کنترل سطح آهن خون؛ کلید جلوگیری از پیری زودرس

دویچه وله :محققان دانشگاه ادینبورگ بریتانیا می‌گویند مقادیر زیاد آهن در خون باعث تسریع روند پیری و کاهش طول عمر می‌شود. در عوض کنترل سطح آهن می‌تواند از بسیاری بیماری‌های ناشی از افزایش سن جلوگیری کند.

به گزارش ساینس آلرت، نتایج این مطالعه بین‌المللی که با همکاری موسسه ماکس پلانک آلمان و با استفاده از داده‌های ژنتیکی بیش از یک میلیون نفر به دست آمده، نشان می‌دهد که نگه داشتن سطح آهن خون در محدوده سالم، کلیدی برای پیری سالم‌تر و طول عمر بیشتر است.

میزان آهن خون تحت تأثیر رژیم غذایی قرار دارد و سطح غیر طبیعی بالا یا پایین آن با شرایط پزشکی وابسته به سن مانند بیماری پارکینسون، بیماری کبدی و کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت در سنین بالاتر، ایجاد استرس اکسیداتیو و اختلال در میتوکندری مرتبط است. مشاهدات اخیر همچنین تجمع آهن در بافت‌ها و اندام‌های بدن را با مرگ زودرس، استئوآرتریت و التهاب سیستمیک مرتبط کرده است.

به گفته محققان اکنون می‌توان توضیح داد که چرا مصرف بیش از حد گوشت قرمز می‌‌تواند موجب پیری زودرس و بروز بیماری‌‌های مرتبط با پیری مانند بیماری‌‌های قلبی شود.

اگر مستعد ابتلا به عارضه افزایش ذخیره آهن هستید، مصرف غذاهای سرشار از آهن مانند گوشت قرمز را کمتر کنید. خون خود را به طور منظم اهدا کرده و از مصرف ویتامین C با غذاهای سرشار از آهن خودداری کنید.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟