وزیر نیرو :در مدرسه‌ای که آب و برقش رایگان باشد دانش‌آموز فرهنگ صرفه‌جویی را نخواهد آموخت

وزیر نیرو گفت: بهتر است موضوع معافیت مدارس از پرداخت هزینه آب و برق مطرح نشود، بلکه ما حاضریم بخشی از هزینه‌های مصرف انرژی مدارس را پرداخت کنیم، در مدرسه‌ای که آب و برقش رایگان باشد دانش‌آموز فرهنگ صرفه‌جویی و درست مصرف کردن را نخواهد آموخت و در آینده در این زمینه با مشکل مواجه می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین،رضا اردکانیان در حاشیه دومین نشست از سلسله نشست‌های "گفتگو بر مدار تحول و بهبود یادگیری" که با حضور وزیر آموزش و پرورش و ارتباط با مدیران کل استان‌ها از طریق سامانه "شاد"  برگزار شد، در جمع خبرنگاران از تشکیل کارگروهی مشترک بین این وزارتخانه و وزارت آموزش و پرورش برای تدوین نقشه راه مشترک در چارچوب رویکردها و راهکارهای هر دو دستگاه برای اصلاح مدیریت مصرف و ترمیم تمرکزگرایی و بخشی‌نگری خبر داد.

وی اظهار کرد: امروز قرار شد کارگروه مشترکی در سطح معاونان وزرا در تهران و بین مسئولان آموزش و پرورش و مدیران وزارت نیرو در استان‌ها تشکیل و ظرف دو ماه آینده همه مواردی که برای تدوین یک نقشه راه مشترک لازم است، تدوین شود.

اردکانیان با بیان اینکه کارگروه مشترک در این روزها شکل می‌گیرد و دستورالعمل‌ها تدوین می‌شود، اما یک پیش شرط مهم دارد و آن یک تلقی هم‌سرنوشتی بین دو دستگاه است، اظهار کرد:  وزیر آموزش و پرورش ایده خوبی را در چارچوب گفت و گو مطرح و دنبال کردند که اگر این کار هم پایدار باشد و هم توسعه پیدا کند و این ساز و کار در سطح استان‌ها هم بین مسئولان آموزش و پرورش و دستگاه‌های اجرایی دنبال شود، دو مشکل اساسی ما در سازمان اداری کشور که یکی تمرکزگرایی و دیگری بخشی‌نگری است در این عرصه تا حدودی ترمیم می‌شود.

وزیر نیرو ادامه داد: ما جامعه‌ای هستیم که باید به اخلاق صحیح مصرف در همه عرصه‌ها بویژه آب و انرژی پایبند شویم و یکی از مناسب‌ترین دستگاه‌ها که در این زمینه به شکل وسیعی می‌تواند تاثیرگذار باشد آموزش و پرورش است؛ لذا اعلام آمادگی کردیم که کار دامنه داری را با سازمان آموزش و پرورش کشور برنامه‌ریزی کرده و آن را پیش ببریم. به مسائلی که در بحث تعرفه‌ها و فرصت‌ها وجود دارد هم خواهیم پرداخت.

اردکانیان گفت: زمینه‌های همکاری بین وزارت نیرو و وزارت آموزش و پرورش خیلی وسیع‌تر از تعرفه‌های آب و برق مصرفی مدارس و یا نصب پنل خورشیدی در پشت بام مدارس و این گونه مسائل است.

وی افزود: اساسا نظر ما این است که هر نوع کمک مادی که ضروری است باید به آموزش و پرورش صورت گیرد برای این که در مقابل، وظیفه سنگین خود در آموزش و پرورش صحیح فرزندان امروز کشور که مدیران فردا خواهند بود را ایفا کند و این بدان معناست که از فرهنگ رایگان بودن و معافیت فاصله بگیریم؛ کمک‌های یکجای مالی به دستگاه انجام شود و طبیعتا" الگوی صحیح مصرف دنبال شود.

اردکانیان گفت: نمی‌توان به افراد گفت کالای رایگان را درست مصرف کنید و اگر چیزی رایگان شد، موضوع صرفه‌جویی نهادینه نخواهد شد و یا نهادینه کردنش بسیار سخت خواهد بود. لذا بهتر است رایگان نباشد و در پرداخت هزینه‌ها مساعدت شود.

وزیر نیرو گفت: ما وظیفه داریم که اوج بار در هر سال از یک درصد تجاوز نکند که این کار در دو سال گذشته دنبال شده است. این مسئله مستلزم یک کار پردامنه در مدیریت مصرف اعم از تعویض لامپ‌ها و استفاده از ادوات مناسب در کولرهای آبی و گازی و همه این‌هاست و چه جایی بهتر از مدارس که در آن مصرف آب و انرژی روش‌های صحیح‌تری پیدا می‌کند و مهمتر از آن کسانی که خانواده‌ها را تشکیل می‌دهند و سازمان‌ها را مدیریت می‌کنند، در بهترین سن پذیرش و آموزش با این مفاهیم آشنا می‌شوند و ما آمادگی کامل برای اجرای مشترک این کار داریم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نصب نیروگاه‌های خورشیدی کیلوواتی یک سرمایه‌گذاری اولیه می‌خواهد که باید فکری برای این کار کرد. ما آمادگی پیاده‌سازی این برنامه در سطح وسیعی از کشور را داریم و می‌توانیم آن را از مدارس و آموزش و پروش شروع کنیم.
+6
رأی دهید
-77

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  میخوای بگی اغا زاده های شما یا بهتر بگم ح..... زاده های شما فرهنگ صرفه جویی را یاد گرفتند ؟ بگو میخوایم بیشتر بمونه برا دزدی و اختلاس ما و تموومش کن.
  2
  43
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  از مهر ماه والدین جهت ثبت نام غیر از کمک های نقدی به غزه و لبنان باید هزینه آب و برق بدهند - بیدار شو محمد رضا پهلوی و ببین که چه بلایی سر ایرانی که آباد کرده بودی آمده کجاست آن تغذیه رایگان .مدارس رایگان .کتاب رایگان و....
  3
  34
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
  ۴۶
  -xAdolf - اخن، آلمان

  پس .. تو روح اون خمینی بی ناموس با شما سگ پدرکه از روز اول به دروغ این شعار ان قلابتون بود. بعد ببینم می شه به ملتی که تمام دولتیاش از اون بالا تا پایًینش تا حتی پلیساش دزدن گفت دزدی نکن؟ یا تکلیف حکومتی که تروریسته وادمکشه چیه؟ می تونه ازمردم بخواد که سالم زندگی کنن. فقط باید برید گمشید کثافتا که در هیچ زمینه ای نمی تونید شما که خودتتون مادر فسادو جنایتین ادعای اصلاح جامعه رو داشته باشید.
  3
  36
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران

  درست میگوید, چون مساجد و امامزاده ها که آب و برق مجانی دارند نتوانستند که مردمان با ایمان و مذهب واقعی تربیت کنند و همین طور روحانیون که پول مفت میگیرن ,نتوانستند مبلغین راستین باشند
  3
  30
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  صرفه جویی تکنولوژی میخواد نه فرهنگ، تمام روشنایی ها سنسور یا حسگر داره، اگه کسی حضور نداشته باشه خودبخود خاموش میشه. چه شما بافرهنگ باشی چه بی فرهنگ ،سنسور کار خودش رو میکنه
  3
  23
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  ببینید مملکت دسته چه گاو های افتاده
  3
  31
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
  ۵۹
  lehrte - هانوفر، آلمان

  مفتخورهای عسلامی از هر طریق باید دزدی کنند اینم یه مدلشه.............
  3
  29
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  آره خوب مامانت و زنت و دخترت هم با این سیایت مفتی سرویس نمیدن تا قدرشونو ملت بدونن. البته فرستادید خارج در بلاد کفر سرویس میدن. مثل دخیهای خامنه ای و روحانی و سردار کتلت سلیمانی. ماشالا دلار میارنا.
  5
  23
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
  ۶۰
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  و در کشوری که وارثان عرعر ۱۴۰۰ سال پیش قدرت مادیات وحکومت در دستشان باشد هرگز و هرگز اکثریت نه به مفهوم وجدان پی خواهند برد نه انسانیت ....چرا که هر سلول مغزشان در طمع ثروت معنویت را مثل شما در سطل اشغال خواهد ریخت
  2
  21
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
  ۳۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  عجب!؟ زمان دانش آموزی شما که به قبل انقلاب هم برمیگرده همه چی مجانی بوده که؟ تازه به دانش آموز ها صبحانه هم داده میشده!!! حالا نوبت نسل بعدی شد باید دانش آموز پول برق و آب بده؟ خیلی بیشعورین بخدا!
  2
  17
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
  ۴۶
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  پس به این خاطر بود که اون کره سیک ملعون اب و برق و اتوبوس و مسکن را فقط برای لبنانی و فلسطینی و یمنی مفت کرد، چون مردم ایران ادم نیستند و نمیتونن صرفه جویی کنند!واقعا این ملت حقشه که اخوند سواربشه! به بچه ها اول انقلاب یاد میداند شعار بدند خمینی به ما پفک داد،شاه به ما کتک داد، اون کره سیک ملعون اولین قدمش هم حذف تقذیه رایگانی بود که اموزس و پرورش به بچه ها در مدرسه میدادندحقشه حسن خرص الله به لبنانیها میگه نترسید لبنان مثل ایران نمیشه!
  2
  23
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  پس امام مقوایی و دجالتان زر مفت زد که آب و برق را مجانی میکنیم اتوبوس را مجانی میکنیم و فلان و بهمان ؟ اینجوری که مردم حق دارند هر روزه لعنت و نفرین به گور اون دجال هندی زاده و شما بگویند
  2
  22
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸
  ۳۶
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  یعنی حرف خمینی که گفت آب و برقو مجانی میکنیم پشم بود ؟؟! هر چند که پشم بود اما مگه بزرگ شما نبود ؟
  1
  12
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.