دادستان اسبق کل کشور در واکنش به حکم اعدام سه جوان معترض: درس عبرتی برای افراد شرور دیگر خواهد بود

اصلاحات نیوز : دادستان اسبق کل کشور گفت: در داستان آبان ماه ۹۸، افرادی مزدور و جاسوس ابزار دست دشمن قرار گرفته و شروع به آتش زدن اموال عمومی از جمله پمپ بنزین، بانک ها و … کرده و در کنار ایجاد ناامنی برای مردم، تعدادی از نیروهای انتظامی و بسیجی را هم به شهادت رسانده یا آسیب جدی وارد کردند که حکم شرعی آنان از نظر اسلام کاملا روشن است و به عنوان باغی، محارب یا مفسد فی الارض شناخته شده و حکم اعدام برای آنان صادر می شود.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ آیت الله دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی که سمت هایی همچون وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، رئیس دیوان عدالت اداری را در کارنامه خود دارد، به حکم اعدام سه محکوم حوادث آبان 98 واکنش نشان داد.

او که با رسانه رسمی حوزه های علمیه گفت و گو می کرد، در پاسخ به این سوال که معمولا صدور حکم اعدام اشخاص، چه مراحلی را طی می کند؟ گفت: قرآن کریم در رابطه با حکم بغاه و محاربین، تکلیف را روشن نموده و دستورات مقتضی را ارائه کرده است؛ مخصوصا اگر به صورت گروهکی و شبکه ای موجب اخافه مردم، ترساندن مسلمانان، تعرض به جان، مال و ناموس مردم شده و در جامعه ناامنی ایجاد کرده و ابزار دست دشمنان اسلام و قرآن شوند و با اهداف پلید دشمنانی همچون استکبار، منافقین و صهیونیست همراه شوند؛ تمام این افراد جزو محاربین بوده و با تشخیص دادگاه، حکم اعدام برای آنان صادر می شود.

دادستان اسبق کل کشور اظهار داشت: حکم اعدام سریعا پس از صدور حکم، اجرا نمی شود؛ بلکه به دادگاه تجدیدنظر رفته و پس از آن دیوان عالی کشور هم به آن رسیدگی می کند و پس از تأیید قضات، این حکم اجرا خواهد شد؛ همچنین در تمام مراحل دادگاه، تمامی ادعاها شنیده شده و سخنان آنان مورد بررسی قرار می گیرد.

وزیر اسبق اطلاعات ابراز داشت: در داستان آبان ماه ۹۸، افرادی مزدور و جاسوس ابزار دست دشمن قرار گرفته و شروع به آتش زدن اموال عمومی از جمله پمپ بنزین، بانک ها و … کرده و در کنار ایجاد ناامنی برای مردم، تعدادی از نیروهای انتظامی و بسیجی را هم به شهادت رسانده یا آسیب جدی وارد کردند که حکم شرعی آنان از نظر اسلام کاملا روشن است و به عنوان باغی، محارب یا مفسد فی الارض شناخته شده و حکم اعدام برای آنان صادر می شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی ابراز داشت: این نوع احکام در کشورهای غربی و اروپایی هم وجود داشته و برای اشخاصی که دست به چنین اقداماتی می زنند، احکام سنگین وجود دارد.

آیت الله دری نجف آبادی خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران با تمام رأفت و مهربانی که دارد، در مقابل اشخاصی که به هیچ اصلی از اصول اخلاقی، اجتماعی و امنیتی پایبند نبوده و فساد و محاربه می کنند و جنایت می آفرینند، محکم ایستاده و تکلیف این افراد مشخص است و البته وکلا هم این حق را دارند که تقاضای بررسی مجدد داشته باشند و تمام تصمیمات با دادگاه و قاضی است.

وی تصریح کرد: نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، این است که این مجازات ها، جنبه بازدارندگی نیز داشته تا افراد شرور دیگر نیز بدانند که با اعمال شرارت و جنایت، چنین مجازات هایی در انتظار آنان است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در پاسخ به این سؤال که آیا در چنین پرونده هایی می توان ماده ۴۷۷ آیین دادرسی کیفری را اجرا کرد؟ گفت: عمل به این ماده مسیر خاص خود را دارد و هیأت قضات استان یا رئیس دادگستری استان اگر این حکم را خلاف شرع بدانند، می توانند از محضر ریاست قوه قضاییه درخواست رسیدگی مجدد به این پرونده را داشته باشند.

آیت الله دری نجف آبادی به این سؤال خبرنگار که آیا حکم اعدام به راحتی صادر می شود یا سخت گیری هایی در آن وجود دارد؟ نیز پاسخ داد و بیان داشت: برای صدور حکم اعدام، حداقل سه قاضی در پرونده رأی خود را اعلام می کنند که با نظر موافق دو قاضی، حکم صادر می شود و در ادامه به دادگاه تجدیدنظر رفته و دیوان عالی کشور هم باید با همین کیفیت، حکم اعدام اشخاص را تأیید کند و پس از تأیید نهایی، حکم اعدام صادر می شود.
+5
رأی دهید
-115

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  جرم لواط قاری قران بخشش سید علی گراز است و جرم جوانان آزادیخواه اعدام ؟ امیدوارم که بزودی طعم طناب دار را بچشی تا درس عبرتی شود برای دیگر آخوندها
  3
  100
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۱
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  اول از همه باید از دولت ترکیه به نهادهای مدافع حقوق بشر و سازمان ملل متحد شکایت کرد که دو تا از این جوانان را که به ترکیه پناهنده شده بودند تحویل این جنایتکاران داد دوماً اگر قرار باشه مجرمینی را که مرتکب تخریب اموال عمومی شده اند اعدام کنند باید آن ماموران پلیسی را که فیلمشان در یوتیوب هم هست دستگیر و مجازات کنند به جرم تخریب اموال عمومی
  4
  87
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
  ۶۵
  کهن روحانی - تهران، ایران

  به امید روزی که جوانان غیور ایرانی خودش و تمام خانوادهاش را به چوبه دار بسپارند.این اسپرمهای گثیف خود را نمایندکان خدا میدانند. من کاهی فکر میکنم خدای آنها چقدر بی رحم و کثیف است .که همانند ضحاک برای بقاء دارو دسته اش خون جوانان بی گناه را میخواهد.
  5
  70
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۵
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  با همون نوار داری که بالای سرت جمع شده و آماده است و برازنده اته باید حلقه اش کرد دور گردنت و خفه ات کرد.
  3
  28
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اخه بی بته ننه صیغه ای! این ٤٠ سال که اینهمه قاچاقچی اعدام کردین درس عبرت شد؟ مواد مخدر ریشه کن شد؟ تو خودت وقتی بابات تو بشکه میرفت عبرت نشد برای تو که نری تو بشکه.
  4
  33
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  جرم دزدی از بیت المال مردم ! جرم کشتن 1300 نفر در آبان ما ! جرم سرنگون کردن هواپیمای مسافری ! جرم بالابردن قیمت دلار و ارز برای جبران کردن کسری بودجه ! پس اینا چی میشه ! چرا به عوامل این کشت و کشتار ها و فساد های اقتصادی هیچ عکس العملی نشون نمیدید ! چون شما ها مادرزاد فاسد هستید ، مرتیکه بی همه چیز مفت خور دوزاری ، تو باید بری تو قبرستون ، از مردم دوزار ده شاهی پول بگیری که فاتحه بخونی نه این که نظر بدی چلمنگ ، نزدیکه اون روزی که مردم امثال تو با طناب به میدان شهر ببندن و هر روز روی تو و امثال تو ادرار کنن که بوی تعفنت تو شعاع 10 کیلومتری بپیچه ، تخم حروم
  4
  31
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  بهتره که تو اخوند بی وجدان اینرو بدونی که ایندگان در تاریخ ایران از شما بعنوان قاتلین بی رحم وخبیث یاد خواهند کرد. جماعتی انسان نما با خوصیصات شیطانی که با اسم دین غارت میکنید و خون بیگناهان رو میریزید. خدایی که شما از ان فرمان میبرید خداوند بخشنده و مهربان نیست بلکه شیطانیست که در وجود شماست.
  2
  28
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  از صورت اخوند دری نجف آبادی جنایتکار خون می چکد. اینکه معلوم است این چنین اخوند مثل دری نجف ابادی خواهان اعدام و به قتل رساندن جوانان و دیگر مردمان ایران هستند تا به بقای خودشان بر حکومت کردن بر ایران ادامه دهند.
  3
  27
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۲
  ۳۴
  gholdor - ناتینگهام، انگلستان
  بیست در صد مردم ایران رو در جستجوی غذا داخل سطل های زباله کردید کاخ نشین های خداپرست
  0
  0
  یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
  نظر شما چیست؟