پس از شش ماه، ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را همراه با یک قاضی «به فرانسه فرستاد»

 تصویری از جعبه سیاه پرواز ۷۵۲رادیو فردا :محسن بهاروند، معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران، می‌گوید که جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی روز جمعه ۲۷ تیرماه به فرانسه ارسال شده است.

او در گفت‌وگویی کوتاه با روزنامه اعتماد که روز شنبه منتشر شد گفته است «عملیات خوانش» جعبه سیاه در فرانسه از روز دوشنبه ۳۰ تیرماه شروع می‌شود.

به گفته معاون وزیر خارجه ایران، جعبه سیاه توسط مسئولان سازمان هواپیمایی و «یک نفر از قضات» به پاریس برده شده است. او درباره ترکیب هیئت ایرانی که در «عملیات خوانش» هواپیما حضور دارند، جزئیات بیشتری نداده است.

در طول بیش از شش ماهی که از هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران توسط سپاه پاسداران می‌گذرد، درخواست‌های زیادی برای ارسال جعبه سیاه به خارج از ایران مطرح بوده است.

حکومت ایران ابتدا اعلام کرده بود جعبه سیاه را تحویل نمی‌دهد، اما سپس اعلام کرد تکنولوژی خواندن اطلاعات آن را ندارد و بوئینگ، شرکت آمریکایی سازنده هواپیما، یا کشور دیگری باید تجهیزات فنی در اختیار ایران بگذارد تا خودش جعبه سیاه را بازخوانی کند.

در مرحله سوم و پس از افزایش فشار خانواده بازماندگان و کشورهای خارجی مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که حاضر به ارسال جعبه سیاه به کشور ثالث هستند.

در تازه‌ترین گزارش درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر شد، سازمان هواپیمایی کشوری ایران اعلام کرد که پرواز ۷۵۲ به رغم دریافت مجوز پرواز از مراجع نظامی بر اثر «خطای انسانی» و «فراموش کردن اجرای مراحل الزامی بعد از جابه‌جایی یکی از سامانه‌های دفاع هوایی» هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

این گزارش ۱۷ صفحه‌ای می‌گوید که علت اصلی شلیک موشک «خطای انسانی» به دلیل فراموش کردن مراحل الزامی «تنظیم مجدد راستای شمال» در یکی از سامانه‌ها بوده است که باعث «خطای ۱۰۷ درجه‌ای» این سامانه شد.

«خطای انسانی» عبارتی بود که سپاه پاسداران، پس از سه روز پنهان‌کاری، در شرح علت شلیک استفاده کرد. حدود دو هفته پیش نیز، برای نخستین بار، دادستان نظامی تهران از «خطای ۱۰۵ درجه‌ای سیستم جهت‌یابی رادار» سخن گفته بود.

علاوه بر بحث جعبه‌ سیاه، کشورهای دیگری که درگیر این پرونده هستند، درباره پرداخت غرامت هم پیگیر هستند.

در پرواز ۷۵۲ چند شهروند سوئدی به همراه شهروندانی از چهار کشور افغانستان، بریتانیا، کانادا و اوکراین حضور داشتند که همگی کشته شدند.
+27
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  خدا میدونه تو این ۶ ماه چه بلا یی سرش اوردن!
  1
  35
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  مشکوک است -آنان که در طویله رهبری تشریف دارند آنقدر نادان و کم خرد هستند که به احتمال زیاد بعد از این هم تاخیر یک جعبه سیاه دیگری را به فرانسه فرستاده اند که از روز دوشنبه میفهمیم این جعبه سیاه تقلبی است یا نه - شاید هم آنقدر بلا سر جعبه سیاه آورده اند که قابل ردیابی و بازخوانی نباشد از این جماعت اسلامی هر انتظاری هست جز راستی و صداقت
  2
  38
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  در صدر اسلام نیز هر وقت جعبه سیاه جایی میفرستادند یک قاضی هم همراهش میرفت،
  4
  22
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  از این حرم لقمهاست که حتماً ۶ ماه سعی کردن تا بلکه اطلاعتشو از بین ببرن و یا اینکه مثلا بجای اطلاعات کارتون پینوکیو رو روش ظبط کنن بعد بفرستن.
  1
  32
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  صد در صد به فرانسه هم باج سیبل دادن تا ابروشون نره خواهید دید
  2
  30
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  ههه ...قاضیه جیب فرانسویها رو میزنه درمیره
  4
  19
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
  ۳۷
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  حالا باید دید بابت فرستادن جعبه سیاه به فرانسه چقدر باج گرفته اند.
  1
  12
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  طی این شش ماه زد و بند می کردند با فراتسه . شک نکنیم
  1
  12
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  فراموش نکنیم که همین فرانسه خمینی و رژیم نکبت اسلامی را با پرواز ایر فرانس با سلام و صلوات به ایران تحمیل کردند و زمانی که خمینی ملعون و دجال در فرانسه بود و حمایت میشد از دولت فرانسه و هنوز هم آخوندها مورد حمایت فرانسه هستند پس فرانسه هرگز به رژیم اسلامی خیانت نمیکند و اسرار و حقایق آن جعبه سیاه فاش نخواهد شد مگر یک مشت دروغ
  1
  9
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::lehrte - هانوفر، آلمان::]. [::lehrte - هانوفر، آلمان::]. نیازی به باج نیست این رژیم و آخوندها مورد حمایت فرانسه بوده و هستند کافیست برگردید به قبل از شورش ۵۷ و نگاهی به تاریخ بیندازید
  1
  7
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۹
  نظر شما چیست؟