ادعای کانال تلگرامی سپاه: عامل انفجار نطنز شناسایی شد

درب ورود تاسیسات هسته‌ای نطنزایندیپندنت فارسی :برخی رسانه‌های داخلی به  نقل از  «کانال سپاه سایبری» در پیام‌رسان تلگرام مدعی شده‌اند که عامل انفجار در یکی از سوله‌های مجتمع غنی‌سازی احمدی روشن در نطنز فردی به نام «ارشاد کریمی» است.

ایندیپندنت فارسی نمی‌تواند به‌صورت مستقل این خبر و هویت این فرد را تائید کند.

تأسیسات هسته‌ای نطنز در شمال استان اصفهان، یکی از مهم‌ترین سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران است که از ابتدای ساخت و شروع فعالیت، حساسیت فراوانی ایجاد کرده است.

در بامداد روز پنج‌شنبه ۱۲ تیرماه، یکی از ساختمان‌های این سایت منفجر شد و بخش‌های مهمی از سوله مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید ایران آسیب دید. 

مقام‌های سازمان انرژی اتمی و نهادهای امنیتی ایران در هفته‌های گذشته گفته‌اند که تحقیقات آن‌ها برای روشن شدن ابعاد این انفجار و عوامل آن ادامه دارد.

حال برخی رسانه‌های داخلی اعلام کرده‌اند که آقای کریمی که سال‌ها به‌عنوان پیمانکار در راه‌اندازی ماشین‌های غنی‌سازی ایران حضور داشته، انفجار در این سوله را با استفاده از «تیم خود» انجام داده است.

در متن خبر اشاره‌ای به این تیم، اعضای آن  و حتی سرنوشت آقای کریمی نشده و تنها او فردی متولد ۱۳۴۴ و دارای تحصیلات مهندسی مکانیک معرفی شده که سال‌ها با برنامه‌های نظامی، خودروسازی و دیگر پروژه‌های فنی و مهم همکاری داشته است.

روز چهارشنبه، اول مردادماه نیز جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادعا کرده علت حادثه در سایت هسته‌ای نطنز «رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی» بوده است.

نماینده مردم مشهد و کلات  در مجلس که با گروهی از نمایندگان مجلس به محل انفجار رفته بود در  گفتگو با سایت «خانه ملت» گفت: «در نقطه که خرابکاری انجام شده، تیم‌های ویژه در حال بررسی بودند، متأسفانه بیشتر آسیب‌پذیری داخلی را تشخیص دادیم.»

کریمی قدوسی استدلال کرد که با توجه به آسیب‌های وارده آمده «احتمال پرواز و برخورد شی مشکوک و خارج از حصار تقریباً به دست نیامده است»

او تأکید کرد که اظهارنظرها درباره «برخورد شی مشکوک» و آنچه درباره احتمال «جاسازی شی در دستگاه‌ها» با آنچه «ما دیدم و شدت حادثه» تطبیق نداشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از حرف‌هایش و با اشاره به دلیل این حادثه گفت «گزینه رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی جمع‌بندی قطعی ما است. چراکه اگر از بیرون شی با این نقطه برخورد می‌کرد، می‌بایست قطعاتی از آن مشاهده شود که طبق بررسی‌ها مطلقاً چیزی یافت نشده است.»

شورای عالی امنیت ملی ایران پس از انفجار در نطنز اعلام کرد که علت این حادثه مشخص شده ولی به دلیل «ملاحظات امنیتی» فعلاً اعلام نمی‌شود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، هم روز سه‌شنبه گفته بود: «حادثه نطنز پیچیدگی خاص خود را دارد و کارشناسان باید به جمع‌بندی قطعی برسند و سپس سازمان انرژی اتمی نتیجه را اعلام خواهد کرد.»
+3
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟