ترکیه: ارمنستان اشغالگر است، ما در کنار آذربایجان می‌ایستیم

یورونیوز :شورای امنیت ملی ترکیه روز چهارشنبه ۲۳ ژوئیه، تنش‌ها میان ارمنستان و آذربایجان را «ادامه اشغال اراضی آذربایجان از سوی ارمنستان» دانست و در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنکارا «تجاوز به خاک آذربایجان را شدیدا محکوم می‌کند و ملت ترکیه از تمامی تصمیمات کشور دوست و برادر آذربایجان در مبارزه برای دفاع از سرزمین خود حمایت و پشتیبانی می‌کند.»

این بیانیه در حالی منتشر شده که اروپا و برخی دیگر از کشورهای منطقه از جمله ایران، در تماس‌های جداگانه با ایروان و باکو، خواهان خویشتن‌داری و پایان تبادل آتش میان دو بازیگر رقیب شده‌اند.

دولت ترکیه اما از ابتدای وقوع بحران جاری میان آذربایجان و ارمنستان جانب باکو را گرفته و به این کشور وعده داده در که مبارزه علیه ارمنستان حامی آذربایجان خواهد بود. در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ارمنستان باید به رفتار تجاوزکارانه خود در قبال آذربایجان پایان دهد و اراضی اشغال شده این کشور را هرچه سریعتر تخلیه کند.»

پیشتر و در روز جمعه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ارمنستان را کشوری «اشغالگر» خوانده بود که تلاشی برای حل مسالمت آمیز بحران نمی‌کند. آقای اردوغان همچنین تاکید کرده بود که کشورش در کنار آذربایجان می‌ماند.

شورای امنیت ملی ترکیه همچنین تاکید کرده است که ملت ترکیه از تمامی تصمیمات «کشور برادر، آذربایجان» حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

تنش‌های اخیر میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه مرزی تووز از روز یکشنبه آغاز و منجر به کشته شدن ۱۲ آذربایجانی و ۴ ارمنی شده است. این جدی‌ترین درگیری میان دو کشور از سال ۲۰۱۶ به بعد است. دو کشوری که بر کنترل منطقه خودمختار قره‌باغ با یکدیگر اختلاف نظر دارند
+15
رأی دهید
-94

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  amirgheryou کجایی؟ بیا که رئیست از خودش اطلاعیه در وکرده.
  14
  82
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  این جوک سال میتونه باشه. یادمه یکبار اردوغان همینو به اسرائیل گفت و اسرائیل هم جواب داد که شرق قبرس رو کی اشغال کرده؟ کل سرزمین ترکیه یه جورایی اشغالی هستش همین شهر استانبول یا قسطنطنیه اشغال شده کی هستش؟ یعنی کر کر خنده اس حرف زدن اینا درس عبرتشون هم نمیشه هیچکس حسابشون نمیکنه بخاطر مواضع بیخود و الکی یه روز تو سوریه دخالت میکنند بعد با ببخشید و چیز خوردیم و غلط کردیم و دست و پای پوتین رو بوسیدن عقب می شینند حالا در ارمنستان باز یکسری حرف مفت و بیخود که هیچ کمکی به مشکلات نمیکنه می زنند و انقدر ادامه میدهند تا روسیه باز یه کشیده بزنه اروغان باز بره تو غار .آخه چرا انقدر احمق بازی در میاره این یارو؟ احمق فک کرده الان بخواد به ارمنستان حمله کنه بقیه ساکت می شینند. ایران هم از شرایط موجود راضی نیست و باید تمام تلاششون رو بکنند که بین این دو منطقه صلح برقرار بشه و اختلافات رو با راه حلهایی و کم کردن ادعاها و اختلافات به سمت صلح و حل کشوند نه اینکه این احمق هر روز میاد سخنرانی میکنه و برای خودشون چرت و پرت میگن. حالا شما فک کنید فردا پوتین بگه دخالت خارجی در این منطقه رو بشدت برخورد میکنه!
  12
  71
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان

  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ارمنستان را کشوری «اشغالگر» خوانده بود که تلاشی برای حل مسالمت آمیز بحران نمی‌کند. آقای اردوغان همچنین تاکید کرده بود که کشورش در کنار آذربایجان می‌ماند.....این ابو مغل اردوقاز رو داره، مردک سرزمین کردها و عربها و ارامنه را تو آناتولی اشغال کرده، زن و بچه و مدرارس مردم سوریه را بمباران میکنه اب و خاکشون را اشغال میکنه که برادران داعشیش اونجا ساکن کنه،اینها تجاوز نیستند ولی ارمنستان جلوی شبیه خون باندهای و دله دزدهای مغل و را میگیره متجاوز است.
  12
  72
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۲
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::sure esrafil - مونیخ ، آلمان::]. رفیق توهمی ، لااقل قبل از درج چرندیات در کومنت ، داروهایت را به موقع مصرف می کردی . سوال من از شما این هست اگر ترکیه هفت درصد کرد شمال سوریه که شناسنامه حتی ندارند بمب باران می کند چرا از پانصد هزار کرد سوریه سی صدو شصت هزار نفر به ترکیه پناهنده شده و پاسپورت ترکیه را تقاضا کرده اند ؟ . چرا گروهک تروریستی کردی پکک ترکیه در شمال سوریه جمع شده و هفت درصد مناطق کردی را داشتند بعد با تجاوز به مناطق عربی و ترکمنی به سی وسه درصد رسانده اند ؟ . در ضمن در جریان اشغال قره باغ پشت پرده روسیه هست نه ارمنستان ماسک روسیه در انجاست . البته که ما ترک ها امپراتوری شوروی را کردیم دولت روس و پنج دولت ترک مستقل شد و قره باغ سهله بالای باغ هم ازاد خواهیم کرد ما ترک هستیم یعنی ملتی با ده ها امپراتوری و صد ها دولت قدرتمند در طول تاریخ در سیاست و قدرت نظامی تک بودیم و باز خواهیم بود .
  5
  3
  شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۷
  نظر شما چیست؟