موسوی: ایران حرکت خصمانه نزدیکی جنگنده‌های آمریکایی را بی‌پاسخ نمی‌گذارد

دویچه وله :سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با نزدیکی دو جنگنده آمریکایی به هواپیمای ماهان اعلام کرد که ایران هیچ حرکت خصمانه‌ای را بی‌پاسخ نخواهد گذارد. جواد ظریف پیش از آن در توییتی نوشت باید قبل از وقوع فاجعه جلوی متمردان را گرفت‌.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در ارتباط با نزدیکی دو جنگنده آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان از "واکنش قاطع و مناسب ایران" خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شامگاه امروز، جمعه سوم مرداد (۲۴ ژوئیه) اعلام کرد که جمهوری اسلامی هیچ حرکت خصمانه‌ای علیه ملت ایران را بی‌پاسخ نخواهد گذارد.

موسوی گفت که ایران "در زمان خود به هر حرکت نابخردانه واکنش قاطع و مناسب نشان خواهد داد".

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به موضوع نزدیکی دو جنگنده آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریه اعلام کرد که ایران این اقدام ماجراجویانه و خطرناک را به شدت محکوم می‌کند و آن را ناقض حقوق بین‌الملل هوانوردی و مخل صلح و امنیت منطقه می‌داند.
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامیتلویزیون دولتی ایران شامگاه دوم مرداد از مانور "خطرناک دو جنگنده آمریکایی" در نزدیکی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ماهان در آسمان سوریه خبر داد.

هواپیمای مسافربری ماهان با شماره پرواز ۱۱۵۲ از تهران عازم بیروت بود و با نزدیک شدن جنگنده‌های آمریکایی، ناگزیر شد از ارتفاع خود کم کند و تنها پس از فرود اضطراری در دمشق، پرواز خود را از سر گرفت و در فرودگاه بیروت بر زمین نشست.

موسوی امروز، جمعه، سخنان سخنگوی سنتکام در این باره که "جنگنده‌های آمریکایی در ماموریت هوایی روتین خود در مجاورت پایگاه التنف در سوریه اقدام به بازرسی بصری هواپیمای مسافربری ماهان از فاصله‌ای ایمن کرده‌اند" را مسخره خواند و گفت که چنین اقداماتی خلاف‌های پیاپی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است، و ماموریت هوایی جنگنده‌های آنان هم غیرقانونی است. از آن مهم‌تر هیچ‌کس به آمریکا چنین اجازه‌ای نداده است که هواپیماهای مسافربری را به وسیله جنگنده‌های نظامی خود روی آسمان بازرسی نماید. چنین کاری هم غیرقانونی، هم خطرناک و هم بازی با جان انسان‌های بیگناه است به خصوص که برخلاف ادعای انجام شده، فاصله امن اصلا رعایت نشده است.»

عباس موسوی تاکید کرد که ایران این اقدام آمریکا را از طریق نهادهای قانونی در سطح بین‌المللی پیگیری و به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل شکایت خواهد کرد.

موسوی گفت: «جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریکا را از طریق رجوع به مجامع قانونی بین‌المللی، به ویژه سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) دنبال خواهد کرد.«

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در باره "هرگونه ماجراجویی جدید در منطقه" از سوی آمریکا یا اسرائیل هشدار داد و گفت که "ثبات و امنیت منطقه غرب آسیا نباید بازیچه رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا" شود.
واکنش ظریف به نزدیکی جنگنده‌های آمریکا به پرواز ماهان
پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی عصر روز جمعه نسبت به آنچه مقامات ایران "تهدید" هواپیمای مسافربری ماهان توسط "دو جنگنده آمریکایی" در سوریه خوانده‌اند، واکنش نشان داده بود.

ظریف درحساب کاربری توئیتری خود نوشت: «آمریکا به طور غیرقانونی سرزمین یک کشور دیگر را اشغال می‌کند و سپس به یک پرواز مسافربری برنامه‌ریزی شده تعرض می‌کند - جان مسافران بی‌گناه و غیرنظامی را به خطر می‌اندازد - آن هم به این بهانه که می‌خواهد از نیروهای اشغالگر خود محافظت کند.» وزیر امور خارجه ایران با اشاره به این اقدام جنگنده‌های آمریکایی که "به گستاخی یک بی‌قانونی را پس از یک بی‌قانونی دیگر مرتکب می‌شوند" در ادامه گفته است که "باید پیش از بروز فاجعه، جلوی متمردان گرفته شود".

سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده در خاورمیانه (سنتکام) مقابله یک جنگنده ارتش آمریکا با هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ماهان شامگاه پنجشنبه (۲۳ ژوئیه) در آسمان سوریه را تأیید کرد.

به گفته سخنگوی ارتش آمریکا، هواپیمای ماهان بیش از حد به پایگاه نظامی تنف که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، نزدیک شده بود.

گفته می‌شود به خاطر کاهش ناگهانی پرواز هواپیما، چندین مسافر زخمی و سه نفر از آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند. در اطلاعیه هواپیمایی ماهان در این باره آمده به دلیل این‌که "هواپیما در وضعیت ثبات قرار داشته و مسافران مجاز به باز کردن کمربندها بوده‌اند" و همین موضوع باعث آسیب چند مسافر و خدمه این هواپیما شده است.
+6
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  ایران حق داره اعتراض کنه ولی خیلی عجیب و دردناکه، که شما یک هواپیمای مسافربری خودی را با کل مسافراش تکه پاره کردین، ولی این همه تویت و تهدید و پیام انتقام نفرستادین؟! توروخدا بسته دیگه این همه فیلم بازی کردن.
  3
  20
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد

  فعلا برو از خجالت اسرائیل در بیا و بعدا بیا زر زر اضافه بزن
  2
  25
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  مردم ایران باید خیلی مواظب باشند که مشابه هواپیمای اوکراینی (عملیات تلافی جویانه )تلفات ندهند
  0
  0
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۰
  نظر شما چیست؟