روستاییان بورس باز «مال استریت» کهکیلویه و بویر احمد

مال استریت ، عنوانی است که رسانه ها و مردمان توابع شهرستان لنده به روستای مال ملا در استان کهکیلویه و بویراحمد داده اند. جایی که بیشتر اهالی روستا، بورس باز شده و در ماه های اخیر، ‌سودهای شیرین و شگفت انگیزی از بازار سرمایه کشور بدست آوردند.
 
ظرف ۴ ماه نخست سال ۱۳۹۹، شاخص کل بورس ایران بیش از ۲۵۰ درصد رشد کرد که در تاریخ ۴۵ ساله بورس ایران بی نظیر بود. همین رشد سبب شد تا بسیاری از سهام بین ۱۰۰ تا چند هزار درصد، رشد قیمتی داشته باشند و برخی از هموطنان، صاحب پرتفو میلیارد تومانی شوند. اهالی روستای مال ملا کهکیلویه و بویر احمد ، شماری از ۶۰ میلیون دارنده کد بورس در کشور هستند که در ۴ ماهه نخست سال ۹۹، سودهای خوبی از رشد بورس کسب کرده اند.
 
در ویدیویی که در ادامه این گفتار مشاهده میکنید، یک دختر ۱۲ ساله روستایی می گوید که توانسته ظرف مدت کوتاهی، ۵۰ میلیون تومان دارایی خود را به ۱۵۰ میلیون تومان ارتقا دهد.
 
وضعیت اینترنت در مال استریت ایران خیلی خوب نیست و اهالی به دنبال اینترنت پر سرعت هستند. رئیس مخابرات استان کهکیلویه و بویراحمد قول داده است تا پوشش اینترنت پر سرعت را برای اهالی بورس باز مال استریت ایران در اسرع وقت، تامین کند. برخی از اهالی روستا، صبح ها زیر یک درخت جمع می شوند و تبادل نظر می کنند. در فیلم،‌کشاورزانی را شاهد هستیم که با موبایل خود، وارد سامانه بورس می شوند و از تجربه معاملات بورسی خود می گویند.
 
به نظر می رسد، در سال ۹۹، سال جهش بورس و آزاد سازی سهام عدالت ۴۹ میلیون نفر، شاهد ارتقا ضریب نفوذ بورس در ۳۱ استان کشور باشیم. دیگر تماشای چوپان ها و کشاورزان و زنان خانه داری که از سیگنال گیری و نوسان گیری و افت و صعود نمادها در بورس و فرابورس و بورس انرژی و بورس کالا سخن می گیوند، عجیب وغریب نیست! دنیا عوض شده و سبک زندگی ایرانیان نیز دستخوش تغییر شده است.
ارزش پرتفو سهام عدالت مشمولان این سهم، اکنون در مرداد ۹۹ به بیش از ۲۰ میلیون تومان رسیده است. ۱۸ میلیون نفر از ۴۶ میلیون دارنده پرتفو سهام عدالت، روش مستقیم برای خرید و فروش سهام خود انتخاب کرده اند.
 
این نشان می دهد که ضریب نفوذ بورس مثل رشد شاخص کل بورس، به شدت در حال افزایش است و نوید انقلاب بورس در ایران عصر ۱۴۰۰ می دهد. صدای پای انقلاب بورس را باید شنید و با آن همراه شد. بورس در حال بزرگ تر شدن و پر عمق شدن است. عرضه اولیه ها و آشنایی مردم با بورس، می تواند اقتصاد بانک پایه را به سمت سرمایه پایه حرکت دهد.
کاهش تصدی گری دولت در سهام شاخص ساز نیز می تواند ظرفیت خوبی برای حضور بیشتر بخش خصوصی در مدیریت اقتصاد دولتی شده امروز، ایجاد کند. بورس ایران طبق فاند، محکوم به صعود است و امیدواریم رویای هر ایرانی یک کد ملی و یک کد بورس، تا یک دهه آینده محقق شود.
 
مال استریتی ها معتقد هستند که بورس، درآمد اول است و شغل دوم. ان ها همچنان زندگی روستایی خود را حفظ کرده و به کسب و کار سنتی مشغولند. اما صبح ها از ۹ تا ۱۲:۳۰ به خرید و فروش سهام اقدام می کنند. گمان نکنیم که فقط در مال استریت این وضع برقرار است. در بسیاری از روستاها و حتی دهستان های ایران که مردم باسواد و اینترنت پر سرعت دارد، اتفاقاتی شبیه مال استریت در حال وقوع است و ما خبر نداریم!شاخص کل بورس در مرداد ۹۹ وارد کانال ۲ میلیون واحدی خواهد شد و طبق تکنیکال، تا پایان سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، بالای ۸ میلیون واحد تثبیت خواهد شد. امسال، سال عرضه اولیه است. منتظر عرضه اولیه ۵ شرکت بزرگ دیجیتالی ایران و عرضه اولیه سهام سرخابی ها در بورس باشید. به امید تدریس اصول سرمایه گذاری در بازار بورس در کتابهای درس دوره متوسطه و دانشگاه های کشور. به امید بزرگ شدن بورس ایران، شکست انحصار اعطای مجوز کارگزاری به واجدان شرایط و رونق اقتصاد ایران.
 
به نظر می رسد تا ۵ سال آینده، ایران با میلیاردرهای زیر ۴۰ سال روبرو خواهد شد. حتی با فرض دلار ۱۰۰ هزار تومانی. میلیاردرهایی که قبل از سال ۱۴۰۰ هجری شمسی،‌ دارایی بورسی آنها در حد چند سکه تمام بهار آزادی بود.
+7
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  منم هستم - استکهلم، سوئد

  یک مشت مزخرف و پرت و پلا برای بیچاره کردن مردم نوشته. به نویسنده این مقاله باید شک کرد.
  1
  26
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  طویله رهبری کفگیرش تع دیگ خورده کم مونده دیگ سوارخ بشه - سعی میکنه به هر ترفندی جیب مردم خالی کند با آزاد سازی سهام عدالت دید موفق نمیشه حال با گزارشات صد من یه غاز مخواد سرملت شیره بماله
  1
  24
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران
  بورس ما دولتی هست و الان دارن همه چیز رو میفروشن که زودتر در برن ، وقتی همه ی کارخونه ها ورشکسته هستن و هیچکدوم که از ایرانخودرو و سایپا بزرگتر نیستن و اینها با هزاران میلیارد زیان انباشته روبرو هستن ، ببینید چه روزی بشه که دولت بورس رو ول کن و مردم مثل پدیده شاندیز به خاک سیاه بشینن
  1
  11
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
  نظر شما چیست؟