ابراهیم رئیسی: اعتراض را باید شنید اما خط قرمز ما اغتشاش و ناامنی است

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایرانابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، می‌گوید "اعتراض را باید شنید اما خط قرمز ما اغتشاش و ناامنی و به هم ریختن کشور است". آقای رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه گفته است که "فضاسازی‌ها و جوسازی‌ها تاثیرگذار نیست و بنای دستگاه قضایی بر صدور رای بر مبنای شرع و قانون است".

اخیرا اجرا و صدور چند حکم اعدام به ویژه برای سه نفر از متهمان اعتراض‌های آبان ماه ۱۳۹۸ خبرساز شده بود.

واکنش به این احکام پس از آن شدت گرفت که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در آخرین نشست خبری خود از تایید حکم اعدام این سه متهم در دیوان عالی کشور خبر داد. در آن نشست، سخنگوی قوه قضائیه نیز همچون ابراهیم رئیسی از "فضاسازی رسانه‌ها" در این پرونده انتقاد کرده بود.
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی؛ دو نفر از این متهمان به ترکیه فرار کرده بودند، اما ماموران پلیس در ترکیه آنها را به ایران تحویل دادپس از نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه، در رویدادی بی‌سابقه، کاربران شبکه‌های اجتماعی میلیون‌ها بار با استفاده از هشتگ "اعدام نکنید"، خواستار توقف حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شدند.

سر انجام روز گذشته، وکلای سه جوان محکوم به اعدام در پرونده اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ اعلام کردند که اجرای حکم هر سه موکل آنها فعلا متوقف شده و قرار است پرونده آنان دوباره بررسی شود.

این بازداشت‌شدگان سوم اسفند ۱۳۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام‌هایی از جمله "مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران" و "محاربه" به اعدام محکوم شده بودند. دو نفر از این متهمان به ترکیه فرار کرده بودند، اما ماموران پلیس ترکیه آنها را به ایران تحویل دادند.

شماری از افراد مطلع از روند بازجویی و بازداشت این سه نفر می‌گویند که محاکمه آنها عادلانه نبوده و از این سه متهم "با شکنجه اقرار گرفته شده است."

در آبان ۱۳۹۸ با تایید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، قیمت بنزین به طور غافلگیرانه سه برابر شد و موج بی‌سابقه‌ای از اعتراضات شهرهای مختلف ایران را دربرگرفت. هرچند آغاز تجمع‌ها مسالمت‌آمیز و با بستن خیابان‌ها بود، اعتراضات به سرعت به خشونت کشیده شد و ماموران امنیتی دستکم ۳۰۰از معترضان را به ضرب گلوله کشتند و هزاران نفر را بازداشت کردند.
+1
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.