انور سادات، آخرین رفیق شاه


۵ مرداد ۱۳۵۹،  محمدرضا شاه پهلوی در ۶۰ سالگی و در اثر ابتلا به سرطان در پایتخت مصر درگذشت و به خاک سپرده شد. از میان تمام متحدان و دوستان شاه مانند آمریکا و انگلستان، تنها انورسادات؛رئیس‌جمهور مصر او را با آغوش باز پذیرفت.
محمدرضاشاهپهلوی و سادات در خارج از محدوده دیپلماتیک نیز با یکدیگر دوستان صمیمی و نزدیک بودند. تا آن‌جا که در طول جنگ یوم کیپور میان مصر و چند کشور دیگر عربی با اسرائیل، شاه به ارتش مصرکمک‌های نظامی کرد.
شاه همیشه سادات را «برادر محبوب» خود می‌نامید و پس از خروج از کشور به دعوت رسمی انورسادات به مصر رفت. شاه برای درمان سرطان و به امید گرفتن پناهندگی سیاسی از متحدان خود مانند انگلستان و آمریکا به چندین کشور سفر کرد. اما هیچ‌کدام از متحدان سابق شاه او را نپذیرفتند و سادات، آخرین رفیق شاه؛ پذیرای او در روزهای آخر عمرش بود.
 
سادات برای ادای احترام به آخرین پادشاه ایران، او را با تشریفات کامل در یکی از مهم‌ترین مساجد مصر دفن کرد. سادات حتی پس از مرگ شاه به او وفادار ماند و همیشه خمینی را دیوانه روانی نامسلمان و دشمن مصالح ایران ‌می‌نامید. پناه دادن به محمدرضا شاه پهلوی در کنار صلح مصر و اسرائیل باعث قطع کامل روابط سیاسی تهران و قاهره شد.
 
خمینی نیز سادات را خائن به اسلام، مسلمین و آرمان فلسطین نامید و روابط ایران و مصر تا امروز پر تنش بوده. کینه ایران از سادات تا آنجا بود که یکی از خیابان‌های اصلی تهران به نام خالداسلامبولی، کسی که سادات را ترور کرد؛ نامگذاری شد.
+85
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  خمینی هندیزاده ملعون دیوانه ای بیش نبود که قصدش تخریب ایران و پر کردن جیب آخوندهای مفتخور بود. لعنت ابدی بر خمینی ایران ویران کن. ایران و ایرانی با فریب خوردن از این مجنون ضحاک از عرش به منفی اندر منفی فرش رسیدند.
  2
  26
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۵
  ۴۹
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا

  اسم مرحوم انور سادات همیشه بعنوان یک مرد و یک دوست واقعی شاهنشاه و ایران باقی خواهد بود.دوستی او و شاهنشاه حاصل وقار و سیاست محمد رضا شاه کبیر بود و او بخوبی از دوستی با شاه وایران استفاده برد ،هم برای مصر و هم برای ایران. سادات از اولین بزرگانی بود که چهره واقعی کثیف خمینی را شناخت و به دنیا معرفی کرد و همینطور با مرگ با افتخارش مبارزه با اسلام تروریست را بنیان گذاشت. ایران همیشه قدردان شجاعت و وفای این مرد بزرگ و شجاع خواهد بود و دیر نیست وقتی بجای اسم تروریستها و ادمکشا نام نامی محمد انور سادات بزرگ زینت بخش خیابانی در تهران باشد و اون روز خیلی دیر نیست انشاللاه.
  8
  30
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  چیزی از مردونگی و معرفت کم نداشت. اگر این شیعه چی ها میخوان اون چیزی رو که از علی برای خودشون تراشیدن رو به عینه ببینن، همین انورسادات هست
  9
  24
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۳
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش
  انور سادات ابر مرد جهان عرب بود . روانش شاد
  38
  35
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
  ۳۵
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا

  این کاسه لیسان دربار همایونی کارهاشون جالبه از صبح تا شب فحش عرب‌ها و دین عرب‌ها میدن تا میرسن به شاه و رفیقاش دین ایرادی نداره یک دفعه طرف ابر مرد جهان عرب می‌شه خخخ کمتر.....
  24
  46
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش
  [::پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا::]. شما پاچتو بخور و کاری به این حرفها نداشته باش . حالا کو تا تو بفهمی کی به کیه چی به چیه ؟ عرب چیه اسلام چیه ؟تو را چه به این حرفها.لطفا بشین سر جات و زیاد حرف نزن
  32
  19
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
  ۳۵
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  [::حاج حمید الله - وین، اتریش::]. حاجی پاچه رو که شما دارین میخورین ما اینجا فقط حواس مون هست .....
  2
  6
  ‌سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. سیاست این حرفها رو بر نمیداره باید کاری کنی که به نفع مردمت باشه نه اینکه بری توی سطح دنیا کلاس مرام و فردین بازی در بیاری. این چیزی بود که شاه نمیفهمید کشتی رو پر از نفت میکرد پول مردم ایران رو میفرستاد برای همین مصر که اصلا از ما خوششون نمیاد شما برو پیش خود مردم مصر از ما خوششون نمیاد همون مصریها بودند عبدالناصر که تئوری داد خلیج فارس رو بکنند خلیج عربی..میدونستی مصر از امارات بیشتر همیشه فشاز آورده واسه جزایر؟ همون عبدالناصر گفته بود جزایر رو باید بگیرند ..حالا فکر کردی اینا با ما دوست میشند؟ تمام فکرای ناسیونالیزم عربی و حزب بعث از اونا سرچشمه میگیره...در مقابل اونهمه نفت مجانی کاری که سادات براش کرد هیچی نبود تازه اون کار رو برای یه شخص شاه کرد نه برای مردم ایران...اگر نمیکرد بهتر بود چون مردم مجبور میشدند شاه خودشون رو بیارند توی کشور خودشون خاک ک ولی در کل اینا سیاستمدار نیستن و بغیر از ضرر برای مردمشون ندارن ...
  3
  8
  ‌سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. شاه با ارتش پنجم دنیا چکار کرد؟ آیا عرضه داشت بره جزایر رو بگیره و این در زمانی بود که امارات هنوز تاسیس نشده بود. یعنی میتونست کل امارات رو بگیره و قانون بین الملل اینرو باید قبول میکرد چون طبق قانون وقتی انگلیس اومده امارات رو که مال ایران بوده چند قرن گرفته روزی که میره اتوماتیک اون برمیگرده به ایران. آیا شاه عرضه داشت؟ اونکه با غرب خوب بود اونها هم کاریش نداشتند؟ نه شاه عرضه نداشت حتی جزایر رو بگیره...یه چیز بدتر بهت بگم ...شاه حتی عرضه نداشت بحرین رو نگه بداره!!! حالا اون به کنار که بخواد بره جایی رو بگیره!!! بحرین رو مفتی مفتی از کشور جدا کرد رفت!!! پول نفت رو داد ارتش ساخت نیروی دریایی ساخت که چکار کنه؟ آیا نباید اونرو بکار بندازه که جایی رو بگیره یا جایی رو حفاظت کنه؟؟!!! بحرین اکثریت مردمش ایرانی بودن هنوز هم هستن ..هنوز هم حکومتش اقلیت هست و با سرکوب عجمها داره زندگی میکنه!! آیا این خیانت نیست که اون مردم عجم رو طوری کرد که تا ابد توسری بخورند و کاری نتونند بکنند؟؟.
  3
  10
  ‌سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
  نظر شما چیست؟