چهلمین سالروز درگذشت پادشاه فقید ایران؛ پیام شهبانو فرح پهلوى + ویدیو

شهبانو فرح پهلوی در آرامگاه پادشاه فقید ایران در مسجد رفاعی شهر قاهره، مصرصدای آمریکا :شهبانو فرح پهلوی در پیامی کتبى و صوتى که نسخه اى از آن در اختیار صداى امریکا قرار گرفت، در چهلمین سالروز درگذشت محمدرضا شاه پهلوی با اشاره به وضعیت کنونى ایران می‌گوید «نیستید تا ببینید که تنها رژیم به ظاهر مذهبی، به ادعای خودشان، برای ایران و ایرانی چه به ارمغان اورده است؛ فسادی بی مانند، سیاست هایی که نتیجه ان تحریم، بیکاری، فقر و گرسنگی است.»

در بخش دیگرى از این پیام با اشاره به موج سرکوب جمهورى اسلامی و اعتراضات مردمى آمده است که «هرگونه اعتراضی از جانب ملت ایران، حتی برای گرفتن حقوق پس افتاده خود، با گلوله و قتل در ملاء عام، و شلاق و شکنجه و اعدام در زندان ها روبرو می شود.»

در پایان شهبانو فرح پهلوى با اشاره به ایستادگى و مقاومت ملت ایران و بویژه نسل جوان مى افزاید «ارزودارم که روزی نه چندان دور، شما همه فرزندان عزیز ایران در ایرانی ازاد و در شادی به دور هم جمع شوید و انگاه فرد فرد شما در عمق وجود خود لبخند رضایت محمد رضا شاه پهلوی شاهنشاه فقید ایران را احساس کنید.»

متن کامل این پیام را در زیر بخوانید:
شاهنشاها، چهل سال است که در کنار رود نیل چشم از جهان بستید و من و فرزندان خود و بسیاری از ایرانیان را در ماتمی بالای تصور فرو بردید.

با نهایت تأسف امسال بیماری جان کاهی که جهان را فرا گرفته باعث مرگ بسیاری از هم میهنان شده است. اختلال در مسافرت ها دوست داران شما را که در این روز در کنار مزار شما برای ادای احترام به پادشاه خدمت گزار خود می امدند از سفر به قاهره محروم کرده است.

نیستید تا ببینید که در این چهل سال در نتیجه سوء رفتارها، ندانم کاری ها و فساد ها، ایران شما، یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان، امروز تبدیل به کشوری با اکثریت مردمی فقیر، محتاج و گرسنه شده است.

نیستید تا ببینید که تنها رژیم به ظاهر مذهبی، به ادعای خودشان، برای ایران و ایرانی چه به ارمغان اورده است؛ فسادی بی مانند، سیاست هائی که نتیجه ان تحریم، بیکاری، فقر و گرسنگی است تا انجا که کارگر ایرانی که در ان روز مغرور و مرفه بود امروز از سحر تا شام کار می کند و تازه باز هم سفره اش خالی و سرافکنده نزد خانواده اش، خودش را حلق اویز می کند. این همان کارگری است یا فرزند همان کارگری است که در زمان شما، سهیم در سود صنایع و کارخانه هائی بود که با ظرفیت کامل کار می کردند. و این ایرانی به ستوه امده امروز، همان ایرانی است که در طول پنجاه و سه سال دوران دو پادشاه بزرگ پهلوی، کشوری از هم پاشیده را به اعتبار و پیشرفتی رساندند که مورد ستایش جهانیان بود.

در جهش ملی ان روزها متخصصین، پزشکان، پرستاران و کارگران ممالک دیگر متقاضی کار در ایران بودند و در ایران کار می کردند. ان ایران پیشرو و پر تکاپو، ایرانی پر احترام برای جهانیان بود.

بزرگداشت کوروش کبیر پایه گزار حقوق بشر در جشن های دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی ایران نیز بر این اوازه افزود. نتیجه زحمات شبانه روزی شما پادشاه ایران، ایجاد احترام برای ایرانی و ایجاد اعتماد به ایران بود چنانکه برای هم میهنان ما سفر به بسیاری از کشورهای جهان بدون احتیاج به روادید میسر بود. همان به که امروز نیستید که ببینید فرزندان ایران برای بدست اوردن اجازه ورود به کشورهای دیگر با چه رنج هائی دست به گریبانند.

اقتصاد ورشکسته و سقوط سهمگین ارزش پول ملی باعث ان شده که بنادر خلیج فارس و دریای مازندران را با قرار دادهایی دراز مدت به این و ان واگذار می کنند و حتی خاک ایران را می فروشند.

امروز بچه ها و جوانان ایران، که در دوران شما از اموزش و تغذیه رایگان در دبستان ها و اموزش رایگان در دبیرستان ها و مدارس عالی و دانشگاه ها و ده ها هزار بورسیه در داخل و خارج کشور بهره مند بودند، امروز بسیاری از کودکان از عسرت در کوچه و خیابان ها به گدائی می پردازند.

محیط زیست که مورد توجه ویژه شما بود به گونه ای باور ناپذیر و تاسف بار به خرابی گرائیده، در اثر بی توجهی و سوء مدیریت، وضعیت ابهای زیر زمینی، رودها و تالاب ها، اسفناک و زبانزد خاص و عام شده است. تقلیل سطح مراتع و جنگل ها چشم گیر و الودگی هوا در شهرها، موجب بروز بیماری های مزمن در میان شهروندان شده، ایرانی را نگران اینده خود و فرزندان شان کرده است. اما هر گونه اعتراضی از جانب ملت ایران، حتی برای گرفتن حقوق پس افتاده خود، با گلوله و قتل در ملاء عام، و شلاق و شکنجه و اعدام در زندان ها روبرو می شود. اما ایرانی بیدار است.

در صف اول مبارزین این راه ازادی، این جامعه سرخورده ولی بیدار جوانان و به خصوص دختران ایران هستند که تا چهل سال پیش با سربلندی، دوش به دوش دیگران در تمام عرصه ها در سازندگی و پیشرفت کشور شرکت داشتند امروز اینده ایرانند.

پادشاها نیستید که ببینید که همین جوانان، همین فرزندان ایران چگونه فریاد خشم شان را به گوش جهانیان می رسانند و در مقابل افرادی، با نهایت تاسف باز هم ایرانی، که به انان حمله می کنند یا انان را به قتل میرسانند یا مضروب می کنند، چگونه ایستادگی می کنند.

جوانان ایران که وظیفه عظیم نجات میهن و باز سازی کشور به عهده و دوش انهاست، دوران طلائی و پادشاه دلسوز خود را ندیده اند ولی چنان با اطلاع اند که می دانند پادشاه ایران تمام زندگی اش را و حتی جانش را برای ایران و بزرگی ان گذاشت و هر بار بتوانند با قبول خطرات حتی برای زندگی شان، فریاد در قدردانی از پادشاهان ایران ساز پهلوی بلند می کنند.

تاریخ چند هزار ساله کُهن دیار ما، پستی ها و بلندی های بسیار دیده و به گواه همین تاریخ هر بار که کشور ما در لب پرتگاه و خطر نابودی قرار می گیرد فرزندان این سرزمین به پا می خیزند و ایران عزیز خود را نجات می دهند.

پادشاها با وجود زحمات شبانه روزی تان در طول ۳۷ سال پادشاهی، میهن خود را که همواره به ان عشق می ورزیدید برای پیشگری از کشتار مردمان و تجزیه، ایران را ترک کردید و ادامه کارتان را به فرزند بزرگ مان واگذار نمودید. او از ان روز تا به امروز وظیفه اصلی زندگی اش را در این کار بزرگ ولی حیاتی بدون هیچ چشم داشتی گذاشته و با اعتقادی کامل و سعی و تاکید بر انکه تغیر و تحول ملی، که اجباراً اتفاق خواهد افتاد، باید بدون دخالت بیگانگان و فقط به دست ایرانی انجام گیرد و تا روزی که ملت ایران بتواند در محیطی ازاد و ازادانه برای اینده خودش راه را تعیین و رای بدهد، از پای نخواهد نشست.

من به داشتن چنین فرزندی افتخار می کنم.

ارزو دارم که روزی نه چندان دور، شما همه فرزندان عزیز ایران در ایرانی ازاد و در شادی به دور هم جمع شوید و انگاه فرد فرد شما در عمق وجود خود لبخند رضایت محمد رضا شاه پهلوی شاهنشاه فقید ایران را احساس کنید.
+138
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  خدا رحمتش کنه! جاش خالیه!
  13
  88
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۲
  ۴۴
  Yusof - کلن، آلمان

  درود بر تو ای مادر دلسوز وطن دستانت را میبوسم
  15
  89
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۱
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد

  درود بر شما شهبانوی ملت ایران
  15
  86
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  روحش شاد و یادش گرامی....
  14
  89
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  پادشاها نیستی که ببینی که امروز خانم یاسمین اعتماد امینی پهلوی در اینترنت به گدایی اینترنتی پرداخته است تا خرج سرطان سینه اش را هم از جیب خود پرداخت نکند اما پادشاها خود میدانستی که سلطنت طلبان چه قدر کنس و ناخن خشک و سفله وسفیه هستند و ما بیشتر از هزاردلار دریافت نکردیم هاهاها پادشاها چه قدر طلا در بالش زیر سرت بود و ما نمیدانستیم که منظورت از خاک وطن زیر سرم یعنی چی. پادشاها نیستی که ببینی نوه هایت فارسی بلد نیستند. ممد نبودی ببینی که در شهر چه پیشنهادهایی به منو نوه هایت شد هاهاهاهاها
  105
  42
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  خدا به مردم ایران رحم کند. اشک و آه محمد رضا شاه بد جوری مردم را گرفته.
  36
  67
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  پادشاه فقید ، علیرغم اشتباهات پدر دلسوزی بود برای ایرانزمین . با تمام وجودش ایران را دوست داشت . یادش گرامی
  26
  63
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بله این چهلمین سال بدبختی ایران که شما هم سهم داشتید مثل موقعی که شوهرتان شاخو شانه میکشید برای امریکا و انگلیس که شما چشم آبیها باید بیدار بشید ویاد بکیرید از چشم سیاهها آخه پدرت خوب مادرت خوب یادت رفت از ایران فرار کردی زمان مصدق و در فکر این بودی دست به کشاورزی بزنی در امریکا و وقتی خبر آوردند که شما می توانی برگردی به سلصنت خودت هم باورت نمیشد و شاید فکر کردی امام رضا سلطنت را برگرداند به تو البته امام رضای سیا بدادت رسید و گر نه میشدی کشاورز همانطور که خودت گفته بودی ۴۰ درصد فقر در کشور و شما جشن ۲۵۰۰ گرفتی خود شما باعث بی اعتمادی مردم شدی وخودت و ملت را به گا دادی حالا که مردی اما تاریخ زنده است.
  29
  30
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۹
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. نیستی ببینی که ساندیس خورهای سفله رژیم اسلامی در مقابل اختلاس های بالای ۳۰۰۰ میلیارد تومانی اربابان اخوند بی مقدار شان چقدر شرمنده بوده حرفی برای گفتن ندارند،والبته به استخوانی راضی ودم تکان میدهند
  19
  34
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. باز هم خدا را شکر که به گفته تو هزار دلار به ما دادند، اما تو چی؟ یک تکه استخوان و هفت هزار تومان از گدا علی گرفتی و به هاها نوشتن و کاسه لیسی افتادی.
  39
  32
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۷
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::ادوینو - گوالف، کانادا::]. اجازه بده یک مثال برات بزنم ، وقتی برج ایفل در پاریس ساخته می‌شد ، سوسیالیست ها ، آنارکیست ها ی فرانسوی ، فحش میدادند که با هزاران تن آهن یک برج مسخره و بی خاصیت درست میشه و در زمانی که هزاران فقیر و فاحشه در پاریس سرگردان بودند ، اما امروزه با توجه به درآمد میلیارد ی صنعت توریسم کسی دیگه شکایت نمیکنه ،و دهن همه بسته شده . هدف شاه از جشن های ۲۵۰۰ ساله و خرج های آنچنانی برای مطرح کردن ایران و پایه گزاری صنعت توریسم بود ، تا حدی که بعدها حتی شیخ دبی گفت که اولین پروژه های او الهام بخش از شاه فقید بود ، تو هنوز بعد از نیم قرن معمای این تلاش های شاه را درک نمیکنی ، نمیفهمی که چرا به الیزابت تایلور پول داده می‌شد که بیاد تبلیغ هواپیمای ملی هما را بکنه ، همان کاری که هواپیمایی امارات و قطر ایر لاینز امروزه میکنه و یا وقتی که میلیارد دلار به یک بسکتبالیست میدن که تبلیغ فلان کفش را بکنه و فلان نوشابه را بخوره ، تو دنیای تو فقط بیل و کلنگ و شعار مرگ بر شاه موج می زنه ،
  23
  20
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. حتی چند تا ساختمون نساختند که در اون خرابه ها امروز یه هتل داشته باشیم بریم توش! اعلیحضرت همایون چه برنامه ریزی داشته؟ چادر زده بودند برای سران دنیا میدونی چرا؟ چون عرضه نداشتن از 5 سال قبلش برنامه بریزن همه چیز الکی بود!! توی هر چادر یه امکانات گذاشته بودند که روز دوم بعداز مراسم کارگرهای همنجا همه رو دزدیدن!! مامور گذاشته بودن تا چند کیلومتری مردم معمولی که همه چرک و گدا گشنه بودند دیده نشند!! جشن نوکیسگی اعلیحضرت!!
  17
  25
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. ساختمون نساختند چون عمله در دسترس نبود. کاش اقوام خودت داوطلب شده بودند و نیمه بالا مینداختند که ساختمان سازی بشه! تو مزدور ۵ ریالی هنوز از رو نرفتی و جلوی ما برای آخوند ملاق میزنی؟
  27
  14
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. آخه ..سرتاپای نوشته های من یه تعریف از یه آخوند هست؟ منکه میگم اینا هم بد هستن . توی چهل سال پیش گیر کردی پروسسورت بیرون نمیاد برو خودت رو ریست کن ..
  13
  22
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۱
  نظر شما چیست؟