بررسی اتهامات قاضی پرونده «املاک نجومی»در دوره شهرداری قالیباف که ۳ میلیارد رشوه گرفته

حمید علیزاده، بازپرس سابق شعبه ۱۵ کارکنان دولت در دادگاه؛ او زمانی به پرونده واگذاری "املاک نجومی" در دوران شهرداری محمدباقر قالیباف رسیدگی کرده بودبی بی سی :تازه‌ترین جلسه دادگاه پرونده اکبر طبری در ارتباط با فساد در قوه قضائیه، به بررسی اتهامات حمید علیزاده، بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای رسیدگی به جرائم کارکنان دولت اختصاص یافت. حمید علیزاده در این پرونده متهم است که سه میلیارد تومان رشوه گرفته است.

دادستان پرونده در این جلسه گفت کانون پرونده‌های طبری برای نفوذ در تصمیم‌های قضایی در شعبه، علیزاده بوده است.

بنابر اسناد دادستانی، در سال ۱۳۹۵ پس از آنکه گزارش اطلاعات سپاه درباره روابط اقتصادی "ناسالم" اکبر طبری با رسول دانیال‌زاده به شعبه ۱۵ کارکنان دولت ارجاع شد، آقای علیزاده برای اکبر طبری قرار منع تعقیب صادر کرد.

نماینده دادستان همچنین اضافه کرد که "در گزارش سازمان اطلاعات سپاه در پرونده رسول دانیال زاده و حسین فریدون [برادر رئیس جمهوری ایران] آمده است دانیال‌زاده به فریدون رشوه داده است تا فریدون مدیرعامل‌های چندین بانک را منصوب کند. در آن گزارش نشان می‌دهد دانیال زاده از بانک رفاه و ملت تسهیلاتی گرفته است که مشمول اخلال است. اما علیزاده از بانک رفاه و ملت تحقیق نکرده است. چگونه علیزاده منع تعقیب زده است".

محمود میرلوحی، نماینده شورای‌شهر تهران، خرداد امسال در حاشیه جلسه شورای شهر گفته بود "حمید علیزاده، بازپرس دادسرای کارکنان دولت، که در پرونده اکبر طبری متهم‌است به گرفتن سه‌میلیاردتومان رشوه، همان بازپرس پرونده املاک نجومی در دوران شهرداری باقر قالیباف است و در آخر هم معلوم نشد پرونده املاک ‌نجومی به کجا رسید".

پرونده "املاک نجومی" یکی از پرونده‌های شهرداری تهران در دوره محمدباقر قالیباف بود که در آن زمین‌ها و خانه‌هایی با مبلغی بسیار کمتر از ارزش واقعی در اختیار شماری از مقامات دولتی و نظامی و قضایی ایران قرار گرفت.

اخیرا هم مصطفی میرسلیم، نماینده مجلس شورای اسلامی گفته است که مدارک مربوط به "رشوه ۶۵ میلیارد تومانی" که مربوط به دوره تصدی محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران می شود را به قوه قضائیه تحویل داده است. مصطفی میرسلیم گفته "طبق اسنادی که دارد برای انجام نشدن طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک رایزنی‌هایی پشت پرده صورت گرفته است.

علاوه بر حمید علیزاده نام بیژن قاسم‌زاده، بازپرس پیشین دادسرای فرهنگ ‌و رسانه و غلامرضا منصوری قاضی پیشین اجراییات شهرستان لواسانات هم در این دادگاه مطرح شده بود.

بیژن قاسم‌زاده بازپرسی است که حکم فیلتر کردن تلگرام و بازداشت حمید بقایی و امیرحسین مقصودلو (تتلو) را صادر کرده بود.

غلامرضا منصوری هم از یک سال پیش از این خارج و به گفته دادستانی متواری شده بود. او به اخذ رشوه ۵۰۰ هزار یورویی متهم شده بود و مدتی قبل اعلام کرد به ایران باز می‌گردد اما درست یکماه پیش جسد او در هتلی در نزدیکی سفارت ایران در بخارست، پایتخت رومانی پیدا شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه پیشتر درباره قضات متهم این پرونده که قبل‌تر سابقه رسیدگی به پرونده‌های سیاسی حساس را داشتند، گفته بود "کسی ممکن است هزاران اقدام خوب داشته باشد و ما آن را ارج می نهیم اما اگر خطایی مرتکب شود حتما به خطا و اتهام او باید رسیدگی شود. این موضوع ربطی به اینکه قبلا چه احکامی ایشان صادر کرده است ندارد".

در این پرونده نام هیچ یک از مقام‌های بلندپایه حکومت ایران مطرح نشد اما به دنبال بازداشت آقای طبری، برخی انگشت اتهام را به سوی صادق آملی لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه نشانه‌ رفتند. اما سرانجام آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران از "اهانت و ظلم" به مسئولان قبلی قوه قضائیه در جریان دادگاه‌های رسیدگی به فساد اخیر در این کشور انتقاد کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفت که افراد معاند به دنبال گرفتن انتقام هستند و افزود که مبارزه با فساد از دوران صادق لاریجانی شروع شده است.
+25
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  تو استرالیا دارن برجهای لاکچری میسازن.
  0
  16
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۱
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  چطور شد فساد مالی و اختلاس 65 میلیاردی قالیباف یکباره شد 3 میلیارد
  1
  18
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۷
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  از بیخ دزدند نامردا
  1
  20
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  پس بقیه کجا هستند فکومامیل ایشون دوست آشناهایه فکوفامیلشان دیگه عرضم بحضورت همسایگان آشناهای فکوفامیلشان پدر من نصف بیشتر مردم با این حساب دزدند، حکومتیها جای خود.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  بزودی مردم رو بصف میکنند زارتشون رو علنی میزنن....خخخ
  1
  4
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۱
  نظر شما چیست؟