برادر مسیح علی‌نژاد به هشت سال زندان محکوم شد

علی رضا علی نژاد از هشت ماه قبل در بازداشت موقت استبی بی سی :وکیل علیرضا علی‌نژاد برادر مسیح علی‌نژاد، فعال و روزنامه‌نگار، گفته که موکلش در دادگاه بدوی به هشت سال زندان محکوم شده است. خانم علی نژاد می گوید که برادرش بی گناه است و فقط به خاطر فعالیت های او مجازات می شود.

علیرضا علی‌نژاد، نویسنده و ویراستار، دوم مهرسال ۱۳۹۸ (سپتامبر ۲۰۱۹) در خانه اش در بابل دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت موقت به سر می برد و در بند ۲ الف زندان اوین زندانی است.

خانم علی نژاد در توییت خود به زبان انگلیسی نوشت: "جرایم برادر من اینها هستند: یک) دوست داشتن خواهرش. دو) خودداری از طرد من در تلویزیون دولتی. سوم) خودداری از همکاری با توطئه سپاه پاسداران برای کشاندن من به ترکیه و ربودن من برای انتقال به ایران."

او نوشت دو سال از مجازات حبس برادرش به اتهام "توهین به رهبر جمهوری اسلامی" صادر شده و افزود: "اما واقعیت این است که برادر من چنین گفته بود: 'وقتی خواهرم را طرد می کنم که خامنه ای خواهرش را در تلویزیون طرد کند'. آیا این توهین است؟"

او بار دیگر تاکید کرد که برادرش بی گناه است و از سوی جمهوری اسلامی ایران برای تنبیه او به خاطر فعالیت هایش گروگان گرفته شده است.

خانم علی نژاد اردیبهشت ماه پس از جلسه اول محاکمه برادرش گفته بود که بخش عمده ای از این جلسه به عملکرد او اختصاص داشته است.

قرار بود جلسه دوم دادگاه دوم، تیر ماه برگزار شود و مسیح علی نژاد می گوید که مسئولان جمهوری اسلامی "وحشتزده از خشم مردمی که دیروز هشتگ #اعدام_نکنید را فراگیر کردند" به سلول برادرش "هجوم بردند و او را شتابان به دادگاه بردند."

این نخستین بار نیست که یکی از اعضای خانواده مسیح علی نژاد به خاطر عملکرد او هدف اقدام قضایی قرار می گیرد. به گزارش سازمان عفو بین الملل، زرین بادپا، مادر مسیح علی نژاد نیز قبلا تحت بازجویی قرار گرفته بود.

آقای علی‌نژاد پیش از دستگیری در ویدیویی شخصی - که مسیح علی نژاد بعدا منتشر کرد - خطاب به خواهرش گفته بود که فشارها بر خانواده آنها در حال افزایش است و ماموران اطلاعاتی تلاش می کنند که پدر و مادرشان را با تهدید و تطمیع راضی کنند در تلویزیون علیه خانم علی‌نژاد که در آمریکا زندگی می کند حرف بزنند.

او در آن ویدئو از خواهرش خواست که در صورت دستگیری وی بدون نگرانی اطلاع رسانی کند: "سکوت نکن، حرف بزن."

خانم علی نژاد قبلا از سازمان های حقوق بشری و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد خواسته "این اقدام را که به مثابه گروگان گیری است به شدت محکوم کنند وگرنه سکوت آنها خطر تکرار این نوع اقدام را برای دیگر خبرنگاران و فعالان مدنی ایرانی ساکن خارج از کشور را به همراه خواهد داشت که چون حکومت به آنها دسترسی ندارد به سراغ اعضای خانواده هایشان برود."
+22
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  خوش به حال طرفداران جمهوری اسلامی. الان چقدر خوشحالن که برادر مسیح علینژاد زندانی میشه.
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
  نظر شما چیست؟