قوه قضاییه از مسافران هواپیمای ماهان خواست که از ارتش آمریکا در دادگاه‌های ایران شکایت کنند

یورونیوز :دستگاه قضایی ایران دو روز پس از انتشار خبر «ایجاد مزاحمت» جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای غیرنظامی شرکت ماهان خواهان طرح شکایت از سوی مسافران این پرواز بر ضد ایالات متحده شد.

قوه قضاییه ایران از مسافران پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان که در جریان مسیر حرکت این هواپیما از تهران به سمت بیروت، بر فراز آسمان سوریه با مزاحمت دو جنگنده آمریکایی متحمل آزار و خسارات شده‌اند خواست که از ارتش آمریکا در دادگاه‌های ایران شکایت کنند.

علی باقری کنی، معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس ستاد حقوق بشر این قوه روز شنبه در جریان یک کنفرانس خبری با تاکید بر اینکه «دوران بزن در روی نظامی به پایان رسیده» تصریح کرد که دستگاه قضایی ایران برای آنکه این موضوع را به «قلدرهای حاکم بر واشنگتن» بفهماند از همه ظرفیت های قانونی و حقوقی داخلی و بین‌المللی استفاده خواهد کرد.

معاون قوه قضاییه ایران در ادامه تاکید کرد که ورود جنگنده‌های فرماندهی ارتش آمریکا (سنتکام) به کریدور یا مسیر تعیین شده برای حرکت هواپیماهای غیرنظامی نقض آشکار حقوق بین‌الملل و قابل پیگیری در مراجع و مجامع بین الملل است.

وی با این استدلال که حتی تهدید به نقض اصول و قواعد بین‌المللی هم جرم محسوب می‌شود، «پیگیری تعرض به امنیت پرواز هواپیمای ایرانی و صیانت از جان مسافران آنرا» حق تردیدناپذیر جمهوری اسلامی قلمداد کرد.

این مقام ارشد قوه قضاییه سپس از همه مسافران پرواز یاد شده خواست علیه سنتکام و آنچه وی «دیگر آمران، عاملان، مباشران و معاونان» این اقدام خواند در محاکم ایرانی اقامه دعوی کنند و «مدعی خسارت‌ها معنوی و نیز صدمات ناشی از تعرض جنگنده‌های آمریکایی» باشند.

رسانه‌های ایران عصر پنجشنبه دوم مرداد اعلام کردند در حالی که پرواز شماره ۱۱۵۲ ماهان ایر از تهران عازم بیروت بود، دو جنگنده آمریکایی در مانوری «خطرناک» در آسمان سوریه به آن نزدیک شدند. خلبان هواپیمای ایرانی برای پرهیز از برخورد با جنگنده، به طور ناگهانی از ارتفاع هواپیما کم کرد اما شدت این مانور به حدی بود که چند مسافر جراحت سطحی برداشته یا بدحال شدند.

وزارت خارجه ایران شامگاه پنجشنبه در واکنش به این رویداد آمریکا را مسئول هرگونه حادثه برای این پرواز اعلام کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در سخنانی با اعلام این مطلب یادآور شده بود: «جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.»

ایالات متحده هدف پرواز جنگنده‌های خود را صرفا عملیات شناسایی بصری دانسته و اعلام کرده است که در جریان این عملیات فاصله ایمن با هواپیمای ایرانی حفظ شده بود.
+7
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  فرقه خیلی کثیف و وقیح
  2
  41
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
  ۳۰
  Darknet - لندن، انگلستان
  هیچ هواپیمای مسافربری از ایران به بیروت نداریم. اینها چطور و از کجا بلیط تهیه گردن؟. و بعد اینکه چطور بلال فروشی که 4 صبح با صدا و سیما مصاحبه میکنه و حرفهای مردم رو در مورد حمله شبانه به مقر سپاه منکر میشه و شایعه میخونه، در همین هواپیما نشسته؟ یک بلال فروش مصاحبه کننده با رژیم ایران از کجا پول اورده بلیط بخره و چرا لبنان میرفته؟ برای قاچاق اسلحه یا مواد مخدر؟
  2
  16
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  ولی هواپیمای اوکراینی را با اینهمه سرنشین که با قصد و نیت پودر کردید و در آن دانشجویان ایرانی بودند جرات شکایت کردن ندارند و باید سکوت کنند چون بلافاصله تهمت جاسوس و ضد ولایت وقیح به آنها میزنید .مسافران هواپیمایی ماهان همگی از خانواده های سپاه بودند و سلاح و مهمات حمل میکردند و به نیت تروریستی با آن هواپیما سفر میکردند و پوششی بودند برای اهداف تروریستی شما
  2
  23
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
  ۵۸
  ایرانی بی ایران - گوتنبرگ، سوئد
  خوب آنهایی که شما با موشک زدین پودرشون کردین به کجا شکایت کنن؟؟!! یکیشونو که همین الان تو خبرا اومد که فقط اعتراض کرده بود به شلیک سپاه به هواپیما اوکراینی به ۲۳ سال زندان محکوم کردین. آخر چرا دست از سر این ملت بر نمیدارید. واقعا که
  2
  18
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یه مشت خل و چل!
  3
  14
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
  نظر شما چیست؟