امام جمعه شیراز: رابطه چین و ایران بر اساس دستور خدا در قرآن است

العربیه :لطف‌الله دژاکام امام جمعه شیراز در نماز جمعه‌ 17 ژوئیه 2020 گفت که روابط چین و ایران «مبتنی بر دستورات خداوند در سوره مبارکه ممتحنه است.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا امام جمعه شیراز گفت: «آنچه در موضوع روابط ایران با چین مد نظر بوده، براساس دستور قرآن است و ارتباطی با خط و مشی سیاسی و سلیقه افراد ندارد.»

امام جمعه شیراز با اشاره به بحث برجام، روابط با چین و دیگر کشورهای خارجی گفت: «در این رابطه چارچوب قرآنی وجود دارد، در آیه 8 سوره ممتحنه اساس روابط خارجی با غیرمسلمانان را ذکر کرده است.»

دژاکام با بیان اینکه قرآن کافرها را در دو دسته‌ قرار داده است، افزود: «دسته اول عده‌ای هستند که با شما سر جنگ دارند که قرآن تصریحاً می‌فرماید با آنان دوست نشوید. دوستی با کافران و دشمنان اگر از سر آزمایش هم بوده باشد، در این سال‌ها تجربه کردیم که آمریکا از برجام خارج شد و ما را نیز تحریم کرد، اینکه عده‌ای دلشان هنوز برای مذاکره با آمریکا می‌تپد باید بدانند که این رفتار برخلاف دستور قرآن کریم است...دستور قرآن این است که با غیرمسلمان باید در چارچوب عزت و حفظ استقلال حرکت کرد، ما چه‌کار کنیم که آمریکا دست از دشمنی برنمی‌دارد؟ اساس ارتباط کشور ما با بقیه کشورها نیز همین مبناست.»

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به قرارداد 25 ساله کشورش با چین، مدعی شد: « ما نه یک متر زمین و نه حتی حق بهره برداری انحصاری از یک وجب خاک ایران را به چین و هیچ کشور دیگری نداده و نخواهیم داد. »
+4
رأی دهید
-105

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  کهن روحانی - تهران، ایران

  واقعان که شما الدنکهای گثیف دیکر آبرویی برای این مذهب مضحکی که درست کردیده نمانده است .آنچه که شما میخواهید. می کوید خدا کفته و در قران وجود دارد. خدای شما و قرآن شما دجالهای اسپرم کثیف مال مردم خوری .دروغ ریا و تزویر .تمامتان کلیه خانواده و احشمتان غیر قابل بخشش و رحم هستند .
  4
  86
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  خدا و قرآن و حکومتهای کمونیستی ؟ کاری که چین با مسلمانان ایغور میکنه حتی اسرائیل طی 70 سال گذشته با فلسطینی ها نکرده ولی اسلام شما اینجاها که میرسه هیچ حرفی برای گفتن نداره؟ ولایت فقیه و رهبر مسلمانان جهان فقط واسه فلسطین و لبنان و یمن و کلا جاهایی که عربیه جهاد میکنه؟
  4
  69
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  جناب دژاکام شما چه جور مسلمانی هستید که قرآن را به هر سمت که به نفعتونه تفسیر میکنید؟ در چین چهل میلیون مسلمان بدون هیچگونه حق و حقوقی هر روز دارن تلف میشن. دولت چین از ادای هرگونه فرایض دینی مانند نماز و روزه و همچنین رعایت حجاب و پوشش اسلامی و بلند بودن ریش و پرهیز از نوشیدن مشروبات الکلی یا مطالعه کتاب‌ها و مقالات درباره اسلام مخالفت می‌کند و آن را مصداق نمایش جلوه‌های دینی و فرهنگی و در ردیف رفتارهای «افراط گرایانه» قرار می‌دهد و به شدت با آنان مخالف می‌کند. درحالی که مسلمانان مقیم آمریکا و اروپا در امنیت حتی مناسبتر از زادگاه خودشان و از بهترین امکانات بهره میبرند و حتی مساجدشون هم پابرجا و زنده است. بعدش کجای قرآن نوشته برین با ملتی همدست شوید که سرتاپایشان جعل و دروغ است؟ حداقل خجالت بکشید از خدایی که ظاهرا میپرستید. شرم بر شما باد.
  2
  48
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  احتمالا در تازی نامه سوره در باره روسیه هم آمده خخخخخ
  4
  51
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  . لَا یَنهَاکُمُ اللَهُ عَنِ الَذِینَ لَم یُقَاتِلُوکُم فِی الدِینِ وَلَم یُخرِجُوکُم مِن دِیَارِکُم أَن تَبَرُوهُم وَتُقسِطُوا إِلَیهِم ۚ إِنَ اللَهَ یُحِبُ المُقسِطِینَ خدا شما را از آنان که با شما در دین قتال و دشمنی نکرده و شما را از دیارتان بیرون ننمودند نهی نمی‌کند که با آنان نیکی کنید و به عدالت و انصاف رفتار نمایید، که خدا مردم با عدل و داد را بسیار دوست می‌دارد. کجای این آیه ی شیطانی گفته ایران را به چین بفروشید؟.
  4
  40
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  جالبه سری به آیه 8 سوره مورد نظر توی تازینامه بزنیم نکات بسیار ریزی دارد- قسمتی از آیه چنین است « وَلَم یُخرِجُوکُم مِن دِیَارِکُم أَن تَبَرُوهُم وَتُقسِطُوا إِلَیهِم» یعنی آنانکه شما را از دیارتان بیرون نکردند با آنان انفاق کنید و به عدالت و انصاف رفتار نمایید- دقیقا با این قراداد چاه بهاربه چینی ها نیکی کنید و اموالتان را با آنان تقسیم کنید این کلا محتوای آیه 8و9 از سوره ممتحنه تازینامه است
  5
  46
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۱
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  لااقل با این اراجیف به شعورمسلمانان باقی مانده توهین نکنید.
  2
  40
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  ظریف یک موجود مسخره است حق غارت کردن شیلات خلیج فارس رو به چینی ها میده و حتی حاضره چیزهای دیگه ای هم به چینی ها بده
  2
  40
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  د خفه شو دلقک مسخره اراجیف باف, خودتون و اون قران من دراواردیتون که هر جور بخواهید بنفع خودتون تفسیر و تعبیرش میکنید. فاحشه های بی اصل نسب بشکه تولیدی. در ضمن ضخیم غلط کرد با تو نادان.
  3
  18
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  بر عکس . چون آمریکا خداباوره، روی پولشون هم اسم خدا درج شده . اما چین هم دولت هم ملت خداناباور یا آتئیست هستن. و آنهم خداناباورترین کشوردنیا . بیشترین تعدلدخداناباورهای جهان در چین ، چون مائو توی انقلاب فرهنگی مذهب کنفوسیوسیم رو کاملا ریشه کن کرده بود
  2
  13
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  ای که بر پدر خرتون لعنت!
  3
  21
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هه هه!!! دین مداران عزیز! فقط ببینین قران شما چقدر مسخره است که میشه ازش یه همچین اراجیفی رو استخراج کرد
  4
  16
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  بیشرف سگ شما آخوندها اصلا از اولش خدا را نمیشناختید ملت گول خوردن،مردان مثلا خدا که کمی‌ شرف ندارید پیوند شما با کمونیست بی‌ دین همه چیز را روشن کرد،عمامه تو بنداز تو توالت،بی‌ دین البته که دین تو این رابطه را حلال کرده خاک تو سره انهأیک که از آخوند های پشتیبانی میکنند.
  3
  10
  جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  این بی پدرومادرا می دونن که اکثر جامعه شروورای اینا رو پشمم حساب نمی کنن،ا ینا فقط قسط شون اینه که یه تعداد مغز فندقی ، اسکل بسیجی و سپاهی با این دریورای تو خریتی که هستن همچنان نگهدارن. ببینید این بدبختا چقدر بی اعتبار شدن که حتی بقول خودشون برای عقد یه قرداد اقتصادی برن از تو قران یه چیزی سرهم کنن بعنوان شاهد به این اسکولا نشون بدن. مگهتو این همه کشور دنیا برای هر قردادی که می بندن می رن یه ایه از قران ویا انجیل می یارن که مردم باورشون کنن، ای تو دهن خامنه ای.
  3
  13
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۸
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  قیافه اش چقدر شبیه انگلیسی هاست!
  1
  12
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۸
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  کشتار مسلمانان در چین بر اساس چه دستوریه؟؟؟
  0
  9
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  . کل سواحل خلیج فارس دادن به چین. به نظرتون این عزت هست؟؟؟
  0
  8
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  . عزت مردم ایران الان گره یک لقهمه نون که جلو زن و بچه اشون دارن خجالت میکشن . و کسی نیست پاسخ بده . این همان اسلام ناب محمدی بود که امام میگفت؟.یا حکومت امیرالمنین هست؟. کدومش..؟؟؟
  0
  8
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اصلا عربها (چ) ندارند، چجوری تو قرآن نوشته چین؟
  2
  11
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::]. چون ساخت انگلیس هستند این بی شرفها برای همین از چهره های چندش آورشان هم معلومه که ساخت کجا هستند
  2
  8
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۰
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  ایا کشتار ۳۳ نفر از ماهیگیران ایرانی در خلیج فارس توسط چینی ها را هم خدا مجوز داده است؟!؟
  1
  10
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۶
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::]. made in England
  0
  6
  شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۱
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. 😂....
  0
  0
  یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸
  نظر شما چیست؟