دستور میده حالا فرق نمیکنه چه پوتین باش چه ترامپ چه مرکل یا ....شما اگر به اقتصاد امریکا نگاه کنید ، تمم بانکها و کارخانه های سلاح سازی، دارو سازی، دانشگاهها همه به یهودیها تحلق دارد، انهم اکثر به یهودیهای بیطرف بلکه صهیونیزم. شما نگاه هر رییس جمهور امریکا بعد از اینکه ریسس جمهور شد اولین مسافرتش بعد از انتخابات اسراییل است، و اونجا نهش حالی میکنند که باید چکار کنه. اسراییل به نظر من یک کشور نیست بلکه مرکز و استراحتگاه مغزهای مبتکر و خلاق دنیاست، همانطور که هر رییس جمهور امریکا برای استراحت به مزرعه کمپ دیوید میرود(البته این قطعه زمین هم همانطور که از بنامش پیداست به اهودیها تعلق دارد)...خلاصه کلام اینکه یهودیها قوم برتر هستند حتی در قران مسلمانها به ان اشاره شده در سپره بقره: یا بنی اسراییل اذکرو نعمتی الذی انعمت علیکم و فضلتکم علی العالمین: ای قوم بنی اسراییل این نعمت خدا را به یاد بیاورید که خدا شما را بعنوان بندگان خاص خود افرید و بر عالمیان برتری داد
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲
  ۵۹
  فضول بک - سوئد، سوئد
  در فیلم قیصر"حالا ما به همه گفتیم زدیم، شمام بگین زده، آره، خوبیت نداره". ان وقت جمهوری اسلامی نمایش "حظه برخورد موشک کروز به ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی توسط سپاه و شلیک موشک بالستیک از عمق زمین در رزمایش سپاه پاسداران" برگزار می کند. اخر نکبت اگر راست میگی و چیزی در چنته است جلوی انفجار در نطنز (که شورای عالی امنیت . گفت "علت حادثه نطنز را به دلیل 'ملاحظات امنیتی' اعلام نمی‌کند") و هزار جای دیگر چرا نمی توانی بگیری . تازه چهار تا ماهواره مجهز می تواند تمام این موشک های زیرزمینی شما را شناسائی کند. و حتما" این کار راکرده است ...چرا در سوریه هیچ غلطی نمی تونی بکنی. حالا هی خودتو با اسباب بازی های کیم جونگ-اون ﴿دیکتاتور خیکی کره شمالی﴾ مسخره کن
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.