آنچه درباره برخورد ۸۰۰ میلیون سال پیش شهاب ‌سنگ‌ها با زمین و کره ماه می‌دانیم

یورونیوز :نتیجه یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که تعداد زیادی از شهاب سنگ‌ها ۸۰۰ میلیون سال پیش با کره زمین و کره ماه برخورد کردند.

دانشمندان دانشگاه اوساکا در ژاپن بر این باور هستند برخورد ۸۰۰ سال میلیون پیش شهاب سنگ ها با زمین به مراتب از بارش ۶۶ میلیون سال پیش که منجر به انقراض دایناسورها شد گسترده تر بود. نتیجه این پژوهش روز سه شنبه در نشریه علمی «نیچر کامیونیکیشنز» (Nature Communications) به چاپ رسیده است.

از سوی دیگر به گفته محققان شواهدی در دست است که نشان می دهد بارش ۴۷۰ میلیون سال پیش شهاب سنگ ها احتمالا منجر به کاهش سطح آب دریاها شده و بر یخبندان های کره زمین تاثیر گذاشته است. تحقیق دانشمندان نشان می‌دهد که بارش ۴۷۰ میلیون سال پیش شهاب سنگ ها همچنین به تنوع زیستی بر روی کره زمین کمک کرده است.
یک شهاب سنگمحققان تخمین می زنند که حجم شهاب سنگ هایی که ۸۰۰ میلیون سال پیش با کره زمین برخورد کرد بین ۳۰ تا ۶۰ برابر شهاب سنگ هایی بود که ۶۶ میلیون سال پیش منجر به انقراض دایسناسورها شد.

برخورد ۸۰۰ میلیون سال پیش شهاب سنگ ها با کره زمین پیش از آغاز دوره زمین شناسی کریوژنین (Cryogenien) بر روی کره زمین روی داد. در این دوره بیابان هایی یخ زده در سطح کره زمین شکل گرفته بود.

دوره کریوژنین که به بازه زمانی ۷۲۰ میلیون تا ۶۳۵ میلیون سال پیش اطلاق می شود از نظر تغییرات محیط زیستی و زیست شناسی مقطعی مهم محسوب می شود
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟