برنامه حزب دمکرات و جو بایدن برای انتخابات: دوری از تغییر حکومت‌ ایران و بازگشت به برجام

 این پیش‌نویس ۸۰ صفحه‌ای از طرف گروهی از کارشناسان حزب دمکرات و مشاوران جو بایدن تدوین شده است.رادیو فردا :پیش‌نویس برنامه پیشنهادی حزب دمکرات برای تغییر سیاست‌های داخلی و بین‌المللی آمریکا منتشر شد.

بخشی از این پیش‌نویس ۸۰ صفحه‌ای که از طرف گروهی از کارشناسان حزب دمکرات و مشاوران جو بایدن تدوین شده، به سیاست آمریکا در خاورمیانه اختصاص یافته است.

جو بایدن که هشت سال معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، بود نامزد دمکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر امسال است.

در برنامه پیشنهادی حزب دمکرات تأکید شده که پایان دادن به دو دهه جنگ‌‌های پردامنه در خاورمیانه و روی آوردن به دیپلماسی برای تأمین امنیت و صلح منطقه از اهداف حزب دمکرات است.

دوری جستن از تلاش برای تغییر حکومت‌های منطقه از جمله ایران و تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال تهران از جمله نکاتی است که در این برنامه به آن اشاره شده است.

در این برنامه گفته شده که برجام کماکان «بهترین گزینه برای جلوگیری از دسترسی ایران به بمب اتم» است و مسائل دیگر مانند نقش تهران در منطقه، برنامه موشکی آن و سرکوب داخلی باید از طرق دیپلماتیک حل و فصل شود.

این برنامه پیشنهادی با مخالفت شماری از گروه‌های اپوزیسیون ایرانی، رسانه‌های اسرائیل و تحلیگران هوادار جمهوری‌خواهان روبرو شده است.

دونالد ترامپ و حزب جمهوری‌خواه هنوز به این برنامه واکنش رسمی نشان نداده‌اند.
مسئله تغییر رژیم در ایران
در متن این پیش‌نویس بر «دوری از مداخله نظامی» در خاورمیانه تأکید شده و آمده است: «دمکرات‌ها حرکت سریع دولت ترامپ به سمت جنگ با ایران را کنار خواهند گذاشت و به دیپلماسی هسته‌ای، تنش‌زدایی و گفت‌وگوی منطقه‌ای اولویت خواهند داد.»

بر اساس این متن، «دمکرات‌ها معتقدند که ایالات متحده نباید تغییر رژیم را به کشورهای دیگر تحمیل کند و آن را به عنوان هدف سیاست ایالات متحده در قبال ایران رد می‌کنند.»

در پیش‌نویس برنامه انتخاباتی حزب دمکرات تصریح شده که «تغییر رویه پس از دو دهه لشگرکشی گسترده و جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه به معنای آن نیست که ایالات متحده این منطقه را که ما و شرکایمان هنوز هم در آن منافع دیرپا داریم، رها می‌کند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که خواستار مذاکره با ایران برای توافق جدیدی شده است پیش از این با اشاره به اینکه ایران ظرفیت اقتصادی زیادی دارد و به گفته او، می‌تواند حتی با همین حکومت فعلی نیز به کشوری «بزرگ» تبدیل شود، تأکید کرده بود که سیاست واشینگتن در قبال ایران «تغییر رژیم» نیست.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم‌ها علیه ایران را بازگردانده و اعلام کرده است که «سیاست فشار حداکثری» را در قبال جمهوری اسلامی در پیش می‌گیرد تا ایران مجددا به پای میز مذاکره برگردد.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی بارها گفته‌اند حاضر به مذاکره با دولت فعلی آمریکا نیستند و رهبر جمهوری اسلامی نیز چنین مذاکره‌ای را «سَم مضاعف» خوانده است.
موضوع برجام
ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۲ به توافقی درباره حل‌وفصل برنامه هسته‌ای تهران و لغو تحریم‌های آن دست یافتند اما دونالد ترامپ که منتقد سرسخت نوع توافق حاصل‌شده با ایران است کشورش را از برجام خارج کرده.

در بخش دیگری از متن پیش‌نویس برنامه دمکرات‌ها آمده است: «ما معتقدیم که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همچنان بهترین وسیله برای راستی‌آزمایی بسته بودن همه مسیرهای ایران به سمت بمب هسته‌ای است.»

بر اساس این پیش‌نویس، «خروج یک‌جانبه دولت ترامپ از برجام ما را از متحدان‌مان جدا کرد و در را برای ایران باز کرد تا حرکت سریع خود را به سمت دستیابی به ظرفیت تسلیحات هسته‌ای که برجام متوقف کرده بود، از سر بگیرد. به همین دلیل بازگشت به پیروی متقابل از توافق بسیار ضروری است.»

دمکرات‌ها در این برنامه اضافه کرده‌اند که «هدف از توافق هسته‌ای آغاز دیپلماسی ما با ایران و نه پایان آن بود. دمکرات‌ها از یک تلاش جامع دیپلماتیک برای محدود کردن بیشتر برنامه هسته‌ای ایران و رسیدگی کردن به سایر اقدامات تهدیدآمیز ایران از جمله ستیزه‌جویی منطقه‌ای، برنامه موشکی بالستیک و سرکوب داخلی، حمایت می‌کنند.»

بخش‌های دیگر سیاست خارجی در پیش‌نویس برنامه حزب دمکرات به موضوع روابط با اروپا، کشورهای عرب خلیج فارس و مسئله اسرائیل و فلسطین می‌پردازد.

در این متن تأکید شده است: «دمکرات‌ها بر این باورند که یک اسرائیل قوی، امن و دمکراتیک برای منافع ایالات متحده حیاتی است.»
+24
رأی دهید
-116

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  خلقی‌ها چشم شما روشن. همین را می‌‌خاستید.به آرزوی خود رسیدید. دوباره دست در دست آخوند. و با کمک نانسی پلوسی .که گفت. تظاهرات کنندگان آبان ماه در ایران اشرار بودند.به جنگ امپریالسیت بروید. یک کم چاشنی نیورک تایمز. و هشت سال آخوند را تضمین کردید. راضی‌ شدید؟ کسی‌ چه می‌‌داند. زمانی‌ که این گهربار دوباره چند گونی دلار فرستاد ایران، و اقازدها دوباره به سمت آمریکا مهاجرت. شما هم یک لطفی‌ کنید.زنگی به نیورک تایمز و بگوهید.حضرت ایت اولا خامنه‌ای . در سال ۵۹ کاندید ما کمونیست‌ها بود. به خاطر سوابق درخشان ضد امپریالیستی. نمی‌‌شه . امسال آقا را به عنوان مرد سال انتخاب کنید.؟
  9
  56
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  به این میگن: دست پیش گرفتن و پس نیوفتادن. دیدن زیرش موندن، میگن اینجوری بگیم. آیه مبارکه 30 سوره بقره: خداوند حاکمان را در زمین معین می‌کند. نه شما دستمال طهارتی ها!
  73
  13
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  لعنت به این دمکراتها!. گند زدن به ایران تا کل خاور میانه رو کنترل کنن!. یک ایران با چنین رژیمی واشون یعنی نون تو روغن!. اگه میتونستم به ترامپ رای میدادم
  10
  64
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  دموکرات‌ها همیشه خیانت کردن به ملت ایران،حال جویبایدن دوست پسره اشرف،می‌خواد اگر رئیس جمهور شد اشرف را بچپناند به ایران اما کور خونده چون مجاهدین جائی از اعراب در ایران ندارند.تا انجأیکه من اطلاع دارم ملت تنفر از مجاهدین دارند و مجاهدی خود اینرا احساس میکنند.
  10
  56
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
  ۵۰
  shirzan - برلین، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. بعضی ها هم میگند این مردم هستند که حاکمان را در زمین معین میکند نه دستمال توالت هائی که ماتحت چین و روسیه رو تمیز میکنند.
  4
  29
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۸
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. دوست گرامی ،حتی جمهوری خواهان هم بر خلاف شعارها خواهان نابودی رژیم نیستند ، اگه اخوندها نباشند ، علتی برای معاملات ۱۲۰ میلیارد دلاری با اعراب منطقه نیست ، امریکا به کشورهایی مثل کره شمالی و ایران احتیاج داره تا با ایجاد ترس و وحشت سود جویی کنه ، من سالها پیش تو یک منطقه آرام ویلایی زندگی می‌کردم، یک خانه را دزد زد ، از ترس همه سیستم امنیتی سفارش دادند ، این شرکت ها از وجود ترس از دزد ها نون میخورند ، امریکا هم سودش در وجود امثال اخوند هاست ، مگه نه به شاه اینجوری خیانت نمیکردند ، حالا حتما میگی کارتر که دمکرات بود به ایران خیانت کرد و لی پس ریگان که افتخار تاریخی جمهوری خواهان بود و یا بوش پدر و پسر چه گلی برای مردم ایران کاشتند ، رژیم باید بره ، این جبر تاریخه و اما بدست مردم ایران ، نه یک مشت سرمایه دار خارجی
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. دمکراتها همیشه حامی رژیم اسلامی اشغالگر بودند
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ضمن عرض سلام و ادای احترام به دوستانم، کدام رئیس جمهور حزب جمهوریخواه آمریکا برای تغییر رژیم ایران تلاش کرد و موفق هم شد؟ چرا نمیخواهیم بپذیریم که سیاست خارجی آمریکا با تغییر ریاست جمهوری تفاوتی پیدا نخواهد کرد. از زمان به قدرت رسیدن آخوند چند بار با این بازیهای مسخره دموکرات و جمهوریخواه ما را فریب داده و به یک سراب دلسرد کننده امیدوار کرده اند؟ تا ما تکانی نخوریم، ترامپ هم همانطور عمل خواهد کرد که ریگان و بوش عمل کردند. بیایید تا به امید واهی دل نبندیم.
  3
  20
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. حالا که دمکراتهای امریکا برنده نشده اند در انتخابات ریس جمهور پیش رو,. اگر انها قبول شدن تو همراه با رهبر و دیگر مفت خوران و مفسدان و جنایتکاران نظام اخوندی هیچ که می توانی دستمال توالت چین و روسیه باشید میتوانی فاضلاب دمکراتهای امریکا هم باشید.
  2
  10
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۵
  ۳۲
  antislam2500 - قم، ایران
  مگه ما می گذاریم پرزیدنت ترامپ در انتخابات ببازد. دموکرات ها پشت گوششون ببینند. ریاست جمهوری را هم ببیند.
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۶
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  عمده بدبختی که مردم ایران میکشند از سیاستمدارهای پیر و کم طاقت و بی حوصله آمریکایی هستش. گروگانگیری شهروندان ،ترور، حمله به مخالفان و حتی به نیروهای خارجی و غیره همه نتیجه سیاست غلط و غیر متمرکز آمریکا بوده حتی انقلاب 57 نتیجه سردرگمی و حماقت دولت قاتل آمریکا و انگلیس بود که از ترس قدرت گرفتن ایران این کشور رو به دست ملاها سپردند به این امید که کشور از هم پاچیده ایران رو تضعیف و تبدیل به همین چیزی که الان شده بکنند. بایدن سیاست داخلی و اجتماعی خوبی داره ولی یک آدم بی مسئولیت و کم اطلاع و بی حوصله در سیاست خارجی هستش برای همین امتیازات بسیار زیادی به چین به روسیه به اروپا و سایر کشورها دادند فقط برای اینکه مثلا با هزینه کمتر به خواسته های سیاسیشون برسند ولی هزینه هایی که ایشون بذل و بخشش کرد چه تجاری چه سیاسی همه رو مردم آمریکا پرداخت میکردند. ترامپ برعکس در سیاست خارجی بسیار روشن و بسیار دقیق و مطلع برخورد کرده و باج به هیچکس نمیده میخواد اروپا باشه یا چین و روسیه میگه اونا باید به ما باج بدهند ولی از نظر رفتار اجتماعی و سیاست داخلی مشکلات زیادی داره .
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  چین و خامنه ای امیدواره ترامپ ببازه ولی روز بعد از انتخابات به نظرم عزا عزاست امروز در بیت آقا به همراه عوامل چینی بیت برقرار خواهد شد.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
  ۴۰
  -Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا
  اینم می‌خواد مثل اوباما بزینو بکنه گالونی ۳.۶۵ لیسانس باشی‌ ولی‌ تو رستوران کار کنی‌ چون همه چی‌ رفته بیرون از آمریکا. یه جورای منو یاد ساله ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ میندازه
  0
  2
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۲
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. مخالف سیاست دمکرات‌ها .کسی‌ را اوتماتیک طرفدار ترامپ نمی‌‌کند. ولی‌ درک نکردن تفاوت سیاست جمبوری خواهان با دمکرات ها. هم بستن چشم است. در طول ۴۰ سال گذشته .این دولت فاشیستی مذهبی‌ تا این اندازه تحت فشار نبوده. نگاه به عراق. لبنان. مشگل اقتصادی.اخراج از سیستم پولی‌ دنیا. .آب تا حلق این دولت بالا آماده.و نفس کشیدن . هر روز سختر می‌‌شود.نتیجه آن را در ایران هم می‌‌بینیم. در تمامی‌ دولت اوباما.شاید دو بار .ملت به خیابان. در زمان ترامپ فاصله همشیه کمتر می‌‌شود. و بیش از ۵ بار.مشگل . لگتیم کردن این دولت توسط دمکرات‌ها است. بازار دادن به دولت. نشان دادن دادن به دنیا. بله چه خوب چه بد. این دولت نماینده ملت ایران است.و دلار صادر کردن.اگر این دلار‌ها سودی برای ملت ایران داشت. حرفی‌ نبود. ولی‌ دست آخر این دلار‌ها سر از لبنان و عراق و برای سرکوب ملت.یک نمونه باج دادن.صادر کردن دلار به ایران توسط اوباما .از کجا سر در آوردن؟ و امروز برای فروش نفت. .دنبال دلال قاچاق نفت می‌‌گردند.تفاوتی‌ وجود دارد
  1
  2
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  دولت آخوندی را می‌‌شود. با آلمان ۱۳۴۳ مقایسه کرد. قبل سقوط هیتلر. آنقدر قوی .که حمام خون در داخل. ولی‌ آنقدر ضعیف.که سیاست خارجی‌ دنبال کند. پیمان بستن با جهمبوری خوا.ما را مخلص ترامپ نمی‌‌کند.اتحاد زمانی‌. در طول تاریخ هم فراوان.آمریکا و ویتنام. در مقابل خمر سرخ. آمریکا. اروپا. شوروی سابق.در مقابل فرانکو فاشیست اسپانیا. با مثال. علی‌ میرفطروس.زمنی که ۸۰ درصد ایران. جلال جلال می‌‌کردند و غرب زدگی قرهان آنها بود.تنها کسی‌ که بود. که گفت. غرب زدگی نشخوار کردن. یک آخوند زاده است.که هنوز به اندرونی و بوی یاسمین عمامه پدر فکر می‌‌کند.من او را یکی‌ از وطن پرست‌ترین ایرانی‌ می‌‌دانم. با وجود مخالفت با رژیم شاه. تنها کسی‌ بود.که سال ۵۷ موضع درست گرفت.در سال ۱۳۸۹ ضمن یک نامه به جهمبوری خواهان. از حمله اب دولت آخوندی دفاع کرد. در پاسخ منتقدین گفت، هر حمله‌ای که پایگاه‌ها و ستادهای سرکوب رژیم ایران را بقول شما اخته کند، باعث رضایت و شادمانی مردم ایران خواهد بود و به آنان فرصت خواهد داد تا بدون ترس از سرکوب پاسداران رژیم، به خیابان‌ها ریخته و خود به حیات این رژیم فاشیستی نقطه پایان بگذارند
  1
  2
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. من زیادی حرف زدم. با کمال میل می‌‌تونیم سیاست جهمبوری خواهان و دمکرات ها،نهضت آزادی. سوسیل دمکرات‌های اروپا را در ۴۰ سال اخیر در مقابل ایران با هم مقایسه. فراموش نکنید. آمریکا ایران نیست. آمریکا یکی‌ از دمکرات‌ترین قانون‌ها اساسی‌ دنیا را دارد. حتا یک دادستان دست سوم هم قادر است.تقاضای جرم،بر ضد رهیس جهمبور.نمی‌ تواند به تنهاهی تصمیم. که بسیار هم خوب است.امروزه آدر همه روشن است. که سقوط شاه. توسط غول‌ها نفتی‌ دنیا بود.ارامکو. شل. عربستان.من نمی‌‌گویم خودشان می‌‌گویند. مدارک سیا ،که خود ۱۰ سال پیش آزاد کردند.تا زمانی‌ که نیکسون بود، جهرت نمی‌‌کردند.این جیمی کارتر بود. که به غول‌های نفتی‌. چشمک زد. و to go آزاد کرد
  1
  2
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۱
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  قطعا پرزیدنت ترامپ برنده انتخابات ۲۰۲۰ خواهد بود. آزادی ایران با پیروزی ترامپ صورت میگیرد.
  0
  0
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. دوست گرامی، صحبت های منطقی شما را میپذیرم و از اشاره شما به شواهد غیر قابل انکار در مورد زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی در دوران اخیر تشکر میکنم.
  0
  0
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. مرسی عزیز از کامنت ها، نکات مهمی را مطرح مردید که قابل تفکر است ، به امید آزادی ایران
  0
  0
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. دقیقا درست گفتید شاه چون نمیخواست نفت ایران را مفت و مجانی به شرکت های نفتی بدهد و با لغو قرارداد کنسرسیوم توسط محمد رضا شاه پهلوی غولهای نفتی دست بکار شدند و شورش ۵۷ را شکل دادند و باقی ماجرا
  0
  1
  جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷
  نظر شما چیست؟