درگیری نظامی ارتش اسرائیل با حزب‌الله در جنوب لبنان

رادیو فردا : سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل روزدوشنبه ششم مرداد درگیری نظامی بین نیروهای این کشور و شبه‌نظامیان حزب‌الله در جنوب لبنان را تایید کرد.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هم گفته که درگیری‌ها «در مرز شمالی» اسرائیل را زیر نظر دارد.
 
او در توئیتی نوشت: «ما رویدادهایی که در مرز شمالی کشور در جریان است را دنبال می‌کنیم. همه ما با هم، من، وزیر امنیت و رئیس ستاد ارتش».
رسانه‌های اسرائیل در گزارش‌های اولیه گفته بودند که شبه نظامیان حزب‌الله با شلیک موشک از نوع «کورنت» به سوی نظامیان و احتمالا تانک، در این عملیات درگیر شدند.
 
اما سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که «موشک کورنت» در کار نبوده و نیروهای حزب‌الله پس از واکنش اسرائیل، عقب نشینی کردند.
 
این سخنگو افزود کسی از نظامیان اسرائیل آسیب ندیده و شهروندان که برای ساعاتی از خروج از خانه منع شده بودند، می‌توانند «زندگی عادی را از سر بگیرند».
 
به گزارش المیادین، شبکه تلویزیونی لبنانی هم‌سو با حزب‌الله و ایران، شبه نظامیان حزب‌الله یک خودروی زرهی اسرائیل را هدف قرار دادند.
 
شبکه الجزیره از آتشباری ارتش اسرائیل به سوی مناطقی در نزدیکی «کفر شوبا» و «مزارع شبعا» در جنوب لبنان خبر دادند. برخی رسانه‌های لبنانی نیز گفته‌اند پهپادهای اسرائیلی را در آسمان جنوب لبنان مشاهده کرده‌اند.
 
به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور همراه با بنی گانتس، وزیر دفاع و آویو کوخاوی، رییس ستاد ارتش، دقایقی بعد از این رویداد، به مقر ستاد در تل‌آویو رفتند تا واکنش بعدی اسرائیل را بررسی کنند.
 
بنیامین نتانیاهو در توییتر خود با تایید این رایزنی، نوشته است که «سیاست» دولت او «روشن‌ است؛ به ایران اجازه استقرار نظامی در مرز با سوریه را نمی‌دهیم؛ این سیاستی است که سال‌ها پیش اتخاذ شده و هنوز دنبال می‌شود».
 
نخست وزیر اسرائیل گفته است که لبنان و حزب‌الله مسول «هر رویداد احتمالی هستند» و اسرائیل «برای هر سناریویی آماده است».
 
بنیامین نتانیاهو افزوده است که این رویداد را نمی‌توان به آسانی پشت سر گذاشت. وی توضیح بیشتری نداده است.
 
به گزارش رسانه‌های اسرائیل، رییس ستاد ارتش این کشور در زمان وقوع درگیری در بونکر مرز شمالی بود.
 
حزب‌الله اعلام کرده که در ساعات آتی بیانیه‌ای در باره این رویدادها منتشر خواهد کرد.
 
حزب‌الله از هفته گذشته گفته بود به کشته شدن علی کامل محسن، شبه نظامی این سازمان که شامگاه ۳۰ تیر در حمله منتسب به اسرائیل در منطقه الکسوه در اطراف فرودگاه نظامی دمشق کشته شد، واکنش نشان خواهد داد.
 
سران اسرائیل و حزب‌الله شامگاه پنجم مرداد گفته بودند جنگی بزرگ در ماه‌های آینده در راه نیست.
 
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، یکشنبه شب گفته بود که کشورش «بی دلیل در جستجوی جنگ نیست» اما هشدار داده بود که بهتر است حزب‌الله «دست برتر اسرائیل را امتحان نکند».
 
شیخ نعیم قاسم، معاون دبیر کل حزب‌الله، نیز در گفت‌وگو با شبکه لبنانی المیادین گفته بود که «معادله بازدارندگی» همچنان برقرار است و اسرائیل خود نیز مایل نیست نه الان و نه ماه‌های آینده، حزب‌الله را به یک جنگ بکشاند.
 
رسانه‌های اسرائیل به نقل از کارشناسان نظامی کشورشان می‌گویند، هرچند «تعرض» عصر دوشنبه از سوی باند حزب‌الله ناکام بوده اما ممکن است تنش هنوز پایان نگرفته باشد.
 
عاموس یادلین، رییس پیشین سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل، در روزهای گذشته به دولت بنیامین نتانیاهو توصیه کرده بود که از هر تحرک حزب‌الله استفاده کرده و «کارهای ناتمام» در قبال حزب‌الله را در لبنان «یکسره کند».
 
به گزارش رسانه‌های لبنان، حسن دیاب، نخست وزیر این کشور، نشست ویژه‌ای با فرماندهان ارتش در مورد رویدادهای مرزی با اسرائیل برگزار کرده است.
 
روزهای جاری با چهاردهمین سال عملیات جنگی ارتش اسرائیل و حزب‌الله، موسوم به جنگ ۳۴ روزه، مصادف است.
 
حزب‌الله مدعی است که پیروز جنگ سال ۲۰۰۶ بوده است؛ اسرائیل برخی ضعف‌های عملیات یاد شده و قوی‌تر شدن حزب‌الله در سال‌های پس از آن جنگ را پذیرفته اما می‌گوید از آن به بعد، حسن نصرالله، به مخفیگاه گریخته و دیگر در هیچ مکان عمومی دیده نشده است.
+57
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  بهترین زمان برای جنگ با تروریستهای حزب الله است الان که طویله رهبری توانایی کمک رسانی به تروریستهای حزب الله را ندارند با یک هوشیاری تمام میتوان حتی بنت الجبیل را هم گرفت چراکه از خیام تا صور دراصل خاک اسرائیل هستند
  8
  85
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  بزنید بی‌پدر‌های خرس‌اللهی رو تارومار کنید بریزیدشون تو دریا دل ما هم یه ذره خنک شه،
  8
  85
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  دستشون درد نکند بزنید و محوشان کنید این تروریستهای مفت خور و بیرحم و خونخوار را
  3
  18
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  یه موقعی آنتوان لحد و سعد حداد رهبران ارتش جنوب لبنان بود این شیعیان جنوب لبنان هم عضوش بودند و میخواستن ازلبنان استقلال پیدا کنند اسرائیل هم به اینها کمک میکرد تا مستقل بشن و حقوقشون هم اسرائیل میداد. حالا حقوقشون رو جمهوری اسلامی میده و با اسرائیل میجنگن ،برعکس گذشته
  1
  7
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  از طرف منم دو سه تا موشک بزنین. فاکتور کنین پولشو میدم
  4
  16
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
  نظر شما چیست؟