گزارش یک پرونده؛ ۲۳ سال حکم زندان برای معترضان به سرنگونی هواپیمای اوکراینی

رادیو فردا :قوه قضاییه ایران تاکنون برای ۲۰ نفر از کسانی که در تجمعات اعتراضی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی شرکت کرده‌اند، در مجموع ۲۳ سال و ۱ ماه زندان حکم زندان صادر کرده است.

در تازه‌ترین حکم صادره از سوی قوه قضاییه، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، بهاره هدایت، سخنگوی شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و فعال حقوق زنان را به ۴ سال و ۸ ماه حبس محکوم کرده است.

او در توییتی که روز شنبه ۴ مرداد منتشر کرد، نوشته است که به خاطر «شرکت در تجمع جلوی دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی به ۴ سال زندان و همچنین به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و توییت‌هایش به ۸ ماه حبس محکوم شده است. دادگاه همچنین خانم هدایت را به ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌های سیاسی و سه ماه کار در آسایشگاه سالمندان محکوم کرده است.

پیش از این مصطفی هاشمی‌زاده، دانشجوی دانشگاه تهران نیز به دلیل شرکت در تجمع دی ‌ماه گذشته در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی به شش سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و برخی محدودیت‌های اجتماعی محکوم شده بود.

امیر محمد شریفی، دیگر دانشجوی دانشگاه تهران نیز به اتهام شرکت در تجمع اعتراضی به ۳ ماه حبس محکوم شده است.

روز ۱۹ اردیبهشت نیز سازمان دیدبان حقوق بشر خبر داد که در شهر آمل ۱۱ نفر از کسانی که در تجمع اعتراض به سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی شرکت کرده بودند، هر کدام به ۸ ماه حبس محکوم شده‌اند.

علاوه بر این، اوایل اردیبهشت سال جاری، ۵ نفر دیگر از شهروندان را آملی را در مجموع به ۳۰ ماه زندان محکوم کرد.

بر اساس حکم دادگاه، محسن رضایی، میثم خلیلی، شورا فکری، سلمان فخری و آقای راعی هر یک به طور جداگانه به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

در یک پرونده دیگر، دادگاهی در مشهد مسعود حکم‌آبادی، هنرمند تئاتر ساکن این شهر را به سه سال زندان محکوم کرد.

این هنرمند و تهیه‌کننده تئاتر ۲۸ دی ماه سال گذشته، پس از آنکه در اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافری شماره ۷۵۲ توسط سپاه پاسداران از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف داده بود، بازداشت شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روز ۱۸ دی‌ماه سال گذشته به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی، دو بار شلیک کرد که منجر به کشته‌ شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه شد.

پس از انکارهای اولیه، سرانجام ستاد کل نیروهای مسلح سه روز بعد یعنی در روز ۱۱ ژانویه اعلام کرد که پس از حملات انتقامجویانه ایران به دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق به‌ دنبال کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، این نیرو «به خطا» به هواپیمای مسافربری شلیک کرده است.

بعد از این ماجرا، اعتراضاتی در چندین شهر ایران بر پا شد و بر اساس گزارش‌های رسمی قوه قضائیه، ده‌ها نفر در ارتباط با این اعتراضات، بازداشت شدند.

صدور احکام زندان، شلاق و محدودیت‌های اجتماعی برای معترضان به سرنگونی هواپیما در حالی صورت می‌گیرد که تاکنون دادگاهی برای رسیدگی به مقصران این پرونده تشکیل نشده است.

برخی از اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی که در داخل ایران زندگی می‌کنند، گفته‌اند که امیدی به رسیدگی به این پرونده در داخل کشور ندارند و شمار دیگری از آنها که در خارج ایران زندگی می‌کنند انجمنی برای دادخواهی این پرونده تشکیل داده‌اند.
+1
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی در این 41 سال فقط خوب توانستن مردم را یا اعدام کنن یا حکم زندان بدهند, به اقا زاده هایشان هم خوب رسیدگی کنن وگرنه کاری دیگر برای مردم از دستشان بر نیامده!
  1
  18
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  این رژیم سفاک داره با دستهای خودش گور خودش را میکنه. دیگه تا پیروزی مردم ایران چیزی نمانده. اندکی صبر سحر نزدیک است.
  1
  18
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  طبق معمول بیگناه میره پای چوبه دار نه اون کسی که زد 167 نفر بیگناه را کشت.
  0
  14
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  این رژیم کلاش و حیله گر در نهایت این 23 سال زندان را به جزای نقدی میبنده تا پولهایی را که از زندانیان میگیرد بعنوان دیه بخودشان برمیگرداند داستان از این قراره- یکی از اقوام ما در تایپاد توسط تروریستهای سپاه به زیر گرفته میشود خانواده کشته شده اعتراض میکنند که سپاه 6 نفر در این اعتراضات دستگیر و حکم زندان میدهد بعد حکم زندان به جزای نقدی تبدیل میشود که که جمعا دو میلیارد تومان از اینها میگیرند بعد 190 میلیون تومان را بعنوان دیه برمیگردانند
  1
  18
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  مملکت خرتوخر همینه هر کی در دنیا این خبر را بشنود فکر میکنه که جوک است اما این جوکهای تلخیست که هرزگاهی شنیده میشودحیف اون نعمتهای خدادادی ایران که این سیه دلان دیو صفت ایران را از داخل ویران ودر جهان بدنام کردهاند.
  1
  10
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
  نظر شما چیست؟