شاهزاده رضا پهلوی در چهلمین سالروز درگذشت پدرش: انسداد چهل ساله ملت را در فقر فرو برده است

رادیو فردا :شاهزاده رضا پهلوی در پیامی که به مناسبت چهلمین سالروز درگذشت پدرش، محمدرضا شاه پهلوی، منتشر کرده با اشاره به گریه پدرش هنگام ترک ایران گفته است آن اشک «امروز از چشم فقر می‌ریزد؛ از چشم دهقان؛ از چشم معلم؛ از چشم رُفتگر و از چشم کولبر».

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی تصویری که روز شنبه ۴ مرداد منتشر شد، با اشاره به جملات پنجاه سال پیش پدرش گفته است: از آن زمان نیم قرنی می‌گذرد، «نیم قرنی پر از فراز و نشیب. راهی که با تمام دشواری‌ها راه ترقی بود».
وی در این پیام می‌گوید راه ترقی که پدر و پدربزرگش بنا نهاده بودند «در سقوطی سهمگین مسدود شد؛ انسدادی که بسیاری از آحاد ملت را در فقر فرو برده؛ فقری که باید هر ایرانی را به فکر وا دارد».

محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران، پنجم مرداد ۵۹ در شصت سالگی در قاهره، پایتخت مصر، درگذشت.
متن کامل این پیام را در زیر بخوانید:
«ترقی ایران بر اساس برده‌کِشی و استثمار کارگر ارزان‌قیمت، نمی‌تواند بنا بشود... کارگر ایرانی به هر اندازه‌ای که مهارت داشته باشد، باید مزد بگیرد... به شما کارفرمایان توصیه می‌کنم که کنار کارخانه‌‌تان خانه بسازید تا کارگر مجبور نباشد سه ساعت بین خانه و محل کار در تردد باشد. این سه ساعت را بتواند در میدان ورزش کارخانه بگذراند. تا بدنش سالم بشود. تا روحش تازه بشود. ما به فکر اکثریت هستیم و همه‌ی افراد مملکت باید به یک حداقل زندگی برسند. یکی از شرایط حداقل زندگی، خانه‌ی سالم، بهداشتی، تمیز، روشن و روح‌پرور برای کارگر ایرانی است.»
 
از زمانی که پدرم این سخنان را به زبان آورد، نیم‌قرنی می‌گذرد؛ نیم‌قرنی پُر از فراز و نشیب. راهی که با تمام دشواری‌ها، راه ترقی بود. راهی که در سقوطی سهمگین، مسدود شد. انسدادی که بسیاری از آحاد ملت را در فقر فرو برده؛ فقری که باید هر ایرانی را به فکر وا دارد.
 
چهل سال پیش در چنین روزهایی، پدرم پادشاه ایران در کرانه‌ی تاریخ در سواحل نیل، چشم از جهان فرو بست. اشک پادشاه، هنگام ترک میهن، پرده‌ای بود خاموش ولی گویا از گریه‌ی مادرانی که در راه بود. در آن اشک و در آن واپسین نگاه، ناگفته‌های بسیار بود.
 
نگاه پدر در واپسین وداع، نمادی بود تلخ و اشک‌آلود از شورستانی که در راه بود. نگاه نسلی که باید سازنده می‌شد و سوخته شد. شهرِ قصه‌ای که ناگهان خاکریز شد، از تِکه-پاره‌های پیر و جوان.
 
نگاه پدر در آن واپسین وداع، نگاه مظلومان بی‌آب و بی‌نان امروز بود. اشکی بود که امروز از چشم فقر می‌ریزد؛ از چشم دهقان؛ از چشم معلم؛ از چشم رُفتگر و از چشم کولبر. اشک پادشاه، اشک دادخواهی بود؛ دادخواهی مردم در بیدادگاهی که در راه بود.
 
آری، فرزندان میهن، در آن واپسین نگاه، ناگفته بسیار بود. اشک پدرم، اشک ایران بود.
+241
رأی دهید
-129

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران
  هرچند روزهای رفته دیگه بر نمیگردند اما چه کنم که همیشه فکر می‌کنم‌ای کاش پادشاه اینقدر راحت مملکت رو نمیگذاشت بره. گفت نمیخوام سلطنتم رو بر خون مردم بنا کنم اما ایران و مردمش تاوانی بس سنگین پس دادند.
  79
  88
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  روحش شاد بگفته پدرم محمدرضا پهلوی واقعا مرد بزرگی بود که در تاریخ چنین مردانی انگشت شمارند روحش شاد
  83
  100
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  روحت شاد پدر نوین ایران و‌ کسی اگه مردمان بی لیاقت ساکن کشور ارزشمند ایران لیاقتت را نداشتند. کشورم ایران لیاقتت را داشت و بهش افتخار و اعتبار دادی ولی جانبی های وطن فروش ساکن کشورم ایران که متاسفانه خودشان را ایرانی می دانند هرگز لیاقتت را نداشتند و ببین این کشور را به کجا می بزنند. گریه کن ای سرزمین دلیران ای ملک ایران خون گریه کن از داشتن چنین مردمی بی لیاقت و بی هویت و راحت طلب و آویزان به کشورهای دیگر بجای ماندن و ساختن کشور ایران.
  81
  84
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن
  لیاقت این مردم محمد رضا شاه نبود .لیاقتشان ترقی و پیشرفت نبود .لیاقتشان آخوند شپشو و آب مجانی و اتوبوس مجانی.دنبال امام گمشده .که معلوم نیست کی پیدا میشه.کریه کردن برای علی و حسن و حسین و. اگر لیاقتشان رضا شاه و پیشرفت و ترقی بود که انقلاب نمی کردن .
  78
  77
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  مردم یه حکومت به اخوندها بدهکار بودن. ٤٠ سال برای تاریخ مثل چشم بهم زدن هست. ولی محصول این ٤٠ سال ریختن این اشغالها به دریا خواهد بود. خوبی این اخوندها اینه که طناب دار خودشون رو یدک میکشن روی سرشون. سال ٥٧ مردم فقط بنا به شنیده ها که ساواک چنین کرده و چنان کرده اونچنان وحشی بازی در اوردن. ولی الان به چشم دیدن. یعنی در اینده نزدیک خشتک این مذلف ها بادبان خواهد بود.
  20
  79
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ای کاش یک ذره از غیرت رضا شاه در وجودت بود ولی دریغا.
  60
  90
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  والا ما تاجاییکه خاطرمونه اون پادشاه نه تنها اشکش همیشه دم مشکش بود بلکه چمدونشم همیشه پشت در کاخ حاضر بود که تا سفیر انگلیس یا آمریکا بهش اشاره کنه چمدونو برداره بزنه بیرون هاهاها توش یه بسته خاک وطن هم بود که بزاره زیر بالش البته نمیدونم چطور بعدا از توش جواهرات دراومدهاهاهااینو بگم که هم خودت هم حرفهات تکراری شدن حرفهای نخ نما شده ات دوزار هم خریدار نداره اصلا گیریم پدرتو بود فاضل از فضل پدر تورا چه حاصل؟برو به یوگات برس و رو صندلی بالانس بزن هاهاها
  90
  87
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
  ۴۸
  Vejdanebidar - آمستردام، هلند
  روحت شاد شاهنشاه اریامهر .شاهزاده امیدواریم شما پاینده باشی
  81
  81
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  درود فراوان به اقای رضا پهلوی ولیعهد ایران
  84
  78
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. گریه کن گریه قشنگه گریه سهم دل تنگه هاهاها البته به حال و روز و بدبختیت باید گریه کنی
  47
  67
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. تو وجود تو چی؟! هست؟!
  46
  20
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۳
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::varied - ریزه، ترکیه::]. عزیزم هرکی میگه پنیر تو یکی سرتو بذار زمین و بمیر
  44
  67
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  شاهزاده رضا پهلوی پادشاه قانونی ایران و تنها راه نجات ایران هستند.
  77
  48
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. جناب دربان، میدانم که جسد آویخته از دارت را پیشاپیش میبینی و وحشت از انتقام ملت تو را به هاهاها نوشتن انداخته. گمان نکن که پیدا کردن مزدور ها در آینده کار سختی خواهد بود. حالا هنوز به خودشیرینی برای آخوند ادامه بده تا گرفتار خشم بی امان ملت شوی.
  72
  45
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. باز هم تو پیدات شد؟ کسی که با داشتن درجه سروانی نتونه جای دوست و دشمن رو تشخیص بده به چه درد میخوره؟ قراره بازهم زندگی تون کوپنی بشه یک اسم عجیب غریب هم به جای کوپن درست کردند!! ملت رو که به گدایی انداختید امیدوارم به قمبل کردن نندازید اونهم واسه یک لقمه نون
  62
  42
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۶
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک::]. چقدر ازش شناخت داری ؟
  5
  19
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  ببخشید. شما بجز شاهزاده بودن برای مردمت چکار میکنی؟
  33
  40
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  قاجاریه هیچوقت سلطنت رو رسما ترک نکردند با اینکه رضاشاه حاضر شد پول کلانی حدود یک میلیون لیره بدهد قبول نکردند. پس رسما هنوز شاهزاده محمد حسن خان دوم ( مایک قاجار) پادشاه هست که در نیویورک اقامت دارند. از هر نظر
  39
  20
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۷
  ۴۹
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. جناب سروان، منو یاد یه همرزم تو پادگان میندازی سرباز بود ولی یه کم زیادی همیشه مورد لطف .....
  31
  17
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۰
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. پادشاه قانونی ایران؟ من هم شاه را دوست دارم ولی طبق کدوم قانون؟ اگه منظورت قانون قبل انقلابه، اون که با رای مردم شهید پرور و همیشه در صحنه انقلابی ایران لغو شده. برای دوباره نوشتن این قانون هم خیلییییی راهه! اول باید ایران آزاد بشه بعد صد و پنجاه اپوزیسیون ایرانی سر هم بریزن و اگه کله پاچه سالمی موند بعد انتخابات بشه و بقیه ماجرا. این شازده هم که من میبینم بخار این حرفارو نداره که با رقیباش دربیفته و پیروز بیاد بیرون. اصلا حال اینم نداره که به احترام پدرش یک مقاله بهتر از این بنویسه. نگا کن انگار انشا کلاس پنجم ابتدایی نوشته. شما طرفدارهای شاهنشاهی فقط در رویا و افسانه زندگی میکنید. مجاهدین هم به مریمشون میگن رئیس جمهور برگزیده. کی برگزیده؟ در کدام انتخابات؟
  19
  42
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۳
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  اشک پدرم، اشک ایران بود (جمله آخر) ؟؟؟؟؟ به نظر من اون لحظه مردم ساده از خوشحالی رفتن شاه اشک میریختند. آخه این چه حرفیه؟؟؟؟ راستش خیلی دلسرد شدم از ایشون.
  22
  40
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۱
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. شما چه کسی رو برای این مملکت پیشنهاد میکنید؟ بما معرفی کنید بما یاد بدید.
  2
  14
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. از نزدیک ندیدمش ! اما مردم خودمون رو خوب میشناسم که از پشت در خونه واسه بقیه ارزوی شجاعت میکنن.مهم اینه که ای کاش من و شما ذره ای غیرت رضا شاه و داشتیم.
  16
  14
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  کشور و مردم ایران سالیان متمادی مورد حمله و تاخت و تاز دشمنان شناخته شده قرار گرفته و متحمل صدمات فراوانی شدند .اطلاعات بهتر و بیشتر را باید شخصا بتاریخ مراجعه کرد و در طول این ایام همیشه سردمداران با غیرت ووطن پرست این کشور بلا زده را از منجلاب فقر و نیستی نجات دادند.کافی است ما بتاریخ یک قرن گذشته نگاه کنیم و با تمام مسائل و مشکلاتی که قوم نا بخرد قاجار برای کشور ما بوجود اورده بودند شخصی بنام رضا شاه بزرگ و پس از ان فرزند برومندش محمد رضا شاه از میان این مردم تحت ستم قد مردانه بر افراشتند و با زحمات شبانه روزی خود کشور را بپای کشور های مترقی جهان رسانیدند.اما چهره کثیف سیاست جهانی روزگار ننگینی را بر کشور ما مسلط گرداند که مدت 40 سال همه ما شاهد این بدبختی ها هستیم.من مطمئن هستم تنها کسی که قادر است کشور ما مجددا بسر منزل ترقی و خوشبختی برساند فقط و فقط شاهزاده رضا پهلوی فرزند پر افتخار خاندان پهلوی است. همانطوریکه مادر مهربان کشور مان شهبانو فرح پهلوی در پیام خود اعلام کردند که من بداشتن چنین فرزندی افتخار میکنم.تاریخ تنها منبعی است که واقعیات و چهره افراد وزمان را مشخص مینماید
  31
  22
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  پدرت با اصلاحات تندروانه و تزریق بی حساب پول نفت از یکسو و سرکوبی احزاب و گروههای سیاسی و برقراری استبداد تک نفره از سوی دیگر باعث سقوط همه جانبه کشور شد.
  23
  35
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. آل بویه هم رسما سلطنت را ترک نکرد. شیخ حسنعلی بو علی، بقال سر کوچه ما، رسماً پادشاه آذربایجان است. تو هم ... و بخاطر ثنار مواجب آخوندی چرندیات ننویس در اینجا.
  36
  15
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. به مردم تهمت نزن ...رضاخان در حضور احمدشاه به قرآن قسم خورد که هدفش برکناری قاجار نیست و میخواد بهشون خدمت بکنه برای همین اون رفت به اروپا بعدها هم پس از گرفتن تاج و تخت چندین بار پیغام داد گفت حاضرم یک میلیون لیره بدم شما بطور رسمی سلطنت رو رها کنید اونها هیچوقت قبول نکردند
  19
  34
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. تو و اون زرتشت همون پرویز نیکخواه و محمود جعفریان هستید که دوباره زنده شدید مشغول پاچه خواری همایونی هستید
  12
  30
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. نه جانم. اولین قدم این هست که همه نامردهای ایران مرد بشوند و از این دین دروغ و تعفن دست بردارند
  27
  11
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. من به مردم ایران نه فقط تهمتی نمی‌زنم، بلکه برای هم میهنانم خیلی هم احترام قائل هستم. ابراز نفرت من نسبت به آخوند، نوکر آخوند و هر پدر سوخته دیگری هست که فارسی مینویسد اما کاسه لیس دشمنان ایران است.
  35
  12
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ... پدر سوخته تو هستی و جد و آبادت . اگر شرافت انسانی نداری برو بمیر و با مردم بحث نکن.
  12
  34
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
  ۳۵
  پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا
  راست میگه سبکی بلد نیستی‌ بحث کنی‌ توهین نکن ...
  8
  20
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. [::پاچه خواران همایونی - امریکا، ایالات متحده امریکا::]. کسی که ......نداشته اش رو به ثنار میفروشه لایق بحث کردن نیست. فقط بسوزید و علاقه مردم به پهلوی را تماشا کنید.
  26
  8
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. استاد اول باید نامردها مرد بشوند بعد صحبت تاریخ ایران و نجاتش را بکنیم. اینها غرض و مرض دارند و ساندیس جرعه ای بهشون داده میشود بخاطر همین هار میشوند.
  25
  15
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. گرامی، مرد شدن هم کمی شرف و همت نیاز دارد. کسانی که شیر خورده و پستان مادر را گاز گرفته اند با خواندن دو رساله و مزخرفات مندرج در کتاب بنی صدر نه فقط آدم نمیشوند، بلکه روز به روز زیر فشار عقده کمرشان خم تر شده و عاقبت آرزوی مرد شدن را به گور میبرند. کم نصیحتشان نکردیم، اما به قول شما ساندیس در وجودشان بهتر عمل کرده.
  15
  8
  ‌سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  وجود ارتش سایبری کاملا مشخصه
  11
  6
  ‌چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳
  نظر شما چیست؟