نشانه‌هایی از سرطان خون که معمولا نادیده می‌گیریم

محل گره‌های لنفاویدویچه وله :حدود ۳۰۰ هزار نفر در جهان هر سال به انواع مختلف سرطان خون از جمله لوسمی، لنفوم و مولتیپل میلوما مبتلا می‌شوند.

 به گزارش نشریه "ریدرز دایجست"، برخی علائم این بیماری ممکن است کاملا نادیده گرفته شود و تشخیص را به تاخیر بیندازند. متخصصان تاکید می‌کنند که همه افراد باید نشانه‌های مخفی این بیماری را بشناسند و با مشاهده آنها فورا به پزشک مراجعه کنند.

کبودی مداوم و غیر قابل توضیح اغلب ناشی از مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون یا عفونت است. اما می‌تواند هشداری برای لوسمی نیز باشد.

خونریزی غیر قابل توضیح که به راحتی متوقف نمی‌شود، می‌تواند یکی دیگر از علائم سرطان خون باشد. در افراد مبتلا به لوسمی، گلبول‌های سفید غیر طبیعی توانایی لخته شدن خون را مختل می‌کنند و منجر به خونریزی بیش از حد می‌شوند.

از آنجا که بدن افراد مبتلا به لوسمی قادر به تولید گلبول‌های سفید سالم نیست، این افراد شاهد عفونت‌های مکرر هستند. این عفونت‌ها معمولا با آنتی‌بیوتیک بهبود نمی‌یابند. پس اگر تب مداوم بالای ۳۹ درجه سانتیگراد داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید.

وقتی گره‌های لنفاوی در گردن، کشاله ران و زیر بغل متورم شوند - و متورم بمانند - بدون علائم دیگر (مانند درد گوش یا گلو) ممکن است نشانه‌ای از سرطان خون مانند لنفوم باشد.

نفخ مداوم حتی بعد از دریافت مقادیر کم غذا نیز می‌تواند یک علامت هشدار‌دهنده باشد. لوسمی لنفوسیتی حاد باعث تورم کبد و طحال و در نتیجه تورم شکم می‌شود.

اما اگر برای مدت‌‌طولانی در هنگام خواب شبانه دچار تعریق بیش از حد می‌شوید، لوسمی یا لنفوم شاید یک دلیل احتمالی باشد. سلول‌های سرطانی می‌توانند مغز را برای افزایش دمای بدن تحریک کنند. اگر در هنگام خواب به شدت عرق می‌کنید، وقت آن است که با یک متخصص خون صحبت کنید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟