وزیر خارجه اوکراین: در جهان مدرن یک نفر نمی‌تواند به تنهایی یک هواپیما را ساقط کند

هم‌زمان با بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین که با شلیک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد، وزیر امور خارجه اوکراین، گفته است که کشورش ادعای ایران درباره وقوع "خطای انسانی" در ساقط شدن این هواپیما را نمی‌پذیرد.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئیه (۳۱ تیر) به خبرنگاران گفت "در جهان مدرن تنها یک نفر نمی‌تواند به همین سادگی یک هواپیما را ساقط کند، حتی اگر این فرد بسیار مکار، زبردست یا شرور باشد."

آقای کولبا از ایران خواست تمام جزئیات واقعه را شرح دهد و خواهان گسترش دامنه سوالات از خطای انسانی به چگونگی "عملکرد سیستم کنترل حریم هوایی ایران" شد.

روز دوشنبه هم وزیر خارجه کانادا که تعداد زیادی از مسافران هواپیما شهروند کشورش بودند، گفت که کانادا اعتبار چندانی برای گزارش مقدماتی ایران درباره سرنگون شدن هواپیما و نقش "خطای انسانی" در آن قائل نیست.
انتقاد شدید انجمن خانواده‌های جان‌باختگان
ایران جعبه سیاه هواپیما را شش ماه بعد از سرنگون کردن آن به فرانسه فرستاد تا بازخوانی شود.

بررسی داده‌ها از روز دوشنبه با نظارت ایران و با حضور نمایندگان کشورهایی که شهروندانشان را از دست دادند و همین طور آمریکا به عنوان سازنده هواپیمای بویینگ در شهر پاریس آغاز شد.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز PS۷۵۲ روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با درخواست خانواده‌ها برای حضور نماینده‌ای در روند تحقیقات و بررسی جعبه سیاه موافقت نشده است.

این انجمن به شدت از روند رسیدگی و تحقیق ایران انتقاد کرده و گفته است "می‌دانیم جعبه‌ سیاه اولین قدم در انجام تحقیقات نسبت به این جنایت است و با این‌که نمی‌دانیم منظور از "تعمیر" جعبه‌ سیاه چیست و چه اطلاعاتی از این واقعه به دست می‌آید به نتایج این بررسی هم دل خوش نکرده‌ایم. ما در پی سوالات مهم‌تری هستیم که جمهوری اسلامی ایران موظف است به آن پاسخ بدهد."

در این بیانیه اشاره شده است که ایران در ابتدا اعلام کرده بود که جعبه‌ سیاه سالم است "اما در روز نوزدهم فوریه وزیر دفاع ایران گفت جعبه‌ سیاه آسیب دیده است و ایران قصد دارد آن را تعمیر کند."
اطلاعات جعبه سیاه هواپیما در پاریس در حال بازخوانی استپرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ دقایقی بعد از بلند شدن از فرودگاه بین‌المللی تهران هدف دو موشک پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و ۱۷۶ سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

مقام‌های ایران بعد از سه روز پنهان‌کاری و زیر فشار بین‌المللی اذعان کردند که هواپیما با آتش سپاه ساقط شده است. از آن زمان تمام گزارش‌های ایران بر بروز "خطای انسانی" و مقصر بودن اپراتور پدافند در این حادثه تاکید کرده است.

این در حالی است که در گزارش مقدماتی که آن هم با محور خطای انسانی تنظیم شده، "خطای عمده" جهت‌یابی پدافند و انحراف ۱۰۵ درجه‌ای رادار به عنوان "مبنای یک سلسله اشتباهات دیگر" معرفی شده است.

انتشار یک فایل صوتی هم نشان داد که مقام‌های هواپیمایی کشوری ایران بر خلاف ادعای بی‌خبری از دلیل سقوط از همان دقایق اول از برخورد موشک‌های سپاه به هواپیما باخبر بوده‌اند.
پنج خواسته اوکراین از ایران
وزیر خارجه اوکراین گفته است که این کشور به دنبال پاسخ سوالات خود درباره عملکرد سیستم پدافند در زمان ساقط کردن هواپیماست و این که آیا این سیستم درست کار می‌کرده یا دخالتی در فعالیت آن صورت گرفته است.

آقای کولبا از ایران خواسته توضیح دهد که دلیل واقعی سرنگون کردن هواپیمای غیرنظامی در آسمان ایران چیست.
پنج خواسته اوکراین از ایران از زبان وزیر خارجه این کشور:
 
 •     ایران باید به مسئولیت بین‌المللی خود در قبال ساقط کردن هواپیمای اوکراینی اذعان کند.
 •     ایران باید عذرخواهی کند و تضمین‌های لازم را برای تکرار نشدن این حادثه بدهد.
 •     ایران برای تحقیقات فنی را با شرایط تعیین‌‍شده در کنوانسیون شیکاگو انجام دهد.
 •     ایران باید تحقیقات جنایی مستقل و بی‌طرفی انجام دهد و تمام مجرمین را محاکمه کند، تاکید می‌کنم، تمام مجرمین.
 •     ایران باید غرامت مناسب پرداخت کند.

شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین چند ساعت بعد از موشک‌باران پایگاه‌های آمریکا در بغداد به تلافی کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و در زمانی رخ داد که سیستم پدافندی در وضعیت هشدار بود. با وجود این وضعیت ایران پرواز هواپیماهای غیرنظامی را متوقف نکرد.

هیچ یک از فرماندهان سپاه بعد از این حادثه استعفا ندادند، برکنار نشدند و مورد بازخواست یا توبیخ قرار نگرفتند. بلکه در مقابل امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه بارها مورد تقدیر و ستایش قرار گرفت.
+68
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  شما خودت ۳ سال پیش هوا پیما مالزی با ۲۵۰ نفر رو مگه نزدی؟ شما چه جور تونستی؟. .
  67
  15
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  احتمالش هست اینها سامانه اس سیصد رو از روسها گرفتن، کارکردن باهاش رو بلد نبودن ،زدن به هواپیمای خودی . چون اس سیصد یا چهارصد نصب مهم نیست بلکه آموزش آن مهم تره. مشکلی هم که سوریه داره همینه ،اس چهارصد کامل داره اما نمیتونه استفاده کنه فقط روسها بلدند کار با آن را. برای همین اسرائیل راحت سوریه رو بمباران میکنه .بااینکه سوریه اس چهارصد داره چون کارکردن باهاش رو بلد نیست فقط دست روسهاست. همین کار رو روسها با جدایی طلبان اوکراینی کردن، به اینها سامانه موشکی دادن آنها هم هواپیمای مسافربری مالزی رو اشتباهی زدن ،تازه جشن هم گرفتن که ما هواپیمای دشمن رو زدیم !
  21
  11
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. نخیر،اینها نزدن،جدایی طلب های روس تبار مورد حمایت پوتین و روسیه زدن با موشک ضدهوایی روسی که بعد هم بداخل خاک روسیه بردن و مخفیش کردن.
  4
  30
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. اوکراین نزد. جدایی طلبای روس زدن. روسای جدایی طلب با همین تور زدن.
  3
  25
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Chokam - ری، ایران::]. [::Chokam - ری، ایران::]. با اس سیصد نزدن. با تور زدن. بعدم مگه بچه بازیه کار کرد باهاش رو بلد نبودن ولی نشستن پشت ماشین؟. ببین یه کنسول داریم اینجا تو ازمایشگاه. البته کامپیوتره اما بهش کنسول میگیم. شبیه کنسول هواپیماست. یک ذره و فقط کافیه یه دکمه رو اشتباه فشار بدی یا اشتباه کنی. نتیجه ۶ ماه کار و نظارت به فنا میره. قطه اکسید میشه. اونوقت بیا جواب دانشگاهو بده. جواب شرکتایی که اسپانسر شدن رو بده. چون برا بعضی شرکتا قطعه هم میسازیم. من نمیسازم بقیه همکارا همکاری دارن. میدونی تا چند هفته من اصلا دست نمیزدم. از رو کنسول عکس گرفتم بهم گفتن پاک کن. همونجا ور دست شون واستادم کارکرد رو یاد گرفتم. بهم اموزش دادن. بعد شما میگی یه پدافند هوایی که با زدن یه دکمه موشک شلیک میکنه و ۱۸۰ نفر رو میکشه اینقدر بچه بازی شده؟ مگه اسباب بازیه؟ شما مگه سربازی نرفتی؟ من رفتم. مگه یادت نیست تیراندازی با کلاش بدونه خشاب رو ؟ حداقل ۲ هفته بدونه خشاب ادای شلیک کردن رو در اوردیم تا بالاخره ۳ تا تیر بهمون دادن واقعی شلیک کنیم. ۳ تا تیر دادن.
  1
  5
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Chokam - ری، ایران::]. بعد اینکه با کلاش اشنا شدیم خشاب پر بهمون دادن بریم شلیک کنیم و تک تک پوکه ها رو باید جمع میکردیم برمیگردوندیم. بعد شما میگی پدافند اسباب بازی بچه هستش که طرف اموزش ندیده؟. تانک تو پادگان بود. ما رو نمیزاشتن حتی نزدیک بشیم. به جز کادر و رسمیها هیچکی حق نداشت نزدیک بشه. میتونستیم نزدیک بشیم از بالا داخل تانکو ببینیم. اما به شرطی که مسئولای تانک حاظر باشن. حتی نزاشتن داخلش بشینیم. چون تانک نمایشگاه نبود. تانک واقعی پادگان بود. حالا این خاطرات سربازیه. ماهایی که سرباز صفر بودیم. اینقدر محتاط بودیم. بعد شما میگی کسایی که به صورت رسمی نظامی هستن و پدافند زیر دستشونه اموزش ندیدن؟.
  2
  5
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. بیشتر بحث روی موشک دوم هست. موشک اول میتونه اشتباهی زده شده باشه ولی چرا بعداز چند دقیقه موشک دوم شلیک میشه؟ احتمالا اپراتور دیده اشتباه کرده گفته دومی رو بزنم که کلا نابود بشه و بتونم جنایت رو نفی کنم
  5
  4
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  اس سیصد با تیراندازی وپدافند اینها فرق داره، یه سامانه است . نمیشه با هیچکدوم از اینها مقایسه کرد ،همین حس سربازی شما اینها رو گرفت ، سامانه اس سیصد رو روشن میکنن، بله خودکفا شدن ،اولش خوب پیش میره بعدش گند میزنه به هواپیمای خودی.برای همین آموزش اس سیصد فقط روسها می تونن . اس چهارصد سوریه هم ارتش سوریه ناتوانه در راه اندازی، فقط سرباز روس می تونه سامانه رو راه بندازه ،آنها این حس سربازی شما رو نگرفتن
  2
  4
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  این یارو هم مثل سید عباس موسوی پرت و پلا میگه ...جهان مدرن مگه چیه؟ خوب یارو اپراتور اشتباهی دکمه رو میزنه میره دیگه
  6
  2
  ‌سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
  نظر شما چیست؟